معرفی رشته‌های دانشگاهی
پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران

استادبانک 09 مرداد 1396
4847 34

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران کدام اند؟ رشته های مهندسی، رشته وکالت و… هنوز هم جزوء پردرآمدترین رشته ها محسوب می شوند؟ باید بگویم خیر! در این مطلب پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران را بررسی و مرور می‌کنیم. همراه مجله استادبانک باشید.

برای مطالعه مجموعه مصاحبه های معرفی شغل های رشته های ریاضی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

شغل های رشته های ریاضی

برای مطالعه مجموعه مصاحبه های معرفی شغل های رشته های تجربی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

شغل های رشته های تجربی

برای مطالعه مجموعه مصاحبه های معرفی شغل های رشته های انسانی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

شغل های رشته های انسانی

 

پولدار شدن یکی از مهم ترین دلایل دانش آموزان برای رفتن به دانشگاه و انتخاب پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران است.

دکتر و مهندس شدن آرزوی خیلی از دانش آموزان امروز ما می باشد اما انتخاب رشته تحصیلی پردرآمد و مورد علاقه تنها تکه کوچکی از پازل تشخیص یک رشته تحصیلی ایده آل است و موارد دیگری چون هزینه های تحصیلی و اطلاعات شغلی نیز حائز اهمیت می باشد.

متاسفانه امروز به این باور رسیده ایم که فقط رشته های مهندسی، دکتری و وکالت جزء رشته های پردرآمد در ایران می باشند. اما از رشته های چون فنی و حرفه ای و اکثر رشته های علوم انسانی غافل شده ایم.

در نشریه نیوجاب نیویو فهرستی از پردرآمدترین مشاغل دنیا در سال میلادی جدید منتشر شد که رشته های مدیریت، علوم ارتباطات، علوم کامپیوتر، طراحی و گرافیک، مهندسی نفت و مهندسی مکانیک در صدر لیست بودند.

اما سوالی که در این بخش مطرح می شود این است که هم اکنون در ایران با توجه به شرایط اقتصادی و دیگر مسائل چه رشته هایی بازار کار خوبی دارند؟

رشته های مهندسی در سال های اخیر بر خلاف دوره های گذشته، بازار کار خوبی ندارد. خیلی از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی صرف نظر از حقوق و درآمد بالا بدنبال کار هستند. عصر، عصر تکنولوژی و کامپیوتر و فناروی اطلاعات است به همین دلیل ما به شما می گوییم در صدر رشته های پردرآمد، حتما رشته کامپیوتر و رشته MBA را مشاهده خواهید کرد.

بازی‌های اندرویدی، اپلیکیشن ها، نرم افزارهای مختلف آموزشی و… همه نشان دهنده نیاز بازار کار به مهندسین کامپیوتر و در راس آنها برنامه نویس های حرفه ای است. علاوه بر آن مدیریت و بازاریابی این دسته از مشاغل خود نیاز به افراد متخصص در امر بازاریابی و مارکتینگ دارد. به همین خاطر مدیریت اجرایی و MBA از مشاغلی است که امروز در هر صنعتی به آن نیاز است.

با توجه به مطالبی که گفته شد در ذیل لیستی از رشته های دانشگاهی که هم اکنون در صنعت و بازار کشور پرطرفدار و پردرآمد هستند را معرفی می کنیم.

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران

رشته کامپیوتر

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

رشته کامپیوتر رشته روز و رشته آینده است که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است. همانطور که مردم دنیا به نیروی برق وابسته اند در سال های آینده به شبکه اینترنت وابسته می شوند. اتفاقی که هم اکنون نیز افتاده است.

روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال فارغ التحصیلان این رشته را فراهم کرده است که بتوانند در قالب شرکت های تولید کننده قطعات، شرکت های تولیدی و خدماتی، شرکت های تولید کننده نرم افزارها و هر شرکتی که نخواهد از این غافله عقب بماند، فعالیت داشته باشند.

رشته کامپیوتر دارای دو گرایش سخت افزاری و نرم افزاری است. فارغ التحصیلان گرایش نرم افزار در صورتی که از برنامه نویسان حرفه ای باشند به دلیل نیاز هر شرکت به این گرایش، می تواند با درآمد بالا براحتی جذب بازار کار شوند.

رشته مدیریت MBA

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سودترین رشته های دانشگاهی می باشد که در دوره کارشناسی ارشد سومین مدرک در مدیریت کسب و کار به حساب می آید و بطورکلی برای ایجاد مهارت های مختلف مدیریتی در مهندسان رشته های مختلف به کار می رود.

از بازار کار خیلی خوبی برخوردار است چون در تمامی شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی نیاز به نیروی دارای مهارت در زمینه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، تجارت و کارآفرینی نیاز است.

رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

فارغ التحصیلان این رشته به دلیل داشتن اطلاعات وسیعی در مورد بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی بخصوص بیمه، می توانند به عنوان مدیران اجرایی در شرکت های بیمه مشغول بکار شوند. یا به عنوان مشاور بیمه ای با این موسسات همکاری داشته باشند.

اگر فارغ التحصیلان رشته مدیریت بیمه از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند و خودمانی‌تر بگوییم زبر و زرنگ باشند می تواند به عنوان عامل فروش شرکت های بیمه وارد بازار کار شوند.

رشته علوم آزمایشگاهی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

شناخت علل ایجاد بیماری ها ی مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها از وظیفه مهم رشته علوم آزمایشگاهی است. رادیولوژی، رشته های توان بخشی و … از گرایش های این رشته است.

این رشته از نظر کاربرد و بازار کار، یکی از رشته های خوب و البته پردرآمد محسوب می شود. اغلب فارغ التحصیلان این رشته براحتی می توانند وارد بازار کار شوند.

رشته داروسازی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

رشته داروسازی در چک کردن نسخه مریض در داروخانه و فروختن دارو خلاصه نمی شود.

داروسازی فقط یکی از تخصص های فارغ التحصیلان این رشته می باشد. زمینه کاری این افراد شامل ارائه خدمات دارویی، مشاوره دارویی و بررسی روش های دارو سازی و ضعف های احتمالی موجود در رژیم های دارو درمانی می باشد. این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. هم اکنون نیروهای متخصص در زمینه داروسازی در ایران کم است.

در یک بیمارستان به ازای هر 110 تخت، یک دکتر داروساز بالینی و دو دکتر داروساز عمومی مورد نیاز است. در حال حاضر حدود 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور در کارخانه های متعدد داروسازی داخل کشور ساخته می شود که بدون شک متخصصان مورد نیاز در این کارخانه ها، فارغ التحصیلان این رشته می باشند.

هم اکنون از بین 90 درصد فارغ التحصیلان این رشته، 80 درصد آنها جذب داروخانه ها شده و مابقی در صنایع داروسازی و آرایشی یا در کارهای اجرایی وزارت بهداشت و درمان فعالیت می کنند.

رشته دندان پزشکی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

با وجود اینکه فارغ التحصیلان زیادی در این رشته فارغ التحصیل شده اند و تقریبا این رشته از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، به مرز اشباع رسیده است منتها همچنان در کشورهای جهان سوم نیاز به این رشته احساس می شود.

پیش بینی شده است در 2030 میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه ای خوب خواهد شد که دیگر نیاز به دندان پزشکی عمومی نخواهد بود و فقط بصورت تخصصی افراد در این حرفه فعالیت می کنند. اما در حال حاضر دندان پزشک های ما جزوء افراد پردرآمد جامعه محسوب می شوند.

پیراپزشکی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

تا سال 2022 پیش بینی شده است جزو رشته های پردرامد محسوب شود و رشد 37 درصدی داشته باشد، فارغ التحصیلان این رشته محدودیت های پزشکی نظیر هزینه کردن در دانشکده های پزشکی، شرکت در طرح های پزشکی و پرداخت هزینه بیمه تخلفات پزشکی احتمالی را ندارند.

کاردرمانی و فیزیوتراپی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

این رشته ها  قطعا جزء یکی از رشته های پردرآمد در ایران می باشد که پیش بینی شده تا سال 2022 به تربیت 29 و 36 درصد رشد داشته باشد. بخصوص که آمار سن پیری جامعه متاسفانه بالا رفته است.

در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز دولتی مانند بیمارستان ها، مراکز توان بخشی یا حتی فدراسیون های ورزشی فعالیت داشته باشند یا بعد از گذراندن دروان طرح و بدست آوردن 6 سال سابقه کار در بیمارستان ها و… خود اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کنند.

رشته های پزشکی 

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

فارغ التحصیلان رشته پزشکی اگر فقط کمی صبر داشته باشند و بتوانند در دوران تحصیل مهارت و دانش خود را بالا ببرند می توانند در آینده یک پزشک سرشناس با درآمد بالا شوند. بعد از فارغ التحصیلی می توانند به عنوان پزشک عمومی مطب زده یا در درمانگاه و بیمارستان های دولتی یا خصوصی مشغول بکار شوند.

اما در صورتی که قصد ادامه تحصیل داشته باشند می توانند برای ادامه تحصیل، یکی از رشته های زیر را که به عنوان رشته های پردرآمد پزشکی محسوب می شوند انتخاب کنند:

 • متخصص زیبایی که گوش، حلق و بینی و متخصص پوست و مو است که امروز در صدر لیست ما قرار دارد و دلیلش هم کاملا واضح است. گرایشی که امروز مردم به زیباتر شدن و زیباتر دیده شدن در جامعه پیدا کرده اند دلیل پولساز بودن این رشته می باشد.
 • متخصص بیمای های قلبی و عروقی
 • متخصص مغز و اعصاب
 • متخصص بیماری های عمومی
 • متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری
 • متخصص بیماری های گوارشی

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • ARSHIA
  24 مهر 1400

  سلام
  به نظرتون رشته معماری تو ایران درآمد خوبی داره؟

 • با افتخار تی امیم?
  15 مرداد 1400

  تو ایران تا تلاش نکنی ب جایی نمیرسین.
  داداشم یکیشو رشتش کامپیوتره هفته بعدی کنکور داره میگف اگه جدا از مدرسه کلاس نری هیچی ب هیچه/=
  اون یکی داداشمم رشتش معماری تو شهرمون شغل گیرش نیومد الا رفته کرج تو شرکت زتگذس نمیدونم چی مشغول شده?

 • Ali
  28 بهمن 1399

  با سلام
  با حرف شما کاملا موافق هستم رشته کامپیوتر در کشور عزیزمان ایران هنوز بازار کار خوبی نداره
  دوستان علاقه مند به این رشته لطفا قبل از تصمیم گیری برای ورود به این رشته قشنگ به حرف های من توجه کنید
  من می خواستم برنامه نویسی و ساخت بازی های رایانه ایی رو یا بگیرم و می خواستم همین رشته رو بردارم اما
  پدرم نذاشت من همیشه از پدرم بابت اینکه اجازه نداد در این رشته فعالیت کنم بسیار سپاس گذارم
  رشته کامپیوتر در کشور عزیزمان ایران هنوز بازار کار خوبی نداره
  من اول فوق لیسانس پزشکی رو گرفتم بعد از اون رفتم سمت رشته کامپیوتر
  من می خواستم به پدرم ثابت کنم که من با رشته کامپیوتر خرج زندگی خودم رو درمیارم اما نشد
  هنوز بعضی از افراد نمی دونن که داشتن یک اپلیکیشن یا یک سایت چه کمک بزرگی در فروش محصولاتشون می کنه
  و بخواتر هزینه بالای طراحی این اپلیکیشن ها و سایت ها
  کسی سفارش ساختش رو نمیده
  پس بجای اینکه این رشته رو بجای رشته اصلی انتخاب کنید قشنگ فکر کنید خیلی از سایت ها تبلیغ رشته کامپیوتر رو می کنن ولی الان بدرد نمی خوره

  • با افتخار تی امیم?
   20 اردیبهشت 1400

   من داداشم خودش رشتش
   کامپیوتره الانم خیلی درامد داره
   حتمن تلاش نکردی(:

   • امید
    12 مرداد 1400

    سلام خسته نباشید
    رشته انسانی درامد بهتر داره یا رشته ساختمان

  • .
   29 دی 1400

   پزشکی مقطع فوق لیسانس نداره:)

 • جعفری
  17 آذر 1399

  سلام عرض ادب ارشد ادبیات دارم ولی بازار کار نداره ،دوباره برای ارشدی میخواهم امتحان بدم اما نمیدونم چه رشته درامد راست و بازار کار درایران خوب هست؟ آیا کامپیوتر برای ارشد داره یا چه شاخه از کامپیوتر برای من خوب هست (در ضمن کم شنوا هستم)ممون میشم پاسخ دهید

 • زیبا
  4 آبان 1399

  سلام و درود خدمت شما عزیزان ببخشید من رشتم کامپیوتره اما هیچ علاقه ای به این رشته ندارم،،
  فوق دیپلم نرم افزار دارم میخام لیسانسو فوق لیسانسمو یه رشته دیگه بخونم
  میشه راهنماییم کنید،،،؟؟؟ ?

 • Vahed
  28 مهر 1399

  دلالی ینی چی؟ فکر نمیکنم موضوع صحبت رو درک کرده باشین.

 • selennasiiri
  25 مهر 1399

  سلام من امسال باید انتخاب رشته کنم دلم میخواپ کامپیوتر بردارم اما از یطرفی میگن کلی ریاضی داره ولی ریاضیم اونقداعم حرفه ای نیس متوسطم کسی نیست بگه ریاضیش دقیقا چجوریه؟؟

 • Hojatullah
  10 مهر 1399

  حجت الله همراهی هستم از افغانستان میخواهم پزشکی عمومی را در داخل دانشگاه علوم پزشکی تهران بخوانم .بعد از ختم تحصیل میخواهم به بیمارستان های ایران و دانشگاه های شان تدریس و تو داخل ایران مصروف کار باشم آیا امکان دارد ؟

  • Gpam
   15 مهر 1399

   سلام بله انشاالله چرا که نه

  • M
   9 بهمن 1399

   به هیچ وجه امکان ندارو

  • M
   9 بهمن 1399

   به هیچ وجه امکان ندارد

 • بیگی
  18 خرداد 1399

  با سلام
  من درحال حاضر سی و چهار سال دارم و فوق لیسانس حسابداری
  ب نظر من هر کس در یک چیز استعداد داره و باید همونو ادامه بده
  خدارو شکر الان 13سال سابقه کار دارم و در اداره برق فعالیت میکنم هرازگاهی هم حسابرسی میکنم
  فقط باید در نظر داشته باشید که باید علاقه و استعداد رشته رو داشته باشید

 • عباس
  1 اردیبهشت 1399

  سلام
  ببخشید من میخوام فرهنگیان رو انتخاب کنم و معلم بشم
  حقوق و چیز های دیگش خوبه؟

 • حمید
  8 دی 1398

  سلام به نظر من در ایران دو دسته کلی شغل داریم اول استخدامی دوم خوداشتغالی در خصوص دسته اول منهای رشته پزشکی که به خاطر طرح پزشک خانواده و مراکز درمان روستایی و حمایت های مالیاتی دولت از پزشکان در مقایسه با مهندسین( معافیت مالیاتی پزشک 320 میلیون تومان و معافیت مالیاتی مهندس 36 میلیون تومان ) چیزی حدود 3.5 میلیون نفر در دانشگاه ها و 1 میلیون نفر پشت کنکور و 1 میلیون نفر هم فارغ التحصیل در صدد استخدام هستند که شاید 1 درصد آنها در مراکز دولتی و خصوصی استخدام شوند پس گزینه خوداشتغالی را من به دانش آموزان توصیه میکنم در این بخش دانشگاه های ایران بسیار ضعیف هستند چون از 140 واحد درسی حدود 40 واحد آن نقشی در تخصص یا حتی روابط اجتماعی فرد ندارد در 100 واحد تخصصی بقیه نیز دانشگاه ها ضعیف عمل کرده اند و موسسات آموزشی خاص بسیار بهتر عمل میکنند بهتر است نفرات وارد این موسسات و مجتمع ها بشوند و بعد خود با سرمایه اندک کسب و کاری را راه بیاندازند اگر شما فکر میکنید دانشگاهی در ایران میتواند با 4 سال شما را به یک برنامه نویس کامپیوتری خبره تبدیل کند سخت در اشتباه هستید

 • Mehran
  14 آذر 1398

  سلام…
  ببخشید من یه معلمم و تو روستا زندگی میکنم…
  از کارای فنی و کار کردن با کامپیوتر خیلی خوشم میاد و میخوام یه تخصصی تو این زمینه‌ها داشته باشم…
  ولی نمیدونم چه تخصصی رو یادبگیرم که آینده‌ی خوبی داشته باشه و بتونم از طریق اون درآمد خوبی کسب کنم…!!?
  اگه میشه راهنمایی کنید…
  باتشکر…

  • سارا
   25 شهریور 1399

   برنامه نویسی کامپیوتر یا طراحی وب هم درامد خوبی دارن خودم هم رشتم همین هست

 • فاطمه
  29 مهر 1397

  وقتتون بخیر ممنون از راهنمایی هاتون . از رشته پیراپزشکی یکم دقیق تر توضیح میفرمایید مثلا کدوم رشته و …. ممنون میشم

 • سیروس
  9 مرداد 1397

  حیف وقتمو که پای مطالعه مطالبت بزارم

 • بی نام
  28 خرداد 1397

  خیلی خوب بود ممنون از مطالب ارزندتون.

  • Fateme
   24 آذر 1399

   یعنی MBA در آمد و بازارکارش از مهندسی مکانیک هم بالاتره که مهندسی مکانیک اصلا اینجا دیده نمیشه؟؟

   • ملیحه فراهانی
    17 مرداد 1400

    سلام دوست عزیز
    اگه منظورتون به محتوا مربوط به رشته هااست ما مقاله معرفی رشته مهندسی مکانیک رو هم منتشر کردیم. می تونید روی لینک معرفی رشته مهندسی مکانیک کنید.

 • سیامک
  2 اردیبهشت 1397

  چه گونه واز کجا وارد رشته مدیریت MBA شوم ؟

  • ملیحه فراهانی
   17 مرداد 1400

   سلام …
   شرکت در کنکور ارشد MBA برای همه امکانپذیر است. شما میتونید از طریق آزمون ارشد و زدن درصد بالا در درس های جیمت، ریاضی و زبان رتبه کسب کنید و در دانشگاه های که این رشته را میپذیرنن شرکت کنید.
   اما فراموش نکنید که اکثرا بچه های فنی و مهندسی این رشته را قبول میشنود اونهم به این دلیل هست که ریاضی مهندسی، تست هوش و جیمت و همینطور زبان تخصصی و عمومی دارد که باید به این درس ها مسلط باشید.

 • سیامک
  2 اردیبهشت 1397

  چه گونه و از کجا وارد رشته مدیریت MBA

 • آرش
  21 فروردین 1397

  این مزخرفات چیه؟!!
  درآمد در ایران فقط توی دلالیه و بس.
  البته بعضی رشته ها هم پردرآمد هستن که همه کس نمیتونن بخونن مثل دندانپزشکی و … و نیازمند برنامه ریزیه زمان بر هست.

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام