برنامه ریزی درسی روش مطالعه کنکور انسانی روش مطالعه کنکور تجربی روش مطالعه کنکور ریاضی روش مطالعه کنکوری روش مطالعه و اصول درس خواندن
چگونه ریاضی را 100 بزنیم

چگونه ریاضی را 100 بزنیم ؟

ملیحه فراهانی 28 فروردین 1396
383 0

چگونه ریاضی را 100 بزنیم ؟ در این نوشتار استادبانک می کوشد به این سوال پاسخ دهد. در کنکور چگونه ریاضی را 100 بزنیم ؟ این سوالی است که خیلی از دانش آموزان کنکوری از خود می پرسند. استادبانک می کوشد به این سوال پاسخ دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی است و دانش آموزان بهترین معلم ریاضی آنلاین در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

چگونه ریاضی را 100 بزنیم ؟

1- عینک بدبینی را از چشم خود بردارید

اولین مرحله برای اینکه در کنکور، ریاضی را صد بزنید این است که عینک بدبینی را از رو چشم های خود بردارید. اگر با ذهنیت من نمی توانم درصد خوبی داشته باشم، پیش بروید پس اصلا نمی توانید قبول شوید. بنابراین دید خود را تغییر داده و بخود بگویید من می توانم از پس سخترین درس ها در کنکور برآیم. مطمئن باشید اگر ذهنیت خود را نسبت به توانایی هایتان تغییر دهید نصف راه را برای موفق بودن در کنکور رفته اید.

2- سرسری مباحث ریاضی را نخوانید

با توجه به اینکه ریاضی یک درس پایه می باشد اکثر مباحث آن بهم مرتبط اند. از مطالعه هیچ یک از مباحث آن دریغ نکنید و تمام مطالب آورده شده در کتاب درسی را با دقت مطالعه کنید.

3- برای شروع مطالعه اولویت شما کتاب درسی است

صد زدن ریاضی کار راحتی نیست اما اگر اصول درست مطالعه کردن را بدانید مطمئن باشید می توانید در ریاضی صد بزنید.

روش مطالعه خود را به این صورت مرحله بندی کنید:

  • اولویت اول و مهم شما کتاب درسی است. آن را کامل و دقیق بخوانید.
  • جزوه ی که معلم به شما می دهد را نیز بخوانید.
  • برای فهم بیشتر مطالب می توانید از کتاب های کمکی نیز استفاده کنید.
  • بعد از مطالعه کامل کتاب شروع به حل تمرین های کتاب کنید.
  • بعد از حل تمرین های تشریحی، تست زدن را شروع کنید.

4- در مطالعه ریاضی صبوری به خرج دهید

در یادگیری مطالب و حل تمرینات ریاضی صبور و بردبار باشید. از اشتباهاتی که ممکن است در حین تمرین کنید عصبانی نشوید و با آرامش خاطر اشتباه خود را رفع کنید.

5- تمرکز در حین مطالعه ریاضی بهترین روش برای ماندگاری مطالب است.

برای پاسخ دادن به این سوال که چگونه ریاضی را 100 بزنیم بهتر است در حین مطالعه تمرکز داشته باشید. سعی کنید زمانی برای مطالعه ریاضی، خود را آماده کنید که تمرکز کافی برای آن داشته باشید. برای اینکه بتوانید تمرینات را بخوبی انجام دهید باید مطالب را بصورت مفهومی بخوانید.

6- چگونه ریاضی را 100 بزنیم ؟ با فرمول ها درگیر شوید.

فقط به حفظ فرمول ها اکتفا نکنید بلکه تلاش کنید به اثبات کامل آنها برسید. سعی کنید با تمرین زیاد و حل سوالات مختلف از ساده تا دشوار این فرمول ها را در ذهن تثبیت کنید.

7- در حین مطالعه خلاصه نویسی فراموش نشود.

در ماه های پایانی کنکور سخت است که بخواهید دوباره کتاب را از نو بخوانید. بهتر است در حین مطالعه تمام نکات مهم در مورد فرمول ها و مطالب مرتبط با آنها را یادداشت کنید. یادداشت برداری باعث می شود در صورت نیاز بدون هیچگونه اتلاف وقتی به مطالب دسترسی داشته باشید.

8- مطالعه و تمرین مستمر را فراموش نکنید.

پاسخ سوال چگونه ریاضی را 100 بزنم تمرین مستمر است. سعی کنید در برنامه روزانه خود مطالعه و تمرین ریاضی را بگنجانید. می توانید هرشب حداقل 5 مساله از مباحث ریاضی را حل کنید. همیشه این جمله را فراموش نکنید که ریاضی خواندنی نیست بلکه کار کردنی است.

با حل تمرین فراوان به درک مسائل ریاضی می رسید. بیشتر سوالات کنکور شبیه سوالاتی است که شاید بارها حل کرده اید اما برخی از سوالات کنکور جدید بوده و نیاز به خلاقیت و نوآوری دارد. با حل تمرین های زیاد و تست های مختلف است که می توانید از پس سوالات جدید برآیید.

9- چگونه ریاضی را 100 بزنیم ؟ سوالات کنکور سال های گذشته را بطور مرتب حل کنید.

چگونه ریاضی را 100 بزنیم

سوالات کنکور سال های گذشته را بارها حل کنید تا حفظ شوید. یکی از رتیه های برتر کنکور تجربی می گوید من آنقدر سوالات ریاضی کنکورهای سال های گذشته را حل کرده ام که می دانم فلان سوال، چه سوالی در کنکور مطرح شده است.

10- به همه مطالب ساده و دشوار کتاب توجه کنید، یادداشت برداری کنید، سوالات مهم را علامت گذاری کنید و آنها را را در زمان های مختلف مرور کنید.

11- به جواب های خود اطمینان داشته باشید.

در حل تمرین ها و تست های کنکور سریع به سراغ پاسخ ها نروید. اگر شما جواب سوالی را غلط نوشته اید هیچ مشکلی ندارد. چون این جواب غلط با ارزشتر است تا زمانیکه بخود سختی نداده و بدون هیچ فکری، پاسخ نامه را نگاه می کنید.

12- سعی کنید تمرینات را بدون ماشین حساب انجام دهید.

در کنکور استفاده از ماشین حساب ممنوع است. بهتر است از قبل تمرین کنید تا بدون ماشین حساب بتوانید مسائل را حل کنید.

13- راه حل های مختلف را در حل تمرینات ریاضی انجام دهید.

در کنکور راه حل های شما سنجیده نمی شود بلکه جواب آخری که بدست می آورید کلید موفقیت شما در کسب درصد بالای ریاضی است. پس سعی کنید راه حل های مختلف را بررسی کنید که این عمل ذهن شما را برای بهترین و کوتاه ترین راه حل فعال می کند. البته این مهارت بتدریج و با تمرین بسیار بدست می آید. حتی ممکن است شما راه حل را درست انجام داده اید اما جواب آخر غلط باشد. پس تمرین کنید که هم ذهنتان برای ارائه یک راه حل کوتاه و کارآمد فعال شود هم در عملیات جبری اشتباه نکنید.

14- زمان را در کنکور فراموش نکنید.

شما برای حل 30 سوال ریاضی در کنکور 47 دقیقه زمان دارید. یعنی برای هر تست یک دقیقه و نیم زمان دارید. به همین دلیل باید سرعت تان را در حل تست های ریاضی افزایش دهید. کنکور آزمایشی از خود بگیرید و زمان را نیز در آزمون در نظر بگیرید. اگر مرتب تمرین کرده باشید در جلسه کنکور متوجه می شوید که سوالات کنکور بغیر از چند سوال جدید، مابقی شبیه همان سوالاتی است که خود حل کرده اید. به همین دلیل زمان به اندازه کافی برای پاسخگویی به تست ها دارید. البته اگر قبل از آن، خوب تمرین کرده باشید.

15- از استادان برتر رشته ریاضی کمک بگیرید.

خیلی مهم است که پایه ریاضی داوطلب کنکور، قوی باشد. مهارت معلم در تدریس ریاضی و انتقال مفاهیم آن به دانش آموز برای تقویت پایه او مهم ترین عامل است. مخصوصا در دوران کنکور برای اینکه داوطلب بتواند خود را در ریاضی و حل تمرین های آن قوی کند نیاز به یک معلم حرفه ای دارد. حتی برای اینکه در فنون تست زنی و حل سوالات تستی مهارت پیدا کنید نیاز به یک معلم باتجربه دارید.

چون نحوه پاسخگویی به سوالات تستی  از سوالات تشریحی متفاوت است. معلمان مدرسه نمی توانند بیشتر از وقتی که مدرسه برای آنها تعیین کرده است برای دانش آموزان وقت بگذارند. بهترین راه، استفاده از کلاس های تدریس خصوصی و انتخاب یک معلم خصوصی خوب است. چون در کلاس های تدریس خصوصی معلم وقت و انرژی لازم را برای شما می گذارد.

خیلی سریع متوجه اشکالات شما می شود و بدلیل داشتن وقت لازم آنها را رفع می کند. با توجه به مطالبی که گفته شد اگر بدنبال معلم خصوصی خوب هستید سایت استادبانک گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. استادبانک با داشتن اساتید باتجربه در تدریس ریاضی و همه رشته ها می تواند همراه خوبی برای شما باشد.

کلیدی‌ترین نکته‌ها برای مطالعه ریاضی برای کنکور

  • اگر دانش‌آموز قوی در درس ریاضی هستید، پس باید خود را به تست‌های همۀ مباحث ریاضی مسلط کنید.
  • اگر دانش‌آموز متوسط یا ضعیف در درس ریاضی هستید، باید مطالعۀ همۀ مطالب را اولویت بدانید.
  • اگر دانش‌آموز متوسط یا ضعیفی هستید که به درصد زیر 20 برای ریاضی کنکور قانع است، مباحث کنکوری را از نظر محتوایی طبقه‌بندی کنید.
  • اگر دانش‌آموز متوسط یا ضعیفی هستید فقط آن مبحث را که سؤالات بیشتری از آن می آید مطالعه کنید و تست بزنید.
برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام