چگونه در درس ریاضی نمره ۲۰ کسب کنم؟

87 79,642

روش مطالعه ریاضی در هر پایه و هر مبحثی متفاوت است اما یکسری نکات برای خواندن این درس در بین همه پایه ها یکسان است که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم  برای تدریس خصوصی ریاضی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

روش مطالعه‌ی ریاضی از مباحث پایه‌ای

شاید این مشکل شما هم باشد که درسی که معلم ریاضی همان روز یاد میدهد را به خوبی یاد بگیرید. اما وقتی قرار است از همان مبحث تمرین حل کنید با مشکل مواجه شوید. مشکلاتی که هیچ ربطی به آن مبحث ندارد و بیشتر به مباحث پایه ای شما برمی گردد.

حتماً شنیده اید که می گویند پایه ریاضی اهمیت زیادی دارد. حالا منظور از پایه ریاضی چیست؟ پایه ریاضی از همان جمع، تفریق و دو دوتا؟ 4 تا شروع می شود. هرچه مقطع شما بالاتر می رود مطالب سال های گذشته جزو پایه شما حساب می شوند.

اما روش مطالعه ریاضی چگونه است؟

گام های پیشنهادی ما برای یادگیری و تسلط بر درس ریاضی و نمره قبولی بالا به شرح زیر می باشد:
گام اول: ریاضی را سر کلاس یاد بگیر.
گام دوم: همان روز درس داده شده را مرور کن و تمرینات معلم را حل کن.
گام سوم: اشکالات خود را یادداشت کن و از معلم بپرس.
گام چهارم: بعد از رفع اشکالات از اشکالات خود نمونه سوال حل کن.
گام پنجم: بعد از آموزش مبحث جدید توسط معلم تمرین کردن مطالب قبلی را فراموش نکنید و هربار که میخواهید به مطالعه ریاضی بپردازید حداقل 2 تمرین از مباحث قبل حل کنید.

خلاصه نویسی کنید

بعد از خواندن هر مبحث درس داده شده توسط معلم شروع به خلاصه نویسی فرمول ها، روش های حل و برداشت خود از آن مبحث کنید. این کار به شما کمک می کند تا در مرورهای بعدی خود نیاز به خواندن مجدد جزوه نداشته باشید و بتوانید با خواندن خلاصه نوشته شده خود به راحتی مطالب را به یاد بیاورید و وقت خود را بر روی حل تمرین های بیشتر بگذارید.

وقتی شروع به حل مسائل از روی یک کتاب کمک آموزشی میکنید همه سوالات را پشت سر هم حل نکنید. سوالات معمولی هر 2 تا 3 سوال پشت هم شبیه به هم هستند. بنابراین برای حل کردن خود نشانه گذاری کنید. مثلاً بگویید امروز سوالات زوج را حل میکنم. یا امروز سوالات مضرب 5 را حل می کنم. با این روش مغزتان ورزیده می شود و آمادگی حل سوالات آن مبحث را در هر شرایطی پیدا می کند.

روش مطالعه ریاضی

روش‌های موفقیت در امتحان ریاضی

1- شرکت در کلاس های تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه:

 چگونه در درس ریاضی نمره 20 کسب کنم: حضور همیشگی شما در کلاس ریاضی مدرسه یا دانشگاه بسیار مهم است. درس ریاضی با درس های حفظی کاملا متفاوت است. کلاس تدریس ریاضی قابلیت غیبت ندارد و همیشه باید در کلاس ریاضی حضور داشته باشید.

در صورتیکه حتی 1 جلسه غیبت داشته باشید، از درس عقب می مانید و باید مبحث را آموزش ببیند. در صورت غیبت به منظور عقب نماندن از درس آن جلسه می توانید از تدریس خصوصی ریاضی استفاده کنید.

2- داشتن تمرکز در کلاس درس ریاضی:

حتما در کلاس تدریس ریاضی تمرکز بالایی داشته باشید. حواس خود را جمع کنید و درس را گوش دهید. هر سوالی و ابهامی برایتان حین تدریس ریاضی پیش آمد، حتما همان لحظه بپرسید. اگر همان لحظه نمی توانید سوالتان را مطرح کنید، یادداشت کنید و آخر کلاس بپرسید.

در کلاس درس حضور داشته باشید و فعالانه گوش دهید. دقت کنید معلم چگونه مسائل را حل می‌کند. مراحل حل مسئله‌ها را به زبان خودتان یادداشت کنید. به فرمول‌ها و مفاهیم مورد نیاز برای حل هر مسئله دقت کنید.

سعی کنید در ذهن‌تان برای درک آنها کدسازی کنید. مسئله‌هایی که معلم در کلاس حل می‌کند را همان‌جا در ذهن‌تان حل کنید.  اگر احساس کردید ذهن‌تان در جایی یاری نمی‌کند از معلم سؤال کنید.
کلاس درس بهترین فرصت برای حل مشکل‌های شماست.

مثال‌ها و تمرین‌های هر درس را حل کنید و سعی کنید مشکلات خود را در کلاس برطرف کنید. اگر روش‌های بالا را در حین حضور در کلاس به‌کار بگیرید هنگام امتحان دچار استرس نمی‌شوید.  زیرا ریاضی درسی است که اگر به آن مسلط شوید کمتر مباحث‌اش را از یاد می‌برید. البته نباید مرور مطالب را از یاد ببرید.

3- نکته برداری و خلاصه نویسی:

هر فردی با توجه به هوش و فهم درس ریاضی نکاتی را برای خود یادداشت می کند. جزوه نویسی یکی از راهکار های عالی برای یادگیری ریاضی است. بهتر است جزوه و نکات درس ریاضی را خودتان بنویسید. کپی از جزوه دیگران به اندازه جزوه نویسی خودتان موثر نیست و این موضوع شامل تدریس خصوصی ریاضی نیز می شود.

4- در کلاس تدریس ریاضی فعال باشید:

چگونه در درس ریاضی نمره 20 کسب کنم: هر سوال و هر نکته ای در کلاس ریاضی را خوب گوش دهید. هر ابهامی در درس ریاضی مطرح کنید و از پرسیدن سوال نترسید.

5- در کلاس ریاضی سوالات خود را مطرح کنید:

هیچگونه سوالی را در ذهن خود بی پاسخ نگذاریدتمام سوالات خود را مطرح کنید و مطمئن باشید دبیر ریاضی پاسخ شما را می دهدیکی از ویژگی های کلاس خصوصی ریاضی این است که می توان در هر لحظه از دبیر خصوصی سوالات را پرسیدحتی سطح سوال هر چه باشد باز مشکلی به وجود نمی آید.

روش مطالعه ریاضی

6- انباشت نکردن درس ریاضی:

پس از اتمام آموزش ریاضی و یاد گیری مبحث جدید، مروری چند دقیقه ای بر درس داشته باشید. نکات درس را یادداشت کنید و در طول هفته آن را مطالعه کنید. انباشت مطالب درسی بخصوص ریاضی لطمه شدیدی به شما می زند.

7- از تدریس خصوصی استفاده کنید:

برای رفع اشکال می توانید از تدریس خصوصی استفاده کنید. دبیر، معلم، مدرس خصوصی اشکالات و ابهامات درس ریاضی را برطرف می کند. گاهی لازم است دوباره مبحثی را آموزش ببینید و معلم برای پیشرفت درسی شما مبحث را تدریس می کند

8- توجه به سوال دیگران در کلاس ریاضی:

 چگونه در درس ریاضی نمره 20 کسب کنم: سوالاتی که در کلاس ریاضی توسط شاگردان دیگر مطرح می شود، بسیار مهم است. حتما به سوالات دیگران خوب گوش دهید.

9- شاگردان موفق داوطلب حل مسائل ریاضی در کلاس می شوند:

از داوطلب شدن نترسید. سوالی که مطرح می شود را در حضور معلم ریاضی و شاگردان حل کنید. شاید حل شما صحیح نباشد اما یادگیری شما بسیار بالا می رود. در ضمن باعث می شود که ترس شما از اینکه جلوی بقیه دانش آموزان صحبت کنید و مسائل را حل کنید ریخته شود.

10- صندلی جلو کلاس درس بنشینید:

یکی از مهم ترین عواملی که در یادگیری ریاضی بسیار مهم است، نشستن در صندلی جلو کلاس است. شاگرد تمام حواس خود را به تدریس ریاضی معلم جمع می کند و به راحتی سوالات خود را می پرسد و داوطلب حل مسائل می شود.

11- حل تمرین در منزل:

سوالات و تمرین های ریاضی مطرح شده در کلاس را در منزل حل کنید و سریع تمرین ها را به معلم تحویل دهید.

12- داشتن هدف:

برای خودتان هدف تعیین کنید. به طور مثال برای درس ریاضی نمره 20 را هدف قرار دهید. اینگونه تمام تلاش خود را برای رسیدن به این نمره می کنید و انگیزه شما بالا می رود.

13- حل تمرین های حل شده در کلاس:

مسائلی که در کلاس ریاضی حل می شود را یادداشت کنید و دوباره برای خود این مسئله ها را حل کنید. این راهکار به یادگیری شما کمک می کند و باعث می شود ذهنتان فعال تر شود. در این صورت به مرور راه حل تمام مسائل در ذهنتان شکل بگیرد.

14- حل تمرین های کتاب:

چگونه در درس ریاضی نمره 20 کسب کنم: حتما تمرین های اصلی کتاب را حل کنیدحتی اگر بارها در کلاس مدرسه حل شده باشد، باز هم برای خود حل کنید.

15- حل تمرین های کتاب های کمک درسی:

از کتاب های کمک درسی استفاده کنیدتمرین های این کتاب ها بسیار مفید هستند. شما را با سوالات جدید آشنا می کنددر صورتیکه در حل به مشکل برخوردید، سوال را علامت بزنید و از معلم ریاضی یا دبیر خصوصی ریاضی بپرسید.

16- حل آزمون های ریاضی مدارس دیگر:

از طریق اینترنت آزمون های ریاضی دیگر مدارس را دانلود کنیداز خودتان آزمون بگیرید و میزان یادگیری خود را بسنجیددانلود رایگان نمونه سوالات ریاضی در سایت استادبانک موجود است. دانلود تمامی دروس اختصاصی و عمومی خود را می توانید از سایت استادبانک انجام دهید.

17- ابهامات و مشکلات درس ریاضی را از دبیر مدرسه یا دبیر خصوصی بپرسید:

حتی راحت ترین مبحث را که مشکل دارید یادداشت کنید و از دبیر ریاضی مدرسه یا دبیر خصوصی ریاضی بپرسید.

18- مرور و مطالعه درس ریاضی در طول ترم:

چگونه در درس ریاضی نمره 20 کسب کنم: شاگردان موفق همیشه درس را مطالعه می کنند و هیچوقت برای شب امتحان انباشت نمی کنند. اگر نمره 20 درس ریاضی را می خواهید از انباشت کردن درس ریاضی بپرهیزید.

19- برنامه ریزی منظم برای مرور ریاضی:

با داشتن برنامه منظم هر هفته ریاضی را مرور کنید. اگر برای مطالعه ریاضی یک برنامه منظم داشته باشید و بصورت هفتگی آن را مطالعه کنید می توانید در امتحان نمره کامل کسب کنید.

20- تنها شب امتحان ریاضی را مطالعه نکنید:

حتما در تمام طول ترم درگیر درس ریاضی باشید. آزمون، تمرین کتاب، تمرین خارج از کتاب و مسائل مطرح شده در کلاس را حل کنیددرصورت بروز مشکل شما می توانید از کلاس تدریس خصوصی ریاضی استفاده کنید.

بچه های مقطع ابتدایی بخوانند!

بچه ها شما فرصت خیلی طلایی دارید و بهتره این فرصت رو از دست دهدید. چرا فرصت طلایی؟ چون شماها می توانید با خوب گوش دادن به تدریس معلم و تکرار و تمرین و کتاب های کمک آموزشی از همان ابتدا پایه خودتان را قوی کنید تا در دوران متوسطه به مشکلات دروس پایه ای برخورد نکنید.

پیشنهاد ما به والدین عزیز این است که از بدو ورود فرزندشان به مدرسه با بازی و ریاضی، بازی های هوش ریاضی و… فرزندانشان را به این درس علاقه مند کنند تا ترس از درس ریاضی از همان ابتدا درونشان شکل نگیرد.

قسمت محاسباتی حافظه خود را قوی تر کنید

حتماً هم دیده اید و هم شنیده اید که برای عضله سازی و فرم دهی قسمتی از بدن لازم است که مرتب و طبق برنامه به آن قسمت تمرین دهید و برنامه ورزشی مخصوص همان قسمت را انجام دهید.
در مورد مغز در خصوص مسائل ریاضی نیز همین طور است. اگر میخواهید قسمت محاسباتی حافظه خود را قوی تر کنید چاره کار فقط تمرین است. تمرین، تمرین، تمرین.

اگر در طول سال تحصیلی برای امتحان ریاضی آماده نشده ایم، چه کنیم:

اگر شما از دانش‌آموزانی هستید که در طول سال تحصیلی حضور فعالانه در کلاس درس نداشتید یا در منزل آنگونه که باید ریاضی را تمرین و تکرار نکرده‌اید، نباید انتظار کسب بهترین نمره را در ریاضی داشته باشید.

اما تجربه ثابت کرده حتی افرادی که یک هفته مانده به امتحان شروع به مطالعۀ ریاضی کرده‌اند نیز توانسته‌اند نمرۀ مطلوبی از امتحان ریاضی کسب کنند. امتحان ریاضی را باید با تمرین سؤالات امتحانی گذراند. به آن دسته از دانش‌آموزان توصیه می‌شود نمونه‌سؤالات امتحانی ریاضی به همراه پاسخ تشریحی انها را جلوی خود بگذارند و به حل مسائل آن بپردازند.

طبیعتأ این دسته از دانش‌آموزان نیاز به کمک دیگران نیز دارند. آنها باید برای آشنایی با تکنیک‌های حل مسائل از همکلاسی‎ها یا یک معلم خصوصی کمک بگیرند تا بتوانند در زمانی کمتر بیشترین بازدهی را در درس ریاضی داشته باشند.

دانش آموزان عزیز توجه کنید که مطالعه درس ریاضی تنها بر مبنای 3 اصل بنا شده است: یادگیری، تمرین، مرور. اگر شما این 3 اصل را جدی بگیرید بدون شک می توانید در این درس نمره بسیار خوبی بگیرید. پس فقط صبور باشید.
خب نظرات، پیشنهادات، تجربیات و… خودتان را در زمینه مطالعه درس ریاضی برای ما در قسمت نظرات بنویسید تا هم ما و هم سایر دوستانتان بتوانند از آن استفاده کنند.

بهترین زمان برای یادگیری ریاضیات پایه چه زمانی است؟

فصل تابستان یا تعطیلات نوروز یا حتی ساعات خالی که در روز دارید.

چگونه قسمت محاسباتی مغز خود را قوی کنیم؟

اگر میخواهید قسمت محاسباتی حافظه خود را قوی تر کنید چاره کار فقط تمرین است. تمرین، تمرین، تمرین.

منظور از مطالب پایه ای ریاضی چیست؟

هرچه مقطع شما بالاتر می رود مطالب سال های گذشته جزو پایه شما حساب می شوند

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

87 نظرات
  1. شهریار بابایی می گوید

    من نمیتونم ریاضی بخونم ککککککمممممککککممممم کن

  2. lyzadhmhmd845@gmail.com می گوید

    من از ریاضی متنفرم و تنها مشکلم با اینه ولی اگه کسی باهام‌کار کنه بالای ۱۹میگیرم🙄