پُرطرفدارترین رشته‌های مجموعۀ مدیریت

0 733

مجموعۀ مدیریت از گذشته جزو  پُرطرفدارترین رشته‌ها برای آنان که اولویت اول‌شان بازارکار است، بوده. به نظر می‌رسد بازار کار مجموعۀ مدیریت نسبت‌به دیگر رشته‌های علوم انسانی بهتر بوده است.

به‌ندرت یک فارغ‌التحصیل کاردان رشتۀ مدیریت بیکار مانده است. استادبانک در این نوشته به شرح مختصری از پُرطرفدارترین رشته‌های مجموعۀ مدیریت از رشته های دانشگاهی انسانی می‌پردازد. هدف مجموعۀ مدیریت، موضوعات مورد بحث، بازار کار، مهارت‌ها و توانایی‌های فارغ‌التحصیلان کاربلد از مجموعۀ مدیریت در این نوشته بررسی می‌شود.

در زیر رشته‌های مدیریت صنعتی، بازرگانی، مالی، دولتی و اجرایی، مدیریت فرهنگ‌و‌هنر، جهانگردی و خدمات بهداشتی‌‌ودرمانی بررسی شده‌است.

پُرطرفدارترین رشته‌های مجموعۀ مدیریتپُرطرفدارترین رشته‌های مجموعۀ مدیریت

1.مدیریت صنعتی

هدف رشتۀ مدیریت صنعتی:

آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کارخانه‌ها، مؤسسه‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی و آشنایی با کاربرد روش‌های علمی در مدیریت است.

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت صنعتی:

این رشته بیشتر به دو بُعد مالی و رفتاری صنایع می‌پردازد. برخلاف رشتۀ مهندسی صنایع که به مطالعۀ بُعد فنی و تکنیکی صنایع می‌پردازد.

بازار کار ایران رشتۀ مدیریت صنعتی:

کارشناسان مدیریت صنعتی پس از فارغ‌التحصیلی الزامأ عهده‌دار مدیریت مؤسسات صنعتی نیستند. زیرا این مشاغل شرایط خاصی دارد. آنها می‌توانند پس از کسب تجربه مسئولیت‌های بیشتری در سطوح مختلف مدیریت عهده‌دار باشند.

این کارشناسان می‌توانند در بخش‌های مختلف تولید، کنترل کیفیت، مرغوبیت کالا، تجزیه و تحلیل کمّی مسائل صنعتی و تولیدی به‌کار گرفته شوند.

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت صنعتی:

فارغ‌التحصیل این رشته با آگاهی و شناختی که از ساخت سازمانی، تئوری‌های مدیریت و سازمان‌دهی و تکنیک‌های رفع مشکلات قابلیت جذب در تشکیلات و سازمان‌های مختلف بازرگانی و صنعتی با وظایف مختلف در سطح کارشناسی را دارد.

این فرد می‌تواند در بهبود و ثمربخشی و کارآیی سازمان مؤثر باشد. 

2. مدیریت مالی

هدف رشتۀ مدیریت مالی:

آشنایی متخصصان مالی کشور با نظام‌های مالی جهلنی و شیوه‌های سرمایه‌گذاری و ابزارهای مالی پیشرفته برای تثبیت موقعیت‌های مالی خود در دنیای امروز. هدف نهایی فعالیت مدیران مالی قوی با دانش مدیریت مالی در مؤسسات اقتصادی است.  

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت مالی:

در این رشته دانشجویان با تئوری‌های نوین مدیریت مالی، کاربرد تئوری‌های مدیریت مالی، بررسی راه‌کارهای بسط و توسعۀ سرمایه‌گذاری، راه‌کارهای حل مشکلات اقتصادی آشنا می‌شوند.

بازار کار رشتۀ مدیریت مالی در ایران:

آیندۀ شغلی این رشته در ایران خوب است و تا مقطع دکترا می‌توان در این رشته ادامه تحصیل داد. کارشناسان این حوزه با توجه به تسلطی که بر مباحث تئوری مدیریت مالی دارند،

می‌توانند در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، بانکداری، بیمه، مدیریت ریسک، مهندسی مالی، تأمین مالی و اعتباری مشغول به‌کار شوند.

پست‌های سازمانی این رشته عبارتند از: مانند معاونت مالی، معاونت سرمایه‌گذار، تأمین مالی اعتبارات مالی در بانک‌ها، ارزیابی اقتصادی پروژه‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورس اوراق بهادار

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت مالی:

افراد موفق در این رشته توانایی تجزیه و تحلیل، حضور فعال در بازارهای مالی، ارزیابی وضعیت مالی شرکت‌ها و مؤسسات، اخذ تصمیمات مالی مؤثر در سازمان‌ها را دارند.

آنها می‌دانند چگونه می‌توان با مدیریت کارآمد جریانات نقدی وجه نقد بیشتری ایجاد کرد.  می‌دانند تعهدات کوتاه‌مدت یک شرکت نیاز به چه میزان وجه نقد دارد. می‌دانند یک مؤسسه یا شرکت مالی یا یک بنگاه اقتصادی چه سیاست‌های تصمیم‌گیری بلندمدتی باید اتخاذ کند

می‌داند چگونه می‌تواند وجه نقد را برای سرمایه‌گذاری تأمین کند.

پُرطرفدارترین رشته‌های مجموعۀ مدیریت

3.مدیریت بازرگانی

هدف رشتۀ مدیریت بازرگانی:

تربیت مدیر برای شرکت‌های تجاری، بنگاه‌های اقتصادی، جذب مشتری، عرضه و معرفی درست و اصولی محصول. تأمین نیروی انسانی مورد نیاز سازمان‌ها، اداره‌ها، مؤسسه‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی در زمینۀ بازرگانی.

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت بازرگانی:

 آشنایی با وظایف اساسی سازمان‌های بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، آگاهی و شناخت از ساخت سازمان، تئوری‌های مدیریت، سازمان‌دهی جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات، ارزیابی راه‌حل‌های مختلف در مسائل بازرگانی، تصمیم‌گیری.

بازار کار مدیریت بازرگانی:

مدیریت و راه‌اندازی مؤسسات و شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و تجاری، انجام امور دفتری مربوط به تدارکات، امور کارگزینی، امور مالی، امور بازریابی، مدیریت و راه‌اندازی کسب و کارهای بزرگ و کوچک و…

4.مدیریت اجرایی

هدف رشتۀ مدیریت اجرایی:

تربیت مدیران برای اجرای کارکردهای کلان مدیریتی در سطوح مختلف است. اعم از واحدهای صنعتی، تولیدی، بنگاه‌های تولیدی و خدماتی خصوصی، تعاونی، دولتی و تأمین مدیر برای طرح‌های بزرگ عمرانی. این رشته در ایران در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌گیرد.

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت اجرایی:

تحلیل مسائل و ارائۀ راهکارهای قابل اجرا برای انواع واحدهای تولیدی و خدماتی، سیستم‌های اطلاع مدیریت، مباحث رفتار سازمانی و مدیریت مؤثر منابع انسانی، برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک.

بازار کار رشتۀ مدیریت اجرایی در ایران:

فارغ‌التحصیلان این رشته عمومأ پست‌های مدیریتی در واحدهای تولیدی، صنعتی، بنگاه‌های خصوصی، تعاونی، دولتی سهتند. فارغ التحصیلان این رشته در مدیریت طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ عمرانی و توسعه‌ای می‌توانند نقش داشته باشند. همچنین می‌توانند مشاوران و کارشناسان

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت اجرایی:

قدرت تحلیل، ابتکار، خطرپذیری، ارتباطات، تصمیم‌گیری، رهبری، مشاوره و…

5.مدیریت جهانگردی

هدف رشتۀ مدیریت جهانگردی:

این رشته با توجه به قرارگیری گردشگری به‌عنوان محور توسعۀ کشور اهمیت بسیاری دارد. هدف این رشته تربیت کارشناسان و متخصصان قوی در حوزۀ صنعت گردشگری، ایران‌گردی و جهان‌گردی است. آشنایی با ویژگی‌ها و گنجایش‌های گردشگری کشور، شناساندن ظرفیت‌های گردشگری به ایرانیان و جهانیان و تلاش برای ارتقای صنعت توریم و گردشگری از اهداف راه‌اندازی این رشته از مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ها بوده است.

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت جهانگردی:

در این رشته مطرح می‌شود که ظرفیت‌هایی گردشگری کشور و دنیا چیست. چگونه می‌توان این ظرفیت‌ها را به دیگران شناساند. چگونه می‌توان زیرساخت گردشگری فرآهم کرد. چگونه می‌توان برای توسعۀ صنعت گردشگری سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کرد.

بازار کار رشتۀ مدیریت جهانگردی در ایران:

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان راهنمای تور، مدیریت داخلی هتل‌ها، مدیریت آژانس‌های هوایی، سازمان میراث فرهنگی، راهنمای موزه‌داری مشغول به‌کار شوند.

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت جهانگردی:

یک فارغ‌التحصیل قوی از رشتۀ مدیریت جهانگردی و هتلداری باید دارای قدرت و توان حل مسائل مدیریتی در حوزۀ توسعۀ صنعت گردشگری باشد. این فرد روحیۀ پویا و پُر تحرک دارد، دست‌کم به دو زبان‌های دیگر آشناست، روابط عمومی بالایی دارد.  

6.مدیریت فرهنگی و هنری

هدف رشتۀ مدیریت فرهنگی و هنری:

این رشته قدمت بسیاری در ایران ندارد اما با توجه به اهمیت توسعۀ فرهنگی کشور این رشته نیز راه‌اندازی شده است. هدف این رشته تربیت نیروی انسانی برای تصمیم‌گیری در حوزۀ فرهنگ و هنر است. آشنایی با فرصت‌های فرهنگ کشور و تلاش برای رفع تهدیدهای فرهنگی از اهداف تقویت این رشته است.

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت فرهنگی و هنری:

دانشجویان این رشته با وضع فرهنگ و هنر در کشور از گذشته تاکنون آشنا می‌شوند، مباحث مهم فرهنگی ایران و دنیا را می‌شناسند، با شناخت از وضع فرهنگی کشور و دنیا برای ارتقای فرهنگی کشور سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی می‌کنند.

بازار کار رشتۀ مدیریت فرهنگی و هنری در ایران:

امور فرهنگی رابطۀ مستقیمی با رشتۀ مدیریت فرهنگی و هنری دارد. علاقه‌مندان به امور فرهنگی، امور هنری، امور روابط عمومی، امور رادیو و تلویزیون و دیگر امور فرهنگی در این رشته موفق‌تر هستند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند مؤسسات فرهنگی و هنری دایر کنند، در بخش‌های فرهنگی و هنری اداره‌ها مشغول کار شوند.  

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت فرهنگی و هنری:

ویژگی بازر دانشجویان این رشته علاقه به امور فرهنگی و هنری است. ارتقای وضع فرهنگ و هنر نیاز به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست در این حوزه دارد که با شناخت از مسائل فرهنگی ممکن می‌شود. فرد علاقه‌مند به رشتۀ مدیریت امور فرهنگی و هنری دارای توانمندی‌های ارتباطی، سخنوری، تصمیم‌گیری، حل مسئله، قدرت اجرایی و فعالیت اجتماعی است.

7.مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی

هدف رشتۀ مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی:

این رشته ترکیبی از علم علوم انسانی و علم پزشکی است. هدف راه‌اندازی آن استفادۀ بخش بهداشت و درمان از تئوری‌های علوم انسانی در علوم پزشکی است. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی:

این رشته بررسی می‌شود: چگونه می‌توان منابع مالی و انسانی در بخش بهداشت و درمان بهترین بهره را گرفت. چگونه می‌توان برای تحقق اهداف حوزۀ بهداشت و درمان برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی و هدایت و نظارت کرد.  

بازار کار رشتۀ مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در ایران:

فارغ التحصیلان این رشته در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی، شبکه‌های بهداشتی درمانی، بیمارستان‌ها، هلال‌احمر، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان بیمه خدمات درمانی می‌توانند مشغول به‌کار شوند.

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی:

این رشته با بخش حساس جامعه سروکار دارد. ازاین‌رو نیاز به افرادی دارد دارای مهارت‌های ارتباطی قوی، شکیبایی، قدرت تحمل و مقابله با استرس باشند.

پُرطرفدارترین رشته‌های مجموعۀ مدیریت

8.مدیریت دولتی

هدف رشتۀ مدیریت دولتی:

هدف این رشته تربیت مدیران شایسته که پنج وظیفۀ برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت، نظارت و کنترل را به‌خوبی انجام دهند. این رشته به آموزش نیروی انسانی مورد نیاز سازمان‌ها، اداره‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی می‌پردازد.  

موضوعات مورد بحث در رشتۀ مدیریت دولتی:

آشنایی با شیوه‌های برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت، نظارت و کنترل سازمان‌ها

بازار کار رشتۀ مدیریت دولتی در ایران:

بازارکار این رشته در بخش دولتی و خصوصی وسیع است. فارغ‌التحصیلان این رشته در امور تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و مشاورۀ سیاست‌گذاری بخش دولتی می‌توانند فعالیت کنند.

مهارت‌ها و توانایی‌های یک فارغ‌التحصیل کاردان از رشتۀ مدیریت دولتی:

توانایی تصمیم‌گیری، قدرت حل مسئله، ذهن انتقادگرا، روابط عمومی قوی، قدرت برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت، نظارت و کنترل.

دیگر گرایش‌های مجموعۀ مدیریت در مقطع کارشناسی:

  • مديريت امور بانكي
  • مديريت امور گمركـي
  • مديريت بيمه
  • مديريت بيمه اكو
  • مديريت كسب و كارهاي كوچك
  • مديريت و بازرگاني دريايي
نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.