بررسی وضعیت تعطیلی مدارس در زمان شیوع ویروس کرونا (آپدیت مهر ۹۹)

0 213

این روزها ویروس کرونا، با وزن ناچیز خود، یکه تاز دنیای امروز شده و  همه ارکان زندگی فردی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار داده است. از سلامت جسمی و روحی تا فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی همگی دست خوش تغییراتی شده اند و نظام آموزش و پرورش که یکی از ارکان اساسی هر جامعه ای می باشد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به دلیل اینکه این سازمان با کودکان و نوجوانان سر و کار دارد، نیازمند تمهیدات خاصی است که در این دوران بیماری و آسیب های شدید جسمی به کسی ضرری وارد نشود. به همین دلیل کشورهای مختلف دنیا و سیستم آموزشی آنها در مقاطع مختلف تحصیلی به خصوص بخش دانش آموزی برای مقابله با این ویروس و ادامه دادن فعالیت های اموزشی خود برنامه های خاصی اعمال کرده‌اند.

وضعیت مدارس در سال تحصیلی جدید

 

وضعیت مدارس در سال تحصیلی جدید

با توجه به ادامه دار بودن شیوع بیماری کووید 19 در آغاز سال تحصیلی جدید و لزوم اعمال اقدامات مناسب در وضعیت های مختلف(سفید، زرد، قرمز)، شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید 1400-1399 از سوی آموزش و پرورش به ادارات کل استان ابلاغ شد.

بر اساس این شیوه نامه، در این شرایط خاص شبکه آموزش دانش آموزی شاد به عنوان بخشی از محیط کار، آموزش و نگهداری تمام دانش آموزان مدرسه تعریف شده است.

با این حال تعامل و ارتباط بین معلمان و دبیران با خانواده ها و دانش آموزان با استفاده از فرصت های مختلف حضوری، غیرحضوری و مجازی لازم است.

با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، فعالیت رسمی مدارس در سال تحصیلی جدید به صورت حضوری و غیرحضوری از 15 شهریور ماه 1399 با رعایت شرایط و ضوابط آغاز شده است.

مدارس استان به استان تعطیل شدند

به دنبال همه گیر شدن ویروس کرونا، جهت جلوگیری از ابتلاء دانش آموزان به ویروس، مدارس استان ها و شهرستان ها در مدت زمان کوتاهی تعطیل اعلام شدند.

روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان های آذربایجان غربی/شرقی، استان مرکزی، استان لرستان،اردبیل، ایلام، اصفهان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی/شمالی/رضوی، خوزستان، زنجان،کردستان و دیگر استان ها به دلیل قرمز و بحرانی شدن شرایط استان ها و برای پیشگیری از شیوع کرونا یکی پس از دیگری خبر از تعطیلی مدارس دادند.

وضعیت مدارس در استان های مختلف

شرایط کرونا استان ها را با توجه به تعداد مبتلایان و میزان شیوع بیماری، به 3 دسته ی سفید، زرد و قرمز تقسیم کرده است. آموزش های مجازی و نحوه بازگشایی مدارس در استان ها با شرایط مختلف، متفاوت است.

بر اساس شیوه نامه ابلاغ شده توسط اموزش و پرورش، وضعیت مدارس در هر یک از دوره ها و در شرایط مختلف بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

فعالیت های آموزشی در مناطق سفید

در مناطق سفید نوع آموزش و فعالیت های مربوط به آن مانند گذشته به صورت حضوری و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می باشد.

در این استان ها دانش آموزان در تمامی پایه های ابتدایی، متوسطه دوره اول، متوسطه دوره دوم، هنرستان و کار و دانش مطابق با برنامه درسی در کلاس درس حضور دارند.

در برخی موارد بنا به صلاح دید (در دوران ابتدایی) ممکن است 90 درصد آموزش ها به صورت حضوری و 10 درصد مجازی باشد که آموزش های مجازی بیشتر در قالب ارائه تکالیف درسی و فوق برنامه می باشد.

فعالیت های آموزشی در مناطق زرد

در مناطق زرد فعالیت های آموزشی و ارائه خدمات مقداری متفاوت است به نحوی که آموزش ها ترکیبی از فعالیت های حضوری و مجازی است که بنا به پایه های مختلف میزان و نسبت آن ها تفاوت دارد.

وضعیت مدارس پیش دبستانی و ابتدایی به چه شکل است؟

فعالیت در این مقاطع به صورت ترکیبی از حضوری و مجازی است. در کلاس های پرجمعیت، دانش آموزها باید تقسیم شوند و پروتکل های بهداشتی باید به طور کامل رعایت شوند و محیط کلاس، آزمایشگاه و حیاط مدرسه باید بطور مداوم ضد عفونی شود.

از طرفی بنا به صلاح دید شورای مدرسه تعدادی از روزها (مثلا سه یا چهار روز در هفته) آموزش به صورت حضوری و در بقیه ایام به صورت مجازی باشد. در این شرایط آموزش مجازی تکمیل کننده آموزش حضوری می باشد.

وضعیت مدارس متوسطه دوره اول و دوم به چه شکل است؟

فعالیت های آموزشی در مقاطع متوسطه دوره اول و دوم نیز ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی می باشد. کلاس های حضوری طبق روال معمول و کلاس های مجازی نیز به صورت 35 دقیقه‌ای می باشد. کلاس های آموزشی حضوری باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی همراه باشد.مدیر مدرسه موظف است دانش آموزان هر کلاس را با توجه به مساحت کلاس و تعداد دانش آموزان به گونه ای توزیع کند که حفظ حداقل فاصله مورد انتظار مطابق پروتکل های بهداشتی امکان پذیر باشد. بنابراین ممکن است در وضعیت زرد، مدارس با حضور تمام یا بخشی از دانش آموزان دایر باشد. 

ارتباط موثر دانش آموز و معلم چه در کلاس حضوری چه در کلاس مجازی باید کماکان حفظ شود و همچنین ساعات کلی حضور در کلاس نیز جمعا به مانند سال های گذشته باشد.

فعالیت های آموزشی در مناطق قرمز

وضعیت در شرایط قرمز کاملا متفاوت است. در استان هایی با شرایط قرمز و بحرانی آموزش ها کاملا به صورت مجازی و از طریق سامانه شاد، تلویزیون و سایر روش های پیش بینی شده می باشد تا کمترین خطری جان دانش آموزان را تهدید نکند.

دانش آموزان موظفند حضور فعالی در اپلیکیشن شاد داشته باشند و مطابق برنامه درسی ارائه شده پیش روند. نوع ارتباط دانش آموز و معلم در فضای مجازی به صورت تصویری، صوتی و یا متنی است و در روزهای کاری هفته قابل اجراست.

زمان کلاس های مجازی برای پایه ی ابتدایی 25 دقیقه و برای پایه ی متوسطه 30 دقیقه در نظر گرفته شده است. حضور و غیاب دانش آموزان نیز از طریق برنامه شاد و طبق برنامه درسی ارائه شده انجام می شود.

همچنین فرآیند یادگیری آن دسته از دانش آموزانی که به هر دلیلی امکان استفاده از فضای مجازی را ندارد از طریق جزوه و درسنامه صورت می گیرد. مشخصات دانش آموزانی که فقط از طریق ارسال درسنامه، جزوات و یا تکالیف در حال یادگیری هستند از طریق مدیر مدرسه ثبت می شود.

امیدواریم که هر چه سریع تر شرایط در همه جای دنیا پایدار و سالم شود و مدارس بازگشایی شوند تا خللی در آموزش هیچ دانش آموزی نباشد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.