کلاس خصوصی یا عمومی؛ کدام بهتر است؟

0 915

یک کلاس تقویتی درسی هم می‌تواند، به شکل عمومی در آموزشگاه‌ها برگزار شود و هم به صورت خصوصی. هر کدام از این شیوه‌های برگزاری کلاس مزیت‌ها و معایبی دارند.

 • به نظر شما کدام یک مزیت‌های بیشتری دارند؟
 • در کدامیک از این کلاس‌ها یادگیری بهتر اتفاق می‌افتد؟
 • کدامیک دانش‌آموز را زودتر به هدفش می‌رساند؟
 • کدامیک به‌ صرفه تر است؟

نظر برخی اینست که معلم خصوصی تاثیر چندانی ندارد و فقط هزینه اضافی است. برخی هم فکر می‌کنند، کلاس‌های تقویتی تاثیر چندانی ندارد و معتقدند چون ارتباط زیادی با معلم کلاس تقویتی فرزندشان ندارند، نمی‌دانند چه تاثیری روی درس فرزندشان گذاشته است. در ادامه برای یافتن پاسخ درست سوالات بالا، مواردی از جمله تاثیراتی که معلم بر دانش‌آموز در هر دو شکل از برگزاری کلاس دارد، هزینه کلاس‌ها و نحوه ارزیابی و بررسی تاثیر کلاس‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم.

کلاس عمومی و خصوصی چه فرقی با هم دارند؟

برای مقایسه بین کلاس‌های عمومی و خصوصی فاکتورهای زیر می توانند مورد توجه قرار بگیرند:

1. سطح علمی و یادگیری دانش‌آموزان در کلاس خصوصی یا عمومی

در درجه اول از آنجایی که تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های عمومی زیاد است مدرس نمی‌تواند، سطح علمی هر فرد را بطور جداگانه بسنجد و بر اساس نیاز هر دانش‌آموز به او آموزش دهد.

گاهی اوقات دلیل اینکه یک دانش‌آموز بخشی از درس را متوجه نمی‌شود، اینست که مبحثی را از درس‌های قبلی و یا سال‌های قبل یاد نگرفته است، اما معلم باید با برنامه کلاسی جلو برود و مجبور است و به روند درس دادن خود ادامه بدهد و خواه نا خواه تعدادی از دانش‌آموزان که درس را بخوبی یاد نگرفته‌اند در نظر گرفته نمی‌شوند.

این ممکن است باعث ضعیف شدن پایه درسی فرزند شما بشود، شاید درس را بلد نباشد و نداند مشکل‌اش از کجاست یا سوالش را چطور بپرسد و بخاطر اینکه معلم طبق طرح درس خود جلو می‌رود، هر جلسه باید مبحثی را درس می‌دهد و روی یادگیری تک تک دانش آموزان تمرکز نمی‌کند. ممکن است هیچوقت معلم متوجه ضعف درسی فرزند شما نشود.

اما در کلاس‌های خصوصی، اولین ماموریت معلم اینست که سطح علمی و جایگاه دانش‌آموز در دروسش را متوجه بشود و بفهمد دقیقا دانش‌آموز در چه مباحثی ضعف دارد، پس از آن برنامه تدریس خود را بر اساس نیاز دانش‌آموز می‌چیند.

اگر دانش‌آموز در مبحثی مشکل دارد و نمی‌داند مشکلش از کجاست، این وظیفه معلم خصوصی است، که ریشه مشکل را حل کند، او شیوه تدریسش را مطابق با یادگیری فرزند شما تنظیم می‌کند و با پرسیدن سوال‌های مختلف مطمئن می‌شود که او درس را بخوبی یاد گرفته است.

نظر یکی از اساتید ریاضی استادبانک درمورد اهمیت تعیین سطح و توجه به نیاز شاگرد در کلاس خصوصی:


در جلسه اول حتما باید به خواسته و هدف شاگرد توجه شود. البته بارها دیده شده که پس از تعیین سطح و حل کردن تعدادی سوال توسط شاگرد و دریافت یک شناخت نسبی از شاگرد، ممکن است شاگرد هدف اشتباهی را انتخاب کرده باشد. به عنوان مثال ممکن است شاگرد درخواست تمرین تست زنی و آمادگی برای آزمون خاصی را داشته باشد، در صورتی که نمرات پایینی داشته و مفهوم اصلی درس را نمی‌داند.

در این صورت ضمن اجرای درخواست و شروع از سطوح پایین باید به شاگرد و والدینش در این رابطه با نحوه‌ی مناسب آگاهی لازم داده شود نه اینکه با همان هدف اشتباه پیش رفت صرف اینکه چون خواسته شاگرد این است. همچنین اختصاص وقت کمی بیشتر از وقت مقرر دید بسیار مطلوبی در ذهن شاگرد و والدینش ایجاد می‌کند.


می‌خواهید فرزندتان روش مخصوص به خودش در موفقیت را بیاید؟

یک کلاس درسی شخصی سازی شده، پیشنهاد فوق‌العاده‌ای است تا فرزند شما با یک تیر چند نشان بزند و علاوه بر بالابردن نمرات خود، روش موفق بودن به شیوه خودش را یاد می‌گیرد.

اگر فرم زیر را پر کنید، مشاوران ما با شما تماس می‌گیرند و همه چیز را درمورد یک کلاس درس مناسب به شما خواهند گفت.


در یک کلاس تقویتی عمومی، اگر فرزند شما شخصیتی خجالتی داشته باشد ممکن است با وجود اینکه درس را بخوبی یاد نگرفته نتواند همه‌ی سوالات خود را بپرسد و از ترس اینکه حوصله همکلاسی‌ها یا معلم را سر ببرد، اشکالاتش را با خود نگه دارد.

اما در یک کلاس خصوصی، اولا معلم به دانش‌آموز نزدیک می‌شود و با او رابطه صمیمی برقرار می‌کند، تا دانش‌آموز خجالت را کنار بگذارد و بتواند راحت باشد. دوما معلم خصوصی از دانش‌آموز سوال می‌پرسد و تا مطمئن نشود که دانش‌آموز مبحث را بخوبی یادگرفته است، سراغ مباحث بعدی نمی‌رود.

مزیت کلاس تقویتی عمومی اینست که سوال و جواب‌هایی که توسط یک دانش‌آموز در کلاس عمومی مطرح می‌شود ممکن است تا حدودی راه‌گشای دیگر دانش‌آموزان باشد و دانش‌آموزانی که در مبحثی اشکال دارند، جواب خود را در توضیحی که معلم به سوال همکلاسی‌شان می‌دهد پیدا کنند.

در کلاس عمومی امکان تعیین سطح و نیازسنجی برای هر دانش آموز وجود ندارد. اما در کلاس خصوصی این نیاز و سطح دانش آموز است، که روند کلاس را تعیین می کند.

2. صرف هزینه و وقت برای رفت و آمد به کلاس

به هر حال رفت و آمد به آموزشگاه و وقت و هزینه‌ای که از دانش‌آموزان و والدین‌شان می‌گیرد، یکی از مسائل جدانشدنی از کلاس‌های عمومی است که کلاس‌های خصوصی شامل این بخش نمی‌باشند، معلم خصوصی با حضور در منزل شاگرد یا بصورت آنلاین کلاس را برگزار می‌کند. این قضیه باعث ذخیره وقت و هزینه می‌شود. اما در محیط کلاس‌های عمومی ارتباطات اجتماعی بیشتری برای دانش‌آموز رقم می‌خورد و می‌تواند دوست‌های بیشتری بیابد.

3. چطور تاثیر کلاس خصوصی یا گروهی را ارزیابی کنیم؟

تاثیر کدام یک بر دانش‌آموز بیشتر است؟ کلاس خصوصی یا عمومی؟ برای بررسی تاثیر این کلاس‌ها می‌توانیم به نقش والدین و نظارتی که آن‌ها بر روند کلاس‌ها دارند اشاره کنیم، والدین دانش‌آموزانی که در کلاس‌های عمومی حاضر می‌شوند، ارتباط زیادی با معلم‌ها ندارند و معلم گزارش مداوم و جلسه به جلسه به والدین ارائه نمی‌کند.

اما در کلاس خصوصی معلم موظف است در ابتدای کلاس هدف‌گذاری کرده و پس از پایان هر جلسه گزارش کاملی از روند کلاس به والدین بدهد، همینطور در یک نمودار، روند رشد دانش‌آموز را به والدین گزارش کند. این موضوع هم در عزت نفس و خودباوری دانش‌آموز تاثیر می‌گذارد و هم والدین از وضعیت درسی فرزند خود آگاهی کامل پیدا می‌کنند.

در پایه ابتدایی گاهی پیش می‌آید، والدین در کلاس خصوصی فرزندشان حضور دارند، تا هم روند رشد و یادگیری فرزندشان را بینند و هم مباحث را یاد می‌گیرند و در مواقع دیگر با دانش‌آموزشان کار می‌کنند.

تجربه یکی از اساتید زبان انگلیسی استادبانک درمورد ارتباط با والدین و گزارش‌دهی:


من به والدین می‌گویم که سیستم و روش کاری من به این شکل می‌باشد که جلسه اول از تخصصم، روش تدریس و تجربه خود برایتان کاملا خواهم گفت و هر موردی، هر نظری، پیشنهادی و …. که دارید یا لازم است بدانم را در اختیار من قرار دهید.

از ابتدا از رشته تحصیلی و تخصص خود برایشان توضیح می‌دهم و از هدف آموزشی و همینطور از روش آموزشم آن‌ها را آگاه می‌کنم و هر جلسه گزارشی از آموزش خود و کلاس و پیشرفت فرزندشان در اختیارشان آن‌ها خواهم گذاشت.

به طور کلی این روش آموزشی من می‌باشد و حق اولیا است که بدانند چه کاری قرار است، انجام بدهم و همینطور از روند کاری کلاس باخبر بشوند. در واقع من همیشه در کلاس‌های خصوصی و گروهی یک جلسه که همان جلسه اول می‌باشد جلسه توجیهی برگزار می‌کنم.

معلم کلاس عمومی، با والدین دانش‌آموزان ارتباط خاصی ندارد و گزارش دقیقی از روند رشد درسی فرزندشان به آن‌ها نمی‌دهد. اما معلم کلاس خصوصی هر جلسه گزارش کاملی از روند پیشرفت شاگرد به والدین او می‌دهد.

4. چک کردن تمرین‌ها در کلاس خصوصی و عمومی

به نظر می‌رسد پروسه چک کردن تمرین‌ها در کلاس خصوصی یا عمومی به یک شکل اتفاق بیفتد، اما حقیقت اینست که معلم در کلاس عمومی برای چک کردن تمرینات تک تک دانش‌آموزان:

 • اولاً وقت بیشتری را صرف این پروسه می‌کند و ممکن است حوصله دانش‌آموزانی که منتظرند تا تمرین‌شان چک شود مخصوصاً اگر دبستانی باشند سر برود.
 • دوماً معلم برای بررسی تکالیف هر دانش‌آموز بصورت متوسط به یک اندازه وقت می‌گذارد و وقت کلاس اجازه نمی‌دهد تا برای دانش‌آموزی که اشکالات حل نشده ای دارد تمرکز و توجه بیشتری را صرف کند یا تمرینات اضافه‌تری را با او حل کند.

در مقابل معلمان خصوصی برای تکلیف‌دهی به دانش‌آموزان موارد زیر را رعایت می‌کنند:

برای ارائه تکلیف به شاگرد حتما باید میزان درک شاگرد، سطح دانش او، میزان انگیزه، نوع مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کند، و شخصیت خود دانش‌آموز و همچنین والدین، سنجیده می‌شود. برای مثال برخی از دانش‌آموزان انگیزه درونی دارند و خودجوش‌اند و از ارائه تکلیف خارج از کلاس استقبال می‌کنند.

برخی دانش‌آموزان همیشه از انجام تکالیف فراری‌اند و دادن تکلیف خارج از کلاس به این دانش‌آموزان نتیجه عکس به همراه خواهد داشت و باعث بی‌انگیزگی آن‌ها می‌شود، در این گونه موارد بهتر است پرسش مربوط به درس ارائه شده را در همان جلسه کلاس از شاگرد خواست که حل کند و به او کمک کرد و زمان بیشتری حتی خارج تایم کلاس به او ارائه داد.

یکی از راهکارها این است که تکلیف حجم کمی داشته باشد و در روزهای هفته تقسیم شود و از دانش‌آموز خواسته شود که تمارین انجام شده از طریق شبکه‌های اجتماعی ارائه شود (مثلا تعداد زیادی از شاگردان تصویر مطالب حل شده را هر شب در واتساپ برای اساتید ارسال می‌کنند و  اشکالات آن‌ها هم در حد امکان برطرف می‌شود.)

5. روش تدریس معلم

روش تدریس یک معلم در کلاس خصوصی یا عمومی نمی‌تواند یکی باشد، معلم کلاس عمومی ازین نظر راحت‌تر است و می‌تواند یک روش تدریس ثابت داشته باشد و این دانش‌آموز است که باید خود را با روش تدریس دانش‌آموز وفق بدهد.

اما در کلاس خصوصی معلم خود را با دانش‌آموز همراه می‌کند و با تغییر مدام روش تدریس خود یا استفاده از روش‌های تدریس متفاوت و زدن مثال‌های مختلف و تمرین‌های گوناگون مطمئن می‌شود که دانش آموز درس را بخوبی متوجه شده است.

یک نمونه از تجربیات اساتید زبان انگلیسی استادبانک درمورد توجه به سطح و یادگیری و تنظیم روش تدریس براساس نیاز دانش‌آموز در جلسه اول:


سال گذشته شاگردی داشتم که بعد از تعیین سطح در جلسه اول متوجه شدم که شاگرد با توجه به اینکه دوره پایه و یادگیری حروف و اعداد زبان را در مدرسه گذرانده ولی باز در این زمینه بسیار مشکل دارد و بعد از بررسی بیشتر متوجه شدم که ایشان شاگرد دیرآموز هستند و در یادگیری و یادآوری مجدد مطالب بسیار ضعیف هستند.

با توجه به اینکه در این زمینه مطالعاتی داشتم روش تدریس خود را بر پایهٔ تدریس براساس بازی و شعر گذاشتم و بعد از 25 جلسه این روش تدریس بسیار عالی و تاثیر برانگیز بود.


در کلاس عمومی دانش آموز خود را با روش تدریس معلم همراه می کند، اما در کلاس خصوصی معلم باید روش تدریس خود را با دانش آموز و نحوه یادگیری او وفق دهد.

6. کدام به صرفه‌تر است؟ کلاس خصوصی یا عمومی؟

هزینه کلاس‌های عمومی در که در آموزشگاه‌ها برگزار می‌شود، به طور متوسط با هزینه کلاس‌های خصوصی برابر است. اما تفاوت اینجاست که در کلاس‌های عمومی تعداد کلاس‌ها مشخص است و به عنوان مثال دانش‌آموز در یک دوره‌ی 10 جلسه‌ای شرکت می‌کند و هزینه دوره را می‌پردازد.

اما درمورد کلاس خصوصی، تعداد جلسات بسته به نیاز دانش‌آموز برقرار می‌شود. و هزینه می‌تواند متغیر باشد. ممکن است مشکل درسی فرزند شما با یک یا دو جلسه حل شود و دلیلی ندارد که در یک دوره کامل شرکت کند. هزینه‌ای که شما برای تدریس خصوصی پرداخت می‌کنید هزینه‌ایست که علاوه بر یادگیری، برای بالابردن مهارت‌های درسی، کمک به فرزندتان برای درک بهتر جایگاه درسی خود و رسیدن به خودباوری و قرار گرفتن در روند رشد تحصیلی است.

برخی از والدین ترجیح می‌دهند، از راه‌حل‌هایی شبیه به بسته‌های آموزشی یا فیلم‌های آموزشی استفاده کنند که شباهت‌هایی به کلاس درس دارند ازین جهت که معلم در حال درس است. مهم‌ترین عاملی که باعث استقبال از این بسته‌ها می‌شود صرفه‌جویی در هزینه است و والدین تصور می‌کنند با هزینه کمتر می‌توانند چندین جلسه کلاس را در اختیار داشته باشند.

اما طبق بررسی‌ها در خوشبینانه‌ترین حالت 30 درصد از خانواده‌ها از بسته‌های آموزشی رضایت دارند، ما در مقاله دیگری به آن پرداخته ایم. روی مقاله “6 دلیل برای اینکه بسته آموزشی ابتدایی نخریم” کلیک کنید و آن را مطالعه کنید.

✒️ انتخاب شما کدام است؟
ترجیح می‌دهید فرزندتان را به کلاس‌های تقویتی عمومی بفرستید یا برای او کلاس خصوصی بگیرید؟ فکر می کنید کدام یک بازدهی بیشتری دارد؟ کدام یک به صرفه تر است؟
نظرات و تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان مقاله بنویسید.

فرزند شما می‌تواند بهترین باشد، فقط باید مسیر درستش را پیدا کند. دانش‌آموزانی که از استادبانک معلم خصوصی گرفته‌اند، عاشق درسی شده‌اند که از آن متنفر بوده‌اند.
زیرا اینبار، درس‌ها تنها برای خود آن دانش‌آموزان، تدریس شده است.

انتخاب هوشمندانه معلم خصوصی

مجموعه تخصصی استادبانک به عنوان قطب تدریس خصوصی کشور، بهترین خدمات آموزش خصوصی را در سطح کشور ارائه می‌دهد. این شرکت دانش‌بنیان و مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف در سال 96 به عنوان برترین شرکت رشد یافته در دانشگاه شریف شناخته شده است.

هر ساله بیش از 20000 نفر از معلمان کشور برای تدریس در استادبانک ثبت نام می کنند و سیستم ارزشیابی استادبانک پس از بررسی های سخت گیرانه خود تنها 500 نفر از آن ها را جذب می کند.

واحد ارزشیابی استادبانک بصورت مداوم درحال رصد و بررسی عملکرد اساتید خود می‌باشد و با ارتباط مداوم با دانش‌آموزان و والدین‌شان از حسن انجام کار اساتید مطمئن می‌شود.

تلاش استادبانک اینست که با استخدام بهترین معلمان خصوصی کشور و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان با کیفیت‌ترین کلاس‌های خصوصی را در سراسر کشور برگزار کند، همانطور که خوشبختانه نتایج نظرسنجی و نظرات شاگردان رضایت بیش از 95 درصدی را نشان می‌دهد، تا به اینجای کار استادبانک به هدف خود رسیده است.

واحد آکادمی اساتید استادبانک با هدف به روز نگه داشتن دانش اساتید فعالیت می‌کند، مهارت‌های تدریس بالا، داشتن سواد الکترونیک، برخورداری از مهارت‌های ارتباطی با دانش‌آموزان و دانش روانشناسی آموزشی در کنار دانش به روز و تسلط بر مفاد درسی و تکنیک‌ها برای مجموعه استادبانک اهمیت ویژه‌ای دارد.

هدف استادبانک اینست که دانش‌آموزان و والدین‌شان با تجربه‌ی یک کلاس خصوصی باکیفیت و پربازده، رضایت صد در صدی از استادبانک داشته باشند.

معلم خصوصی استادبانک چه تفاوتی با دیگران دارد؟

 • در جلسه اول دانش‌آموز توسط استاد نیازسنجی می‌شود؛
 • سطح دانش‌آموز به طور اصولی و دقیق مشخص می‌شود؛
 • هدف‌گذاری درسی انجام می‌شود و استاد با مشخص کردن تعداد جلسات تعیین می‌کند در انتها به چه هدفی میرسند. (مثلا: بالاتر رفتن نمرات، یادگیری بهتر، قبولی در مدارس خاص و…)؛
 • گزارش‌دهی بعد از هر جلسه و ارائه نمودار پیشرفت دانش‌آموز به والدین؛
 • استاد مثل یک مشاور و همراه در کنار فرزند شماست و برای او برنامه ریزی درسی دقیق با توجه به نیازش انجام می‌دهد؛
 • هدف اساتید اینست که دانش‌آموز به خودباوری برسد و اعتماد به نفس او افزایش پیدا کند تا خودشان با یک روحیه جنگنده و خستگی ناپذیر از پس حل مسائل بربیایند؛
 • استاد روش تدریس خود را با دانش‌آموز هماهنگ می‌کند؛
 • استاد بعد از جلسه هم دروس دانش‎‌آموز و نمراتش را پی‌گیری می‌کند؛
 • پشتیبانی استادبانک کیفیت برگزاری کلاس‌ها را رصد می‌کنند و همیشه پاسخگوی خانواده‌ها می‌باشند؛

کلاس عمومی و کلاس خصوصی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

1.پایه علمی و نیاز شاگرد در کلاس خصوصی سنجیده می‌شود، اما در کلاس عمومی معلم برای یک دانش‌آموز با یادگیری متوسط تدریس می‌کند و مشکلات پایه‌ای دانش‌آموزان را در نظر نمی‌گیرد. / 2. در کلاس خصوصی روش تدریس معلم بر اساس یادگیری دانش‌آموز تنظیم می‌شود اما در کلاس عمومی روش تدریس ثابت است. / 3. هزینه‌ای که کلاس خصوصی دارد ممکن است بیشتر از کلاس‌های عمومی تقویتی باشد، اما امروزه و با بالارفتن هزینه کلاس‌های تقویتی می‌شود گفت هزینه حدوداً برابر است. / 4. گزارش‌دهی از کلاس و روند رشد شاگرد به والدین در کلاس خصوصی اتفاق می‌افتد اما در کلاس عمومی معلم وظیفه‌ای برای گزارش‌دهی روند رشد شاگرد به والدین ندارد. / 5. در کلاس عمومی معلم برای چک کردن تمرین تمامی شاگردان خود به یک اندازه وقت می‌گذارد، اما در کلاس عمومی وقت گذاشتن برای تکالیف بر اساس نیاز شاگرد است. / 6. معلم کلاس عمومی بر اساس طرح درس خود موظف است، هر جلسه یک مبحث را تدریس کند اما در کلاس خصوصی، معلم تا از یادگیری کامل شاگرد خود مطمئن نشود سراغ مباحث بعدی نمی رود. در مقاله به صورت مفصل به مزایا و معایب هر کدام از این نوع برگزاری کلاس‌ها پرداخته‌ایم.

معلم خصوصی استادبانک چه تفاوتی با بقیه معلمان خصوصی دارد؟

استادبانک قطب تدریس خصوصی کشور است و با سخت‌گیری‌هایی که برای انتخاب معلمان خود دارد، به کاربران خود تضمین می‌دهد تنها بهترین معلمان کشور را به آن‌ها معرفی می‌کند. استادبانک پس از استخدام معلمان نیز عملکرد آن‌ها را زیر نظر دارد و درصورتی که انتظار والدین و شاگرد را برآورده نکند و رضایت آن‌ها را جلب نکند، استاد را از سیستم حذف کرده و خسارت خانواده و شاگرد را جبران می‌کند.


این اساتید در تولید مقالات آموزشی، استادبانک را همراهی کردند، با کلیک روی اسم آن‌ها وارد صفحه شخصی‌شان شوید:

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.