۶ دلیل برای اینکه بسته آموزشی ابتدایی گزینه مناسبی نیست! + راه حل جایگزین

0 206

اگر نگران مشکلات درسی یا یادگیری بهتر فرزندتان باشید، ممکن است راه حل هایی مثل بسته آموزشی دوره ابتدایی به شما پیشنهاد شود. امروزه با تبلیغ‌های پررنگ و لعابی برای فروش بسته ها و دی وی دی های آموزشی روبه‌رو هستیم. تبلیغ هایی که ادعا می کنند اگر دانش آموز شما این دی وی دی های آموزشی را ببینند، همه مباحث مربوط به درس را یاد می گیرند! اما باید صحت و سقم این ادعاها بررسی شود.

بسته‌های آموزشی مجموعه‌ای از ویدئوهای ضبط ‌شده، فایل‌های از پیش آماده ‌شده، جزوات خلاصه کتاب و آزمون‌هایی است که موسسات در قالب بسته های آموزشی به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند. در ادامه این محصول را از زوایای مختلف و براساس دیدگاه متخصصان آموزش ابتدایی بررسی کنیم؛ با بررسی نیازهای آموزشی یک دانش آموز دوره ابتدایی، میزان کارآمد بودن بسته های آموزشی دبستان برای فرزندان شما را می سنجیم و مقایسه‌ای بین بسته های آموزشی دبستان و شیوه های دیگر مثل معلم خصوصی دبستان انجام می دهیم.

1. در مقطع ابتدایی سبک زندگی و بینش فرزندان شما شکل می گیرد

اهمیت دوره ابتدایی در درجه اول در این است که، یک کودک پس از گذراندن دوره‌های پیش از مدرسه، برای اولین‌بار بصورت جدی، به سمت آموختن می‌رود. ارتباط کودک با علم و دانش در این مقطع شکل می گیرد و کسی که به این ارتباط رنگ و بو می دهد، معلم است. اگر این ارتباط به درستی شکل نگیرد در تمام دوران تحصیل او تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

این ارتباط شامل تصویر ذهنی کودک از سطح هوش و توانایی اش، علاقه مندی او به کسب دانش و اهمیتی که مسئله علم و دانش برای او پیدا می کند، می باشد.

به عنوان مثال در پایه های ابتدایی مقطع ابتدایی است که دانش آموز متوجه می شود در زمره درس خوان هاست یا نیست؟ شاید برای او شرایطی شکل بگیرد که خود را جزء  دانش آموزان تنبل بداند و فکر کند این سرنوشتی ابدی است و هیچوقت نمی تواند معدلی بالا داشته باشد و تشویق شود.

یا ممکن است، این تفکر برای او پیش بیاید که به شدت به کسب علم و دانش علاقه مند شود و همیشه دنبال راهی برای حل مسائل باشد و این رویه را وارد زندگی خود نیز بکند، این انسان ها در آینده به شدت رشد می کنند و می دانند که هیچ دری برایشان بسته نیست، و معلم ابتدایی نقش مهمی در همه این تاثیرات و بهتر بگوئیم در سبک زندگی آینده کودکان ابتدایی دارند.

متاسفانه برخی از معلمان مدارس از این تاثیری که بر دانش آموزان می گذارند، بی خبرند. ممکن است با یک بی حوصلگی یا حرفی که انگیزه دانش آموز را از بین ببرد، او را با علم و دانش بیگانه کنند و اتفاقی برای دانش آموز بیفتد، که در بزرگسالی فکر کند او برای درس خواندن و یشرفت ساخته نشده است.

و حالا اگر در این زمینه به بررسی بسته ها و دی وی دی های آموزشی ابتدایی بپردازیم، این بسته ها هیچ نقشی در ایجاد انگیزه یا برقراری ارتباط کودک شما با علم و دانش ندارند. 

وقتی کودک دبستانی مجبور باشد، ساعت‌ها پای یک کلاس از قبل ضبط شده بنشیند.. درحالیکه معلم هیچ تعاملی با او ندارد و قرار نیست، برای حل مسائل به او کمک کند. نقش تشویق و افزایش خودباوری دانش آموز در یادگیری چه می شود؟در مورد معلم خصوصی قضیه برعکس است. معلم خصوصی موظف است اول از همه استعدادها و نقاط قوت فرزند شما را شناسایی کند و با یادآوری این نقاط قوت به او کمک کند تا دانش آموز به خودباوری برسد و باور کند که او هم می تواند تمام مسائل را حل کند و می تواند بهترین باشد.

اگر درباره بسته های آموزشی ابتدایی، از یک روانشناس که در حیطه کودکان فعالیت می‌کند پرس‌وجو کنید، به شما خواهد گفت که بسیاری از ابعاد شخصیتی پنهان کودکان نظیر استعدادها و علایق نهفته آن‌ها، در دوره آموزشی ابتدایی برای اولین‌بار شکوفا می‌شود و این معلم است که باید به این ابعاد شخصیتی توجه کند، آن‌ها را نوازش کند و به رشدشان بیندیشد.

بسته‌ آموزشی و کلاس های از پیش ضبط شده ابتدایی، چنین رابطه‌ای را میان دانش‌آموز و معلم برقرار نمی‌کند. چنانچه بسته ها و دی وی دی های آموزشی اول ابتدایی می توانند عملا بی فایده باشند و دانش آموز کمترین ارتباطی هم با این بسته ها برقرار نکند.

بسیاری از ابعاد شخصیتی پنهان کودکان نظیر استعدادها و علایق نهفته آن‌ها، در دوره آموزشی ابتدایی برای اولین‌بار شکوفا می‌شود و این معلم است که باید به این ابعاد شخصیتی توجه کند، آن‌ها را نوازش کند و به رشدشان بیندیشد.


برای اینکه اولین ارتباط کودکتان با مقوله تحصیل شکل درست و امیدبخشی داشته باشد از معلم خصوصی متخصص دوره ابتدایی کمک بگیرید، در استادبانک همه اساتید به روش های تدریس نوین دوره ابتدایی و روانشناسی ارتباط با کودکان مسلط هستند.

2. آیا در کلاس های از قبل ضبط شده، تعیین نیاز صورت می‌گیرد؟

اینکه فرزند شما در یادگیری دروس ضعیف است، باعث مشکلات دیگری از جمله کم شدن اعتماد به نفس، بی انگیزگی و حتی در مواردی ترک تحصیل می شود. باید از همان ابتدا، یعنی در دوره ابتدایی به فکر برقراری صلح در رابطه بین فرزندتان و درس هایش باشید.

باید متوجه شوید اشکال درسی فرزند شما در چیست، معلم باید در ابتدا میزان یادگیری فرزند شما سنجیده شود و مشخص شود دقیقا در چه مباحثی و چرا مشکل دارد؟ و با توجه به نیازی که فرزند شما دارد برنامه ریزی کند و با اتخاذ روش تدریسی مناسب او و شخصی سازی شده برای او قدم به قدم با او همراهی شود، تا دانش آموز بتواند مباحث را متوجه شود و پایه درسی خود را قوی کند. این کار را معلم خصوصی بخوبی انجام می دهد.

مثلا ممکن است دانش آموز اول یا دوم ابتدایی شما در خواندن مشکل داشته باشد، این مشکل تنها با تکرار و تمرین و البته تشویق بسیار حل می شود، اگر یک معلم خصوصی در  کنار فرزند شما باشد، می تواند با توجه به ظرفیت یادگیری کودک روش تدریس اش را تغییر دهد و با تمرین های مکرر مشکل او را حل کند.

اما این مشکل در دی وی دی آموزشی دوم یا اول دبستان حل نمی شود، زیرا عملا هیچ تکرار و تمرینی در کار نیست و فقط یک متکلم وحده در حال درس دادن است، هیچ ارتباطی با فرزند شما برقرار نمی کند و روش تدریسش را متناسب با او تغییر نمی دهد.

تجربه یکی از اساتید استادبانک درمورد تعیین سطح و نیاز دانش آموز در کلاس خصوصی:

در بسته های آموزشی هیچ نقشی برای روش های نوین آموزشی مثل بمباران ذهنی و حل مسئله با بازی وجود ندارد و از همه مهم تر تشویق که برای خودباوری دانش آموز اهمیت بالایی دارد در بسته های آموزشی جایی ندارند.

بسته‌های آموزشی معمولا برای طیف وسیعی از دانش‌آموزان طراحی شده‌اند. طراحان بسته آموزشی ابتدایی، تلاش می‌کنند که مشخصات و ویژگی‌های یک دانش‌آموز معمولی را مدنظر قرار دهند و متناسب با آن ویژگی‌ها، یک سی دی آموزشی دوره ابتدایی برای عموم دانش‌آموزان ایجاد کنند.

دی وی دی آموزشی صرفا یک کلاس از قبل ضبط شده است و نمی تواند سطح و پایه درسی فرزند شما را تعیین کند و نسبت به نیاز و سطح فرزند شما تدریس کند.

اما در تدریس خصوصی، فرایند شخصی‌سازی بصورت کامل اتفاق می‌افتد؛ مدرس در اولین‌قدم، دانش‌آموز شما را تعیین سطح می‌کند، سپس مطابق با قدرت یادگیری او یک برنامه مختص طراحی می‌کند و با روش تدریس خاص آن دانش آموز او را راهنمایی می کند.

3. توجه به اختلالات یادگیری در دوران ابتدایی مهم است

اختلالات یادگیری از جمله مشکلات شایع در بین کودکان است. این اختلالات در امر خواندن، نوشتن، ریاضیات، ارتباطات و … بروز پیدا می کنند، اما تخیص این اختلالات برای خانواده ها سخت است. مثلا کودکی که اختلال یادگیری دارد اگر تحت معاینه متخصص مغز و اعصاب قرار بگیرد، مشکلی به نظر نمی رسد، این اختلالات باید با تست های دقیق روانشناسی توسط متخصصین این امر مورد ارزیابی قرار بگیرند.

از کجا بفهمیم کودکمان اختلال یادگیری دارد؟ کودکانی که اختلال یادگیری دارند فقط مغزشان به شیوه ای متفاوت از دیگران کار می کند و باید به به شیوه دیگری تحت آموزش قرار بگیرند. دانش آموز باید تحت آموز قرار بگیرد و در آموزش مسئله اختلالات یادگیری مشخص می شود و معلمی که در این زمینه تخصص دارد و به روانشناسی آموزش کودکان مسلط است می تواند این اختلالات را تشخیص دهد.

بسته های آموزشی برای دانش آموزای که اختلال یادگیری دارد، عذاب آور است. اختلال یادگیری، تنها توسط یک معلم متخصص و در طول پروسه‌ی آموزش، قابل تشخیص است.دانش آموزی که اختلال یادگیری دارد ممکن است از نظر هوش و یادگیری قوی باشد اما بخاطر حل نشدن این اختلالات نمرات پائینی بگیرد و به او تلقین شود که ناتوان است، این امر باعث مشکلات روانشناسی و کمبود اعتماد به نفس در دانش آموز می شود. یک معلم خصوصی مخصص دوره ابتدایی می تواند این اختلالات را در آموزش خود تشخیص دهد و برای درمان آن ها راه هایی را پیشنهاد دهد.

اما هنگامی که دانش‌آموز با یک بسته آموزشی روبرو باشد این اختلالات حل نخواهد شد. فراموش نکنید که طرفداران بسته های آموزشی ابتدایی تصور می‌کنند که آموزش یک پروسه یک خطی است که به آموزش دادن و آموزش گرفتن ختم می‌شود، درصورتی‌که در چنین مواردی، امر آموزش با مشکل رو برو می‌شود.

اختلال یادگیری ممکن است در دانش آموزان اول تا ششم دبستان دیده شود، ممکن است شما اصلا از اختلال یادگیری فرزندتان خبر نداشته باشید و به قصد کمک به او دی وی دی های آموزشی اول تا ششم دبستان را خریداری کنید، فرزند شما نمی تواند مشکل اش را به شما بگوید، او حتی خودش هم نمی داند مشکل از کجاست، اما هیچ ارتباطی با این بسته ها و سی دی ها برقرار نمی کند.

هنگامی که فرزند شما مشکل یادگیری دارد و شما نمی توانید آن را حل کنید، بهتر است یک معلم خصوصی متخصص داشته باشید تا به شما در این زمینه کمک کند. اختلالات یادگیری از اول تا ششم ابتدایی می توانند وجود داشته باشند و حتی اگر حل نشوند می توانند تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کنند و شما بی خبر باشید.

4. بسته های آموزشی فرصتی برای رفع اشکال ایجاد می‌کنند؟

همانطور که به خوبی می‌دانیم، استاد ابتدا باید یک مبحث را به دانش‌آموز بیاموزد، سپس با سوال و جواب از او، اشکالات را برطرف کند یا اگر دانش‌آموزی قسمتی از درس را نفهمیده، مجددا آن قسمت را به او بیاموزد. دانش‌آموزان در بعضی مواقع، نیازی به یک آموزش کامل ندارند، چرا که مبحث را یاد گرفته‌اند و فقط یکی دو مشکل یا سوال درباره یک قسمت خاص دارند.

اگر دانش‌آموز با یک بسته آموزشی روبرو باشد، باید کل مبحث مربوطه را مشاهده کند تا بتواند به جواب سوال خود برسد و همانطور که می دانید بسته های آموزشی سوالات دانش آموز را بی پاسخ می گذارند و امکان رفع اشکال عملا وجود ندارد.

این روش کاملا اشتباه است، چرا که وقت دانش‌آموز را می‌گیرد و او را کسل می‌کند. حالا به این فکر کنید که اگر دانش‌آموز با یک معلم یا استاد مواجه باشد، چه خواهد شد؟ در کلاس خصوصی، معلم تا از رفع شدن اشکالات دانش آموز و یادگیری کامل او مطمئن نشود سراغ مباحث دیگر نمی رود.

مباحث مهم و پایه ای در مقطع سوم که ممکن است دانش آموز سوالات خیلی زیادی در ذهنش شکل بگیرد، زیرا در این پایه کم کم دانش آموز از سمت بازی کردت به سمت درس خواندن به شکل جدی می رود، دی وی دی آموزشی پایه سوم و بالاتر نمی تواند این انتقال را بخوبی انجام دهد.

زیرا نمی توانند بخوبی اشکالات درسی دانش آموزان را برطرف کنند و دانش آموز با سوال هایی که در ذهنش هستند تنها می گذارد، برای همین اولین تصویرهای دانش آموز از درس خواندن جدی همراه می شود با ابهام و سردرگمی.

اگر دانش آموز شما از پایه های سوم تا ششم، ارتباط خوبی با درس برقرار نکند ممکن است برای همیشه نسبت به درس خواندن دافعه داشته باشد.

بسته های آموزشی به سوالات باقیمانده در ذهن دانش آموز پاسخی نمی دهند، اما در کلاس خصوصی، معلم تا از رفع شدن اشکالات دانش آموز و یادگیری کامل او مطمئن نشود، سراغ مباحث دیگر نمی رود.

5. توجه به زبان بدن دانش آموز نباید در تدریس نادیده گرفته شود

در اغلب اوقات دانش‌آموزان ابتدایی به وسیله حرکت‌های بدنی و بصورت ناخودآگاه منظور خود را ابراز می‌کنند. مثلا دانش‌آموزی که مدام خمیازه می‌کشد یا با صورت و انگشتان خود بازی می‌کند، احتمالا از فرایند تدریس خسته شده است. یا ممکن است دانش آموز هنوز درسی را متوجه نشده باشد یا سوالاتی در ذهنش باشد اما از پرسیدن دوباره سوال خود خجالت بکشد، این احساس او در چهره و حالت بدنی او نمایان می شود.

حال به این مسئله فکر کنید که اگر این دانش‌آموز در حال دیدن یک ویدئوی آموزشی باشد، عدم برقراری ارتباط با معلم باعث مختل شدن پروسه یادگیری می شود، ولی اگر این دانش‌آموز در برابر یک معلم خصوصی باشد تمام حالت های بدنی او زیر نظر معلم قرار گرفته می شود.

معلم خصوصی مراقب است تا خستگی یا کسالت دانش‌آموز در فرایند یادگیری مشکلی ایجاد نکند، معلم کلاس خصوصی با روش‌هایی مثل نرمش‌های چند دقیقه‌ای، بازی‌های مهیج یا پیشنهاد یک خوراکی خوشمزه به دانش‌آموز کمک می‌کند که ذهن خود را بازیابی کند و با پرسیدن سوال مطمئن می شود دانش آموز درس را بخوبی یاد گرفته است.

6. بسته‌های آموزشی چطور کیفیت خود را تضمین می‌کنند؟

آمار ها و بررسی ها نشان داده در خوشبینانه ترین حالت تنها 30 درصد از خانواده ها از کیفیت بسته های آموزشی راضی بوده اند، حال فرض کنید بسته‌ای آموزشی خریداری کرده‌اید و از کیفیت این بسته آموزشی ناراضی هستید. سوالات و اشکالات فرزند شما را برطرف نکرده و باید دوباره به فکر راه حلی دیگر باشید.

هیچ بسته آموزشی نمی‌تواند به شما تضمینی 100 درصدی از کیفیت و کارایی خود بدهد. زیرا وقتی بسته را خریداری کنید نمی توانید آن را مرجوع کنید. در چنین حالتی هزینه ای اضافه کرده‌اید و مشکل فرزند شما نیز حل نشده است. اطمینان کردن به بسته‌ای آموزشی راحت تر است یا معلمی که کار خود را تضمین می کند؟

اما اگر معلم خصوصی خود را از استادبانک انتخاب کرده باشید، او موظف است در ابتدای کار با شناسایی نیازها و نقاط ضعف فرزند شما هدف هایی که در نظر گرفته را مشخص کند و ضمانت دهد در طی جلسات به هدف مشخص شده خواهد رسید و بعد از هر جلسه نیز به شما گزارش کامل از رشد فرزندتان را خواهد داد.

یک معلم خصوصی ابتدایی که به روش های نوین آموزش مسلط باشد، با توجه به نیاز و سطح علمی فرزند شما روش تدریس خود را طراحی ‌کرده؛ سپس او را صاحب یک روحیه جنگنده و قوی، برای حل مسئله و یادگیری بیشتر می کند .

معلم خصوصی بهتر از بسته آموزشی ابتدایی است

بسته‌های آموزشی مجموعه‌ای از آموزش هاست که برای عموم تدوین شده است. یعنی یک بسته‌ی آموزشی نسبت به تمامی دانش آموزان دوره ابتدایی به صورت عمومی طراحی شده است و شخصی سازی شده نیست. علاوه بر این موضوع، چطور می‌توان از کیفیت یک بسته آموزشی مطمئن شد؟ چطور یک بسته آموزشی می‌تواند نیاز های فرزند شما را تشخیص دهد؟

یک بسته آموزشی هرچقدر هم با کیفیت باشد نیاز فرزندان شما را برای دوره ابتدایی برطرف نمی‌کند. بسته‌های آموزشی دوره ابتدایی ارتباط مستقیم، امکان پرسش و پاسخ، تقویت اعتماد به نفس و امکان بالا بردن شور و اشتیاق از فرزندان شما سلب می‌کنند. حتی ممکن است نتیجه ای عکس بدهد. یعنی فرزند شما را نسبت به درس بی علاقه‌تر و او تصور کند هیچوقت درس را یاد نخواهد گرفت.

معلم با دانش آموز خود ارتباط مستقیم دارد، اخلاق و رفتار دانش آموز خود را بررسی می‌کند. دانش آموزان ابتدایی در قدم اول با معلم خود ارتباط برقرار می کنند بعد با درسی که داده می شود. دانش آموزان ابتدایی نیازمند ارتباط مستقیم هستند. یک معلم نسبت به سلیقه و عادت‌های دانش آموز به او آموزش می‌دهد و رفتار می‌کند.

اگر با خودتان فکر می کنید آیا اصلا بچه ابتدایی نیاز به معلم خصوصی دارد؟ حتما اهمیت دوره ابتدایی در شکل گیری پایه درسی، روحیه تحصیلی و کشف استعداد و توانایی فرزندتان فراموش کرده اید.


تدریس خصوصی ابتدایی کار هر کسی نیست! برای تحصیل فرزندتان سختگیر باشید و بهترین ها را بخواهید. میتوانید فرم زیر را پر کنید، تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند و همه چیز را درمورد یک آموزش استاندارد برای پایه ابتدایی به شما بگویند.

  captcha


  معلم خصوصی علاوه بر اینکه نقش مستحکم کننده ارتباط فرزند شما با درس را دارد، مثل یک مشاور به کشف استعداد او می پردازد. دانش آموز ابتدایی در درجه اول با معلم خود ارتباط برقرار می کند، معلم خصوصی می تواند انگیزه ای در دانش آموز شما ایجاد کند که تا سال های سال ضامن موفقیت و پیشرفت او بشود.

  چرا استادبانک قطب تدریس خصوصی ایران است؟

  سامانه تخصصی استادبانک ریشه در یک شرکت دانش‌بنیان دارد که در مرکز رشد دانشگاه شریف تهران واقع است؛ این سامانه قطب تدریس خصوصی ایران شناخته شده است، معیارها و فیلترهای متعددی برای جذب استاد و مدرس دارد؛ یعنی تمامی مدرسان سایت استادبانک با توجه به معیارهای متعددی سنجیده شده‌اند تا بهترین گزینه برای نیاز شما باشند.

  سیستم ارزشیابی استادبانک، همواره کار اساتید را زیر نظر می گیرد، استادبانک در طول تشکیل کلاس خصوصی و بعد از آن در کنار خانواده هاست تا دغدغه های آن ها را مرتفع کند.

  از بین 20000 معلمی که سالانه برای تدریس خصوصی در استادبانک درخواست می دهند، تنها 500 نفر هستند که میتوانند معیارهای لازم برای فعالیت در استادبانک را کسب کنند. این نظارت و ارزشیابی به صورت مستمر و بعد از استخدام معلم نیز ادامه دارد. همچنین نظرات والدین و دانش آموزان بر روی این ارزشیابی ها تاثیر می گذارد.

  برای مدیران استادبانک بسیار مهم است که مدرسان و اساتید ابتدایی بتوانند بهترین ارتباط را با دانش‌آموزان ابتدایی برقرار کنند، چراکه دانش‌آموزان ابتدایی در قدم اول با استاد ارتباط برقرار می‌کنند، سپس به آموختن مشتاق می‌شوند.

  داشتن دانش روانشناسی کودکان و مهارت های قوی برای برقراری ارتباط با آن ها یکی از مهم ترین اصول استادبانک برای جذب معلم خصوصی دبستان است. از نظر استادبانک:

  • یک معلم ابتدایی باید با مهارت و وسعت دید خود، اعتمادی دوسویه را در دل دانش‌آموز ایجاد کند تا ابعاد شخصیتی او را بهتر بشناسد و مشکلاتی نظیر عدم تمرکز یا دیگر موانع پیش روی دانش‌آموز را تشخیص دهد و برای رفع آن‌ها تلاش کند.
  • از طرفی دیگر، استاد باید رابطه‌ای کامل با والدین دانش‌آموز ایجاد کند، و آن‌ها را از آخرین وضعیت درسی دانش‌آموز مطلع کند؛ استاید استادبانک، وضعیت درسی و پیشرفت‌های دانش‌آموزان را بوسیله نمودارها و مدارک ثبت شده در اختیار والدین قرار می‌دهند تا فرایند یادگیری زیر نظر مستقیم والدین باشد.

  آکادمی اساتید استادبانک به اساتید آموزش هایی را ارائه می دهد که بر به روزترین شیوه های تدریس و روانشناسی دانش آموزان تسلط داشته باشند، زیرا به روز بودن دانش اساتید، تسلط آن ها به روانشناسی و نحوه ارتباط با کودکان، همینطور قدرت تشخیص اختلالات یادگیری برای استادبانک مهم است.


  این اساتید در تولید مقالات آموزشی، استادبانک را همراهی کردند:

  نظر شما درباره این مطلب چیست؟

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  معلم خصوصی میخوای؟
  شماره موبایل شما؟
  معلم خصوصی نیاز داری؟