روش مطالعه گسسته به همراه فوت و فن‌های تست زنی آن

0 152

اهمیت یادگیری روش مطالعه گسسته برای کنکور، زمانی روشن می‌شود که به تعداد سوالات گسسته کنکور نگاه می‌کنیم. بچه‌های رشته ریاضی، باید در بخش گسسته با ده تا چهارده سوال چغر و بد بدن دست و پنجه نرم کنند. شکست دادن هر حریف چغری با کمک یک مربی حرفه‌ای ممکن می‌شود. استاد بانک مربی همه دانش‌آموزهایی که در مسیر فتح قله موفقیت هستند.

وظیفه ما به عنوان مربی آماده کردن شما برای رویارویی با این حریف سرسخت است. خلاصه این که لباس رزم را بر تن کنید که قرار است با مرور روش مطالعه ریاضیات گسسته، حسابی از خجالت تست‌های گسسته کنکور دربیاییم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی ریاضی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم خصوصی در تهارن و سایر شهرهای کشور را در استادبانک می یابند.

روش مطالعه گسسته به تفکیک مباحث

درس ریاضیات گسسته، از چهار مبحث تشکیل شده. این چهار درس ضمن دارا بودن هویت مشابه، ظاهر و روش مطالعه متفاوتی دارند. از بین چهار مبحث، بحث نظریه اعداد را می‌توان سوگولی طراحان کنکور دانست. در دوازده سال گذشته، مبحث نظریه اعداد به طور میانگین 4 تست از چهارده سوال درس گسسته را شامل می‌شده. سایر مباحث گسسته عبارتند از:

 1. گراف و کابردهای آن
 2. مباحث مرتبط با ترکیبیات
 3. احتمال

هرچه احتمال آرشیویست بودنتان بیشتر، یادگیری احتمال راحت‌تر

آن چه روش مطالعه گسسته را پیچیده‌تر از حد معمول می‌کند، ارتباط آن با سایر دروس است. با عنوان مثال، مباحث بخش احتمال گسسته، بدون مباحث جبر بی‌سر و ته به نظر می‌رسند. پس قدم اول روش مطالعه گسسته پیدا کردن ارتباط هر مبحث با سایر مباحث است. دروس مرتبط با بحث احتمال در دوران دبیرستان عبارتند از:

 1. احتمال کلاسیک (فضایی گسسته که شانس روی دادن هر واقعه‌ای در آن‌ها برابر است.)
 2. احتمال در فضایی گسسته که شانس روی دادن هر واقعه‌ای در آن‌ها برابر نیست.
 3. احتمال پیوسته
 4. قوانین احتمال
 5. احتمال شرطی
 6. ضرب احتمال‌ها، وابستگی و استقلال پیش آمدها
 7. قواعد بیز
 8. فواعد احتمال کل
 9. قواعد مرتبط با متغیر تصادفی در فضای گسسته

این نه مبحث، شامل مطالبی هستند که پیشتر درباره احتمال خوانده‌اید. حالا که سر کله این مباحث در گسسته هم پیدا شده، بهتر است ضمن یادگیری روش مطالعه گسسته، سری هم به مطالب مربوط به مطالعه این بخش‌ها بزنید. و اما آن چه که از احتمال در کتاب گسسته می‌خوانید. بهترین روش، روش تجمع نکات است. به این صورت که نکات پراکنده هر مبحث را در یک برگ جمع آوری کنید. پس از این کار باید به سراغ تمرین‌ها و جزئیات کتاب بروید و پیش از هر حل هر تستی سراغ حل این تمارین بروید.

روش-مطالعه-گسسته-تست

مداد در دست بگیرید و با نظریه اعداد بجنگید

گام بعدی برای یادگیری روش مطالعه گسسته، کنار آمدن با روش مطالعه نظریه اعداد است. برای از پا در آوردن نظریه اعداد، باید از روش مطالعه تستی استفاده کنید. در این روش از مطالعه گسسته تست‌ها به دو گروه آموزشی و اصلی تقسیم می‌شوند. برای حل  تست‌های آموزشی باید بروید سراغ کتاب‌های تیپ بندی شده.

سعی کنید در مرحله آموزشی ضمن یادگیری مفاهیم، متوجه شکل سوالات نظریه اعداد نیز بشوید. بهتر است بازه‌های مطالعاتی نظریه اعداد را با فاصله از یک دیگر تنظیم کنید. وظیفه دانش آموز این است که با پشت سر گذاشتن هر بازه، از تعداد تست‌های آموزشی‎اش کم و به تعداد تست‌های اصلی بیفزاید.

گراف، فرزند مهربان گسسته

آسان‌ترین قسمت کتاب گسسته گراف است. روش مطالعه آن نیز در میان سایر بخش‌های مرتبط با روش مطالعه گسسته راحت است. اما خب، تقریبا همیشه حق آن‌ها که مهربان هستند خورده می‌شود. به دلیل همین مهربانی آقای گراف نیز آن طور که باید به حق خود نرسیده. طراحان کنکور حق ایشان رو خورده‌اند و هر ساله میانگین یکی دو سال درباره ایشان مطرح می‌کنند. اما چاره چیست؟ یک تست هم یک تست است. حالا که همه با مهربان‌ها بد تا می‌کنند، شما بیایید و بهتر از همه باشید. گراف را جدی بگیرید و مطمئن باشید آقای گراف نیز سر جلسه کنکور از خجالتتان درخواهد آمد.

یادگیری گراف، آسان‌ترین بخش از روش مطالعه گسسته است. برای یادگیری گراف، ابتدا باید به متن و مفاهیم کتاب مسلط شوید. پس از تسلطبر مفاهیم، باید بروید سراغ تمرین‌های کتاب. سعی کنید در ابتدای فرآیند حل تمرین با دقت و آرامش سوالاتتان را حل کنید. همینطور که تمرینات بیشتری را پشت سر می‌گذارید، سرعت حلتان را نیز افزایش دهید. پس از اتمام تمرین‌های کتاب، یک راست بروید سراغ تست‌های کنکور. لازم است که تست‌های کنکور را به صورت زمان دار حل کنید تا برای آزمون کاملا آماده باشید.

رابطه و ترکیبیات، پاشنه آشیل روش مطالعه گسسته

بچه‌ها همه وقتشان را می‌گذارند روی نظریه اعداد. یادگیری احتمال و گراف هم که برای اکثر دوستان راحت است. آن چه به بچه‌های کنکوری ضربه نهایی را وارد می‌کند سوالا بحث رابطه و ترکیبیات است. متاسفانه روش مطالعه گسسته اکثر بچه‌های کنکوری، به شکلی است که رابطه در آن نادیده گرفته می‌شود. بر همین اساس دانش‌آموز کنکوری سر جلسه حاضر می‌شود، دو تست از تست‎‌های نظریه اعداد را جواب می‌دهد، یک گراف می‌زند، شانس جواب دادن به سوالات احتمال هم که پنجاه پنجاه است. بعدش دانش‌آموز می‌ماند و مبحث رابطه که هیچی از آن بلد نیست.

حتی اگر برای مطالعه سایر مباحث مو به مو بر اساس روش مطالعه گسسته جلو بروید، اگر رابطه را خوب نخوانده باشید در نهایت حدود 5 تست از 14 تست گسسته را حل خواهید کرد. برای مطالعه درست ترکیبیات باید تسلط درستی نسبت به مطالب جبر داشته باشید. کلید این بخش از روش مطالعه گسسته، همین تسلط بر جبر است. سوالات ترکیبی این بخش با جبر را حل کنید، که گسسته کنکور منفجر شود.

حالا که زیر و بم روش مطالعه گسسته را بلد شده‌اید، چه پیشبینی از آینده این درستان در کنکور ارائه می‌دهید؟ فکر می‌کنید درصد گسسته کنکورتان چند باشد؟ این روش با روش خودتان چه تفاوتی داشت؟ فکر می‌کنید از این روش نتیجه می‌گیرید؟ بیایید هدف گذاری کنیم و هر هفته، زیر همین پست به بقیه بگوییم که تا چه حد به هدفمان نزدیک شده‌ایم. منتظرتان هستیم.

احتمال پاسخ به کدام دسته از تست‌های گسسته بیشتر است؟

یادگیری گراف، آسان‌ترین بخش از روش مطالعه گسسته است.

برای یادگیری ترکیبییات تسلط به کدام دروس دیگر ضروری است؟

رای مطالعه درست ترکیبیات باید تسلط درستی نسبت به مطالب جبر داشته باشید.

چه روشی برای یادگیری مفهومی نظریه اعداد پیشنهاد می‌شود؟

برای حل تست‌های آموزشی باید بروید سراغ کتاب‌های تیپ بندی شده. سعی کنید در مرحله آموزشی ضمن یادگیری مفاهیم، متوجه شکل سوالات نظریه اعداد نیز بشوید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معلم خصوصی میخوای؟
شماره موبایل شما؟
معلم خصوصی نیاز داری؟