نظر شما چیه؟ امسال کلاس های مدرسه حضوری باشه یا آنلاین؟ (کلیک کنید تا نظر بقیه رو هم بخونید)

بهترین روش مطالعه شیمی دهم و مجموعه نکات کاربردی آن از زبان معلم خصوصی شیمی

0 32,051

 بهترین روش مطالعه شیمی دهم و نکات کاربردی آن از زبان بهترین دبیر شیمی 

همه ما بطور کلی می دانیم که چطور باید شیمی را بخوانیم، اینکه مثلا می دانیم اول باید کتاب درسی را بخوانیم بعد به سراغ کتب کمک آموزشی برویم، اینکه باید تمام مطالب حفظی و مفهومی کتاب را بخوانیم، اینکه از تمرین روی مسائل محاسباتیش غافل نشویم و … مواردی هستند که  بارها برای مطالعه شیمی شنیده ایم.  منتها همیشه یک سری نکات و موارد ریز در مطالعه دروس است که اغلب توجه ای به آن نمی شود؛ که اگر به این نکات اهمیت داده شود می تواند نمره شیمی را بطور چشمگیری بالا ببرد.

در این محتوا تصمیم گرفته شده  است که بجای زدن حرفای کلی راجع به روش مطالعه شیمی دهم، مجموعه ای از نکات مهم  و کاربردی با عنوان بهترین روش مطالعه شیمی دهم  از زبان استاد کاربلد شیمی، خانم حمیده احمدی که سال ها است این درس را تدریس می کنند، بازگو شود.

از کتاب شیمی دهم غافل نشوید!!!

پایه دهم، شروع آموزشی رسمی شیمی است. کتاب شیمی دهم تنوع مطالب فوق العاده زیادی دارد که یک مدیریت صحیح برای خواندن این مطالب و اولویت بندی آنها به بچه ها کمک می کند که هم پایه شیمی دهم شان قوی شود و هم اینکه در سال های بعدی مشکلی با درس شیمی نداشته باشند. چه بسا که درس شیمی دهم مبنا و پایه شیمی سال های بعد است و اگر کسی درس شیمی دهم را بخوبی و مفهومی یاد نگیرد، در مراحل بعدی هم دچار مشکل می شود.

کتاب شیمی دهم شامل سه فصل مهم است که در برگیرنده مطالبی همچون جدول تناوبی، جدول دوره ای عنصرها، مبحث استوکیومتری و … است که می تواند برای بچه های سال دهمی سخت و آزار دهنده باشد.

مجموعه نکات مهم و اساسی زیر از زبان خانم احمدی عزیز دبیر حرفه ای شیمی می تواند در مطالعه شیمی دهم بسیار کمک کننده باشد:

توجه به جدول دوره ای عنصرها و جدول تناوبی !!!

 اولین نکته ای که می خواهم برای بچه ها در مطالعه درس شیمی دهم توصیه کنم، یادگیری دوره ها و گروه های جدول تناوبی است، که شاید در ابتدا خیلی سخت بنظر بیاید، ولی اگر در گوگول سرچ کنید شعرهای خیلی طنز جالبی برای حفظ کردنش وجود دارد.

مثلا می تونید از تصاویر زیر و علائم آن برای حفظ جدول تناوبی وتمامی عنصرها کمک بگیرید.

روش مطالعه درس شیمی - جدول تناوبی

مثلا در این جدول در کنار هر عنصر، شکلی به عنوان خصوصیت وکاربردی که آن عنصر می تواند داشته باشد، کشیده شده است که می تواند روشی کاملا مناسب برای تثبیت عناصر جدول در ذهن باشد.

در تصویر زیر هم سعی شده است با استفاده از عبارات و جملات طنزگونه، حفظ عناصر را آسان تر کند.

روش مطالعه شیمی دهم - جدول تناوبی 2

در ادامه لینک دانلود یک شعر انگلیسی هم برای حفظ جدول تناوبی گذاشته شده است که امیدواریم بتوانید از آن استفاده کنید:

خب توصیه می کنم که بچه ها دوره اول تا چهارم و گروه 1 و 2 و 17 و 18 را از این جدول حتما حفظ کنند. این مسئله به آنها کمک می کند که در کشیدن ساختارهای لوویس و در مبحث فرمول نویسی خیلی بتوانند موفق باشند.

حتما توصیه می کنم بچه ها در شیمی دهم روی فرمول نویسی و ساختار لوویس کار کنند. این مباحث برای بچه ها بسیار مهم و کاربردی است چون حتی تا سال دوازدهم هم با این مسائل درگیر هستند.

مسائل استوکیومتری فراموش نشود!!! 

نکته بعدی حل مسائل استوکیومتری است. مسائلی که شامل مول ها و شرایط STP می شود. بچه ها اگر بتوانند روی این مباحث خیلی تمرین کنند، سوال زیاد حل کنند، قطعا این مباحث را خیلی خوب یاد می گیرند.

چون مباحث استوکیومتری خیلی مهم است و دقیقا در سال های بعد با مباحت دیگر تلفیق می شود. پس قطعا لازم است که بچه ها این مباحث را هم کار کنند.

در بخش موازنه، همانند کتاب که این مبحث را بصورت قدم به قدم آموزش داده است و برای هر مرحله تمرین طرح کرده است، بهتر است مرحله به مرحله پیش بروید.

بخش واکنش های شیمیایی هم بطور کامل حفظ کنید. به تمامی رنگ ها توجه کنید، مثلا نقره کلرید سفید رنگ است و به کاربردهای هر فرمول شیمیایی توجه کنید. مثلا روی برمید در ساخت فیلم های عکاسی کاربرد دارد. که بهترین روش برای یادگیری این فرمول ها و کاربردشون، تهیه جزوه ای است که در یک بخش آن فرمول را نوشته و در ستون دیگر تمامی توضیحات، نکات و کاربردهای آن را بطور خلاصه نوشته باشید.

مطالب حفظی کتاب را جدی بگیرید!!!

نکته بعدی هم این مورد است که گاها دانش آموزان در مقطع شیمی دهم، مطالب حفظی کتاب را جدی نمی گیرند که بسیار توصیه می کنم مطالب حفظی کتاب را جدی بگیرید و از آنها نت برداری کنید، بخصوص از مباحث قطبیت و اسمز از فصل سوم کتاب دهم غافل نشوند.

همراه دلسوزی برای آموزش داشته باشید!!!

در تمام سال های تحصیلم بیشترین ضعفی که در دانش آموزانم دیدم که باعث میشد که انگیزه رفع مشکلاتشان در شیمی را نداشته باشند، اعتماد به نفس پایین و ذهنیت و باور منفی نسبت به خودشان بود. که مهم ترین دلیل این اعتماد به نفس پایین هم نبود یک معلم خوب یا بهتر بگویم یک همراه دلسوز برای ارائه آموزش صحیح، انتقال راحت مطالب و نداشتن یک برنامه درسی مدون برای بچه ها بود.

ولی تجربه ثابت کرده است که به شخصه به عنوان فردی که تا مقطع دکتری درس خواندم، اگر یک فرد مناسبی به عنوان معلم خصوصی در کنار دانش آموز باشد و بتواند ارتباط خوبی با او برقرار کند، این توانایی را دارد که دانش آموز را به درس علاقمند کند و تمام انگیزه و امید از دست رفته اش را با برنامه ریزی مناسب، آموزش صحیح و همراهی دلسوزانه به او برگرداند.

استادبانک به عنوان بهترین و بزرگترین مرجع معلم خصوصی در ایران با داشتن برترین اساتید ایران که همگی دارای رزومه و سوابق تدریس خوبی هستند و بهترین اساتید حرفه ای را در کنار خود دارد، می تواند به شما بگوید که بهترین، کم هزینه ترین و موثرترین روش یادگیری درس شیمی استفاده از معلم خصوصی است. روی لینک تدریس خصوصی شیمی دهم کلیک کنید تا خود شما هم به این باور برسید.

این مقاله، چکیده ای از تجربیات استاد حمیده احمدی، یکی از بهترین دبیرهای خصوصی شیمی استادبانک است. میتوانید در صفحه معلم خصوصی شیمی استادبانک لیستی از بهترین معلم های خصوصی شیمی در شهر خودتان را ببینید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.