آیا کلاس آنلاین خوب است؟ چطور می توانیم اثر بخشی آن را بیشتر کنیم؟

0 490

کلاس آنلاین واژه ای است که مخصوصا در دوره شیوع کرونا آن را زیاد می شنویم، مدارس و آموزشگاه ها بسته هستند و آموزش هایشان را به طریق مجازی ادامه می دهند، از طریق پیام رسان هایی مانند شاد و یا فضاهای حرفه ای تر مانند اسکای روم، که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. اما آیا این آموزش ها می توانند جای آموزش حضوری را بگیرند؟ آیا والدین می توانند به کلاس های مجازی اعتماد کنند؟ آیا کلاس آنلاین برای بچه ها مفید است؟

شما به عنوان والدین یک دانش آموز، حتما این تصور را دارید که اعتماد کردن به فضای غیر رسمی و مجازی کلاس های آنلاین سخت است و بعید است، که این کلاس ها همان تاثیر کلاس های حضوری را برای فرزندانتان داشته اند بگذارند. اما با در نظر گرفتن تمام معایبی که کلاس های آنلاین می توانند داشته باشند، همین کلاس ها می توانند بهترین فرصت های درس خواندن را در اختیار فرزند شما قرار دهند به شرط اینکه بدانید چطور و چگونه از آن ها استفاده کنید.

در ادامه قصد داریم به بررسی مزایا و معایب کلاس آنلاین بپردازیم و ببینیم چطور می شود این حضور مجازی را به فرصتی برای درس خواندن و رشد بیشتر تبدیل کرد؟

آیا می شود این حضور مجازی را به فرصتی برای درس خواندن و رشد بیشتر فرزندانمان تبدیل کنیم؟

چرا کلاس آنلاین مدارس باعث افت تحصیلی دانش آموزان شده است؟

ممکن است اولین چیزی که به ذهن شما می رسد این باشد که وقتی فرزندتان هشت صبح کلاس دارد دو دقیقه به هشت از خواب بلند می شود و با گوشی وارد برنامه شاد یا هر پلتفرمی که مدرسه معرفی کرده باشد، می شود و حاضری اش را برای کلاس می زند و دوباره می خوابد.

برای جلوگیری از این اتفاق بعضی معلم ها سعی می کنند، در طول کلاس دانش آموزانشان را صدا بزنند، اما شما می بینید که این کار هم تاثیری در فرزندتان برای دل کندن از رخت خواب خود ندارد. زیرا معلم باید یک کلاس شلوغ را اداره کند و همزمان درس بدهد و نمی تواند تمام وقت کلاسش را برای صدا زدن دانش آموزان بگذارد.

هرچند خیلی از معلم های آموزش و پرورش برای تدریس آنلاین خود، از روز قبل تولید محتوای متنی، ویدئویی یا صوتی انجام می دهند و آن ها را در اختیار دانش آموزان می گذارند و تلاششان را می کنند، تا اشکالات دانش آموزان را رفع کنند، اما با شیوع پاندمی کرونا و شروع آموزش آنلاین افت تحصیلی زیادی بین دانش آموزان دیده شده است.

یکی از ضعف هایی که کلاس آنلاین مدارس دارد، اینست که معلمان برای این شیوه از تدریس آموزش کاملی ندیده اند، خب طبیعی است که بیماری کرونا به یکباره شیوع پیدا کرد و معلمان مختلف با سطح دانش الکترونیک و روش تدریس های متنوع مجبور شدند در قالب یک ارتباط مجازی با دانش آموزان خود ارتباط برقرار کنند.

خیلی از معلمان تولید محتوای با کیفیت در تدریس آنلاین برایشان کاری دشوار است و برخی هم برقراری ارتباط و مدیریت کلاس های شلوغ در فضای یک اپلیکیشن پیام رسان، برایشان سخت است، برخی از معلمین از این وضع کلافه می شوند و با دانش آموزان با ادبیات نامناسبی صحبت می کنند و یا ممکن است قید درس دادن با کیفیت را بزنند و رفع اشکال بچه ها برایشان مهم نباشد.

همین نابلدی معلمان در تدریس آنلاین و پائین آمدن کیفیت کلاس ها، یکی از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان و ضعیف شدن پایه درسی آن ها در دوره پاندمی کروناست. مشکلات زیادی اعم از ضعیف شدن پایه تحصیلی، ایجاد بی علاقگی به درس و … برای دانش آموزان پیش می آید و ممکن است، در پایه های بعدی هم دچار ضعف درسی شوند.

حتی به گفته خیلی از معلمین آموزش های آنلاین و پلتفرم های مجازی مدارس غیر انتفاعی هم شبیه به مدارس دولتی است و عملا سطح آموزش در این مدارس شبیه به هم شده است. به همین دلیل خیلی از خانواده هایی که فرزندانشان را در مدارس غیرانتفاعی با شهریه های کلان ثبت نام می کردند، برای سال تحصیلی 1400-1401 فرزندان خود را در مدارسی با شهریه کمتر یا حتی مدارس عادی ثبت نام کرده اند و بجای آن برای دروس مختلف معلم خصوصی گرفته اند.

معلم یک کلاس آنلاین، باید برای تدریس در فضای آنلاین، آموزش دیده باشد، تا بتواند تاثیر فاصله مکانی را در یادگیری دانش آموز از بین ببرد.

روش تدریس یکی از اساتید فیزیک استادبانک برای بالاتر بردن بازدهی جلسات آنلاین:


من قبل از هر جلسه فایل پاورپوینت درس را آماده میکنم و در طول جلسه حتما از برنامه هایی استفاده میکنم که بتوانم صفحه لپ تاپ را با شاگرد به اشتراک بگذارم. روی صفحه همزمان که شاگرد سوال را حل می کند، حل سوالات را می نویسم (در واقع جملاتی که می گوید را می نویسم) و فایل را ذخیره کرده و بعد از کلاس برایشان ارسال می کنم.

بعضی از شاگردان دوست ندارند دوربین خود را روشن کنند اما برای شاگردانی که مشکلی با روشن کردن دوربین ندارند حتما پیشنهاد می کنم که دوربین روشن باشد چراکه این کار آن ها را از کارهایی که باعث پرت شدن حواسشان می شود باز می دارد.

در برنامه اسکای روم تخته ای وجود دارد که شاگرد می تواند روی آن بنویسد و به تمرکز شاگرد کمک می کند. من در کلاس های آنلاین از پلت فرم آزمون آنلاین نیز استفاده می کنم که مورد توجه شاگردان قرار گرفته است.


آیا کلاس آنلاین می تواند برای بچه ها مفید باشد؟

با وجود همه این معایب، آموزش آنلاین مزایایی هم دارد از جمله اینکه:

  1. نبود رفت و آمد و صرفه جویی در وقت.
  2. انعطاف پذیری: شما با یک کلیک وارد کلاس آنلاین می شوید.
  3. صرفه جویی در هزینه
  4. دسترسی های برابر برای افراد کم توان یا ناتوان جسمی
  5. از بین بردن محدودیت های جغرافیایی: با هر معلمی در هر جای کشور که بخواهید می توانید کلاس داشته باشید.

مزایای کلاس آنلاین آنقدری هستند، که شما را وسوسه کنند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.