معرفی رشته‌های دانشگاهی

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

ملیحه فراهانی نویسنده
7191 55
01 اسفند 1395
چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟ این سوالی است که خیلی از دانش آموزان و والدین آنها در زمان انتخاب رشته از خود می پرسند. در حال حاضر رشته های علوم تجربی از بازار کار بهتری نسبت به رشته های ریاضی و انسانی برخوردار است. در واقع رشته های علوم پزشکی بازار کار مناسبتری نسبت به رشته های فنی و مهندسی و … دارد. در ادامه به معرفی برخی از رشته های دانشگاهی که از بازار کار خوبی برخوردار هستند می پردازیم:

رشته های علوم پزشکی

از رشته های پردرآمد که زیر شاخه های علوم پزشکی هستند شامل رشته های ذیل می باشند.

1- علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی در پی شناخت علل وجود بیماری های مختلف در بیمار است. این رشته راه تشخیص و درمان بیماری های مختلف را آسان می کند. این رشته به دلیل کمک به شناخت و تشخیص بیماری یکی از پر مراجعه ترین رشته های دانشگاهی است و به دلیل توسعه و اهمیت امر بهداشت، از بازار کار خوبی برخوردار بوده است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

2- داروسازی

رشته داروسازی از بازار کار خوبی برخوردار است. در یک بیمارستان به ازای هر 110 تخت، یک دکتر داروساز بالینی و دو دکتر داروساز عمومی نیاز است. در این رشته به دلیل داشتن بازار کار مناسب، حدود 90 درصد فارغ التحصیلان جذب بازار کار می شوند. که از این میان 80 درصد آنها در داروخانه ها و مابقی وارد صنایع داروسازی و کارخانه های لوازم آرایشی و بهداشتی می شوند. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش تحقیقات داروخانه ها یا در بخش داروهای گیاهی مشغول بکار شوند.

3- دندان پزشکی

پیش بینی شده است که بازار این رشته در سالهای آینده به دلیل پیشرفت بهداشت در کشور کاهش یابد و از حالت دندان پزشکی عمومی خارج شده و جنبه تخصصی تر پیدا کند. در حال حاضر بازار کار خوبی دارد بخصوص در مناطق محروم نیاز شدید به دندان پزشک احساس میشود.

به ازای هر 100 هزار نفر در مناطق محروم یک دندان پزشک وجود دارد که در تهران به ازای هر 5 یا 6 هزار نفر یک دندان پزشک وجود دارد. این رقم نشان دهنده افزایش تعداد فارغ التحصیلان این رشته در تهران و کمبود آنها در شهرستان و مناطق محروم است.

4- فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته های توان بخشی است که با استفاده از عوامل فیزیکی مانند نور، گرما، سرما و الکتریسیته و عوامل مکانیکی فیزیکی نظیر تمرینات ورزشی و ماساژ درمانی به درمان بیماران با آسیب های مختلف می پردازد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز دولتی نظیر بیمارستان ها و درمانگاه ها مشغول کار شوند. همچنین با گذراندن دوره طرح خود و داشتن سابقه کار (6 سال سابقه کار در مراکز استان ها و 3 سال سابقه در شهرستان ها) می توانند اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کنند.

5- پزشکی

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

رشته پزشکی به دلیل اینکه یک رشته کاربردی با زیر شاخه های متعددی است از بازار کار خوبی برخوردار می باشد. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند بعد از پایان دوره تحصیلات خود در زمینه های زیر فعالیت کنند:

  • طبابت در بیمارستانها و درمانگاه های دولتی و خصوصی
  • ویزیت بیماران در مطب های شخصی خود
  • مدیریت و سرپرست مراکز بهداشت شهری و روستایی
  • همکاری با سازمان های دولتی و خصوصی
  • انجام کارهای تحقیقاتی در ارتباط با بیماری های مختلف

6- رادیولوژی

کمتر فردی را می توان پیدا کرد که برای یکبار هم که شده به بخش رادیولوژی مراجعه نکرده باشد. این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. تعداد افرادی که به دلیل تصادفات، معلولین جنگی و سالمندان به این بخش مراجعه می کنند زیاد است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در موسسات تصویرنگاری، بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی و خصوصی مشغول بکار شوند.

در ادامه به معرفی رشته های فنی و مهندسی که بازار کار خوبی دارد می پردازیم

1- رشته کامپیوتر

رشته کامپیوتر با حدود 100 هزار دانشجو پس از حسابداری و حقوق یکی از پردرآمدترین رشته های دانشگاهی محسوب میشود. به دلیل گسترش فناوری اطلاعات و همگانی شدن این فناوری در بین مردم این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. بخصوص مهندسین نرم افزار فرصتهای شغلی بیشتری دارند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در شرکت سخت افزاری، طراحی وب و شبکه های اینترنتی و وب سایت مشغول بکار شوند.

2- مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی، مهندسی ورزشی، مهندسی نفت، مهندسی معدن و مهندسی معماری از رشته های محبوب دانشگاهی هستند که بازار کار خوبی در کشور دارند.

بعد از رشته های علوم پزشکی و فنی مهندسی، رشته های نظیر حسابداری و حقوق نیز جزو پردرآمدترین رشته های دانشگاهی محسوب می شوند.

معرفی سایر رشته های دانشگاهی که از بازار کار خوبی برخوردارند:

1- رشته حسابداری

رشته حسابداری بازار کار خوبی دارد. در حال حاضر تمام شرکت ها و مراکز دولتی و خصوصی نیاز به یک حسابدار ماهر دارند. مسائل و مشکلات مالی شرکت ها به دلیل رکود اقتصادی موجب شده تا حسابداران وضعیت شغلی بهتری داشته باشند. به همین دلیل رشته حسابداری به یکی از پر متقاضی ترین رشته های دانشگاهی تبدیل شده است. زمینه های شغلی رشته حسابداری بسیار گسترده می باشد به همین خاطر فارغ التحصیلان این رشته نباید نگران آینده شغلی خود باشند.

2- رشته حقوق

 

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

تمام روابط اجتماعی و تجاری که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود در موضوع علم حقوق قرار می گیرد. به همین خاطر رشته حقوق بازار کار خوبی دارد و بعد از حسابداری از پردرآمدترین رشته های دانشگاهی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بانک ها و سایر مراکز دولتی و بخش خصوصی به عنوان مشاور حقوقی، در وزارتخانه ها و شهرداری ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول بکار شوند. بطور کلی فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های شغلی نظیر حقوق قضایی، وکالت، محضر داری، کارشناس و مشاوره حقوقی فعالیت داشته باشند.

رشته مدیریت اجرایی (MBA)

رشته ام بی ای از رشته های پولساز و پردرآمد است که در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. زمینه های کاری این رشته بسیار گسترده است و در اکثر سازمان ها و شرکت ها به یک نیروی آموزش دیده در این رشته نیاز است. این رشته دارای زیر شاخه های متعددی است که هر کدام از آنها به طور مستقل حوزه ی کاری خود را دارند. نظیر بازاریابی، مدیریت فروش و برنامه ریزی و استراتژیک.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سمت های مدیرعامل سازمانها، مدیر و کارشناس فروش، مدیر و کارشناس برنامه در سازمان ها و دپارتمان های بازاریابی، مدیر اجرایی و اداری و پست های که نیازمند تخصص های چندگانه می باشد فعالیت کنند.

بطور کلی برای انتخاب رشته دانشگاهی باید به سه عامل مهم توجه کنید:

  • علاقمند بودن به رشته انتخابی
  • داشتن استعداد در زمینه رشته تحصیلی خود
  • داشتن بازار کاری مناسب

نتیجه گیری

اگر در انتخاب رشته مورد نظرتان به این سه فاکتور توجه داشته باشید دیگر نگران آینده شغلی و درآمدی خود نخواهید بود. در ضمن رشته های که در دانشگاه پرمتقاضی هستند و از بازار کار خوبی برخوردارند طبیعتا رقابت برای ورود به این رشته ها سخت و دشوار است. یکی از راه های موفقیت در این رشته ها، استفاده از تجارب افراد موفق و مشاوره گرفتن از آنها می باشد.

یک مرجع بسیار مهم برای دسترسی به اساتید با تجربه سایت استادبانک است. استادبانک با داشتن اساتید باتجربه می تواند شما را در کسب موفقیت در آزمون های مهم تحصیلی، شغلی و… راهنمایی کند.