راهنمای کار با شاد برای مدیران، معلمان و دانش آموزان

0 1,272

شبکه آموزشی دانش‌آموزی یا همان شاد را می‌توان جایگزینی ایده‌آل برای مدارس در این بحران همه‌گیری ویروس کرونا دانست. با وجود آنکه استفاده از این برنامه کاربران را با چالش‌هایی جدی مواجه نموده است اما به نوعی کار با شاد را می‌توان تجربه ای نو، چالش‌برانگیز و در عین‌حال به یاد ماندنی دانست. لازم به ذکر است طراحان شاد سعی بر آن دارند که روز‌به‌روز با بهبود بخش‌های مختلف برنامه، کار با شاد را برای شما آسان‌تر نمایند. برای مثال در نسخه جدید اپلیکیشن شاد با اضافه نمودن ربات تکلیف، یکی از نگرانی‌های اصلی معلمان عزیز را برطرف ساخته‌اند.

ما در استاد‌بانک سعی بر آن داشتیم که بیشتر موارد مشکل‌ساز برای کاربران شاد را شناسایی و در چند مطلب گردآوری نماییم. در این مقاله استاد‌بانک یک دستورالعمل مختصر و مفید برای کار با شاد را برای شما مهیا نموده است. مطالب این صفحه مطابق با آخرین نسخه اپلیکیشن شاد 2.6.3 تهیه شده است و هماهنگ با آخرین به‌روزرسانی‌ها می باشد. امیدواریم این مطلب برای شما مدیران، معلمان و دانش‌آموزان عزیز مفید واقع گردد.

راهنمای کار با شاد برای مدیران

برنامه شاد به گونه‌ای طراحی شده است که اطلاعات تمامی کاربرانش توسط ‌سامانه سناد پشتیبانی می‌شود. بدین معنا که کدملی همه کاربران شاد اعم از دانش‌آموز, معلم و مدیر در سناد ثبت شده است. به این ترتیب کاربران شاد پس از ورود به برنامه به طور خودکار به کلاس خود وارد می‌شوند.

مسئولیت ثبت اطلاعات معلمان و دانش‌آموزان به عهده مدیران هر مدرسه می‌باشد. بنابراین اولین قدم برای ایجاد کلاس‌های هر مدرسه در اپلکیشن شاد، توسط مدیر آن مدرسه برداشته می‌شود. در این قسمت راهنمای ثبت اطلاعات در سناد را آورده‌ایم و در ادامه نیز نحوه ورود به شاد را توضیح داده‌ایم.

ثبت اطلاعات معلمان و دانش‌آموزان در سناد توسط مدیر

برای ثبت اطالاعات معلمان و دانش‌آموزان ابتدا به این لینک مراجعه و سپس روی لینک مختص مقطع تحصیلی مدرسه‌تان کلیک نمایید. حال مطابق مراحل زیر عمل نمایید:

 1. با وارد کردن کد مدرسه و کد ملی وارد سامانه شوید.
 2. به قسمت ثبت مشخصات شناسنامه‌ای وارد شوید.
 3. اطلاعات هر معلم را به ترتیب وارد نمایید.
 4. در این مرحله به قسمت مدیریت کلاس‌ها از منوی امور دفتری بروید و برای هر درس یک معلم تعریف نمایید.

در قدم بعدی با تکرار مراحل 1 الی 3 اطلاعات دانش‌آموزان را نیز وارد نمایید. بدین ترتیب کلاس‌های مدرسه در برنامه شاد برای معلمان و دانش‌آموزان شما تعریف می‌شود.

ورود به شاد و احراز هویت مدیر

پس از نصب آخرین نسخه برنامه شاد از اینجا، وارد برنامه شده و اقدامات ساده زیر را انجام دهید.

شاد یک شبکه‌ی اجتماعی است بنابراین مانند رقبای خود در ابتدا نیاز به دریافت شماره تلفن شما دارد. دقت داشته باشید که این شماره تلفن باید همان شماره‌ای باشد که در سناد ثبت نمودید.

مرحله اول ورود مدیر به شاد

پس از دریافت کد فعالسازی، آن را در کادر موردنظر مانند شکل زیر وارد نمایید.

مرحله دوم ورود مدیر به شاد

 حال نام و نام خانوداگی‌تان را وارد و در صورت تمایل یک تصویر برای نمایش در پروفایلتان انتخاب نمایید.

مرحله سوم ورود مدیر به شاد

در اینجا باید نقش خود را به عنوان مدیر انتخاب کنید.

مرحله چهارم ورود مدیر به شاد

سپس برنامه از شما کد ملیتان را جهت احراز هویت و اطمینان از صحت نقش کاربریتان درخواست می‌کند.

در آخر برای شما لیستی از مدارس نمایش داده خواهد شد و شما مدرسه‌ خود را انتخاب می‌نمایید. پس از تکمیل این مرحله لیست تمامی کلاس های مدرسه‌تان برای شما باز می‌شود. شایان ذکر است که اپلیکیشن شاد امکانی را برای شما فراهم کرده است که بتوانید در هر لحظه به تمامی کلاس‌ها نظارت داشته باشید.

راهنمای کار با شاد برای معلمان

این نکته از هیچ کس پنهان نیست که معلمان نقشی اساسی را در آموزش شاد ایفا می‌کنند. این روز‌ها، معلمان در جای جای کشور سعی بر آن دارند که با بروز نگه‌داشتن خود در حوزه آموزش مجازی، بهینه‌ترین آموزش را به دانش‌آموزان خود ارائه نمایند. در ادامه نکاتی اساسی ار که ممکن است هر دبیر در روند کار با شاد با آن مواجه شود، بررسی خواهیم کرد.

ورود به شاد و احراز هویت معلم

ورود برای معلمان عزیز نیز به آسانی ورود مدیران می‌باشد. بنابراین با انجام همان مراحل مشابه، شما به عنوان معلم وارد شاد خواهید شد. در این قسمت مراحل را به صورت خلاصه آورده‌‌ایم:

 1. پس از نصب آخرین نسخه اپلیکیشن شاد، وارد برنامه شوید و شماره خود را وارد نمایید.
 2. کد فعالسازی که به شماره شما ارسال می‌شود را وارد نمایید.
 3. نام و نام خانوداگی خود را در برنامه شاد ثبت نمایید.
 4. در این مرحله نقش خود را به عنوان معلم انتخاب نمایید.
 5.  در آخر برای احراز هویت لازم است که کد ملی خود را وارد نمایید.

حال لیست کلاس‌های شما برایتان نمایش داده خواهد شد. در نهایت نیز دانش‌آموزان خود را برای ورود به شاد دعوت نمایید.

توجه فرمایید که در صورت بروز اشکال در مرحله‌ی 5، مدیر خود را مطلع سازید. در اکثر موارد این خطا به دلیل عدم ثبت صحیح کد ملی شما در سناد رخ می‌هد. در برخی موارد هم ممکن است که شماره‌ای که با آن در شاد ثبت‌نام نموده اید با شماره ثبت شده‌تان در سناد مغایرت داشته باشد.

اضافه نمودن دانش‌آموز توسط معلم

در برنامه شاد هر معلم، ادمین یا مدیر گروه‌های خود می‌باشد. لذا معلمان عزیز امکانی دارند که بتوانند اعضا را به صورت دستی وارد نمایند. این اقدام بسیار ساده انجام می‌شود و فقط کافی است به منوی مدیریت گروه مراجعه نموده و در قسمت افزودن عضو، دانش‌آموز مورد‌نظر را به گروه کلاس ملحق نمایند. دقت داشته باشید که لازم است دانش‌آموز مورد نظر را از قبل در لیست مخاطبین تلفن همراه خود ذخیره داشته باشید.

انجام حضور و غیاب ‌توسط معلم

ابتدا از بروز بودن اپلیکیشن اطمینان حاصل کنید.

مانند تصویر. به قسمت “مدیریت حضور و غیاب” بروید و سپس مدرسه موردنظرتان را از لیست مدرسه‌هایتان انتخاب نمایید.

 حضور و غیاب در شاد

کلاس مورد نظر را از لیست کلاس‌های فعال انتخاب نمایید.

مدیریت حضور و غیاب در شاد

حال شما وارد بات حضور و غیاب شاد شده‌اید. کافی است گزینه وضعیت حضور و غیاب را انتخاب نموده تا از حضور دانش‌آموزان در کلاس مطلع شوید.

استفاده از بات حضور و غیاب شاد

برای نجام حضور و غیاب در برنامه شاد کافی است به بخش مدیریت حضور و غیاب وارد شوید. در این بخش می‌توانید علاوه بر آگاهی از حضور دانش‌آموزان،برنامه هفتگی برای کلاس‌هایتان نیز تعیین نمایید.

ثبت تکالیف در بات تکلیف شاد و نظارت بر انجام آن

در نسخه جدید شاد، امکانی فراهم گردیده است که معلمان را بسیار آسوده خاطرتر از پیش نموده است. اضافه نمودن سرویس تکلیف به شاد، به معلمان امکانی می‌دهد تا بتوانند تکالیف را برا‌ی دانش‌آموزان خود ثبت نمایند. امکان بررسی و نمرده‌دهی تکالیف و به اشتراک گذاری پاسخ‌ها با دانش‌آموزان نیز از دیگر ویژگی‌های این سرویس می‌باشد. معلمین با مراجعه به قسمت تکالیف خواهند دید که این سرویس شامل 3 مورد می‌شود:

  • ثبت تکلیف جدید
  • تکالیف در حال انجام
  • تکالیف به اتمام رسیده

جهت ثبت تکلیف، ابتدا وارد بخش تکلیف شوید.

بخش تکلیف در شاد

حال از بین لیست مدارسی که برایتان فعال است، مدرسه موردنظرتان را انتخاب کنید. سپس وارد کلاسی که قصد دارید برای آن تکلیفی در نظر بگیرید، بشوید.

بخش تکلیف در شاد

در این مرحله شما به بات تکلیف شاد کلاس موردنظر هدایت شدید. برای ثبت تکلیف جدید برای این کلاس کافی است مطابق شکل روی افزودن تکلیف کلیک نمایید. سپس فایل مربوط به تکلیف موردنظر را بارگزاری و برای انجام آن مهلت تحویل را مشخص نمایید.

افزودن تکلیف در بات تکلیف شاد

توجه داشته باشید که این تکلیف تا زمان و تاریخی که شما درنظر گرفته اید، فعال می‌باشد و دانش‌آموزان باید پاسخ تکالیف خود را در این بازه بارگذاری نمایند. پس از به اتمام رسیدن مهلت، شما می‌توانید به قسمت نمایش تکالیف بروید و پاسخ های دانش‌آموزانتان را بررسی و نمره دهی نمایید.

نمایش تکالیف در بات تکلیف شاد

همچنین این امکان را دارید که پاسخ های صحیح را در کلاس‌ها و دیگر مدارس نیز به اشتراک گذارید.

راهنمای کار با شاد برای دانش‌آموزان

همانطور که می‌دانید دغدغه‌ی اصلی اپ شاد تسهیل آموزش مجازی شما دانش‌آموزان عزیز می‌باشد. با توجه به آنکه همگی شما همه روزه به نحوی با انواع تکنولوژی در تماس هستید، کار با این اپ برای شما بسیار آسان می‌باشد. در ادامه به توضیح مختصر چند نکته در استفاده از این برنامه می‌پردازیم.

ورود به اپلیکیشن شاد

برنامه شاد را نصب کنید و سپس برای ورود به آن مراحل زیر را دنبال کنید:

روی کادر “ورود به مدرسه ی من” کلیک کنید.

مرحله اول ورود دانش‌آموز به شاد

گزینه “افزودن کاربر جدید” را انتخاب کنید.

مرحله دوم ورود دانش‌آموز به شاد

پس از انتخاب نقشتان به عنوان دانش‌آموز، کد ملی خود را در کادر موردنظر وارد نمایید

مرحله سوم ورود دانش‌آموز به شاد

سپس سال، ماه و روز تولد خود را در نیز وارد نمایید. حالا کلاس‌های شما به طور خودکار برایتان باز می‌شود.

دقت داشته باشید در صورتی که کد ملی شما مورد قبول برنامه نبود، از مدیر خود درخواست کنید که از صحت اطلاعات کاربری ثبت شده شما در سامانه سناد اطمینان حاصل نماید. در نهایت در صورتی که باز هم موفق به ورود به برنامه نشدید، از معلم یا مدیر خود بخواهید که شما را به گروه کلاستان اضافه نمایند.

جمع بندی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به‌طور خلاصه، نکات مهم در کار با شاد را برایتان شرح دهیم. در ابتدا دیدیم که نحوه ثبت اطلاعات معلمان و دانش‌آموزان توسط مدیران در سناد به چه صورت انجام می‌گیرد. نحوه ورود به برنامه شاد و احراز هویت در آن را نیز برای هر 3 گروه به صورت مرحله‌ای توضیح دادیم. همچنین از 2 ویژگی مختص کار با شاد برای معلمان که به تازگی به برنامه افزوده شده است یعنی بات شاد و مدیریت حضور و غیاب گفتیم.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.