آموزش جدول ضرب سوم ابتدایی به شکلِ ساده

1 302

در اولین سال‌های تحصیلِ کودک، والدین نقش پررنگی در آموزش و یادگیری او ایفا می‌کنند. کودک هنوز به اندازه‌ای بزرگ نشده که به تنهایی از پس بعضی از دروس بربیاید؛ به همین خاطر والدین سعی می‌کنند به فرزندشان کمک کنند. البته یک نکته را مدنظر داشته باشید. اگر از همان پایۀ ابتدایی روحیه حل مسئله را در کودک تضعیف کنید، بعدها دچار مشکلات بزرگی می‌شود.

والدین هیچوقت نباید به جای دانش‌آموز سوالات را حل کنند و وظیفه‌ای که بر دوشِ کودک است را خودشان انجام دهند. این کار آسیب‌های زیادی به آیندۀ تحصیلی کودک وارد می‌کند. در این مقالۀ از استادبانک به این سوالتان جواب می‌دهیم: چگونه به فرزندم جدول ضرب یاد بدهم ؟

جدول ضرب چیست؟

جدول ضرب قدمتی حداقل 4000 ساله دارد. البته آن هم نه به شکلِ امروزی آن که دانش‌آموزان یاد می‌گیرند. آن زمان جدول ضرب بر مبنای 60 بود و امروزه در مبنای 10 استفاده می‌شود. جدول ضرب یک جدول جدولِ 9 در 9 است که برای ضرب دوتایی اعداد به کار گرفته می‌شود. در بسیاری از کشورها یاد گرفتن و حفظ کردن جدول ضروری است و سیستم‌های آموزشی به کمک ترفندهایی حفظ کردن این جدول را به دانش‌آموزان یاد می‌دهند. در ایران دانش‌آموز در پایۀ سوم ابتدایی به یادگیری جدول ضرب می‌پردازد.

روش‌های یادگیری جدول ضرب برای کودکان

روش‌های مختلفی برای یادگیری جدول ضرب وجود دارد. بعضی از کودکان به کمکِ انگشتان دست تکنیک‌های ضرب را یاد گرفته و به خاطر می‌سپارند. بعضی از کودکان به کمک بازی‌های مختلفی که برای این کار در نظر گرفته شده با جدول ضرب اُخت می‌شوند. یک روش خلاقانۀ دیگر ترکیبِ هنر با ریاضیات است! به این شکل که کودک با شعر، موسیقی، داستان و غیره جدول ضرب را فرا می‌گیرد.

این روش‌ها به راحتی نیاز شما را (که چگونه به فرزندم جدول ضرب یاد بدهم است) را برطرف می‌کند. البته هر استادی با خلاقیت خود می‌تواند ابتکارات جالبی در آموزش جدول ضرب به خرج دهد.


در انتخاب روش آموزشی مناسب برای فرزندتان، ریسک نکنید!

می‌دانستید بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی چقدر آینده تحصیلی فرزندتان را به خطر می‌اندارند؟ کودکِ شما نیاز به ارتباط مستقیم با معلم دارد، ارتباطِ حضوری. دی‌وی‌دی‌های آموزشی او را از تجربۀ شیرین شاگرد-استادی محروم می‌کنند. توصیه می‌کنم بیشتر دربارۀ این موضوع مطالعه کنید:

چرا نباید سراغِ بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی برویم؟


آموزش ویدئویی جدول ضرب توسطِ خانمِ مریم ساعدی – از اساتیدِ استادبانک

جدول ضرب 1 و 2:

جدول ضرب 3:

جدول ضرب 6، 7 و 8:

جدول ضرب 9:


✒️ آیا آموزش جدول ضرب برای شما مفید بود؟
فرزند شما در یادگیری جدول ضرب مشکل داشت یا آن را سریع یاد گرفت؟
بغیر از جدول ضرب، به آموزش چه مباحث دیگری نیاز دارید؟
برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

این اساتید به ما کمک کردند تا این محتوای آموزشی را تولید کنیم، با کلیک روی تصویر وارد صفحه شخصی استاد شوید:

مریم ساعدی

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. ویریا کریمی می گوید

    سلام بسیار عالی. خدا بهتون سلامتی و شادی عطا کند