پیشرفت و موفقیت تحصیلی دانش آموزان

2 7,719

پیشرفت تحصیلی دانش آموزان از چه راه های ممکن است؟ پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را با چه ابزار های می توان سنجید؟ در این مقاله به تعریفی از پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، عوامل تاثیرگذار در پیشرفت تحصیلی و ابزارهای لازم برای سنجش میزان پیشرفت تحصیلی دانش آموزان پرداخته شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

تعریف پیشرفت تحصیلی

پیشرفت تحصیلی همانند موفقیت تحصیلی از تعریفی یکسانی برخوردار نیست. نمی توان برای هر فرد در تعریف پیشرفت تحصیلی، نسخه یکسانی پیچید. تعاریفی مختلفی در مورد پیشرفت تحصیلی وجود دارد نظیر: پیشرفت تحصیلی یعنی معلوماتی که فرد در طول زندگی خود کسب می کند و سنجش این معلومات توسط استاد و معلم

پیشرفت تحصیلی یعنی معلومات آموزشگاهی فرد و سنجش آن توسط آزمون های مختلف سنجشی پیشرفت تحصیلی یعنی مقدار معلومات بدست آمده در فرآیند یادگیری که بوسیله ابزارهای ارزشیابی و سنجشی، اندازه گیری می شود.

پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزان هر سال طی استاندارد های آموزش و پرورش، با روش ها و آزمون های مختلف ارزشیابی، سنجیده می شوند. امتحاناتی که در طول ترم و یا پایان هر ترم گرفته می شود از این قبیل آزمون های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی هستند.

فواید این آزمون ها به شرح ذیل است:

 • متوجه میزان پیشرفتی که دانش آموز در طول سال تحصیلی خود کسب می کند، می شویم.
 • متوجه نحوه تدریس معلم می شویم.

هر چه میزان کیفیت تدریس معلم بالا باشد و در تدریس حرفه ای تر باشد میزان پیشرفت تحصیلی دانش آموز در آن درس بیشتر می شود.

 • بدست آوردن ذهنیت مناسب برای تدوین برنامه درسی سال بعد.

عوامل موثر در پیشرفت تحصیلی

پژوهشگران بسیاری تلاش کرده اند تا عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی را مورد بررسی قرار دهند که موهن و گولاتی(1986) مطالعه ای در این زمینه داشته اند که در ادامه آن را بیان می کنیم:

دو عامل بسیار مهمی که موهن و گولاتی(1986) در پیشرفت تحصیلی موثر دانسته اند هوش و انگیزه بر پیشرفت تحصیلی دانش آموز است.

1- هوش و تاثیر آن بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

در مورد مفهوم هوش، تعریف های زیادی شده است.

مثلا در جامعه آمریکا، بر توانایی هوشی در زبان و ریاضی تاکید شده است. بنابراین دانش آموزانی که این مهارت را دارند باهوش ترین دانش آموزان شناخته می شوند. در بررسی میزان هوش بر پیشرفت تحصیلی به تحقیقات لاوین و آزمون های هوش استنفورد و بینه اشاره می کنیم.

لاوین در تحقیقی که به میزان همبستگي بين هوش و پيشرفت دروس مختلف پرداخته است، به اين نتيجه رسيده است که ميزان همبستگي بين آنها(10+) 50+ درصد است. البته ممکن است که اين مقدار در دوره هاي دبيرستان و دانشگاه کاهش پيدا کند.

به خاطر اين که تغييرات و پراکندگي نمرات هوش افراد در آن دوره هاي تحصيلي محدودتر است و کاهش پيدا مي کند. در یک مطالعه ديگر بررسي ارتباط بين آزمون هوش استنفورد- بينه و پيشرفت تحصيلي دروس مختلف صورت گرفته است و نتايج را به اين صورت اعلا م نموده اند: هوشبهر با فهم خواندن 73 درصد، سرعت خواندن 43 درصد، زبان انگليسي 59 درصد، زيست شناسي 54 درصد، تاريخ 59 درصد و با هندسه 48 درصد(بدري مقدم، 1364)

2- انگیزه و تاثیر آن بر پیشرفت تحصیلی

بارها دیده شده است بسیاری از دانش آموزان از لحاظ توانایی و استعداد یادگیری بسیار شبیه هم بوده اند اما در پیشرفت تحصیلی متفاوت عمل می کنند. این تفاوت مربوط به انگیزه های متفاوت هر یک از دانش آموزان می باشد. انگیزه به حالت های درونی گفته می شود که موجب هدایت فرد به سوی هدفش می شود.

بنابراین انگیزه، محرک رفتار انسان است و از جمله عواملی است که در میزان پیشرفت تحصیلی دانش آموز، نقش بسزایی دارد. تحقیقات زیادی در زمینه تاثیر انگیزه بر پیشرفت تحصیلی انجام شده است که در ذیل یک نمونه به اختصار بیان شده است: رينگنس (1965) در مطالعه اي به بررسي تفاوت هاي پيشرفت ميان دانش آموزان داراي هوشبهر يکسان پرداخت.

وي در اين مطالعه 30 دانش آموز پسر کلاس نهم که داراي هوشبهر 120 يا بالاتر و داراي ميانگين درسي در حدود 15 يا بالاتر بودند مورد مطالعه قرار داد. اين گروه دانش آموزان از لحاظ پيشرفت افرادي (بيش آموز) بودند و همچنين گروهي ديگر از دانش آموزان (کم آموز) که از لحاظ هوشبهر، جنسيت،، سن، مدرسه و حجم درس ها، با گروه اول مشابه بودند ولي ميانگين درسي آنها 12 يا کمتر بود، انتخاب کرد.

رينگنس با استفاده از پرسش نامه هاي مختلف انگيزش و مصاحبه، به تعيين ميزان انگيزش هر دو گروه اقدام نمود.
معلوم شد که دانش آموزان بيش آموز در مقايسه با دانش آموزان کم آموز به منظور يادگيري، انگيزه بيشتري براي ايجاد ارتباط و طرح دوستي با همکلاسي خود داشتند (حيدري، 1375).

عوامل موفقیت تحصیلی

کسانی در تحصیلات موفق هستند که هدف خود از تحصیلات را بشناسند. بر ترس و سختی‌ها غلبه کنند؛ میان تلاش و هدف‌شان تعادل برقرار کنند. مراودات علمی داشته باشند. علم‌شان را در درون خود نگه ندارند بلکه آن را کاربردی کنند. متفاوت عمل کنند و نو بیندیشند و مهمتر از همه اینکه خود و دیگران از عملکرد وی رضایت داشته باشند. در زیر این عوامل را بیشتر توضیح می‌دهیم.

1.شناخت هدف تحصیل

هدف شما از تحصیل چیست؟ آیا می‌خواهید همیشه برتر و شاگرد اول باشید که مورد تحصین دیگران قرار بگیرید؟ آیا می‌خواهید به رؤیای کودکی‌تان برسید و شغلی با موقعیت خوب و درآمدزا داشته باشید؟ آیا می‌خواهید مدرک تحصیلی بگیرید و دانسته‌های خود را فقط در زندگی فردی به‌کار بگیرید؟ آیا می‌خواهید تحصیل کنید تا علم زیاد داشته باشید و علم‌تان را در موقعیت‌های متفاوت به‌کار بگیرید؟ آیا اهدافی والا دارید و می‌خواهید با علم خود یک جامعه را نجات دهید؟

2.غلبه بر سختی‌ها و ترس

گاهی باید پذیرفت که دستیابی به یک هدف سخت است، اما هیچ‌گاه نمی‌توان پذیرفت دستیابی به یک هدف به دلیل سخت بودن ناممکن است. شما باید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید تا از هدف‌های والا نترسید. حتی اگر هدف شما از تحصیل فقط کسب نمرۀ بالا و معدل عالی است، باز هم به شما توصیه می‌کنیم روش‌های درست یادگیری را تمرین کنید تا بازدهی خود را افزایش دهید. طبیعتأ یادگیری زمانی لذت‌بخش می‌شود که هدفی والا داشته باشد.

برای همین توصیه می‌کنیم در مورد هدف خود بیشتر فکر کنید و آن را به‌طور جزئی‌تری روی کاغذ بیاورید و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. شما باید بدانید برای رسیدن به هر هدفی، هرچقدر هم بزرگ نیاز به جسارت دارید. شما زمانی جسور و در تحصیل موفق می‌شوید که بر ترس خود غلبه کنید.

3.ایجاد تعادل میان تلاش شما و هدف‌تان از تحصیل

هدف خود از تحصیل را مشخص کنید تا بتوانید میزان تلاشی که برای رسیدن به آن نیاز است را تخمین بزنید و راه موفقیت خود را بهتر پیدا کنید. مهم نیست هدف شما کوچک باشد یا بزرگ، راه موفقیت شما در تحصیل این است که به اندازۀ هدف‌تان تلاش کنید. مطمئن باشید اگر هدف شما بزرگ هم باشد، می‌توانید با غلبه بر سختی‌ها و تقویت اعتماد به نفس‌تان به آن هدف برسید.

4.کاربردی کردن علم

هنگامی‌که بتوانید دانسته‌هایتان را از توی مغز و نوشته‌هایتان بیرون بیاورید و مثلأ با آنها برق را اختراع کنید، آنگاه توانسته‌اید علم‌تان را کاربردی کنید. شاید اختراع برق برای شما مثالی تعجب‌آور باشد، اما به نظر ما هیچ مثال و هدفی حیرت‌انگیز نیست. اگر هدف شما از تحصیلات اختراع برق باشد، رسیدن به آن، موفقیت تحصیلی است. اگر هم هدف شما از تحصیلات پزشک شدن یا معلم شدن است، رسیدن به آن هدف موفقیت تحصیلی است.

5.عملکرد متفاوت

تجربه نشان داده آنهایی که در طول تحصیل فقط درس‌ها را خوانده‌اند و برای امتحانات آماده شده‌اند‌ حداکثر نمرۀ بالا و مدرک تحصیلی با معدل بالا گرفته‌اند. تجربه نشان می‌دهد نمره و معدل بالا تضمین‌کنندۀ آیندۀ علمی مناسبی برای این دسته از دانش‌آموزان نبوده است و برعکس، دانش‌آموزان زیادی را دیده‌ایم که در طول تحصیل بعضأ نمرات خوبی کسب نکرده‌اند اما در اکنون در جایگاه‌های موفقی دیده می‌شوند.

اینگونه نیست که درس خواندن تضمین موفقیت نباشد، اما راز موفقیت در این دسته از دانش‌آموزان و دانشجویان «متفاوت عمل کردن» است‌. اگر شما از جمله افرادی هستید که درس‌ها را به‌خوبی یاد می‌گیرد، شما حیف هستید و نباید فقط به درس خواندن اکتفا کنید. متفاوت عمل کنید و نو بیندیشید تا موفقیت تحصیلی شما به‌طور قطعی‌تری تضمین شود.

6.رضایت درونی

اگر از موقعیت تحصیلی خود رضایت دارید پس شما در تحصیلات‌تان موفق شده‌اید. موفقیت می‌تواند کسب نمره‌ای بالا باشد و می‌تواند اختراع یک قدرت خارق‌العاده مانند «برق» باشد. اگر شما برق را اختراع کرده‌اید اما هنوز به رضایت درونی نرسیده‌اید شاید دلیل بر این است که باید برای اختراع «آب»، آن هم در سرزمین خشکی که فریاد بی‌آبی می‌زند، تلاش کنید. فرآموش نکنید موفقیت یک نقشۀ راه برای شناخت اهداف و پیش‌رفتن رضایتمندانه به سوی برآوردن آنها است.

راه های رسیدن به پیشرفت تحصیلی کدام اند؟

 

پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

 

1- ساعات مطالعه

طبیعی است که هر چه ساعات مطالعه ی خود را افزایش دهید در دروس تحصیلی خود موفق تر خواهید بود.

2- برنامه ریزی درسی

بی نظمی در مطالعه دروس اساس ناکامی شما در تحصیل می باشد. با برنامه ریزی به ساعات مطالعه خود نظم دهید. تدوین برنامه هفتگی، بهترین نوع برنامه ریزی درسی است. زیرا شما با برنامه هفتگی، قدم به قدم و آهسته به پیشرفت در درس هایتان می رسید.

3- تقویت اراده

اگر تصمیم گرفتید در درس های خود پیشرفت کنید و برای آن برنامه ریزی کرده اید، مهم ترین عامل برای رسیدن به این هدف، تقویت نیروی اراده است.

4- هوش و انگیزه

برای رسیدن به پیشرفت تحصیلی، هوش و انگیزه دو عامل بسیار مهمی است باید آن را تقویت کنید.

5- راهنمایی و کمک از مشاوران و اساتید برتر 

برای پیشرفت تحصیلی در درس هایتان می توانید معلم خصوصی بگیرید. بخشی از پیشرفت تحصیلی مربوط به انگیزه، تلاش ، هوش و .. می باشد. بخشی دیگر مربوط به نظام آموزش مدرسه ای است که در آن تحصیل می کنید.

اگر در مدرسه ای تحصیل می کنید که در آن، ساختار آموزشی خشک برقرار است یا معلمان آن، از شیوه های نوین برای تدریس درس خود استفاده نمی کنند، پس شما با موانع مهم پیشرفت تحصیلی روبه رو شده اید. برای اینکه این موانع تاثیری بر پیشرفت تحصیلی شما نداشته باشد بهتر است برای تدریس، از کلاسهای خصوصی استفاده کنید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. محمد مصطفی زاده می گوید

  با سلام و خسته نباشید.. میتوانستید درباره ی عوامل دیگری نیز بحث کنید؛ مانند سطح تحصیلات والدین، محیط یادگیری، ابزار های در دست معلم برای امر آموزش، نقش مشاورین مدارس، روش های نوین تدریس و خیلی دیگر از عوامل که بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان تاثیر بسزایی دارند.

  1. مهسا رحمانی می گوید

   ممنون از شما 🌹