روش مطالعه مفهومی

5 6,818

برای فراگیری روش مطالعه مفهومی خواندن این مطلب برای شما مفید خواهد بود. استادبانک مرجع تدریس خصوصی کشور با ارائه نکاتی، شیوه مفهومی درس خواندن را توضیح می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راه‌های یادگیری بهتر را بخوانید.

به مباحث پایه رجوع کنید

اگر قصد مفهومی درس خواندن دارید، باید نقاط ضعف پایه ای را رفع کنید. این کار در مورد دروس مدرسه به راحتی و با مراجعه به کتاب‌های سالهای گذشته صورت می‌گیرد.

سعی کنید درسها را به صورت پایه ای و ریشه ای یاد بگیرید. به این ترتیب هم در آن درس نمره خوبی می گیرید و هم در مقاطع تحصیلی بعدی به مشکل نمی خورید. فقط فرمول حفظ نکنید. به عنوان مثال در درسی مانند فیزیک همه ی فرمولها و روابطی که ارائه می گردد معنی فیزیکی دارند. اگر مفهوم فرمولها را درست یاد بگیرید بهتر می توانید از انها استفاده کنید و در سالهای بعد هم موفق و موفق تر خواهید شد. پایه را محکم بگذارید. اگر رابطه ای را برای حل یک مسئله استفاده می کند دلیل آن را بدانید و درک کنید. حل مسائل را برای خودتان توضیح دهید و آنها را خوب تحلیل نمائید.

به علت‌ها دقت کنید

با خواندن هر مبحثی سعی کنید علت ها را پیدا کنید. روش مطالعه مفهومی یافتن علت‌هاست. به عنوان مثال فرمول‌های دروس ریاضی و فیزیک و شیمی را حفظ نکنید. به معنی و دلیل طرح این فرمول فکر کنید. پس از حل هر سوال به مسیر رسیدن به پاسخ و به عبارت دیگر به راه‌حل دقت کنید. از پرسیدن سوال خجالت نکشید و سعی کنید به سرعت پاسخ سوال‌هایتان را بیابید. حل نمونه سوال‌های سال‌های گذشته و بررسی پاسخ‌ها کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

برنامه ریزی

انجام هر کاری با برنامه ریزی نتیجه بهتری در پی دارد. هدف مشخصی برای خود تعریف کنید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. در برنامه خود شرکت در کلاس‌های مدرسه، مطالعه مفهومی، حل تمرین، مرور، استراحت و تفریح را با جزئیات درج کنید.

مرور

دوره کردن دروس به اندازه مطالعه اولیه اهمیت دارد. در روش مفهومی خواندن دروس مرور جایگاه ویژه‌ای دارد. برای درک مفهومی دروس باید در طول ترم درس بخوانید. برای اینکه مرور کردن آسان شود، جزوه بنویسید و یادداشت بردارید و همان‌ها را مرور کنید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظرات
 1. یه دختر می گوید

  سلام،خسته نباشین
  یازدهم ریاضی هستم و روش درس خوندن من دقیقا همینه،مفهومی میخونم و در رابطه با فرمول های فیزیک کارم میکشه به فیزیک هالیدی و هزار تا جست و جو تو اینترنت واسه پیدا کردن دلیل.مدرسه نمونه درس میخونم و حجم کاریمون بالاس کلی تست باید کار کنیم،وقتی من رو یه سوال متمرکز میشم تا تهشو باید در بیارم و همه رو بفهمم اینطوری از ۱۰۰ تا تستی ک باید بزنم نهایتا ۲۰ تست رو وقت میکنم بزنم،نمراتم پایینه چون وقت نمیکنم ب همش برسم،خیلی سعی کردم مثه بقیه با چن تا فرمول ک نمیفهمم چیه سوالا رو حل کنم و بشم ممتاز ولی یک سال تلاش کردم و نتونستم.دلیل و مفهوم رو ندونم نمیتونم پیش برم،نگرانم امسال نصف درسامو بیوفتم

 2. محمدجواد می گوید

  باتشکر از سایت خوبتون لطفا برای کنکوری های راهکار های جواب دهی به تست دروس بگین
  مثلا خود من سوالای اسان اشتباه میزنم سخت درست حالا مشکل وراه حله این قضیه رو بگین ممنون میشم

 3. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  یه سوال من سال سوم انسانیم و ۹تا از درسامو افتادم و باید شهریور پاس کنم خواستم بپرسم چجوری باید این همه درسو بخونم ۸تاش حفظیاته یدونشم ریاضیه واقعا گیجم نمیدونم چجوری برنامه ریزی کنم کمکم کنید. ممنون

  1. استادبانک می گوید

   اگر تعداد درس هایی مه افتادید زیاد است بهتر است از یکی دو هفته بعد از مشاهده کارنامه خرداد خود شروع به مطالعه کنید. منتها روزی دو ساعت کافیست.
   اولویت هر روز شما باید ریاض یو حل تمرین های آن باشد. اگر خود ب تنهایی نمی توانید ریاضی بخونید می تونید معلم خصوصی بگیرید. و بعد از ریاضی درس هایی را زودتر مطالعه کنید که حجم زیادی دارد و وقتگیرند.

 4. فروشگاه ویژن می گوید

  مقالات بسیار جذابی دارید
  ارشمند ، دقیق ، با کیفیت و نگارش درست
  کمتر سایتیه که اینطوری کار کنه
  امیدوارم موفق باشید