۱۱ نکته مهم برای یادگیری آسان ریاضی

8 51,166

تا قبل از اینکه بخواهم راجع به روش های یادگیری آسان ریاضی صحبت کنم، همیشه سعی داشتم که یک دور نمای کلی نسبت به آینده شغلی ام داشته باشم که مسیری را در تحصیلم در پیش بگیرم که کمترین ارتباط را با ریاضی، اعداد و ارقام داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راه‌های یادگیری بهتر را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان شماره معلم ریاضی هشتم در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

خاطره تلخی که منجر به استفاده من از روش های یادگیری آسان ریاضی شد!!!

از بس که تفکرم نسبت به این درس منفی بود. یعنی همیشه فکر می کردم که در این درس به هیج جایی نمی رسم. ولی وقتی تو جستجوهایم دقت می کردم، می دیدم که حتی وقتی بخواهم یک نجار حرفه ای هم شوم باید محاسبات و اعداد و ارقام را بخوبی بلد باشم. یعنی شغلی نبود که بخواهم انتخابش کنم که با ریاضی کم ترین ارتباطی نداشته باشد.

اما حتی این موضوع  هم کوچکترین تاثیری در ایجاد انگیزه و تلاش من برای فهم این درس نداشت تا روزی که شاید بگم بدترین روز تحصیل من بود.

دقیقا یادم هست که آن روز امتحان ماهانه ریاضی داشتیم که من طبق معمول نه چیزی بلد بودم و نه تلاشی برای آن کرده بودم و دقیقا قرار بود همان روز دکتر هم بروم. هیچ وقت یادم نمی رود که وقتی معلم برگه امتحان  10 سوالی را جلویم گذاشت، صفر صفر بودم. دریغ از حل یک سوال!!!

چون وقت دکترم دیر شده بود باید برگه را زودتر تحویل می دادم ولی می ترسیدم و خجالت می کشیدم که برگه خالی را به معلمم بدهم. مشکلی که در روزهای قبل نداشتم چون هم تا پایان زنگ وقت داشتم و می توانستم راحت تقلب کنم و هم اینکه برگه را با بچه های دیگر میدادم که لازم نبود همان لحظه جلوی معلم شرمنده شوم.

چاره ای نبود، مجبور شدم برگه را تحویل معلم بدم و شاید باورتان نشود که بدترین برخورد تحقیر آمیز را در کل سال های تحصیل آن لحظه از طرف معلمم دیدم. وقتی در سکوت کلاس یک نگاه به برگه من کرد و بی ملاحظه از حضور سایر دانش آموزان بهم گفت که این همه وقت نشسته بودی که یک برگه خالی به من تحویل بدهی و با بدترین حالت ممکن برگه را به سمت من پرتاب کرد و گفت این برگه به درد خودت میخورد، قابش کن و بزن به دیوار اتاقت تا یادت باشد که حتی بلد نبودی یک سوالم پاسخ دهی…

من از کلاس زدم بیرون در صورتیکه سنگینی نگاه همکلاسی هایم را به خودم حس می کردم. من از کلاس زدم بیرون درصورتیکه تمام وجودم پر از حس تحقیر و دلزدگی از معلم، ریاضی و مدرسه بود. من از کلاس زدم بیرون در صورتیکه تو راه دائما با خودم زمزمه می کردم که این تلاش نکردن ارزش داشت؟؟؟ ارزش داشت این سرزنش، نگاه و خنده همکلاسی هایت در صورتیکه می توانستی با یکم تلاش به این جا نرسی؟؟؟

بخواهم خیلی خلاصه بگم آن روز شد نقطه عطف من در تحصیلم و تصمیم گرفتم که تمام مشکلات درسی ام در ریاضی را حل کنم. بیشتر که تلاش کردم دیدم چقدر راه حل های در دسترس و روش های آسان یادگیری ریاضی زیاد بودن که من دقت نکرده بودم.

می خواهم بخشی از تجربیات یادگیری و آموزشم را در درس ریاضی که خودم به اسم روش های یادگیری آسان ریاضی می شناسم با شما به اشتراک بگذارم، شاید که به شما هم کمکی شود تا تجربه ی تلخی که من در این درس داشتم را دیگر هیچ دانش آموزی در درس ریاضی نداشته باشد.

11 نکته مهم برای یادگیری آسان ریاضی که خودم انجامشان دادم!!!

موارد زیر جزء روش‌های یادگیری آسان در ریاضی است که می تواند راهنمای مناسبی برای تقویت ریاضی شما دانش آموزان عزیز باشد:

1- تغییر نگرش خود نسبت به درس ریاضی

برای شروع باید دید مثبتی داشت. وقتی همچنان نگرش شما نسبت به ریاضی منفی باشد و نسبت به توانایی خود در فهم این درس شک داشته باشید نمی توانید پیشرفت چندانی کنید.

 • وجود یک معلم و آموزش دهنده کاربلد

من مهم ترین عامل در تغییر نگرشم در درس ریاضی را پیدا کرده بودم که همان معلم خصوصی ریاضی بود. اگر معلم دلسوزی داشتم و اگر معلم من در مدرسه خوب بود حتما از این منبع استفاده می کردم، منتها چون معلم مدرسه ام کمک کننده خوبی برای رفع مشکلاتم در ریاضی نبود، به سراغ معلم خصوصی ریاضی رفتم.

 • خاطره قشنگ و فراموش نشدنی از اولین جلسه کلاس خصوصی ریاضی ام که منجر به تغییر ذهنیت من در درس ریاضی شد:

در اولین جلسه تدریس معلمم یک سوال ریاضی که برای دانش آموزان تیزهوش طراحی شده بود جلوی من قرار داد و گفت می توانی حلش کنی؟ من گفتم نه و بنظرم هیچ زمانی نمی تونستم به این سوال پاسخ دهم. با یک جمله تمام شوق من به درس ریاضی را بهم برگرداند. بهم گفت طوری بهت آموزش میدهم که در جلسه پنجم کلاس بتوانی نه تنها به این سوال که به سوال های بالاتر از این هم پاسخ دهی. همین!!! با همین یک جمله ذهنیت من را نسبت به همه حس های بد تغییر داد.

خواستم بگم شروع هر آموزشی با نگرش مثبت است که مهم ترین فردی که می تواند این نگرش مثبت را در درون تان ایجاد کند، فردی است که خودش تخصص زیادی در این زمینه دارد و می تواند شما را در این خصوص امیدوار و دلگرم کند. چون اگر او می گوید می شود قطعا می شود.

 • همراهی معلم دلسوز 

حتما اگر معلم دلسوزی در کلاس دارید که می تواند خیلی خوب تدریس کند و آموزش دهد، از این فرصت استفاده کنید. اما اگر معلم خوبی ندارید در این زمینه هیچ شک و تردیدی نکنید که معلم خصوصی بگیرید. چون تاثیری که یک معلم خصوصی از همراهیش با شما دارد هیچ کتاب کمک آموزشی، هیچ ویدئو های انگیزشی و آموزشی ندارد.

 • مرجع مناسب برای انتخاب معلم خصوصی ریاضی 

شروع آشنایی من با استادبانک هم همان زمان بود. برای درخواست کلاس تدریس خصوصی ریاضی در اینترنت سرچ کردم. روی لینک اول کلیک کردم و با پشتیبانیش تماس گرفتم. راهنمایی ام کردند و لیستی از مدرسین خصوصی ریاضی را با تمام سوابق تدریس، رزومه تحصیلی، نظرات شاگردانی که با آنها کلاس داشتند و ویدئوهای آموزشی شان در اختیارم قرار دادند. از این مرحله دیگر همه چی خیلی سریع اتفاق افتاد و جلسات من با معلمم شروع شد.

من لینک صفحه تدریس خصوصی ریاضی استادبانک را گذاشتم، می توانید بر روی آن کلیک کنید و رزومه اساتید را ببینید. به عنوان شاگردی که حدود دوسال از استادبانک معلم گرفته ام می توانم بگویم مرجع مطمئن و مناسبی برای انتخاب معلم خصوصی است.

2- برای فهم بیشتر فرمول‌ها ،آن‌ها را می توان به زبان فارسی برگرداند.

این کار در درک فرمول‌ها ،سوالات و مفاهیم ریاضی کمک کننده است.

کتاب ها و منابع مهمی برای درک بهتر فرمول های ریاضی وجود دارد. من معلمم این منابع را با توجه به سطح درسی ام بهم پیشنهاد داد که تهیه کردم. کتاب هایی است که خیلی جامع هستند و توضیحاتشان در حد فهم دانش آموزان سطح ضعیف و متوسط است.

 • کتاب مجموعه کامل، جامع و ماندگار ریاضیات از پایه ( اندیشه برتر) تالیف آقای احمد علی دارائی 

تمام مباحث ریاضی را از پایه و مقدمات در این کتاب توضیح داده شده است که مجموعه کاملی است.

 • کتاب ریاضی انتشارات مبتکران که واقعا یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی را در درس ریاضی دارد.
 • کتاب های جامع انتشارات مهر و ماه که واقعا توضیحات کاملی در مورد مباحث ریاضی داده است.

نکته مهم: حتما در انتخاب منبع توجه کنید که دو مورد مهم در کتاب رعایت شده باشد:

 • یک درسنامه جامع و کاملا مرتبط و هماهنگ با هر فصل کتاب
 • داشتن سوالات تشریحی با سه سطح ساده، متوسط و دشوار بعد از هر فصل

حتما هم توجه کنید برای شروع منبعی را انتخاب کنید که متناسب با سطح یادگیری تان باشد.

3- بهترین راهکار، تمرین است.

برای حل یک مسئله ریاضی بهتر است زمان بگیرید و شروع به حل آن مسئله کنید. در ابتدا ممکن است در حل مسائل سرعت پایینی داشته باشید. نباید عجله کنید و برای همه مباحث ریاضی تمرین زیاد انجام دهید. خوبی درس ریاضی این است که بعد از مدتی ذهن را برای اندیشیدن باز می کند و دانش آموز به مرور قوی تر و سریعتر مسائل ریاضی را حل می کند البته به مرور و با تمرین بسیار.

من بعد از هرجلسه تدریس معلم خصوصی ام و آموزش کامل باید تمرین حل می کردم. در واقع دو عامل مهم ترین نقش را در یادگیری درس ریاضی در من داشت:

 • یک معلمی که خیلی خوب مباحث را به من آموزش داد
 • دو تمرین زیاد و حل نمونه سوالات متنوعی که در خانه انجام می دادم.

4- دسته بندی مسائل و سوالات مشابه هم و حل آنها به مرور زمان

5- قبل از شروع به حل تمرین باید مسئله را تجزیه و تحلیل کرده و برای حل آن فقط به یک راه حل اکتفا نکنید.

6- استفاد از بازنمایی ذهنی برای حل تمرین

7- پرهیز از حل ذهنی مسائل

چند نکته مهم در خصوص حل تمرین

اول بهتر است در حل نمونه سوالات ریاضی، به سراغ سوالات طراحی شده بعد از هر درسنامه بروید.

دوم بهتر است به سراغ منابعی برای حل سوال بروید که طراحی سوالاتش شامل سه سطح ساده، متوسط و سخت است.

سوم بهتر است خودتان اول سوال را هر طور شده حل کنید و بعد به سراغ پاسخ بروید و بارها بارها جواب را بخوانید و بعد مجدد بار دیگر خودتان سوال را حل کنید. این قلقی بود که من در حل سوالات انجامش میدادم. اول برایم خیلی سخت بود منتها کم کم ذهنم عادت به ایجاد راه حل های جدید کرد و کم کم یاد گرفتم که هر سوال را چطور تجزیه و تحلیل کنم. البته که قلق های پاسخ دادن به سوالات را هم معلمم تا حدودی یاد داده بود.

چهارم بهتر است اگر ضعیف هستید برای شروع، مثل من در مرحله اول به سراغ سوالات ساده بروید و بعد به مرور سطح سوالات را سخت ترش کنید.

پنجم بهتر است که تمام مراحل پاسخ دادن به سوال را روی کاغذ بیارید و از حل ذهنی آن پرهیز کنید، حتی اگر آن سوال را بارها حل کرده باشید.

نکته ششم، این است که سعی کنید برای حل سوالات آنها را دسته بندی کنید. یعنی سوالات شبیه بهم و با درجه سختی مشابه به هم را در یک دسته قرار داده و بصورت پراکنده سوال حل نکنید.

8- داشتن تمرکز در کلاس درس

ریاضی چون درس بسیار پیچیده ای می باشد حتما در کلاس باید تمرکز کافی داشت و مطالب همان روز را باید در کلاس یاد گرفت. اگر شما متوجه مطلبی نشدید نباید از مطرح کردن آن در کلاس خجالت بکشید و تا زمانی که این موضوع برای تان حل نشده است باید از معلم بخواهید که توضیح دهد.

9- تمرین در خانه بعد تدریس مطالب آموخته شده در کلاس درس

برای حل مسئله از تمرین های کتاب درسی شروع کرده و به مرور برای تقویت بیشتر خود در این درس از کتاب های کمکی استفاده کنید.

10- خلاصه برداری

جدولی تهیه کنید و تمامی فرمول های آموخته شده به همراه نکات مهم هر مبحث را در این جدول وارد کنید. در اینصورت دیگر لازم نیست نگران پیدا کردن فرمول ها و نکات مهم در کتاب باشید.

11- تشخیص نقاط ابهام و ضعف خود

هنگام مطالعه‏ ی مبحث هرروز، در کنار خود قلم و کاغذی داشته باشید تا مواردی را که متوجه نشده اید و یا سوالاتی که برایتان مطرح می‏ شود را یادداشت کنید. حتما این سوالات را در ابتدای جلسه‏ ی بعد از دبیر و یا استادتان بپرسید. البته برای خواندن درس ریاضی فقط خود فرد دخیل نیست و عواملی همچون استاد و مهارت وی در تدریس این درس، امکانات آموزشی و ….. در یادگیری دخیل می باشند.

تمرین تمرکز برای حفظ کردن فرمول ها و حل سوالات

آخ آخ نگویم برایتان که من خدای عدم تمرکز و حواس پرتی در زمان درس خواندن بودم. اصلا هیچ تمرکزی نداشتم. برای همین برای درسی مثل ریاضی که بشدت نیاز به تمرکز داشت، با روزی یک ساعت تمرین شروع کردم.

یعنی در روز تایم و ساعتی را که می توانستم بیشترین تمرکز را داشته باشم برای خواندن درس ریاضی گذاشته بودم و خودم را مجبور کرده بودم که این یک ساعت برای درس ریاضی است. تمرین تمرکز برای درس های دیگر هم با همین حقه و با زمان کمتری شروع کردم و کم کم یاد گرفتم وقتی زمانی را برای شروع درس خواندنم گذاشتم، واقعا انجامش بدهم.

برای ایجاد تمرکز و بدنبالش تلاش و اراده برای درس خواندن، بهترین راه تمرین تمرکز با توجه به تایم و ساعتی است که بیشترین تمرکز را در آن زمان دارید. از بازه های زمانی کوچک شروع کنید، به مرور خواهید دید که بدنبال ایجاد تمرکز، نیرو انگیزه و تلاش تان بیشتر می شود و ساعت و تایم بیشتری را برای درس خواندن می گذارید.

سخن پایانی

باور کنید من هیچ کار خارق العاده ای انجام ندادم فقط از همین تکنیک هایی که در این محتوا گفتم، استفاده کردم. بطور خلاصه بگم:

یک: معلم و آموزش دهنده خوب

دو: کتاب کمکی مناسب با سطح آموزشم

سه: تمرین تمرکز موقع خواندن ریاضی 

چهار: تمرین و حل نمونه سوال زیاد

در واقع برای رسیدن به تسلط در درسی مثل ریاضی دو مورد را حتما باید در کنار خود داشته باشید:

 • اول معلم و آموزش دهنده خوب و حرفه ای 
 • دوم تمرین و حل نمونه سوال زیاد و متنوع 

در آخر ممنون از استادبانک که اجازه داد که در صفحه وبلاگش از تجربیاتم در درس ریاضی صحبت کنم به امید آنکه کمک کوچکی کرده باشم به شما دانش آموزان عزیز تا تجربه تلخی که من در سر کلاس ریاضی داشتم را نداشته باشید.

راستی خوشحال می شوم شما هم نظرتان را در مورد این محتوا با من در میان بگذارید و هم اینکه اگر شما هم تجربه و راهکار موثری در بهتر شدن درس ریاضی دارید، حتما در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید تا دانش آموزان دیگر هم بتوانند از این تجربیات موثر استفاده کنند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظرات
 1. maleki می گوید

  سلام سپاس از شمابسار مفید بود

 2. مسیحا می گوید

  داداش تو خوبه یه ساعت میتونی تمر کز کنی من به ۱۰دیقه ام نمی رسه ک
  میشه کمکم کنید؟