معرفی رشته‌های دانشگاهی
چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

ملیحه فراهانی 01 اسفند 1395
2082 52

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟ این سوالی است که خیلی از دانش آموزان و والدین آنها در زمان انتخاب رشته از خود می پرسند. در حال حاضر رشته های علوم تجربی از بازار کار بهتری نسبت به رشته های ریاضی و انسانی برخوردار است. در واقع رشته های علوم پزشکی بازار کار مناسبتری نسبت به رشته های فنی و مهندسی و … دارد. در ادامه به معرفی برخی از رشته های دانشگاهی که از بازار کار خوبی برخوردار هستند می پردازیم:

رشته های علوم پزشکی

از رشته های پردرآمد که زیر شاخه های علوم پزشکی هستند شامل رشته های ذیل می باشند.

1- علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی در پی شناخت علل وجود بیماری های مختلف در بیمار است. این رشته راه تشخیص و درمان بیماری های مختلف را آسان می کند. این رشته به دلیل کمک به شناخت و تشخیص بیماری یکی از پر مراجعه ترین رشته های دانشگاهی است و به دلیل توسعه و اهمیت امر بهداشت، از بازار کار خوبی برخوردار بوده است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

2- داروسازی

رشته داروسازی از بازار کار خوبی برخوردار است. در یک بیمارستان به ازای هر 110 تخت، یک دکتر داروساز بالینی و دو دکتر داروساز عمومی نیاز است. در این رشته به دلیل داشتن بازار کار مناسب، حدود 90 درصد فارغ التحصیلان جذب بازار کار می شوند. که از این میان 80 درصد آنها در داروخانه ها و مابقی وارد صنایع داروسازی و کارخانه های لوازم آرایشی و بهداشتی می شوند. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش تحقیقات داروخانه ها یا در بخش داروهای گیاهی مشغول بکار شوند.

3- دندان پزشکی

پیش بینی شده است که بازار این رشته در سالهای آینده به دلیل پیشرفت بهداشت در کشور کاهش یابد و از حالت دندان پزشکی عمومی خارج شده و جنبه تخصصی تر پیدا کند. در حال حاضر بازار کار خوبی دارد بخصوص در مناطق محروم نیاز شدید به دندان پزشک احساس میشود.

به ازای هر 100 هزار نفر در مناطق محروم یک دندان پزشک وجود دارد که در تهران به ازای هر 5 یا 6 هزار نفر یک دندان پزشک وجود دارد. این رقم نشان دهنده افزایش تعداد فارغ التحصیلان این رشته در تهران و کمبود آنها در شهرستان و مناطق محروم است.

4- فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته های توان بخشی است که با استفاده از عوامل فیزیکی مانند نور، گرما، سرما و الکتریسیته و عوامل مکانیکی فیزیکی نظیر تمرینات ورزشی و ماساژ درمانی به درمان بیماران با آسیب های مختلف می پردازد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز دولتی نظیر بیمارستان ها و درمانگاه ها مشغول کار شوند. همچنین با گذراندن دوره طرح خود و داشتن سابقه کار (6 سال سابقه کار در مراکز استان ها و 3 سال سابقه در شهرستان ها) می توانند اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کنند.

5- پزشکی

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

رشته پزشکی به دلیل اینکه یک رشته کاربردی با زیر شاخه های متعددی است از بازار کار خوبی برخوردار می باشد. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند بعد از پایان دوره تحصیلات خود در زمینه های زیر فعالیت کنند:

 • طبابت در بیمارستانها و درمانگاه های دولتی و خصوصی
 • ویزیت بیماران در مطب های شخصی خود
 • مدیریت و سرپرست مراکز بهداشت شهری و روستایی
 • همکاری با سازمان های دولتی و خصوصی
 • انجام کارهای تحقیقاتی در ارتباط با بیماری های مختلف

6- رادیولوژی

کمتر فردی را می توان پیدا کرد که برای یکبار هم که شده به بخش رادیولوژی مراجعه نکرده باشد. این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. تعداد افرادی که به دلیل تصادفات، معلولین جنگی و سالمندان به این بخش مراجعه می کنند زیاد است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در موسسات تصویرنگاری، بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی و خصوصی مشغول بکار شوند.

در ادامه به معرفی رشته های فنی و مهندسی که بازار کار خوبی دارد می پردازیم

1- رشته کامپیوتر

رشته کامپیوتر با حدود 100 هزار دانشجو پس از حسابداری و حقوق یکی از پردرآمدترین رشته های دانشگاهی محسوب میشود. به دلیل گسترش فناوری اطلاعات و همگانی شدن این فناوری در بین مردم این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. بخصوص مهندسین نرم افزار فرصتهای شغلی بیشتری دارند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در شرکت سخت افزاری، طراحی وب و شبکه های اینترنتی و وب سایت مشغول بکار شوند.

2- مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی، مهندسی ورزشی، مهندسی نفت، مهندسی معدن و مهندسی معماری از رشته های محبوب دانشگاهی هستند که بازار کار خوبی در کشور دارند.

بعد از رشته های علوم پزشکی و فنی مهندسی، رشته های نظیر حسابداری و حقوق نیز جزو پردرآمدترین رشته های دانشگاهی محسوب می شوند.

معرفی سایر رشته های دانشگاهی که از بازار کار خوبی برخوردارند:

1- رشته حسابداری

رشته حسابداری بازار کار خوبی دارد. در حال حاضر تمام شرکت ها و مراکز دولتی و خصوصی نیاز به یک حسابدار ماهر دارند. مسائل و مشکلات مالی شرکت ها به دلیل رکود اقتصادی موجب شده تا حسابداران وضعیت شغلی بهتری داشته باشند. به همین دلیل رشته حسابداری به یکی از پر متقاضی ترین رشته های دانشگاهی تبدیل شده است. زمینه های شغلی رشته حسابداری بسیار گسترده می باشد به همین خاطر فارغ التحصیلان این رشته نباید نگران آینده شغلی خود باشند.

2- رشته حقوق

 

چه رشته ای بازار کار خوبی دارد؟

تمام روابط اجتماعی و تجاری که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود در موضوع علم حقوق قرار می گیرد. به همین خاطر رشته حقوق بازار کار خوبی دارد و بعد از حسابداری از پردرآمدترین رشته های دانشگاهی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بانک ها و سایر مراکز دولتی و بخش خصوصی به عنوان مشاور حقوقی، در وزارتخانه ها و شهرداری ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول بکار شوند. بطور کلی فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های شغلی نظیر حقوق قضایی، وکالت، محضر داری، کارشناس و مشاوره حقوقی فعالیت داشته باشند.

رشته مدیریت اجرایی (MBA)

رشته ام بی ای از رشته های پولساز و پردرآمد است که در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. زمینه های کاری این رشته بسیار گسترده است و در اکثر سازمان ها و شرکت ها به یک نیروی آموزش دیده در این رشته نیاز است. این رشته دارای زیر شاخه های متعددی است که هر کدام از آنها به طور مستقل حوزه ی کاری خود را دارند. نظیر بازاریابی، مدیریت فروش و برنامه ریزی و استراتژیک.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سمت های مدیرعامل سازمانها، مدیر و کارشناس فروش، مدیر و کارشناس برنامه در سازمان ها و دپارتمان های بازاریابی، مدیر اجرایی و اداری و پست های که نیازمند تخصص های چندگانه می باشد فعالیت کنند.

بطور کلی برای انتخاب رشته دانشگاهی باید به سه عامل مهم توجه کنید:

 • علاقمند بودن به رشته انتخابی
 • داشتن استعداد در زمینه رشته تحصیلی خود
 • داشتن بازار کاری مناسب

نتیجه گیری

اگر در انتخاب رشته مورد نظرتان به این سه فاکتور توجه داشته باشید دیگر نگران آینده شغلی و درآمدی خود نخواهید بود. در ضمن رشته های که در دانشگاه پرمتقاضی هستند و از بازار کار خوبی برخوردارند طبیعتا رقابت برای ورود به این رشته ها سخت و دشوار است. یکی از راه های موفقیت در این رشته ها، استفاده از تجارب افراد موفق و مشاوره گرفتن از آنها می باشد.

یک مرجع بسیار مهم برای دسترسی به اساتید با تجربه سایت استادبانک است. استادبانک با داشتن اساتید باتجربه می تواند شما را در کسب موفقیت در آزمون های مهم تحصیلی، شغلی و… راهنمایی کند.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • امیر
  29 شهریور 1400

  همش پزشکی

 • حسبی الله
  21 تیر 1400

  چه با عشق گفتین خانم ملیحه ارزوی خوشبختی براتون دارم.

 • Hamid ley
  30 فروردین 1400

  سلام میخواستم بپرسم بازار کار رشته PLC چطوره ؟؟
  تضمینی برای آیندمون وجود داره ؟؟؟

 • سعید
  18 فروردین 1400

  چرا فقط در مورد پزشکی گفته
  کمی در مورد هوا و فضا صحبت میکردین

  • امیر
   12 دی 1400

   کلا معلومه رشته پزشکی اره بازار کار خوبی داره
   ولی امار قبولیش فقط ۴ درصده خیلییییییی کمه
   رشته انسانیم که اگه قبول نشی حرفه ای بلد نیستی
   رشته ریاضیم که درمورد محاسبات اصلا عملی نیست
   واسه همینه کسایی که تو رشته ریاضی الان لیسانس دارن اما بیکارن چون شاید مثلا جلوشون حساب بزارین انجام بدن اما موقعی که یه پیچگوشتی میدن دستشون هیچی بلد نیستن فقط الکی اسم محندس رو با خودشون یدک میکشن
   الان یکی از اقوام ما ریاضی خوند دانشگاه دولتی قبول شد رفت و فوق لیسانسشم گرفت اما هیچی یاد نگرفته یه کنتاکتور معمولی کم وات رو هم نمیتونه تعمیر کنه فقط الکی هی بهش میگن محندس 😂😂

 • Joobeh
  18 اسفند 1399

  سلام میخواستم بگم رشته تولید محتوای الکترونیکی بازار کار خوبی داره؟؟؟

 • رها
  11 بهمن 1399

  من باید اتنخاب رشته کنم اما هنوز نمی دونم باید چه رشته ایی انتخاب کنم

 • کیمیا
  13 دی 1399

  سلام من مهندسی شیمی قبول شدم خواستم بپرسم بین مهندسی شیمی و شیمی کاربردی کدوم بازار کارش برای دخترا بهتره و اینکه دولتی شیمی بخونم یا برم آزاد حسابداری؟

 • سوین
  11 دی 1399

  سلام
  من بسیار به رشته گرافیک علاقه دارم و و استعداد بیش از حد در این رشته دارم
  میخوام بدونم که پول و درآمد فتو گرافیک زیاده یا گرافیک یا هیچ کدوم لطفا میشه پاسخ بدید من بعد یک سال انتخاب رشته خواهم کرد
  ممنون

 • امیر
  14 آذر 1399

  سلام من رشته انسانی رفتم به نظرتان تربیت معلم برم یا نه چون از مزایاش که شنیدم خوشم اومد به نظرتان دانشگاه تربیت معلم چجوریه خوبه یا نه لطفا جواب بدید

  • استادبانک
   15 آذر 1399

   سلام وقت بخیر.
   دانشگاه تریبت معلم میتونه خیلی عالی باشه، به شرط اینکه عاشقِ معلمی باشی. اگه با تمومِ وجودت دوست داری به بقیه کمک کنی و بهشون چیزای جدید یاد بدی این دانشگاه و معلم شدن واست خیلی شیرین و لذت‌بخش میشه.

 • ترنم
  5 آذر 1399

  سلام وقت بخیر بنده ارشد عمران سازه دارم و بیکار هستم قصد شرکت در ازمون دکتری را دارم و اولویت اولم کار هست میخواستم راهنماییم کنید چه رشته رو ملاک قرار بدم میتونم به لحاظ بازار کار موفق باشم

 • hani
  9 آبان 1399

  سلام هر رشته ای اگ پول و پارتی و سهمیه نداشته باشی هیچییییییی نمیشی
  ١٠ سالم بخون واسه پزشکی و رشته های بیمارستانی ک پر کاربردن اگ سهمیه و پول نباشه بتونی کلاس و منابع مفید تهیه کنی ک خیلیام همه اونارو هم انجام دادن و جون کندن به درس خوندن نرسیدن ب پزشکی یا رشته ای ک دلشون خواسته
  کنکور هم که فقط یه وسیله ای واسه مافیای کنکور و روش تامین سرمایه کشور
  عزیزاااااان هممون سرکاریم
  اندازه تک تک سلول های بدن هم پول بدیم و تلاش کنیم تا یه پارتی نباشه سفارشت رو کنه کار نیست
  گاهی یه نخبه جاش تو خونه اس یه دیپلمه بی سواد سر کار رسمی و دولتی خداتومنم پول میگیره

 • Hadi
  1 مهر 1399

  راستش من پرستاری خوندم بعد فارغ‌التحصیلی الان نزدیک 2ساله بیکارم و واقعا الان پشیمونم این رشته رو انتخاب کردم کار زیاد پول کم یعنی تو شهری مثل تهران خوبه ولی شهرستان ها نه چرت ترین و با سختی کار خیلی زیاد و درآمد کم؛ خیلی دقت کنید تو انتخاب رشته.

  • منا
   6 مهر 1399

   هادی جان شما ک تجربه توی پیراپزشکی داری بنظرت چ رشته ای بخونیم ک ۴سال دیگه بیکار نباشیم..منظورم بین کل رشته های ریاضی و تجربی و انسانی
   مثلا امکان داره پزشکی و دندان هم اشباع بشه

 • محمدمهدی
  28 شهریور 1399

  رشته های فنی با بازار کار بهتری دارند! اینو در نظر نمیگیرد که رشته علوم تجربی یک میلیون داوطلب دارد؟

  • amir
   16 مهر 1399

   اما خیلی از داوطلبانی که نمی تونن رتبه خوبی بیارن در دانشگاه آزاد و پیام نور رشته های فنی و مهندسی می خونن چون حتی برای تحصیل در رشته های تجربی دانشگاه آزاد باز هم باید رتبه ات معمولی به بالا باشه

 • حسین
  27 شهریور 1399

  من میخوام برم تو کار جلبک ولی نمیدونم چه رشته ای باید انتخاب کنم که هم حرفه ای باشه هم باعث بشه بتونم یک مزرعه جلبک بسازم؟

  • Ali
   6 مهر 1399

   جلبک؟?اینده داره بنظرت؟

 • Ftm
  18 شهریور 1399

  من برای انتخاب رشته دانشگاه یکم ب مشکل برخوردم.میشه یکم راهنمایی کنید
  رشته ام انسانیه

 • شیلی
  12 شهریور 1399

  چرا اشتباه میگید من رشته ام معماری شهرسازی هیچجا استخدامی نداره فقط مدیریت حسابداری زبان ای تی همه جا استخدام دارن بقیه ی رشته کشک

 • هلن
  3 شهریور 1399

  متشکر از همراهیتون

 • هلن
  3 شهریور 1399

  مرسی
  بدنبود

 • رامین بهزاد
  27 مرداد 1399

  به نظر بنده بهترین رشته در وضعیت کنونی رشته اقتصاد است چون خیلی کاربرد دارد خصوصا بخش مالی و بانکی

 • سهیل
  6 مرداد 1399

  بهترین شغل الان که بازار کار خوبی داشته باشدچیست؟؟
  بهترین رشته که پردرامد ترین باشد؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • استادبانک
   6 مرداد 1399

   سلام سهیل جان
   چیزی به اسم پردرآمدترین رشته وجود نداره و هر رشته‌ای رو که با علاقه و عشق دنبال کنی می‌تونه به درآمد خوبی برسونت …

   • مهدی
    10 مرداد 1399

    ?

   • مهدی
    10 مرداد 1399

    ???

   • رامین آبابایی
    6 آبان 1399

    سلام دقیقا آقا سهیل به نکته ی بسیار مهمی اشاره کردین

   • نفس
    11 آبان 1399

    سلام. میشه کمکم کنید من واسه انتخاب رشته دانشگاهم 2 دلم.
    به نظر شما شیمی کاربردی دانشکده علوم دارویی از طریق کنکور تجربی بهتره بخونم؟ یا از طریق سوابق تحصیلی برم دنبال فنی یا انسانی؟ کدومشون خوبه؟ بازار کار بهتری داره؟ چون میخوام برای شیمی کاربردی ارشدشو شیمی دارویی بخونم یعنی نمیخوام بعدا پشیمون شم.. بخاطر بازار کار.. از طرفی هم نمیخوام کاری باشه که حتی با کلاس های آموزشی در بیرون هم میشه مدرکشو گرفت.
    ممنون میشم کمکم کنید استاد بانک

 • a.sh.e.gh
  24 بهمن 1398

  اطلاعات مفیدی بود ✅
  دمتون گرم❤

 • Mohammad
  27 آذر 1398

  معمای که درامد نداره

  • آزاده
   7 شهریور 1399

   سلام بهتره روراست باشیم معماری با شرایط فعلی بازار کار جالبی نداره من خودم ارشد معماری دارم ولی بیکارم

  • Dorsa
   18 دی 1399

   سلام
   من ریاضیم متوسط به نظرتون میتونم برم رشته حسابداری چون علاقه هم دارم؟
   ممنون میشم جواب بدید

 • mosa
  9 مهر 1398

  سلام من هم می توانم بروم رشته حسابداری دانشگاه آزاد و هم رشته حقوق دانشگاه پیام نور به نظر شما کدام یک آینده شغلی بهتری دارد من در حفظیات و در ریاضیات به یک اندازه مهارت دارم

 • زهرا
  18 تیر 1398

  سلام من ریاضیم خوب نیست به نظرتون کامپیوتر برم یا نه؟

  • جواد
   9 مرداد 1399

   اسان ترین رشته هست

  • nima
   12 مرداد 1399

   آقا لطفا اطلاعات غلط ندین. برای موفقیت در کامپیوتر علاقه و داشتن هوش در حل مسائل ریاضی و فیزیک مهم هست چون در برنامه نویسی کامپیوتر مثل ریاضی و فیزیک باید قدرت درک و حل مسائل رو داشت تا موفق شد

   • استادبانک
    13 مرداد 1399

    برخی از گرایش‌های کامپیوتر مثل طراحی صفحات وب و انیمیشن‌سازی و … نیازِ به پایه ریاضیات قوی ندارن و اکثر علاقه‌مندان می‌تونن تو این حوزه‌ها فعالیت کنن.

 • yavar
  20 اردیبهشت 1398

  الان فقط رشته های پزشکی خوبن چون اشباع نشدن رشته های مهندسی حقوق فنی دانشگاه خیلی زیاد دارن بی کاریشون خیلی زیاده واکثر فارغ التحصیلاش بی کارن

  • آرمین
   2 مهر 1398

   واسه کسی که به رشته خاصی علاقه داشته باشه
   اشباع معنی نداره

   • هلنا
    1 بهمن 1398

    با سلام دست عزیز اگه پول و درآمد کافی نباشه خود به خود علاقه ازبین میره

    • رامین آبابایی
     6 آبان 1399

     سلام هلنا خانم
     در زندگیم جمله و سخن زیبا زیاد شنیدم اما سخنی که شما فرموده اید را باید طلا گرفت

  • محمد از کرمان
   14 مهر 1398

   البته متاسفانه با توجه به حجم بسیار زیاد متقاضیان رشته پزشکی در چند سال آینده بازاری به شدت اشباع شده تر از رشته های فنی و مهندسی خواهد داشت

  • محمدمهدی
   28 شهریور 1399

   رشته هنر و فنی بازار کارشون بیشتره اصلا یه فن یاد بگیری البته باید هر رشته ای بری بازار کار وجود داشته باشه ولی متاسفانه فراهم نمیکنن رشته هنر خیلی خوبه که

 • الی
  4 بهمن 1397

  لطفا اطلاعات غلط ندین رشته ی آزمایشگاه کاملا اشباع هست و بازار کار خوبی اصلا نداره و کمترین حقوق رو بین بقیه زیرشاخه های پزشکی داره

 • امير
  26 مهر 1397

  مفید بود،سپاس گذارم.

 • سحر
  21 مرداد 1397

  با سلام و خسته نباشید
  در بین رشته های علوم پزشکی پرستاری یکی از بهترین بازار کار ها را دارد و چون الان کشور به کمبود پرستار دچار شده تقریبا تمام دانشجویان پرستاری بعد از فارغ التحصیلی جذب بازار کار میشوند

 • نجمه
  6 شهریور 1396

  با سلام… در بین رشته های علوم پزشکی جای رشته های بهداشت مخصوصا بهداشت محیط رو خالی کردین.. بهداشت محیط یکی از رشته های کاربردی هست که بازار کار ان در بیمارستان مراکز بهداشت شهری و روستایی درمانگاه ها ادارات اب و فاضلاب شهرداری اداره زندانها و خلاصه هر اداره و سازمانی که ربطی به انسان و سلامتی داشته باشه… مسلما همهه میدانیم که پیشگیری بهتر از درمان هست

  • مهران
   26 مهر 1396

   هه رشته ی بهداشت چی هست رشتت مسخرست

  • جواد
   9 مرداد 1399

   سلام واقعا من ارشدمو بگیرم جایی میتونم کار پیدا کنم یا باید منتظر استخدامی رسمی بشم؟

   • محمدمهدی
    28 شهریور 1399

    اگر رشته ای بری که بهش علاقه داری ولی استعدادت تقریبا متوسط باشه میتونم داخلش موفق بشم؟ یا به رشته ای که علاقه کمتری دارم بروم به دلیل بازار کارش؟

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام