تحلیل اختصاصی استادبانک – بررسی تاثیر تصمیمات آموزش و پرورش بر آینده تحصیلی دانش اموزان

3 391

بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دانش آموزان ابتدایی باید 925 ساعت، دوره متوسطه اول 1110 ساعت و متوسطه دوم 1320 ساعت در کلاس حاضر باشند.

طبق این سند دانش آموزان بایستی 185 روز در مدرسه حاضر شوند، در حالیکه به دلیل تعطیلات مربوط به آلودگی هوا، بارش برف و همچنین تعطیلات رسمی نوروز، در عمل این عدد به 167 روز در سال می رسد. در شرایط فعلی نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا، این تعطیلات بسیار بیشتر از میزان رایج آن در سال شد.

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است، حدود 80 درصد محتوای کتاب های درسی تدریس شده است و مابقی تدریس از طریق برنامه های آموزشی تلویزیون و تدریس آنلاین از طریق شبکه شاد خواهد شد اما به دلیل تعطیلی های زیاد، عدم آمادگی مدارس و دانش آموزان برای مواجه با این شرایط، کیفیت تدریس 80 درصد محتوای کتاب درسی در سطح مناسبی نبوده است.

1. مدارس در سال تحصیلی جدید به احتمال زیاد تعطیل خواهند بود.

در صورت کنترل روند بیماری کرونا در تابستان، آموزش و پرورش تصمیم دارد از 15 شهریور مدارس را باز کند تا معلمان فرصت کنند مطالب باقی مانده از سال تحصیلی قبل را به دانش آموزان آموزش دهند.

منتهی به دلیل اینکه روند بیماری کرونا رو به افزایش است، به احتمال زیاد موج جدیدی از این ویروس در پاییز آغاز می شود که همین عامل، موجب تعطیلی مدارس در نیمه اول سال تحصیلی می گردد و تدریس همچنان به شکل آنلاین و آموزش از راه دور انجام می شود.

(در اخرین بروزرسانی اردیبهشت ماه، بنا به گفته اموزش و پرورش مدارس از 27 اردیبهشت باز هستند)

2. امتحانات نهایی بصورت حضوری خواهد بود.

امتحانات امسال به دو صورت برگزار خواهد شد. برای دانش آموزان پایه های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم که شامل مقاطع دهم و یازدهم است، بصورت توصیفی و آنلاین برگزار می شود. اما برای دانش آموزان پایه دوازدهم که امتحانات نهایی دارند، بصورت حضوری و طبق روال سال های پیش است.

در ارزشیابی توصیفی و مشارکتی، معلم عملکرد شاگرد را بصورت زیر ارزیابی کرده و به او نمره می دهد:

 • براساس شناختی که در ترم قبل از توانایی شاگرد خود، میزان فعال بودنش در کلاس درس و نمرات ترمی او دارد.
 • براساس میزان فعال بودن و مشارکت شاگرد در کلاس های آنلاینی که در حال حاضر برگزار می شود.

اما این سیستم نمره دهی مخصوصا برای دانش آموزان پایه های هفتم تا یازدهم که تا قبل از این شرایط بصورت حضوری امتحان می دادند، چندان موثر نیست و این موثر نبودن به دلایل زیر است:

 • بی رغبتی و تلاش ناکافی دانش آموز

دانش آموزی که همیشه انگیزه کمی برای درس خواندن داشته و در زمان امتحانات نیز با وجود جو رقابتی و دیدن تلاش همکلاسی هایش، باز هم به حداقل نمره قبولی راضی بوده است، با توجه به تعطیلی مکرر مدارس، چطور می تواند انگیزه و تلاش لازم را برای کسب نمره بیشتر از معلم در فضای آنلاین داشته باشد؟

 • عدم پاسخ به سوالات توسط دانش آموز

معلم برای ارزشیابی بهتر شاگرد، به او سوال و تمرین می دهد و ممکن است شخص دیگری در کنار شاگرد باشد که بجای او به سوالات پاسخ دهد. در اینصورت نمره ای که شاگرد می گیرد، نمره قابل قبولی برای ارزیابی عملکرد او نیست.

 • پنهان ماندن ضعف و مشکلات پایه ای دانش آموز

مهم ترین مزیت امتحانات پایان ترم این نکته بود که دانش آموز تا زمان امتحان سعی می کرد که یک مرور و جمع بندی کلی از تمام مباحث کتاب داشته باشد و اگر در مبحثی مشکل داشت با تمرین و حل نمونه سوال زیاد یا با کمک معلم تدریس خصوصی مشکلش را رفع کند.

اما در این روش توصیفی عملا” این اتفاق نمی افتد و شاگرد ملزم نیست که کل کتاب را بخواند و معلم هم خیلی دقیق نمی تواند متوجه ضعف های شاگرد شود، بنابراین شاگرد نمره قبولی را می گیرد بدون اینکه مشکلات درسی سال قبلش را رفع کرده باشد.

3. زمان برگزاری کنکور بعد از امتحانات نهایی می باشد.

در پایه دوازدهم امتحانات بصورت حضوری است و طبق اخبار موجود، حدود 80 درصد محتوای کتاب که از قبل تدریس شده است، ملاک نمره دهی به دانش آموز می باشد. یعنی 20 نمره امتحان از 80 درصد محتوایی می باشد که معلم در مدرسه تدریس کرده است. برای اینکه به آموزش های ارائه شده در دوره کرونا هم توجه شود، سوالاتی از این بخش هم طراحی می شود که پاسخ به آن بصورت اختیاری است.

زمان برگزاری کنکور نیز طبق پیش بینی های اخیر آموزش و پرورش احتمالا حدود 20 روز بعد از امتحانات نهایی خواهد بود. سازمان سنجش نیز با توجه به توافقی که با آموزش و پرورش داشته، قرار است حدود همان 80 درصد دروس را مبنای سوالات خود قرار دهد.

البته برخی از مشکلات جدی که در این شرایط برای کنکوری ها پیش آمده موارد زیر است:

 • استرس و فشار روانی زیاد به دلیل مشخص نبودن دقیق زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور
 • نبود مکان مناسبی برای مطالعه و جمع بندی دروس به دلیل تعطیلی کتابخانه ها و شلوغی خانه
 • تعطیلی آموزشگاه های کنکور و کلاس های تقویتی مدارس که خیلی از دانش آموزان برای جمع بندی و مرور درس ها روی آنها حساب کرده بودند.

4. آموزش بصورت مجازی و آنلاین خواهد بود.

مشکلات آموزش مجازی آنلاین مدارس و آموزش و پرورش بر هیچ کدام از دانش آموزان و والدین آنها پوشیده نیست. همانطور که می دانید، آموزش و پرورش از دو روش برنامه های آموزشی تلویزیون و آموزش از طریق اپلیکیشن تدریس آنلاین به نام برنامه شاد، برای جبران ضعف دانش آموزان اقدام نموده است.

برنامه های تلویزیونی بر اساس بازخورد بسیاری از شاگردان کیفیت مناسبی ندارد و به صورت کاملا یک طرفه است. از طرفی برنامه شاد نیز به دلیل اینکه در مراحل ابتدایی توسعه خود می باشد، ظرفیت پاسخگویی به کل دانش آموزان و مدارس را ندارد و به دلیل وجود محدودیت های بسیار زیاد در این برنامه، استفاده از آن در عمل بسیار سخت می باشد.

سختی عضویت معلمان و دانش آموزان در برنامه شاد، پاک شدن سیستم پیام رسان و سرعت پایین بارگذاری فایل ها همگی از مشکلاتی بودند که معلمان و خانواده ها در حین استفاده از این شبکه، مطرح کرده اند.

بطور مثال  نصب این برنامه فقط روی گوشی های اندروید است و با سیستم عامل ای او اس که بر روی گوشی های آیفون نصب شده اند، کار نمی کند یا حتی اگر سیستم عامل اندروید قدیمی باشد نصب این برنامه امکان پذیر نیست.

در مجموع به نظر می رسد که با توجه به گسترش بیماری کرونا و عدم امکان مراجعه حضوری به مدارس، وضعیت آموزش آنلاین به همین شیوه ادامه داشته باشد.

راهی مطمئن برای آموزش فرزند خود انتخاب کنید.

قطعا با توجه به تمام مشکلاتی که آموزش مجازی برای خانواده ها ایجاد کرده است، اگر قرار باشد والدین بین باز شدن مدارس و سلامتی فرزندشان، یکی را انتخاب کنند، قطعا سلامتی فرزندشان انتخاب آنها خواهد بود.

با توجه به توضیحاتی که در مورد تعطیلی طولانی مدت مدارس داده شد، در شرایط حاضر بهترین انتخاب برای جلوگیری از افت تحصیلی و پیشرفت تحصیلی دانش اموزان، استفاده از همین آموزش مجازی و تدریس آنلاین است. منتهی برای اینکه لطمه ای به وقت، هزینه و روحیه خود و فرزندمان وارد نشود، بهتر است مرجعی که بهترین روش آموزش آنلاین را ارائه می دهد انتخاب کنیم.

ما به شما برای یک انتخاب بهتر، تدریس خصوصی آنلاین استادبانک را که بزرگترین مرجع تدریس خصوصی در ایران است، معرفی می کنیم که سال ها تلاش کرده است در حوزه آموزش بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه دهد.

 

تدریس آنلاین - معلم خصوصی آنلاین

 

کلاس های آنلاین استادبانک به چه صورت برگزار می شود؟

 1. آموزش مجازی آنلاین در استادبانک، بصورت مکالمه ویدئویی زنده و دونفره بین استاد و شاگرد است. در این تماس ویدئویی، شاگرد و استاد صدا و تصویر یکدیگر را دارند و امکان پرسش و پاسخ درست مانند کلاس حضوری وجود دارد.
 2. پیش از برگزاری جلسه اول، استاد یک جلسه نیم ساعته رایگان با شاگرد برگزار میکند. این جلسه برای اطمینان شاگرد از کیفیت ارتباط ویدئویی اش با استاد و همچنین نحوه تدریس او می باشد.
 3. اینترنت معمولی (برای مثال اینترنت سیم کارت موبایل) برای برگزاری کلاس کافی است. . یک جلسه 1.5 ساعته آنلاین، حدودا بین 100 تا 200 مگابایت حجم اینترنت مصرف می کند. به عبارتی هزینه اینترنت هر جلسه کلاس معلم خصوصی آنلاین حدود 500 تا 1000 تومان می باشد. همچنین استاد به شاگرد کمک میکند تا به راحتی بتواند در کلاس حاضر شود.
 4. شاگرد میتواند برای ارتباط با استاد از موبایل، لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی استفاده کند. ویدئوی ضبط شده جلسه، انتهای کلاس در اختیار شاگرد قرار می گیرد تا بتواند بارها آن را مشاهده نماید.

تا کنون  بیش از هزار شاگرد از سراسر ایران در دوماه گذشته از کلاس های تدریس خصوصی آنلاین استادبانک استفاده کرده اند. شاید شما هم یکی از آنها باشید. اگر تجربه جالب یا حتی نکته ای در این خصوص دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین کلاس های خصوصی حضوری و در منزل اساتید استادبانک نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی مقرر شده توسط وزارت بهداشت توسط اساتید استادبانک در جریان است و میتوانید در صورتیکه در هر یک از شهرهای زیر هستید، از خدمات تدریس خصوصی در منزل استادبانک نیز استفاده کنید (استادبانک در تمام شهرها و استان های کشور خدمات تدریس خصوصی آنلاین دارد و فقط در شهر های زیر بصورت حضوری و در منزل نیز خدمات تدریس خصوصی دارد):

برخی از شهرهایی که استادبانک خدمات تدریس خصوصی آنلاین با کیفیت بالا ارائه میدهد:

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. صادق می گوید

  ببخشید می خواستم بدون هزینه کلاس تدریس خصوصی آنلاین تون چقدر هست؟

  1. استادبانک می گوید

   سلام صادق جان
   هزینه کلاس های تدریس خصوصی آنلاین استادبانک بستگی به رتبه و ستاره اساتید ما داره. باید شما بدونی که استاد چند ستاره می خوای. می تونی روی لینک زیر کلیک کنی و تمام مشخصات و رزومه کامل هر استاد تو درس مورد نظرت رو به همراه قیمت هر جلسه شون مشاهده کنی.

   http://www.ostadbank.com

 2. نگار می گوید

  سلام و خسته نباشید.
  اپلیکیشن شاد که تکلیفش مشخصه … منکه خودم نتونستم این برنامه رو روی گوشیم نصب کنم… از طریق وات ساب با معلمم در ارتباطم…
  این برنامه شاد که اموزش و پرورش به عنوان تدریس آنلاین راه اندازیش کرد امسال ک چندان کاربردی نبود… امیدوارم که برای سال تحصیلی بعد فکر بهتری کنن.