برنامه ریزی درسی پایه ششم

8 12,053

پایه ششم سالی حساس و تعیین کننده در دوره ابتدایی است. این سال اولین سالی است که دانش آموزان با مقوله آزمون و تست مواجه میشوند. بحث ورود به مدارس خاص دغدغه برخی والدین و دانش آموزان است که باید در برخورد با آن دقت شود. طوری که فشار و استرس آزمون باعث افسردگی و اضطراب و فرسودگی دانش آموز نشود از طرفی اگر قصد موفقیت در این آزمون ها را دارد راه منطقی و اصولی درس خواندن برای آن را یاد بگیرد. در این مطلب از مجله استادبانک به برنامه ریزی درسی ششم خواهیم پرداخت.

برنامه ریزی درسی برای ششمی ها: اهمیت پایه ششم ابتدایی

دانش آموز پایه ششم با حجم مطالبی بیشتر از همه‌ی سالهای قبل روبروست. درس‌ها متنوع‌تر و گسترده‌تر هستند و برای اینکه بتواند نمره‌های خوبی در درسهایش بگیرد باید با یک برنامه ریزی خوب درطول سال و ایام امتحانات پیش برود.

هم چنین آزمونهای ورودی مدارس مختلف در پایان این سال برای ورود به مقطع متوسطه برگزار میشود. آزمونهای مدارس مختلف از جمله تیزهوشان، نمونه دولتی، ماندگار، فرهنگ و آزمون های مدارس غیرانتفاعی از این موارد محسوب میشود. دانش آموزانی که متقاضی ورود به این مدارس هستند باید جدی تر برنامه ریزی درسی را پیگیری کرده و تلاش بیشتری هم داشته باشند.

نکته ای که باید حتما به آن دقت داشته باشید این است که قبولی در مدارس خاص برای همه دانش آموزان واجب نیست. وارد کردن فشار و استرس بر تمام دانش آموزان ششمی برای ورود به یک مدرسه خاص قطعا کار اشتباهی است. بسیاری از دانش آموزان در همان مدارس عادی به موفقیت های چشمگیری رسیده اند و موفقیت انش اموز را صرفا نمیتوان به قبولی در یک مدرسه خاص گره زد. حتی ممکن است با فشارهای خانواده دانش آموزی در این مدارس قبول شود اما همین قبولی و استرس و فشار او را در موقعیت و فشاری بگذارد که نه تنها به موفقیت نرسد دچار آسیب های روحی نیز شود. می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش برنامه ریزی مراجعه کنید.

برنامه ریزی بدون دردسر! درس خواندن در وقت اضافه

معمولا وقت های زیادی از دانش آموزان صرف کارهای بیهوده یا کارهای که نیاز به مشارکت انها ندارد میشود. با بررسی کردن کارهای روزمره دانش اموز توسط خودش و والدینش بسیاری از این وقت تلف کردنها کشف میشود.

دانش اموز میتواند بسیاری از این وقت های اساسا مرده را صرف برنامه ریزی های درسی خود کند. به این شکل دانش اموز میتواند بدون گذشتن از تفریحات و بازی های خودش که خیلی هم میتوانند برایش اموزنده و مفرح باشند تایم درس خواندنش را بالا ببرد.(البته حتی همین درس خواندن بیشتر را به همه ی دانش آموزان توصیه نمی کنیم)

در ادامه می توانید نمونه جدول برنامه ریزی ششم ابتدایی به طور رایگان و برای رسیدن به معدل 20 و موفقیت در آزمون مدارس خاص مثل تیزهوشان دریافت کنید.

جدول برنامه ریزی هفتگی ششم

این برنامه ریزی درسی ششم برای معدل 20 و یادگیری عمیق دروس است.

 • قسمت اول جدول پیش بینی است. شما باید قبل از شروع هفته تمام برنامه های هفته آینده خود را –چه درسی و چه غیردرسی- مشخص کنید و به روی کاغذ بیاورید. اینکار به این صورت است که با توجه به نیازی که برای مطالعه به هردرس دارید زمانی را برایش اختصاص می دهید. همچنین برنامه های دیگر خود –مثل کلاس های مختلف یا مهمانی یا ورزش- را تعیین کرده و روی کاغذ میاورید.
 • سپس برای هرکدام از اینها زمانی مشخص از هفته و روز را درنظر میگیرید. برای مثال در زمان سه شنبه صبح روی جدول مینویسید ریاضی و این یعنی که باید در آن زمان ریاضی بخوانید و یا در جدول برای شنبه عصر مینویسید ورزش و باید در آن زمان به کلاس ورزشی تان بروید. به این شکل تمام کارهای هفته آینده تان مشخص میشود. سپس با روال برنامه ای که خودتان ریخته اید در طول هفته پیش می روید.

ثبت ساعات مطالعه

قسمت بعد جدول ثبت ساعات مطالعه است که باید در ان هرساعت که در طی روز صرف مطالعه کرده اید بیاورید. این کار هم به نظم گرفتن مطالعه تان کمک میکند و همچنین وسیله ایست تا بدانید در طول هفته چه عملکردی داشته اید و در مشورت با مشاوران و خانواده سعی کنید هرهفته بهتر از قبل باشید.

قسمت آخر قسمت جمع ساعات مطالعه و نظر پشتیبان است که پس از پایان هفته توسط پشتیبان درسی تان که مشاور مدرسه یا اعضای خانواده یا کسی که به او اعتماد دارید میتواند باشد. این قسمت برای آنست که بدانید هفته گذشته عملکردتان در چه سطحی بوده و برای هقته بعد باید برچه نکاتی تمرکز کنید.

دانش آموز پایه ششم هستید یا در سال آینده ششمی میشوید؟ یا فرزندتان به زودی وارد این پایه تحصیلی خواهد شد؟ یا از معلمان این پایه هستید؟ استادبانک برای کمک به شما حاضر است. سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظرات
 1. رمیصا می گوید

  سلام خوبید
  من ریاضی خیلی ضعیفی دارم و متاسفانه دو هفته دیگه امتحام ترم دوم ریاضی دارم میشه لطفا برام یک برنامه ریزی طرح کنید
  لطفا جوابمو بدید ممنون

 2. M.saleh می گوید

  ببخشید من طبق برنامه ریزی شما میخوام عمل کنم اما متاسفانه بلافاصله شروع به درس خوندن میکنم هفت دقیقه که میخونم بلافاصله خسته میشم بعدش استراحت کوچیک میکنم که باز برم بخونم اصلا نگام به درس میفته خسته میشم چه کنم که هنگام درس خواندن زود خسته نشوم