آخرین وضعیتِ مدارس و امتحانات در زمانِ شیوع کرونا

انتخاب رشته انسانی ۹۸ :: مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی ۹۸

0 757

انتخاب رشته انسانی 98 – راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور انسانی 98

آنچه مطالعه خواهید کرد

انتخاب رشته انسانی 98 : به مرکز انتخاب رشته کنکور انسانی 98 استادبانک واقع در مرکز رشد دانشگاه شریف خوش آمدید. ما با تکیه بر بررسی علایق و استعدادهای داوطلبین انتخاب رشته انسانی 98 و همچنین با بهره گیری از گروه مشاورین باتجربه انتخاب رشته کنکور ۹8 انسانی تجربه سالها مشاوره در این زمینه را داریم. این پست شامل بررسی دفترچه انتخاب رشته انسانی 98 ، دانشگاه های رشته انسانی ، انتخاب رشته انسانی سنجش و توصیه هایی در خصوص مطالعه درست دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی میباشد.

 

 

> آغاز انتخاب رشته کنکور در مرکز رشد شریف

 

چرا انتخاب رشته انسانی 98 گام بزرگی در زندگی شماست؟

در روزهای پس از کنکور انسانی 98، انتخاب رشته انسانی 98 گامی دیگر در مرحله ورود شما به دانشگاه های رشته انسانی می باشد. در بعضی رشته ها مانند ریاضی، صد درصد داوطلبان آن رشته تنها به دلیل مازاد ظرفیتی که دانشگاه ها با آن مواجه هستند پذیرفته می شوند. در واقع میتوان رقابت اصلی را در گروه آزمایشی علوم تجربی و انسانی دانست که در سالهای اخیر داوطلبان آنها بیشتر از ظرفیت پذیرشی رشته های این گروه هستند.

انتخاب رشته انسانی 98 از این باب برای شما حائز اهمیت خواهد بود که  قرار است چندین سال از زیستن و زمان جوانی خود را صرف تحصیل آن رشته کنید. سالهایی که به راحتی می تواند به فعالیت و کوشش های دیگری اختصاص یابند. چه بسیار هستند کسانی که با رتبه های بسیار عالی پس از چندین ترم تحصیل در یک رشته انسانی ، به اشتباه خود در انتخاب رشته انسانی پی برده و برای بار دوم تصمیم به شرکت در کنکور انسانی گرفته اند.

اتفاقی که پیامد این کار است پرداخت هزینه ای سنگین درست در آن زمانی است که شما نیازمند تمرکز بر روی پیشرفتهای تحصیل هستید. میتوان این نتیجه را گرفت که اگر در زمان انتخاب رشته انسانی 98 به میزان درست راهنمایی شوید، احتمال اینکه شما با چنین شرایطی مواجه شوید بسیار اندک است.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

 

 

* انتخاب رشته کنکور انسانی در مرکز رشد دانشگاه شریف

مرکز مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی استادبانک در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف در همان طور که مطالعه میکنید در مطلب پیش رو به مرور چندین بحث مهم درباره انتخاب رشته انسانی میپردازد. شما نیز میتوانید از طریق راه های ارتباط با ما اقدام به رزرو مشاوره تلفنی جهت انتخاب رشته کنکور انسانی در مرکز رشد دانشگاه شریف نموده و از مشاوره قوی ترین و باتجربه ترین افراد در کشور بهره مند شوید.

 

1. توجه داشتن به علائق در انتخاب رشته کنکور ۹8 انسانی

میتوان گفت از بخت بد بیشتر داوطلبین در زمان انتخاب رشته کنکور ۹8 انسانی نسبت به علائق شخصی خود بی توجهی میکنند. این موضوع را میتوا به دو شکل بررسی کرد. حالت 1 اینکه داوطلب نسبت به علائق خود ناآگاه بوده و دوم اینکه فرد به دلیل احتماب قبولی در رشته ای پرتقاضا یا معروف در دانشگاهی خوب، علاقه های خود را در نظر نمیگیرد. هر دوی این مثال مطرح شده در شکل گیری یک انتخاب رشته کنکور ۹8 انسانی بد میتواند داوطلبین را به سمت انتخاب های بد بکشاند.
همچنین در صورتی که فرد علائقش را در  انتخاب رشته کنکور ۹8 انسانی به روشنی نشناسد، مشاور انتخاب رشته او می تواند از طریق مثلا آزمون شخصیت شناسی MBTI تیپ شخصیتی، او را  تا حدود خوبی استخراج نمایند و با کمک آن رشته های مناسب را به او پیشنهاد بدهد. همچنین در صورتی که داوطلب برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته ای خاص بر علاقه های خود سرپوش بگذارد، مشاور انتخاب رشته کنکور ۹8 انسانی  می تواند به او در این زمینه کمک کند و او را نسبت به اهمیت این موضوع آگاه کند.
لذا در فرایند انتخاب رشته ی انسانی علاقه های فردی شما به یه حوزه تحضیلی از بالاترین سطح اهمیت و اولویت برخوردار خواهد بود.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

 

2. در انتخابهای خود اصرار و اولویت های دیگران را فراموش کنید

در انتخاب رشته انسانی شماری از داوطبین به فرمی کاملا احساسی و تحت تاثیر دیگران و سایرین اقدام به مشاوره انتخاب رشته انسانی  از طریق افرادی ناصحیح می نمایند.

اگر یک مشاوره انتخاب رشته انسانی معتقد است که بازار کار این رشته زیر گروه انسانی خیلی خوب است یا اینکه فلان شغل جذابیت های زیادی دارد نبایستی این نکته را  فراموش کنید که علاقه شما با دیگر افراد تفاوت دارد. اگر این رشته مورد علاقه شما نباشد، حتی اگر بازار کار مناسبی هم داشته باشد، به سختی می توانید در آن از بعد مالی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن رشته دانشگاهی هم برای شما به خاطر ویژگی های فردی که در شماست نمی تواند تاثیری بر رضایت شغلی و تحصیلی در فرد داشته باشد.

 

3. در زمان انتخاب رشته انسانی از شک دوری کنید

میتوان داوطلبان کنکور انسانی را  به چند دسته تقسیم کرد.

دسته اول آن افرادی اند که از نتیجه آزمون خود رضایت ندارند. این گروه پس از کنکور انسانی و چند روز استراحت داشتن، بایستی به فکر انتخاب رشته کنکور انسانی باشند. همچنین با توجه به اهمیت این انتخاب در مسیر شغلی، تحصیلی و حتی خانوادگی این افراد، بایستی از فرصت بعد از آزمون کنکور انسانی تا زمان اعلام نتایج در اواسط ماه مرداد ، اطلاعات عمومی خود را درباره رشته های مختلف و علاقه مندی های مربوط به شخص خود را تکمیل تر نمایند.
دومین گروه داوطلبان انسانی آنهایی هستند که نسبت به نتیجه آزمون خود تردید داشته و این دسته نیز درست مثل دسته 1 بایستی اصل را بر قبولی در آزمون گذاشته و نسبت به جمع آوری اطلاعات پس از کنکور انسانی اقدام کنند
دسته سوم  هم کسانی اند که به هیچ وجه از کنکور انسانی راضی نیستند و تصمیم آن را دارند در سال آینده برای بار دوم در آزمون شرکت کنند. این دسته می توانند تا زمان اعلام نتیجه اولیه صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور انسانی و ورود یا عدم ورود به دانشگاه های رشته انسانی تصمیم گیری کنند.
دلیل توصیه ما در خصوص شروع انتخاب رشته و تحقیق برای دو دسته اول از داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون از این روست که، اگر انتخاب رشته انسانی 98 را صرفا به چند روز پس از اعلام نتایج اولیه کنکور موکول نمایید، این احتمال نیز وجود دارد که نظر افراد دیگر بدون در نظر گرفتن علائق و استعدادهای شخصیتی که دارید، در انتخاب رشته انسانی شما اثر گذار باشد.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

 

4. انتخاب رشته کنکور انسانی صبر و زمان میخواهد

شماری از کنکوری های رشته انسانی به خاطر عجله ای که در تکمیل فرمهای انتخاب رشته دارند، دقت و  صبر لازم را به خرج نمیدهند و ممکن است رشته های انسانی را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیقی و شفافی نسبت به آن نیست. توصیه ما  در این مواقع این است که با شروع فرایند انتخاب رشته کنکور انسانی پس از کنکور، استفاده درستی از زمان بین کنکور انسانی و اعلام نتیجه اولیه داشته باشند. برای مثال میتوانید به دانشگاه های انسانی مطرح شهر خود سری زده و با اساتید و دانشجوها و فارغ التحصیل های رشته های انسانی آن دانشگاه در رشته های مختلف مشورت بگیرید.
یا اگر در اطرافیان خود افرادی تحصیل کرده در رشته های مختلف انسانی می شناسید که این روزها در بازار کار فعالند، می توانید با آنها در خصوص رشته مورد علاقه خود مشورت کنید. این قشر به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در آن رشته های خاص آشنایی خوبی دارند، می توانند کمک بسیاری  در انتخاب رشته شما داشته باشند.

منبع بعدی برای آشنایی بهتر با رشته ها پیش از انتخاب رشته کنکور انسانی، مطالعه و بررسی مصاحبه های انجام شده توسط سایت استادبانک با دانشگاهیان برتر در رشته های مختلف می باشد. ما در این مصاحبه ها به اصلی ترین سوالات و دغدغه هایی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور انسانی 98 بایستی به آن توجه کنید پرداخته ایم. مطالعه این مصاحبه ها در روشنتر شدن ذهن شما درباره رشته های انسانی کمک بسیاری می کند.

 

5. توجه به استعدادها در مشاوره انتخاب رشته انسانی

 اشتباه دیگر در مشاوره انتخاب رشته انسانی  این است که گاهی داوطلبین تحت تاثیر نام یک رشته معروف قرار گرفته و نسبت بین استعدادهایش و ویژگی های شخصیتیش با آن رشته را جدی نمیگیرد. بسیار این خطا رایج است که حتی افرادی با رتبه های عالی صرفا به این دلیل که دیگر رتبه برتری ها به سراغ یک رشته بخصوص رفته اند، آن رشته انسانی را انتخاب خود قرار داده و در نهایت و پس از چند ترم تحصیل در آن رشته دچار دلزدگی می شوند و هیچوقت به موفقیت در آن رشته دست پیدا نمیکنند.

در کنار علاقه ها اولویت اول مشاوره انتخاب رشته انسانی بایستی توجه به استعدادهای داوطلب در یک رشته خاص باشد . نه تنها اینکه عده زیادی در حال حاضر آن را انتخاب کرده اند.
همانطور که اشاره کردیم، اولویت اول انتخاب رشته انسانی با بررسی علاقه مندی و استعداد شما صورت میگیرد. موفقیت شما در هر رشته دانشگاهی انسانی به این دو موضوع وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه ها نیاز به افرادی متخصص وجود دارد. پس کافی ست به سراغ آن کاری رفته که اولا در آن استعداد دارید و به آن علاقه مند شده اید.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

 

6. هر 150 گزینه انتخاب رشته انسانی را در فرم انتخاب رشته تان پر کنید

برخی از داوطلبین در هنگام انتخاب رشته انسانی به این نکته اهمیتی نمیدهند که بهتر این است که تمام گزینه های انتخاب رشته را در فرم انتخاب رشته وبسایت سنجش پر کنند. این اشکال از اینجاست که شنیده اند مثلا فردی با رتبه و شرایطی مشابه در آن کدرشته  و در همان دانشگاه قبول شده است. این را یک خطر و ریسک بزرگ در نظر داشته  باشید چون امکان دارد به دلیل تغییر در شرایط دفترچه انتخاب رشته انسانی  سال قبل، فرد در هیچ رشته ای قبول نشده باشد. بنابراین سعی کنید هر 150 کدرشته دفترچه انتخاب رشته انسانی را در فرم پر کنید.

پس نتیجه گرفتیم اینکه در سال گذشته یک داوطلب با شرایط یکسان با شما در کدام کدرشته انسانی قبول شده، نمی تواند معیار درستی برای قبولی شما در همان سال باشد. همانطور که خوانیدم هر سال سهمیه ها و شرایط رشته های انسانی تغییر می کند و قوانین سنجش ممکن است برخلاف انتظار شما تغییر کند. بنابراین حتی اگر مطمئن اید انتخاب 50 ام خود را قبول خواهید شد، توصیه استادبانک این است که تمام انتخاب های  فرم انتخاب رشته انسانی خود را کامل کنید.

 

7. دفترچه انتخاب رشته انسانی 98 (دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی) را با دقت مطالعه کنید

دفترچه انتخاب رشته انسانی 98 هر سال دستخوش تغییرات بسیاری میشود. مثلا ممکن است ظرفیت یک رشته مثل حقوق در سال جدید بین خانم ها و آقایان فرق کرده باشد و یا دانشگاهی جدید در رشته ای جدید اقدام به پذیرش کند. مرور دقیق دفترچه انتخاب رشته انسانی 98 (دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی)باعث میشود شما با اطمینان بیشتری اقدام به انتخاب رشته انسانی نمایید.

 

8. لیستی انتخاب رشته انسانی سنجش را روی برگه بنویسید

برای کاهش خطای احتمالی در انتخاب رشته و همچنین بالاتر بردن دقت در ورود اطلاعات به فرم سازمان سنجش  و آموزش بهتر است تا لیستی را که در نهایت با مشاور انتخاب رشته کنکور انسانی خود تعیین کرده اید (انتخاب رشته انسانی سنجش) بر روی یک برگه به صورت دقیق بنویسید و آماده وارد کردن داشته باشید.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

 

9.  پس از اعلام نتایج کنکور انسانی دست به کار شوید

ما به شما توصیه میکنیم که در چند روز ابتدایی پس از اعلام نتایج کنکور انسانی پس از کمی استراحت اقدام به جمع آوری مطالب درباره رشته ها و مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی نموده و فرایند انتخاب رشته انسانی 98 را شروع کنید.

توصیه ما این است که انتخاب رشته کنکور انسانی را به روز آخر آن مهلت آن موکول نکنید. زیرا به دلیل ازدحام برای انتخاب رشته کنکور انسانی در روز آخر، ممکن است مشکلی در خدمات دهی سایت سازمان سنجش و آموزش ایجاد شده  و در فرایند انتخاب رشته شما، اتفاق تلخی حادث شود.

 

10. به شهری که برای تحصیل دانشگاهی انتخاب میکنید دقت داشته باشید

تحصیل در شهرهای دیگری جز شهر محل زندگی شما مشکلات خاصی را با خود به همراه داشته و دارد. در این خصوص حتما لازم است با دیگر افراد و خصوصا خانواده و مشاورهایتان مشورت کنید. هزینه های مالی رفت و آمد بین شهرتان تا شهر محل تحصیل دانشگاهی، اقامت در خوابگاه ها یا پیدا کردن مکانی برای اسکان، اختلاف فرهنگی بین استان های ایران، جدا شدن از محیط خانواده تان و امکاناتی و رفاهی که قبلا در خانواده فراهم بوده است و همچنین مسائل مربوط به تنهایی بودن و اینگونه زندگی کردن و سایر موارد، از جمله نکاتی است که باید در هنگام انتخاب رشته انسانی 98 درنظر بگیرید.

این مسئله به خصوص وقتی رشته شما در دانشگاه روزانه است از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد. زیرا در صورتی که در آن دانشگاه روزانه شهری قبول شوید و تصمیم بگیرید ثبت نام نکنید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری انسانی و  انتخاب رشته انسانی محروم می شوید.
پس فراموش نشود که با بررسی دقیق واقعیت های تحصیل در یک شهر نسبت به دیگر شهرها و سنجش شرایط خود، اقدام به انتخاب کدرشته منطقی و مطمئنی نمایید.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

 

11. احتیاط  در استفاده از انواع نرم افزار انتخاب رشته انسانی

تاکید ما در این پست بر این بود که در صورت شناخت کافی از علایق و استعدادهاتان و با راهنمایی از یک مشاور میتوانید تجربه انتخاب رشته خوبی را رقم بزنید. این مساله  باعث میشود با احتمال بسیار زیاد و با اعتماد به نفس کافی اقدام به انتخاب رشته انسانی 98 نمایید. در این میان استفاده از نرم افزار انتخاب رشته انسانی هرچند که سودمند است اما نبایستی باعث شود انتخاب رشته شما مبتنی بر اولویت های پیشنهادی آن نرم افزار ها باشد.

همچنین بایستی دقت لازم را داشته باشید که پیشنهادهای رشته این نرم افزارها بدون تحلیل آنها توسط مشاورین کنکور انسانی باتجربه میتواند موجب سوبرداشت غلط و تصمیم گیری به دور از حقیقت در انتخاب شما شود.

در نهایت ترکیبی از تمام ابزارها و روش ها به کمک یک مشاوره ی کنکور خوب، بدون تردید  درست همان چیزی است که موجب خواهد شد پس از سالها همچنان از رشته دانشگاهی انسانی و تصمیم خود در تابستان  98 به خوبی یاد کنید.

 

12. لیست رشته های انسانی با رتبه مورد نیاز را نیز مرور کنید

مرور لیست رشته های انسانی با رتبه مورد نیاز بدون تردید کمک میکند تا شما اطلاع حدودی از ظرفیت رتبه خود در انتخاب رشته کنکور اسانی داشته باشید. ما در مرکز مشاوره استادبانک لیست رشته های انسانی با رتبه مورد نیاز را جهت مشاوره به شما تهیه کرده ایم و طی سالها از آن برای راهنمایی داوطلبین در انتخاب رشته کنکور انسانی استفاده کرده ایم.

 

 

> آغاز انتخاب رشته کنکور در مرکز رشد شریف

 

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.