چطور فرزندم را به زبان علاقه مند کنم؟

0 345

یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی و نوجوانی اهمیت زیادی دارد اما اغلب اوقات فرزندان ما از این اهمیت آگاهی ندارند و علاقه زیادی به یادگیری زبان از خودشان نشان نمی دهند، همیشه عواملی هستند که باعث دلزدگی و بی علاقگی فرزندان ما از زبان انگلیسی می شوند. این ها چه عواملی هستند و چطور فرزندم را به زبان علاقه مند کنم؟

بهتر است اول از همه عواملی که باعث بی علاقگی به زبان در کودکان و نوجوانان می شود را ریشه یابی کنیم، سپس راه حل هایی را برای ایجاد علاقه به زبان به تفکیک رده سنی معرفی کنیم.

ایجاد علاقه به زبان در کودکان

تحقیقات نشان می دهد، مهارت های دستیابی به زبان دوم در سن 6 یا 7 سالگی یا قبل از آن به اوج خودش می رسد. و هر چه سن بالاتر می رود امکان تسلط به زبان دوم در حد زبان مادری کمتر خواهد شد.

اما تمایل به یادگیری یک زبان جدید در سنین نوجوانی است که بیشتر می شود. پس امکان دارد کودکان در سنین 6 تا 7 سالگی بی علاقگی به یادگیری زبان از خود نشان دهند. این اتفاق ممکن است مواقعی شدید شود که درس زبان برای آن ها حوصله سر بر شده است، یا اینکه والدین فشار و سختگیری زیادی به آن ها اعمال می کنند. پس بهتر است در این سنین با راهکارهایی آن ها را به زبان علاقه مند کنیم و یادگیری زبان را برایشان شیرین تر کنیم.

اگر با فرزندتان بداخلاق باشید و او را بخاطر پشت گوش انداختن تکالیف اش دعوا یا تنبیه کنید، به وجود آمدن حس بی علاقگی و دلزدگی نسبت به زیان در او حتمی است، از طرفی ممکن است شما با او مهربان باشید و همیشه با هر ترفندی شده او را به یادگیری زبان تشویق کنید، توجه کنید که تشویق زیاد هم می تواند نوعی تحت فشار قرار دادن محسوب شود. پس باید مراقب باشید آزادی فرزندتان را سلب نکنید و او را ولو با تشویق تحت فشار قرار ندهید.

تشویق کودک به یادگیری زبان باید طوری باشد که او خودش برای یادگیری زبان اشتیاق پیدا کند. مطالعات نشان می دهد، توانایی ذهنی یادگیری زبان در سن 4 تا 5 سالگی باعث می شود یادگیری زبان دوم بسیار آسان شود. در صورت یادگیری زبان دوم در سنین پائین ، انعطاف پذیری ذهن بسیار بالاست. 4 سال اول زندگی دوره طلایی یادگیری زبان برای کودکان است. زیرا یادگیری در بیشترین حد خود است و در این سن دنبال دلیل و منطق آن نیستند.

کودکان در سن دو یا سه سالگی

چطور فرزندم را به زبان علاقه مند کنم؟ در سنین دو و سه سالگی بهتر است، برای فرزندانتان فیلم و موزیک انگلیسی پخش کنید و گاهی با آن ها تمرین کنید، که دیالوگ ها و متن آهنگ ها را بخوانند، درست است که معنی آن ها را متوجه نمی شوند، اما گوششان به زبان و لهجه عادت می کند. می توانید در این سنین، خواندن و نوشتن اعداد و حروف الفبا، معادل انگلیسی کلماتی که استفاده روزمره دارند و مکالمات راحت را به آن ها یاد بدهید.

از چهارسالگی به بعد

روند یادگیری زبان دوم برای کودکان دقیقا مثل زبان مادری است. در این سن یادگیری زبان دوم بسیار آسان است، 50% توانایی ما برای یادگیری زبان در 4 تا 5 سالگی و 30% دیگر آن در سن 8 سالگی ایجاد می شود.

یادگیری زبان انگلیسی به صورت جدی بهتر است از سنین 4 سال به بالا شروع شود. در این سنین فرزندتان را کلاس زبان ثبت نام کنید یا برای او معلم خصوصی بگیرید. امروزه موسسات آموزش زبان انگلیسی بسیار زیاد هستند، شما باید قبل از ثبت نام بررسی کنید که عملکرد این موسسات به چه شکل است؟ در هر کلاس چند دانش آموز هست؟ معلمِ فرزند شما چه رزومه کاری و چه تحصیلاتی دارد؟

در حالت کلی کلاس های زبان عمومی یک طرح درس دارند و فارغ از اینکه یادگیری هر دانش آموز چه میزان است و آیا همه درس را یاد گرفته اند یا نه، معلم باید هر جلسه یک مبحث را به دانش آموزان تدریس کند. قاعدتا نمی تواند تمرکز زیادی برای هر دانش آموز داشته باشد.

در یک کلاس عمومی به علاقه و میزان یادگیری تک تک افراد توجهی نمی شود. همین طور معلم یک روش تدریس ثابت دارد، اما تدریس زبان انگلیسی به هر زبان آموز یک شیوه تدریس خاص می طلبد. در کلاس خصوصی معلم موظف است، در درجه اول اشتیاق کودکان را به زبان بالا ببرد و علاقه مندی های آن ها را پیدا کند، همین طور روش تدریس خود را بر اساس نوع یادگیری و علاقه شاگرد تنظیم می کند و در هر جلسه از یادگیری شاگرد خود مطمئن می شود سپس مبحث بعدی را شروع می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “کلاس خصوصی یا عمومی؟”  و “تاثیر کلاس خصوصی را چطور بفهمیم؟” را بخوانید.

نظر یکی از اساتید زبان استادبانک درمورد نقش معلم در علاقه مند کردن دانش آموز به زبان و یادگیری بهتر:


به نظر من تمام دانش آموزان باهوش هستند و علاقه، توانایی آن ها را در دروس مختلف تحت الشعاع قرار می دهد، دقت کرده اید زمان تحصیل خود هر معلمی را که دوست داشتیم به درس آن معلم هم علاقه بیشتری داشته و نمره بهتری می گرفتیم؟

در نتیجه من سعی خود را بر این می گذارم تا با دانش آموزان خود رابطه ای دوستانه با توجه به رعایت حریم معلم و دانش آموز برقرار کنم. به دانش آموز اعتماد به نفس داده و این مسئله که حضور من برای کمک به او برای یادگیری بهتر و رفع اشکال است و با همکاری همدیگر می توانیم به موفقیت برسیم.

در نتیجه ایجاد انگیزه، حس خوب و اعتماد دانش آموز به معلم موارد بسیار مهمی می باشد. حال اگر در مواردی کمی ضعیف بود سعی می کنم روی آن مورد بیشتر وقت بذاریم و آن مسئله را رفع کنیم.

استادبانک دانش آموزی به من داد که با معلم قبل خود ارتباط خوبی برقرار نکرده بود و آنطور که متوجه شدم علاقه ای به انجام تمرین ها و تکالیف خود نداشته ولی خوشبختانه با توجه به روش تدریسی که برای او در نظر گرفته بودم و آگاهی ام از روانشناسی تربیتی و تجربیات قبلی ام، پس از مدتی دانش آموز در اول هر جلسه عنوان می کرد که تکالیفم را انجام داده ام چک می کنید؟ و اولیا بسیار از کلاس ایشان راضی بودند.


بعضی ها برای آموزش فرزندانشان به سراغ بسته های آموزشی می روند، بسته هایی که حاوی دی وی دی های آموزشی از کلاس های ضبط شده، کتاب ها و نوارهای صوتی است، ما در یک مقاله بصورت مفصل دلایلی را که نباید برای آموزش فرزندانمان روی این بسته ها تمرکز کنیم را توضیح داده ایم. برای اینکه بدانید چرا بسته های آموزشی برای کودکان مفید فایده نیست، مقاله ۶ دلیل برای اینکه بسته آموزشی ابتدایی گزینه مناسبی نیست! + راه حل جایگزین را بخوانید.

یادگیری همراه با بازی و افزایش اعتماد به نفس در سنین کودکی اهمیت زیادی دارد، این روش ها بخوبی توسط یک معلم خصوصی زبان انجام می شود. شما باید زمینه و شرایط لازم برای یادگیری را برای فرزاندتان مهیا کنید، وقتی معلم خصوصی به خانه شما می آید، شما هم می توانید، در کلاس های فرزندتان حضور داشته باشید و بعد از کلاس با فرزندانتان کار کنید.

  • همراه با فرزندانتان برای خریدن کتاب و محصولاتی که معلم معرفی می کند، بروید.
  • در منزل با او به زبان انگلیسی صحبت کنید.
  • از او بخواهید معلم شما بشود و چیزهایی که یادگرفته است را تدریس کند.

ایجاد علاقه به زبان در نوجوانان

در بسیاری از موارد بخاطر شیوه تدریس و نوع آموزش زبان در مدرسه، دانش آموزان از یادگیری زبان دلزده می شوند. کتاب های آموزش زبان مدرسه مشکلات زیادی دارند و هدف آن ها یادگیری کامل زبان انگلیسی دانش آموزان نیست. به همین دلیل، خیلی از دانش آموزان در کنار کلاس های مدرسه به آموزشگاه های زبان مراجعه می کنند.

چطور فرزندم را به زبان علاقه مند کنم؟ دانش آموزانی که بیشتر از 15 سال دارند و همچنین بزرگسالان در یادگیری کندترند و این بخاطر محدودیتی است که رشد وجه شناختی ذهنشان ایجاد می کند. یعنی فارسی فکر می کنند و برای فکر کردن به زبان انگلیسی سرعتشان پائین است. ممکن است این کندی و سختی زبان انگلیسی باعث ایجاد دافعه و بی علاقگی به زبان در آن ها بشود.

اگر نوجوان شما نسبت به زبان انگلیسی بی علاقگی نشان می دهد، دلیل آن می تواند، معلم بد یا شیوه تدریس اشتباه او باشد. ممکن است اصلا شیوه تدریس معلم مناسب فرزند شما نیست و بجای یادگیری او را بیشتر و بیشتر نسبت به زبان بی علاقه می کند. پس اصرار شما به درس خواندن بیشتر و یا سرزنش های شما کار به جایی نمی برد.

تجربه یکی از اساتید زبان استادبانک درمورد علاقه مند کردن شاگرد نوجوانش به زبان:


یکی از شاگردان من مدعی بود کاملا به مطالب درس زبان مدرسه مسلط است ولی حتی حروف الفبا را نمی‌توانست صحیح بیان کند و برای یادگیری حالتی شدیداً تدافعی گرفته بود.

پس از صحبت با او و خانواده اش و شناسایی علاقه شدیدش به فوتبال، از او خواستم مسابقه گل کوچک و پنالتی باهم داشته باشیم. پس از ده دقیقه فوتبال و ایجاد حسِ اطمینان در وجود شاگرد، به او گفتم که باید زبان را بطور واقعی یا بگیریم تا در آینده موفق تر باشیم. خوشبختانه حالا او با کمال اشتیاق مسیر یادگیری را طی می کنند.


ترس از شکست یا عقب بودن

یکی از عواملی که در نوجوانان می تواند باعث بی علاقگی به زبان انگلیسی می شود، ترس آن ها از شکست خوردن است. یکی از دانش آموزان استادبانک که شاگرد استاد مهدی واشقانی فراهانی بود. علاقه به زبان داشت اما از وارد شدن به وادی یادگیری زبان واهمه داشت، و بیان می کرد که زبان به درد من نمی خورد و… اما در حقیقت چون پسر عمو و دختر عمویش که زودتر از او یادگیری زبان را آغاز کرده بودند. او احساس می کرد که خیلی از آن ها عقب است و اگر زبان خواندن را آغاز کند وارد مسابقه ای شده است که خواهد باخت. استاد در او انگیزه ایجاد کرده بود تا به این باور برسد که مهم نیست چه کسی زودتر شروع کرده است، این مهم است که چه کسی تلاش بیشتری دارد.

ایجاد علاقه با بازی، فیلم و کتاب

بعضی دانش آموزان به بازی های رایانه ای علاقه دارند، اما اصلا به زبان علاقه ندارند. بازی هایی که فضای رقابتی و هیجانی بالایی دارند و زبان آن ها انگلیسی است، کسانی که این بازی ها را انجام می دهند باید زبانشان قوی باشد تا بتوانند امتیازهای بالایی در آن ها بگیرند. این بازی ها می توانند، انگیزه فرزند شما را به یادگیری زبان بالا ببرند.

آقای واشقانی در مورد یکی از دانش آموزانش که هیچ علاقه ای به زبان انگلسی نداشت، بیان کردند که طی صحبت هایی که با شاگردشان داشتند متوجه شدند، روحیه رقابتی بالایی دارد، ایشان درمورد بازی Fortnite با او صحبت کردند و حتی یک بار هم با او این بازی را انجام دادند و به او قول دادند که اگر زبانش را قوی کند، می تواند یک فورتنایت باز حرفه ای بشود.

خیلی از نوجوانان به فیلم دیدن علاقه دارند، می توانید با آن ها فیلم های زبان اصلی ببینید و آن ها را تشویق کنید که زبان انگلیسی خود را تقویت کنند و بتوانند بدون دوبله و زبرنویس فیلم ها را ببینند.

اکثر نوجوانان به کتاب های داستانی و رمان های خارجی علاقه مندند، باید متوجه شوید که فرزند شما به چه ژانری علاقه بیشتری دارد یا کتاب های کدام نویسنده را بیشتر دوست دارد. برای او کتاب های آن ژانر یا آن نویسنده را به زبان انگلیسی بخرید و او را تشویق کنید که کتاب های مورد علاقه اش را به زبان اصلی بخواند تا از خواندن آن ها لذت بیشتری ببرد.

چطور فرزندم را به زبان علاقه مند کنم؟

فراموش نکنید که نگرانی شما نسبت به بی علاقگی فرزندتان به زبان انگلیسی نباید با سرزنش و مقایسه گری همراه باشد، زیرا با این کار بیشتر از قبل او را از درس می رانید. نوجوانان در سنین 15 و 16 سالگی مستقل می شوند و دوست دارند خودشان مشکلاتشان را حل کنند، پس در درجه اول بهتر است، با او همراه باشید و او را متوجه کنید که درس زبان چه اهمیتی برای او دارد.

می توانید از یک معلم خصوصی کمک بگیرید، معلم خصوصی در همان جلسه اول سطح زبانی فرزند شما را می سنجد و به شما می گوید که اشکال کار از کجاست و با در نظر گرفتن توانایی یادگیری فرزندتان به او آموزش می دهد و البته بعد از پایان هر جلسه، میزان پیشرفت فرزندتان را به شما گزارش می دهد.

پیشرفت و عملکرد خوب تنها عاملی است که می تواند، اعتماد به نفس فرزند شما را بالا ببرد و باعث انگیزه برای پیشرفت های بیشتر شود. یک معلم خصوصی که به تکنیک های جدید آموزش زبان آگاهی داشته باشد، روش تدریسش را بر اساس نیاز فرزند شما تنظیم می کند و مدام از راه هایی استفاده می کند تا علاقه مندی او را به یادگیری بیشتر کند.

معلم با بی علاقگی به زبان دانش آموز چه می کند؟

وقتی معلم خصوصی وارد خانه یک دانش آموز می شود، از پدر و مادرش در مورد روتین ها، عادات و علایق دانش آموز می پرسند، برخی از والدین می دانند که فرزندشان بیشتر از همه به چه چیزهایی علاقه دارد و این اطلاعات را به معلم انتقال می دهند. معلم با توجه به علاقه مندی ها و خلقیات دانش آموز او را به درس خواندن علاقه مند می کند.

اما برخی از والدین حتی نمی دانند که فرزندشان چه روتین هایی دارد. علایق او و خلقیاتش را نمی دانند، در این موارد معلم سعی می کند آن ها را متوجه بشوند. سعی می کند با دانش آموز یک رابطه صمیمانه و دوستانه برقرار کند و در او انگیزه درس خواندن ایجاد کنند.

معلم در جلسه اول نیاز دانش آموز را متوجه می شود و بر اساس آن نیاز ها تدریس اش را انجام می دهد. وقتی هم دانش آموز خروجی و پیشرفتش را می بیند، با انگیزه تر می شود. ممکن است تصور کنید یک معلم خصوصی زبان که با تجربه و ماهر باشد، هزینه زیادی برای شما خواهد داشت، یا اینکه اصلا معیارهای قیمت گذاری روی کلاس های خصوصی زیان چیست؟ چرا هر معلمی برای خودش یک قیمتی دارد؟ چه چیزهایی باید این قیمت ها را تعیین کند؟ و چه تضمینی وجود دارد با هزینه ای که ما می کنیم از کلاس خصوصی زبان نتیجه بگیریم؟ برای اینکه جواب این سوال ها را بیابید مقاله “قیمت کلاس خصوصی زبان” را بخوانید.

راهکارهای یکی از اساتید زبان استادبانک برای ایجاد علاقه در دانش آموزش:


من برای بالابردن اعتماد به نفس شاگردانم در جلسه اول از صحبت کردن آن ها ویس می گیرم و جلسات ششم و هفتم هم یک ویس دیگر می گیرم و برای او ارسال می کنم، تا با دیدن پیشرفت خود روحیه بگیرد. یا از شاگردانم که برای آزمون های آیلتس و تافل می خوانند، می خواهم که نمرات آزمونهایشان را به دیوار تاقشان بزنند تا هر روز بالا رفتن نمراتشان را ببینند و بیشتر تلاش کنند.

برای دانش آموزان نوجوان و مدرسه ای هم بسته به اینکه به چه چیزهایی علاقه داشته باشند، در آن مورد با آن ها مکالمه می کنم مثلا اگر دانش آموز به فوتبال علاقه داشته باشد، با او در زمینه های فوتبالی صحبت می کنم و در همین زمینه آموزشم را شروع می کنم.

بهترین راه علاقه مند کردن کودک زیر 4 سال به یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

بهتر است در این سنین برای کودک خود موسیقی و فیلم به زبان انگلیسی بگذارید تا گوش او به شنیدن این زبان عادت کند، در میان بازی معادل انگلیسی رنگ ها، خوراکی ها، اشیا و دیگر کلماتی که بصورت روزمره بکار می برد را به او آموزش دهید، الفبا را با شعر به او یاد دهید.

چطور کودک بالای 4 سال را به زبان انگلیسی علاقه مند کنیم؟

یادگیری زبان انگلیسی در این سنین بیشترین بازدهی را دارد، بهتر است برای کودک بالای 4 سال خود معلم خصوصی زبان انگلیسی بگیرید تا به در حین بازی و سرگرمی علاوه بر علاقه مند کردن و ایجاد انگیزه در فرزند شما، آموزش را اصولی و براساس سطح یادگیری و توانایی فرزند شما جلو ببرد.

بهترین راه کار ایجاد علاقه به زبان انگلیسی در نوجوانان چیست؟

نوجوانان دوست دارند مستقل باشند، برای همین دخالت بیش از حد در درس هایشان را برنمی تابند، اگر می بینید نوجوانتان به زبان انگلیسی علاقه ای ندارد باید با او از در دوستی وارد شوید و سعی کنید بین علایق او و زبان انگلیسی ارتباط ایجاد کنید. در مقاله مثال هایی از این روش برایتان زده ایم.


اساتیدی که در نوشتن این مقاله ما را یاری کردند:

استاد فراهانی

استاد مهرعلی

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.