ماجرای حباب ۲۰ درصدی در رتبه‌های کنکور

0 1,281

حباب 20 درصدی در نتایج کنکور، انتخاب رشته نکردن %46 داوطلبان و دیگر نکاتی که داوطلبان انتخاب رشته نمیدانند!

تیرماه 98 پدرام فیاضیان در برنامه رادیویی خیابان فرصت به حباب در رتبه های کنکور سراسری اشاره کرد. موضوعی که بدون سر و صدا باقی ماند و بسیاری از داوطلبان بدون آگاهی از آن انتخاب رشته را انجام دادند. همچنین تعداد داوطلبانی که در کنکور 98 انتخاب رشته نکرده بودند بسیار زیاد بود و این موضوع فرصت را برای داوطلبانی که حتی با رتبه های نه چندان خوب انتخاب رشته کرده بودند باز کرد.

در ادامه به 3 نکته مهم پیش از انتخاب رشته کنکور سراسری 99 اشاره می‌کنیم.

13تا 20 درصد حباب در نتایج کنکور 97 و 98

مشاوران انتخاب رشته در سال 98 به این نتیجه رسیدند که تناقضاتی بین قبولی ها و رتبه های کنکور در سال 97 و 98 با سالهای یپشین آن وجود دارد. حباب کنکور پدیده ایست که در اثر اعمال سهمیه ها بوجود می آید و در اثر آن رتبه داوطلبان را بین 13 تا 20 درصد بیشتر نشان می‌شود  مثلا اگر رتبه یک داوطلب حدود 13000 باشد، ممکن است رتبه واقعی و موثر او در قبولی دانشگاه حدود 10000 باشد و خودش بی خبر است.

حالا این حباب کنکور چطور بوجود می آید؟ سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه های کنکور هر دوی این سهمیه ها در رتبه او موثر خواهد بود.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می افتد، سازمان سنجش برای هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه ها را برای او اعمال می کند و آن سهمیه ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید است و با آزاد شدن یکی از این سهمیه ها جا برای دیگری باز می شود. یه همین تزتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیفتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه های کمتری نسبت به رتبه ای که کسب کرده اند رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه هایی که داوطلبان کسب می کنند بیشتر از رتبه واقعی شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب در سال 97 و 98 میانگین در حدود 13 تا 20 درصد بوده است.حباب بیست درصدی کنکور

46 درصد داوطلبان مجاز کنکور 98 انتخاب رشته نکردند!

دومین نکته تعجب برانگیز در کنکور سال گذشته این موضوع بود که پس از اعلام نتایح نهایی در 15 شهریور مشاور عالی سازمان سنجش خبر داده بود حدود 46 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، دست به انتخاب رشته نزده اند! دلیلی که عمدتا داوطلبان را از انتخاب رشته باز می دارد اینست که انتظار بیشتری از رتبه خود داشته اند و می دانند که با رتبه ای که کسب کرده اند احتمال قبولی آن ها در رشته و دانشگاه موردنظرشان کم است.

این در حالی است که قبولی دانشگاه ها هر ساله با تعداد بسیاری شگفتی همراه است! کسانی که از قبولی دوستان خود در رشته ها و دانشگاه هایی که انتظارش نمیرفت تعجب میکنند.

چرا بیشتر افرادی که از رتبه های خود ناامید هستند این تصمیم را نمیگیرند و در نهایت دست به انتخاب رشته نمیزنند؟ ممکن است ضعف در انتخاب رشته و یا راهنمایی غلط توسط مشاوران انتخاب رشته به چنین موضوعی دامن بزند. هرجه هست این ناامیدی شانس قبولی را از 46 درصد از مجاز شدگان میگیرد و این اتفاق بدی است.

رتبه های گیج کننده در سهمیه مناطق و سهمیه های خاص

نکته مهم آخر این است که ممکن است بعد از بازکردن صفحه کارنامه اولیه کنکور خود با دیدن رتبه های مختلف گیج شوید و با خود بگویید که بالاخره رتبه واقعی من کدام است؟ در کارنامه شما یک جدول وجود دارد که در سطر بالای آن شامل زیر گروه های گروه آزمایشی شما می باشد.

در ستون های مربوط به هر کدام از این زیرگروه ها رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

وقتی به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 مراجعه می کنید متوجه می شوید که هر کدام از رشته های دانشگاهی در یکی از زیرگروه های اشاره شده قرار دارد و رتبه شما در هر زیر گروه کمتر باشد شانس قبولی در رشته های آن زیرگروه برای شما بیشتر است. پس:

در انتخاب رشته باید به رتبه سهمیه مناطق در هرکدام از زیرگروه‌ها دقت کنید و ملاک انتخاب شما همین باشد.

رتبه های کنکور

مرکز رشد دانشگاه شریف میزبان انتخاب رشته کنکور 99

مجموعه استادبانک مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف مجموعه از حرفه ای ترین مشاوران انتخاب رشته کنکور سراسری را برای راهنمایی شمادر رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان گرد هم آورده است.

برای دریافت اطلاعات دقیق از نحوه انتخاب رشته در مرکز رشد دانشگاه شریف با شماره تلفن زیر تماس بگیرید و درخواست خود را عنوان کنید.

021-54435-000

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.