روش درس خواندن در زمان امتحانات شهریورماه

0 1,870
روش درس خواندن در زمان امتحانات شهریورماه
4.5 (90%) 2 votes

روش درس خواندن در زمان امتحانات شهریور

بازم هم همان داستان همیشگی! نزدیک شدن به فصل امتحانات …. نزدیک شدن به فصل استرس و اضطراب کتاب را تموم نکردن …. استرس مردود شدن …. تو دوران تحصیل بی خیال بودن و شب های امتحان از شدت اضطراب بد حال بودن ….

این مقاله روی سخنش با دانش آموزانی است که تنها به دلیل تنبلی و زیادی بی خیال بودن نتوانستند در امتحانات خردادماه قبول شوند و حالا می خواهند در شهریورماه جبران کنند.

واقعا سخت است که بخواهم با دانش آموزی که حس درس خواندن را ندارد از در نصحیت وارد شوم. خب طبیعتا کسی هم که این مقاله را میخواند، قصدش این نیست که همان حرفایی کلیشه ای که برنامه بریز و هدف داشته باش و … را بشنود. میخواهد خیلی سریع به جوابش برسد. اما باید بگوییم گه تنها راه موفقیت شما  همان جمله کلیشه ای درس بخوان است.

اما اینکه چطوری درس بخوانی مهم است. با ما همراه باشید تا به جواب خود برسید.

1- مشخص کردن برنامه مطالعاتی.

دروسی که مردود شدی را تقسیم کن.درس هایی که خودت به تنهایی می توانی بخوانی را از درس هایی که نیاز به کمک داری جدا کن. این عمل در تعیین زمان بندی مطالعه ات کمک می کند.

مثلا اگر در درس فیزیک ضعف داری و می خواهی معلم خصوصی بگیری پس باید این درس، اولویت اول برنامه ات باشد.

2- مشخص کردن نقاط ضعف

نقاط ضعف هر کدام از درس هایت را مشخص کن. مثلا اگر از فیزیک که مردود شده اید فصل دوم و سوم را مشکل داری پس قبل از شروع فصل امتحانات اگر نمی خواهی خیلی درس بخوانی این دو فصل را بخوان و در زمان امتحانات مابقی را مرور و مطالعه کن.

مشخص کردن نقاط ضعف در هر درس باعث می شود که شما در درس خواندن خسته نشوید.

3- خب شروع به خواندن کنید.

اگه زیاد حس و حال درس خواندن را ندارید بعد از مشخص کردن اشکلات خود، قبل از امتحانات یعنی در تیر و مرداد فقط این فصل ها را مطالعه کنید. مثلا در روز، هر یک ساعتی که وقت دارید بزارید برای رفع اشکال. در این صورت تا امتحانات وقت داشته اید که جبران کنید و حداقل توانسته اید که اشکالات خود را رفع کنید.

خب این توضیحات مربوط به زمانی بود که شما تا زمان امتحانات چند هفته ای وقت دارید اما خیلی از دانش آموزان هستند که مطالعه دروس را فقط محدود به زمان امتحان می کنند. اگر شما هم از این دسته از دانش آموزان هستید می توانید برای آمادگی در امتحان این راه ها را انجام دهید:

 

 

اما اگر به هر دلیلی وقت نگردی تا قبل از امتحان بخوانی مثلا یک روز مانده به امتحان بهترین راهکار کارهای زیر است:

1- با ذهنیت درس خواندن، شروع به درس خواندن کنید. بعد از خوردن یک صبحانه کامل تصور ذهنی تان این باشد که وقت کم است و باید بروم سراغ کتابم. به چیز دیگری بجز کتاب هایت فکر نکن . زیرا افکار بی ربط باعث دور شدن ذهن شما از فضای درسی می شود و این دور شدن باعث عدم تمرکز، بی خیالی و تنبلی در مطالعه تان می شود. اما اگر از اول صبح فقط به امتحان و کتاب هایت فکر کنی باعث می شود، مغز شما زودتر به فرمان درس خواندن را صادر می کند و تمرکزتان هم در حین مطالعه بالا می رود. امتحان کنید.

مثل آدم خسته ای که از سرکار می آید و میخواهد کاری انجام دهد منتها با خود می گوید بزار اول کمی استراحت کنم یا فلان کار دیگر را انجام دهم. به دلیل اینکه ذهن خود را از مسئله اصلی دور کرده است دیگر به سراغ آن نمی رود یا به سختی مشغول آن کار می شود.

2- صبح زود بیدار شوید.

مثلا ساعت 9 صبح خوب است. یک صبحانه کامل و مغذی بخورید و دائما به امتحان و کتاب هایتان فکر کنید.

اصلا اجازه ندهید افکار بی ربط یا منفی مثل حال درس خوندن ندارم یا چطور این همه فصل را بخوانم، فکرتان را مشغول کند. با این فکر به پیش بروید که من یک روز کامل وقت دارم .. صبح ساعت 9 بیدار شدم و تا 11 شب وقت زیادی دارم کهیک کتاب را بطور کامل بخوانم.

3- بعد از صبحانه مطالعه خود را هدفمند آغاز کنید.

اگر در درس هایی ریاضی و فیزیک ضعف دارید اول به سمت حفظ کردن فرمول ها و توضیحات هر فرمول و مفاهیم ها باشید. واو به واو کتاب را نخوانید و انرژی اول صبح خود را اینطوری مصرف نکنید. تمرکز تان برای وقت اول مطالعه ت باید روی فرمول ها، مفاهیم، و فصل هایی باشد که بیشترین تعداد سوال از آن ها طراحی می شود و مهم هستند.

در درس های حفظی هم اول به سراغ فصل هایی بروید که در نمونه سوالات اخیر بیشترین سوال از آنها طراحی شده است و حجم زیادی دارند یا خیلی مفهومی هستند. تا اگر در عصر خسته شدید دیگر فصل های مشکل کلافه ات نکند.

4- بعد از هر یک ساعت مطالعه، ده دقیقه تا یه ربع استراحت کنید البته اگر خسته شده اید.

5- به همین صورت پیش بروید تا در زمان ناهار و استراحت.

بعد از ناهار به دلیل اینکه معده تان پر است و مغز شما در فرایند هضم غذا درگیر است تمرکز برای مطالعه ندارید.

پس یک استراحت یک ساعته داشته باشید و بعد از آن شروع به مطالعه کنید همانند روال صبح

6- شب امتحان تا ساعت 11ف زمان تمرین نمونه سوالات است. دیگر مطالعه کافیست. خیلی موقع ها با حل نمونه سوالات دوره های مختلف برخی از فصل ها را می توانید مرور کنید. پس لازم نیست حالا که دیگر وقت ندارید کل کتاب را تا دیروقت بیدار مانده و مطالعه کنید.

بهتر است از صبح تمام مطالب مهم کتاب را مطالعه کرده و شب هم یکی دو ساعتی را وقت برای حل نمونه سوالات بگذارید و از ساعت 11 یا 12 شب به بعد استراحت کنید.

7- باید در شب امتحان حدود 7 ساعت بخوابید.کمتر از این مقدار برای آمادگی مغزتان در سرجلسه خوب نیست.

8- صبح قبل از امتحان صبحانه کامل میل کنید تا سر جلسه انرژی جواب دادن به سوالات را داشته باشید.

مطمئن باشبد اگر به دنبال نمره قبولی هستید با این روش حتما نمره قبولی را خواهید گرفت اما اگر به دنبال نمره بالا هستید فقط با یک روز مانده به امتحان نمی توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

به همین دلیل بهتر است اگر واقعا به دنبال جبران عقب ماندگی دروس خود هستید از همین الان که دو سه هفته ای مانده به امتحانات شروع کرده و مطالعه کنید.

شروع مطالعه تان هم با شناسایی نقاط ضعفتان باشد و تمرین مطالعه و رفع اشکال آنها و سپس در زمان امتحانات فصل های باقی مانده را به همراه نمونه سوالات امتحانی مطالعه کنید.

 

نویسنده: کیهان حائری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

شروع درخواست معلم خصوصی
شروع درخواست معلم خصوصی