مشاوره انتخاب رشته استادبانک : 000-54435-021

همه چیز درباره شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان + نحوه برگزاری آزمون

0 617

بسیاری از دانش آموزان به دنبال این هستند که در مدارس تیزهوشان ثبت‌نام کنند. مدارس تیزهوشان مزایا و معایبی دارد که ممکن است برای بعضی از دانش آموزان کار را سخت‌تر کند. در این مقاله از مجله استادبانک به طور کامل از مزایا و معایب مدارس تیزهوشان تا شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان و مقدار شهریه و… را بررسی کرده‌ایم، با ما همراه باشید.

مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

بیایید در ابتدا سری به مزایا و معایب مدارس تیزهوشان بزنیم و ببینیم این نوع مدارس برای چه دانش‌آموزانی مناسب است و امکانات آنها چیست.

ساعت تدریس زیاد

دانش‌آموزانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل می‌کنند در مقایسه با کسانی که در مدارس معمولی تحصیلی می‌کنند درس بیشتری می‌خوانند، بنابراین طبیعتا مدت‌زمان بیشتری را نیز باید در مدرسه سپری کنند. این موضوع ممکن است برنامه‌ریزی دانش آموزان برای کلاس‌های ورزشی یا… را به هم بریزد.

برنامه آموزشی ویژه

برنامه‌های ویژه‌ای برای این دسته از دانش آموزان تدارک دیده می‌شود که ممکن است وقت آن‌ها را به طور کامل بگیرد؛ اما با حل تمرین‌ها و استفاده از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده سطح تحصیلی دانش‌آموز تا حد بسیار بالایی افزایش پیدا می‌کند.

استفاده از کتاب‌های مکمل

در اکثر مدارس تیزهوشان کتاب‌های مکملی معرفی می‌شوند که دانش آموزان ملزم به تهیه آن‌ها هستند؛ چراکه بخشی از درسی که به آن‌ها داده می‌شود از داخل این کتاب‌ها است؛ بنابراین بعضی از خانواده نمی‌توانند هزینه‌های این کتاب‌های مکمل را بپردازند.

برگزاری کلاس‌های خاص

یکی از بهترین مزیت‌های مدارس تیزهوشان این است که همیشه تعدادی کلاس‌های آموزشی در طبیعت مانند کلاس‌های ستاره‌شناسی و سنگ‌شناسی برای دانش آموزان برگزار می‌شود تا در آن محیط قدرت یادگیری و فهم آن‌ها بالاتر برود.

مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان و والدین

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ مدارس تیزهوشان حضور مشاورین باتجربه است.

ایجاد حس تکبر در دانش‌آموز

اکثر دانش‌آموزانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل می‌کنند به خود مغرور می‌شوند و این قضیه اصلا چیز خوبی نیست. اگر قرار است در مدارس تیزهوشان تحصیل کنید باید به این نکته توجه داشته باشید و بتوانید حس خود را کنترل کنید.

سخت‌گیری‌های زیاد

این‌طور مدارس به دلیل اینکه می‌خواهند سطح تحصیلی دانش آموزان افزایش پیدا کند یا در کنکور موفق شوند و رتبه‌های خوبی کسب کنند سخت‌گیری‌های زیادی می‌کنند. این امر از جهتی خوب است اما در طرف مخالف سخت‌گیری‌های زیاد باعث ایجاد ناامیدی در دانش آموزان می‌شود.

حال که با مزایا و معایب این مدارس آشنا شدید تا حدودی می‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید؛ اما شرایط ثبت‌ نام در مدارس تیزهوشان نیز حائز اهمیت است و باید به این شرایط نگاهی بیاندازیم:

شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان

برای ثبت ‌نام در مدارس تیزهوشان قبل از هر چیزی باید یک آزمون بدهید و در صورت کسب نمره بالا در آن می‌توانید به مدرسه وارد شوید. برای پیگیری آخرین اخبار و اطلاعیه‌ها باید به سایت مرکز ملی پرورش استعداد ها درخشان مراجعه فرمایید. همچنین برای ثبت‌نام در آزمون مدارس تیزهوشان ششم به به هفتم، به hoosh.medu.ir و برای ثبت‌نام آزمون نهم به دهم به azmoon.medu.ir مراجعه نمایید.

روند ثبت‌نام در این آزمون‌ها به این شکل است که با توجه به پایه تحصیلی خود وارد یکی از سایت‌های بالا شوید و توسط کدملی و رمزعبور همگام (این رمز را باید از مدرسه دریافت کنید) وارد سامانه شوید و مبلغ مشخص شده را واریز نمایید. سپس می‌توانید کارت ورود به جلسه را از پنل‌کاربری خود در سایت مورد نظر دریافت کرده و آن را پرینت نمایید.

در سال 99 هزینه ثبت‌نام آزمون برای ششم به هفتم و نهم به دهم مبلغ 25000 تومان است.این مبلغ باید از طریق درگاه اینترنتی سایت مرکز ملی پروش استعدادهای درخشان پرداخت شود (اگر به شماره‌حساب پول واریز کنید هیچ ثبت‌نامی انجام نخواهد شد)

شرایط ثبت‌ نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم ابتدایی

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • کسب نمره خیلی خوب در همه دروس پایه پنجم (حتی اگر یک درس را نیز نمره پایین‌تر بگیرید نمی‌توانید ثبت‌نام کنید)
 • مدرسه‌ای که انتخاب می‌کنید باید در حوزه محل سکونت شما باشد.
 • حوزه برگزاری آزمون با توجه به منطقه محل سکونت فرد تعیین خواهد شد.
 • شما می‌توانید حداکثر 3 مدرسه را به‌دلخواه انتخاب کنید.
 • مدارس تیزهوشان خوابگاه ندارند (به طور کلی امکانات مدارس شبانه‌روزی را ندارند)
 • دانش آموزان باید 50 درصد شهریه مدارس غیرانتفاعی شهرستان خود را پرداخت کنند. این وجه در صورت قبولی در آزمون به مدرسه مورد نظر پرداخت می‌شود.

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • کسب معدل حداقل 19 در پایه هشتم
 • اگر دانش‌آموز در مدارس تیزهوشان تحصیل می‌کند نیازی به آزمون ندارد اما باید شرایط لازم را کسب کرده باشد.
 • مدرسه‌ای که انتخاب می‌کنید باید در حوزه محل سکونت شما باشد.
 • تغییر رشته برای دانش آموزان در سال اول امکان‌پذیر نیست.
 • حوزه برگزاری آزمون با توجه به منطقه محل سکونت فرد تعیین خواهد شد.
 • شما می‌توانید حداکثر 3 مدرسه را به دلخواه انتخاب کنید.
 • مدارس تیزهوشان خوابگاه ندارند (به طور کلی امکانات مدارس شبانه‌روزی را ندارند)
 • دانش آموزان باید 50 درصد شهریه مدارس غیرانتفاعی شهرستان خود را پرداخت کنند. این وجه در صورت قبولی در آزمون به مدرسه مورد نظر پرداخت می‌شود.

مدارک و مهلت ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

مهلت ثبت‌نام مدارس هرساله توسط آموزش‌وپرورش به طور رسمی گسترده اعلام خواهد شد. مهلت ثبت نام مدارس تیزهوشان برای سال 1400 در اردیبهشت سال 1399 بود که مهلت آن تمام‌شده است.

برای ثبت‌نام در آزمون مربوطه باید به‌صورت اینترنتی عمل کرده و به سایت همگام یا مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان به آدرس azmoon.medu.ir مراجعه نمایید. برای ثبت‌نام در آزمون باید طبق روند زیر پیش بروید:

 • تکمیل فرم ثبت‌نام به صورت اینترنتی
 • اسکن یک قطعه عکس 3* 4 و آپلود در سامانه همگام
 • پرداخت هزینه آزمون اینترنتی (این هزینه هرسال متغیر است و در اطلاعیه‌ها اعلام خواهد شد)

در صورت موفقیت در آزمون مدارک تحصیلی خود را به مدرسه مورد نظر برده و ثبت‌نام را تکمیل می‌کنید.

ضرایب و نحوه اعلام نتایج آزمون تیزهوشان

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان

اعلام نتایج آزمون مدارس تیزهوشان فقط از طریق مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان اعلام خواهد شد. در این وبسایت با مراجعه به پنل کاربری خود می توانید وضعیت خود به همراه کارنامه را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که معمولا نتیجه آزمون 4 تا 6 هفته بعد از انجام آزمون مشخص می‌شود. همچنین برای دانلود دفترچه باید از سایت مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان اقدام نمایید.

اطلاعات و ضرایب آزمون نهم به دهم تیزهوشان

آزمون تیزهوشان مقطع نهم به دهم دارای دو دسته سوال تحصیلی و تحلیلی است. در بخش تحصیلی همانطور که می‌دانید از تمامی کتب هشتم و نهم سوال طرح می‌شود که زمان پاسخ گویی به این سوالات 70 دقیقه است. پارسال تعداد این سوال‌ها 50 عدد بود.

آزمون تحلیل نیز مربوط به هوش و استعداد دانش‌آموزان می‌شود که دارای 50 سوال و 50 دقیقه زمان برای پاسخ گویی است. یکی از بهترین کتاب‌هایی که می‌توانید برای تمرین آزمون تحلیلی تهیه کنید، کتاب سنجش هوش و استعداد گاج (IQ) است.

ضریب آزمون نهم به دهم

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

اطلاعات و ضرایب آزمون ششم به هفتم تیزهوشان

کسانی که قصد ورود به دبیرستان دوره اول تیزهوشان را دارند باید بدانند که 80 درصد سوالات برای آزمون تحصیلی و 20 درصد مابقی نیز برای آزمون تحلیلی در نظر گرفته شده است.

برای مطالعه و پاسخ به سوالات تحصیلی دانش آموزان می‌توانند کتاب های قرآن، فارسی، مطالعات اجتماعی، علوم تجربی و ریاضی کلاس پنجم را مورد بررسی قرار دهند. یک سوم سوالات از این منابع طرخ حواهد شد. همچنین چند سوال از درس تفکر و پژوهش پایه ششم نیز در آزمون آورده می‌شود.

ضرایب دروس ششم به هفتم

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان

سهمیه مدارس تیزهوشان

خیلی از دانش آموزان سوال می‌کنند که آیا مدارس تیزهوشان سهمیه دارند؟ و این سهمیه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ فعلا فقط به دوقلوها چند قلوها (هم‌جنس یا غیر هم‌جنس) سهمیه تعلق می‌گیرد.

به این صورت که اگر دوقلوها یا چند قلو ها به طور هم‌زمان در آزمون شرکت کنند، در صورت پذیرش یکی از آنان، دیگری فقط به شرط کسب حداقل هشتاد درصد امتیاز آزمون آخرین فرد پذیرفته‌شده می‌تواند ثبت‌نام نماید.

شرایط مهم سهمیه دوقلوها

 1. اولویت‌ها و نوع مدرسه انتخابی دانش آموزان هم‌جنس باید یکسان باشد.
 2. قبل از اعلام نتایج آزمون اگر امتیاز همزاد برابر با حداقل امتیاز لازم بود ایشان مازاد بر ظرفیت ثبت‌نام خواهند شد.

شهریه مدارس تیزهوشان

در بالا به طور کامل شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان را با هم مرور کردیم. حال می‌خواهیم به بررسی شهریه مدارس تیزهوشانی بپردازیم. در این خصوص ممکن است سوالاتی برای هر دانش‌آموز پیش بیاید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 1. شهریه مدارس تیزهوشان چقدر است؟

شهریه هر مدرسه‌ای با توجه به محل وقوع آن متفاوت است. مدارس تیزهوشان باید طبق قانون نصف شهریه مدارس غیرانتفاعی همان استان را دریافت کنند. همچنین طبق گفته سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان حداکثر شهریه دریافتی مدارس تیزهوشان باید 6 میلیون تومان باشد.

 1. آیا ممکن است این مدارس هزینه بیشتری دریافت کنند؟

بعضی از مدارس به دلیل برگزاری کلاس‌های المپیاد یا کلاس‌های کنکور و ویژه برنامه ممکن است هزینه بیشتری در طول سال دریافت کنند.

 1. کسانی که بضاعت مالی خوبی ندارد چه‌کار کنند؟

معمولا این مدارس با دانش‌آموزانی که بضاعت مالی خوبی ندارند همکاری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که به دلیل مشکل مالی دانش‌آموزی از مدرسه بیرون بماند.

ظرفیت مدارس تیزهوشان

هرساله با توجه به سیاست‌های تعیین‌شده ظرفیت مدارس تغییر پیدا می‌کند. البته این تغییرات خیلی محسوس نیست. می‌توانید در هرسال طبق دفترچه‌های منتشرشده ظرفیت آزمون را بررسی نمایید. دفترچه‌های مربوطه در سایت رسمی مرکز ملی استعداد های درخشان منتشر خواهد شد. در این دفترچه اطلاعاتی درباره آزمون ورودی مدارس، مهلت ثبت‌نام، زمان توزیع کارت، ضوابط و شرایط ثبت‌نام در آزمون، مواد امتحانی، تعداد و ضرایب سوالات و ظرفیت مدارس وجود دارد.

برای دریافت دفترچه مورد نظر به مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان  مراجعه کنید. دانش آموزان قبل از ثبت‌نام در آزمون باید حتما این دفترچه را به طور کامل مطالعه کنند و در صورت دارا بودن شرایط برای ثبت نام اقدام نمایند.

مدارک و مهلت ثبت نام حضوری

اگر در آزمون اینترنتی قبول شدید باید سریعا برای ثبت‌نام حضوری اقدام کنید. برای این کار باید به پنل‌کاربری خود در مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان مراجعه نمایید و کارنامه خود را دریافت کنید؛ در کارنامه شما اطلاعات مدارس پذیرفته شده موجود است که می‌توانید با برقراری ارتباط با آنها از زمان ثبت‌نام اطلاع پیدا کنید.

در این مقاله به طور کامل با شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان آشنا شدید. همچنین به نحوه ثبت‌نام مدارس و آزمون و شرایط عمومی و خصوصی آن‌ها نیز اشاره شد.

به نظر شما ثبت‌نام در این مدارس چه مزیت‌هایی دارد؟ آیا از نظر تحصیلی برای دانش آموزان مناسب است؟

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.