منابع کنکورمنابع کنکور تجربیمنابع کنکور ریاضی

بهترین کتاب فیزیک کنکور

استادبانک نویسنده
357 0
17 بهمن 1395
بهترین کتاب فیزیک کنکور

من همیشه در جستجو بهترین کتاب فیزیک کنکور بودم. دائماً تو اینترنت سرچ می کردم که بهترین کتاب و منبع برای مطالعه فیزیک کدام است و چطور می توانم کتابی پیدا کنم که هم تمام مباحث فیزیک را بطور شفاف و با زبانی ساده توضیح داده باشد و هم سوالات تشریحی و تستی مناسبی داشته باشد.

در این پست تصمیم دارم به عنوان دانش آموزی که در دوران تحصیلش دغدغه زیادی برای بهترین شدن در فیزیک داشت، بهترین کتاب ها و منابعی که استفاده کردم و ازش نتیجه گرفتم را به شما معرفی کنم.

بهترین کتاب آموزش فیزیک کنکور

1.کتاب گاج نقره ای فیزیک

یکی از کتاب های مناسب برای مطالعه فیزیک، کتاب گاج نقره ای فیزیک است.  این کتاب را برای بچه های قوی و متوسط پیشنهاد می کنم، چون آموزش کتاب به صورتی است که برای دانش آموزی که پایه ضعیفی دارد چندان مناسب نیست.

از ویژگی های این کتاب:

 • ارائه متنوع ترین پرسش های چهارگزینه

تمام سوالات طراحی شده در این کتاب برگرفته از  مجموعه سوالات کنکورهای سراسری است که در سال های اخیر برگزار شده است. همچنین شامل پرسش های برگزیده آزمون های گاج و آزمایشی سنجش نیز می شود.

 • به کارگیری تمام مطالب کتاب

همه مطالب کتاب از جمله مثال ها، شکل ها، خودآزمایی ها و… در طراحی سوالات به کار رفته است. حتی این کتاب می تواند منبع خوبی برای طراحی سوالات معلمان باشد.

 • در نظر گرفتن پرسش های چهارگزینه ای برای دانش آموزان قوی

بیش از 643 پرسش برای دانش آموزان قوی در پایان هرفصل ارائه شده است.

2.کتاب فیزیک نشرالگو

کتاب فیزیک نشر الگو نیز یکی از بهترین کتاب فیزیک کنکور است که همانند کتاب فیزیک گاج شامل دو بخش آموزش و بخش سوالات است.

ویژگی های کتاب فیزیک نشر الگو:

 • شامل درسنامه

این کتاب در اول هر فصل شامل درسنامه و خلاصه بندی است که در بخش خلاصه نویسی، مثال و تست هایی برای یادآوری مطالب قبلی آورده شده است که می تواند منبع خوبی برای مرور فصل هایی که تاکنون خوانده اید، باشد.

 • دو بخشی بودن سوالات

در بخش اول هر فصل سوالاتی برای تسلط کامل دانش آموز در دروس پایه و در بخش دوم سوالاتی برای مرور مطالب طراحی شده است که می تواند گزینه خوبی برای یادآوری مطالب یادگرفته شده باشد.

 • ارائه آزمون کلی در انتهای هر فصل

در پایان هر فصل یک آزمون کلی قرار داده شده است که می توانید با حل آن، یک سنجش خوبی از توانایی و میزان یادگیری تان داشته باشید.

3.کتاب فیزیک خیلی سبز

کتاب خیلی سبز طرفداران خاص خودش را دارد. این کتاب هم مثل کتاب های قبلی منبع خوبی برای مطالعه است منتها به شرطی که زمان کافی برای مطالعه داشته باشید.

این کتاب را به دانش آموزانی پیشنهاد می کنم که شروع سال تحصیلی هستند و تقریبا یک سال زمان دارند تا تمام نقاط ضعف و مشکلاتشان را در این درس رفع کنند.

ویژگی های این کتاب:

 • نقاط ضعف این کتاب گزافه گویی های زیاد آن است،که باعث هدر رفتن زمان دانش آموز می شود.
 • کتابی در سطح خوب و جامع بخصوص برای دانش آموزانی که سطح ضعیف و پایین تری در فیزیک دارند.

3.کتاب فیزیک خوشخوان

متن و سوالات این کتاب سخت و در سطح دشوار است. بنابراین برای دانش آموزانی که کتاب گاج نقره ای را خواندن و می خواهند خیلی حرفه ای تر این درس را بخوانند و دانش آموزان تیزهوش مناسب است.

از ویژگی های این کتاب:

 • مطالب تشریحی کتاب در سطح دشوار
 • مناسب برای المپیادهای علمی
 • تنوع سوالات و ارائه تمرین های مختلف همراه با پاسخ های تشریحی و پاسخ های کلیدی برای دانش آموزان ممتاز
 • ارائه نمونه سوالاتی از المپیادهای علمی

برای دانش آموزان قوی و متوسط کتاب گاج پیشنهاد می کنم  و برای بچه هایی با پایه ضعیف، کتاب خیلی سبز را معرفی می کنم. دانش آموزان تیزهوش هم  کتاب خوشخوان را مطالعه کنند.

من سعی کردم این سه کتاب را با توجه به سطح آسان، متوسط و سخت معرفی کنم. کتاب های متعدد دیگری هم در بازار موجود هستند که می تواند منبع مناسبی برای شما باشد. فقط در هنگام خرید به این چند نکته توجه کنید:

 • کتابی را انتخاب کنید که متناسب با سطح و توانایی یادگیری شما باشد.

چون اگر پایه ضعیفی داشته باشید و کتابی انتخاب کنید که در سطح بالایی فیزیک را توضیح داده باشد یا مسائل خیلی سختی داشته باشد، تو ذوق تان خواهد خورد و خیلی زود اعتماد به نفس تان را از دست می دهید.

 • به محتوای کتاب توجه کنید.

قبل از خرید کتاب، چند دقیقه ای وقت بگذارید و چند خط از یک فصل کتاب را بخوانید. ببنید که تالیف کتاب چگونه است؟ آیا نویسنده با بیانی ساده و روان مباحث فیزیک را توضیح داده است.

ببینید که برای هر مفهوم، مثال های مناسبی طرح کرده است؟ تمام مطالب کتاب را پوشش داده است؟ از تصاویر، طبقه بندی فرمول ها و مثال های فراوان برای فهم بهتر مطالب استفاده کرده است؟

 • سوالات کتاب شامل سه سطح ساده، متوسط و سخت باشد.

بهتر است در درس فیزیک در هر سطحی که هستید، بعد از مطالعه درسنامه به سراغ حل سوالات آسان بروید. ابتدا چند سوال از این بخش برای ایجاد تمرکز و بالا رفتن اعتماد به نفس تان حل کنید و بعد به سراغ سوالات دشوارتر بروید.

به همین دلیل خیلی مهم است که کتابی انتخاب می کنید شامل سه سطح سوالات ساده، متوسط و دشوار باشد.

 • به بخش پاسخنامه هر فصل دقت داشته باشید.

در پایان هر فصل دقت کنید که کتاب پاسخنامه دقیق و کاملا تشریحی داشته باشد. حتی پاسخ یکی از سوالات ساده را نگاه کنید تا ببینید که کامل و واضح توضیح داده است یا نه. این مورد خیلی مهم است بخصوص در بخش آزمون های آزمایشی که پاسخنامه تشریحی آن می تواند منبع خوبی برای مرور مطالب خوانده شده باشد.

در پایان:

امیدوارم توضیحاتی که برای خرید بهترین کتاب فیزیک کنکور دادم، موثر باشد. منتها نکته دیگری که باید حتما به آن توجه کنید این است که فیزیک را نمی شود به تنهایی یاد گرفت. یعنی حتی اگر بهترین منبع و کتاب کمکی هم داشته باشید، تا زمانیکه یک معلم خوبی شما را همراهی نکند، بیس و پایه مسائل فیزیک را بدرستی آموزش ندهد، نکات مهم و سوال خیز کتاب را معرفی نکند و ترفند ها و قلق های حل سوالات تستی را به شما آموزش ندهد، این منابع به تنهایی نمی تواند کمک زیادی به شما کند.