چطور یک معلم خصوصی در افزایش نمرات امتحان شاگرد خود تاثیر می‌گذارد؟

گرفتن یک معلم خصوصی حرفه‌ای، یکی از بهترین راه‌ها برای بالابردن نمرات امتحان است.

داشتن معلم خصوصی فرصت یادگیری بیشتر و عمیق‌تری در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. از آنجایی که یک معلم خصوصی تنها برای یک نفر درس می‌دهد طوری تدریس می‌کند که شاگردش بیشترین یادگیری را داشته باشد به همین دلیل اگر شب امتحان هم به معلم خصوصی مراجعه کنید او طوری برنامه‌ریزی می‌کند که بهترین نمره را در امتحان بگیرید. در مقاله تاثیری که کلاس خصوصی چه در شب امتحان و چه در طول سال بر نمرات امتحان شاگردان دارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

2 66

گرفتن نمره‌ی بیست هدفی نیست که با کار یکی دو روزه به آن رسید، اما هستند دانش‌آموزانی که در بازه‌ی زمانی کوتاه قبل از امتحان توانسته‌اند طوری درس بخوانند که به نمرات خیلی خوبی برسند. آن‌ها علاوه بر اینکه منابع درستی را با برنامه‌ریزی استانداردی خوانده‌اند، معلم خصوصی خوبی نیز داشته‌اند که با توجه به وقت کم و بازه‌ی زمانی کوتاه نکات مهم و امتحانی را به آن‌ها یاد داده‌ است.

از نظر ما کلاس خصوصی در افزایش نمرات امتحان دانش‌آموزان بسیار موثر است، در ادامه برای اثبات ادعای خود برهان‌هایی را مطرح می‌کنیم و از شما نیز می‌خواهیم پس از خواندن مقاله نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر در طول سال استراحت کرده‌ایم شب امتحان چطور جمع بندی کنیم؟

اگر امتحان شما نزدیک است و در طول سال به اندازه کافی درس نخوانده‌اید و هیچ مبحثی را به یاد ندارید، آنقدر وقت ندارید که همه‌ی مباحث کتاب را به ترتیب بخوانید و به طور کامل یاد بگیرید، بهتر است از یک راهنما مانند یک معلم خصوصی که در کار خود خبره است و شاگردان قبلی او در امتحانات موفق بوده‌اند کمک بگیرید.

یک معلم خصوصی خوب می‌تواند مباحث را طوری به شما آموزش دهد که خیلی زود آن را یاد بگیرید. از نظر معلمان خصوصی ماهر و کاربلد این امکان وجود دارد که در بازه‌ی زمانی کوتاهِ یکی دو روزه مباحث مهم امتحانی را با دانش‌آموز کار کرد.

معلم خصوصی، نقاط ضعف شما را تشخیص می‌دهد. بنابراین در وهله‌ی اول مباحث مهمی که بیشترین مشکل را در آن‌ها دارید به شما آموزش می‌دهد، سپس به سراغ مباحث دیگر می‌رود. همچنین راه‌حل‌ها و تکنیک‌های اساسی برای امتحان را با شما مرور می‌کند. او می‌تواند در بازه‌ی زمانی کوتاه شب امتحان شما را به آمادگی خوبی برساند و برایتان یک جمع‌بندی کلی انجام دهد.

گذشته از این نکات برخی مباحث پایه‌ای هستند؛ شما اگر تابع را در سال‌های دهم و یازدهم را به خوبی یادنگرفته باشید، در امتحان نهایی سال دوازدهم دچار مشکل خواهید شد. برای اینکه برگردید و مباحث سال‌های گذشته را بخوانید وقت زیادی نیاز دارید. در این شرایط یک معلم خصوصی می‌تواند در بازه‌ی زمانی کوتاه قبل از امتحان، مباحث پایه‌ای را به شما آموزش دهد.

همیشه مباحثی هستند که خیلی آن‌ها را بلد نیستیم و هر چه می‌خوانیم یاد نمی‌گیریم احتمال اینکه آن‌ها را بخاطر روش تدریس اشتباه معلم خود یاد نگرفته باشیم خیلی زیاد است، یک معلم خصوصی خوب می‌تواند روش تدریس درستی را برای آموزش به ما انتخاب کند و مباحث را برای ما ساده کند.

هماهنگی کلاس خصوصی با برنامه‌ی درسی در طول سال تحصیلی

یکی از مزایای داشتن معلم خصوصی، استفاده از فرصت بیشتر برای یادگیری است. معلم خصوصی دروس را یکبار دیگر و متناسب با سطح یادگیری و هوش دانش‌آموز به او تدریس می‌کند. همینطور نکات و راه‌حل‌هایی بیشتر از کتاب درسی را در اختیار شاگردش قرار می‌دهد.

این باعث می‌شود دانش‌آموز بیشتر از سایر همکلاسی‌هایش روی یادگیری یک مفهوم کار کند و درک مفاهیم دشوار برایش آسان‌تر شود. در نتیجه درس خواندن شب امتحانی برای دانش‌آموزی که از کمک معلم خصوصی برخوردار است راحت‌تر می‌شود، او آمادگی بیشتری برای امتحان دارد و نمرات بهتری می‌گیرد.

دانش‌آموزی که معلم خصوصی دارد به دلیل اینکه مباحث را بیشتر مرور می‌کند، سریع‌تر آموخته‌های خود را به حافظه بلندمدت می‌فرستد و دیرتر فراموش می‌کند.

در سایت استادبانک می‌توانید لیست بهترین معلمان خصوصی کشور را در هر مقطع و درسی که می‌خواهید پیدا کنید؛ برای دیدن لیست اساتید تدریس خصوصی استادبانک کلیک کنید.

تقویت عادت‌های مفید مطالعه

هالیا گوتز، استادیار ریاضیات در دانشگاه چاپمن می‌گوید: “هدف از تدریس خصوصی، آموزش “کمک به خود” به شاگردان است و هدایت آن‌ها به سمتی است که به افراد مستقلی تبدیل شوند و دیگر نیازی به استاد راهنما نداشته باشند.”

یک معلم خصوصی خوب، مستقل بودن را به شاگردش می‌آموزد، معلم با یاددادن روش‌های صحیح مطالعه با توجه به شیوه‌ی یادگیری خود شاگرد، او را در درس خواندن خودکفا می‌کند. معلم خصوصی با توجه به خلق و خو، سلایق و عادات شاگردش، برای او برنامه‌ریزی روزانه و بلند مدت انجام می‌دهد. به طوری که علایق و سرگرمی‌های این شاگردان را در برنامه می‌گنجانند و کم کم ساعات مطالعه‌ی آن‌ها را افزایش می‌دهند.

کلاس خصوصی به این دلیل که آزادی زیادی به شاگرد برای بیان خود می‌دهد، ترس از شکست را در او از بین می‌برد. از طرفی معلم خصوصی مفاهیمی که در نظر شاگردِ ضعیف بسیار سخت می‌آیند را برای او ساده می‌کند و به او نشان می‌دهد که می‌تواند از پس سوالات سخت بربیاید.

به این طریق اعتماد به نفس شاگرد افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات زیادی نسبت بین کلاس خصوصی و اعتماد به نفس شاگردان را بررسی کرده‌اند. این تحقیقات اذعان دارند شاگردانی که از آموزش شخصی سازی شده برخوردارند، در آینده نیز اعتماد به نفس و روحیه‌ی جنگنده‌ی بیشتری دارند.

ما نیز در مقاله‌ی دیگری به بررسی نقش معلم خصوصی در اعتماد به نفس شاگردان پرداخته‌ایم.

معلم با یاددادن روش‌های صحیح مطالعه با توجه به شیوه‌ی یادگیری خود شاگرد، او را در درس خواندن خودکفا می‌کند.ارتباط دو نفره

در کلاس خصوصی تمام تمرکز معلم برای یک دانش‌آموز است. این ویژگی اساس تعریف کلاس خصوصی است. معلم خصوصی حرفه‌ای می‌داند با دانش‌آموزان مختلف با هر سطح علمی و توانایی یادگیری چطور برخورد کند. بنابرین می‌تواند سبک تدریسش را متناسب با شرایط و یادگیری شاگرد تنظیم کند. او نقاط ضعف و قوت شاگردش را مشخص می‌کند و برای حل مشکلات شاگرد از پایه برنامه‌ریزی می‌کند.

این اتفاقی است که در یک کلاس عمومی نمی‌افتد. در مدرسه و کلاس‌های درس 20 یا 30 نفری، معلم باید طبق درسنامه‌ی از پیش تعریف‌شده تدریس کند و روش تدریس ثابتی برای همه‌ی شاگردان دارد. در نتیجه همیشه تعدادی از شاگردان هستند که درس را به خوبی نمی‌فهمند و نمراتشان به همین دلیل پایین می‌آید. از آنطرف تعدادی هم هستند که درسشان از متوسط کلاس بالاتر است و مطالب کلاس برایشان خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

آموزش روش‌های آمادگی برای امتحان

خیلی از شاگردان می‌گویند ما همه چیز را بلدیم اما سر جلسه امتحان به یکباره فراموش می‌کنیم. یک معلم خصوصی خوب باید شگردهای آمادگی برای امتحان و کم‌ کردن اضطراب را به شاگردش آموزش دهد. او با برنامه‌ریزی، شاگرد را به تسلط و مدیریت زمان قبل از امتحان عادت می‌دهد. سپس کتاب‌ها، جزوات و سوالاتی که بهتر است برای امتحان بخواند را با او مرور می‌کند.

معلم خصوصی حرفه‌ای همزمان یک مشاور حرفه‌ای نیز هست! او همزمان با تدریس خود اگر متوجه موانع ذهنی و مشکلاتی مانند کمبود اعتماد به نفس، ترس از شکست، اهمال کاری و… در شاگردش بشود، برای حل آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند زیرا این مشکلات روی پیشرفت درسی شاگرد تاثیر بدی می‌گذارد.

به عنوان مثال معلم خصوصی در ارتباط مداومی که با والدین شاگرد دارد، اگر متوجه شود ریشه‌ی عدم اعتماد به نفس و ترس‌های شاگرد فشار والدین است سعی می‌کند با والدین صحبت کند و از آن‌ها بخواهد رفتار خود را با فرزندشان اصلاح کنند.

خاطره‌ای از مجتبی نریموسی استاد ریاضی در استادبانک:


Ostadbank Quotes
استاد مجتبی نریموسی
برای دیدن لیست اساتید تدریس خصوصی ریاضی استادبانک کلیک کنید.

من شاگرد کلاس نهمی داشتم که روز قبل از امتحان گریه می‌کرد و می‌گفت من هیچ چیز را بلد نیستم و امتحان نهایی ریاضی را پاس نمی‌کنم! من قبلا با او کار کرده بودم و می‌دانستم که هوش ریاضی خوبی دارد، به او گفتم تو احتمالا همه چیز را بلدی اما چون مباحث در ذهنت نظم ندارند، آشفته شده‌ای و فکر می‌کنی چیزی بلد نیستی. اگر با هم جمع‌بندی کنیم همه چیز درست می‌شود.

من مباحث مهم کتاب که در امتحان سوالات زیادی از آن‌ها می‌آید را یکی یکی با او مرور کردم و متوجه شدم در کدام مباحث مشکل دارد، سپس مبحث را بصورت پایه‌ای برایش تدریس می‌کردم. او می‌گفت: «چقدر این مبحث راحت بوده درصورتیکه به نظر من خیلی سخت می‌آمد.» یادگیری سریع او هم به دلیل هوش ریاضی خوبش بود و هم روش تدریس استانداردی که من انتخاب کرده بودم.

پس از جمع‌بندی نمونه سوالات سال‌های قبل را با هم حل کردیم و این شاگرد از اینکه سوالات به نظرش بسیار آسان می‌آمد خیلی خوشحال شد و ایمان داشت که حتما نمره‌ی خوبی می‌گیرد.

البته یکی دیگر از فواید کلاس برای او این بود که شیوه‌ی مرور و جمع‌بندی قبل از امتحان را یادگرفت و به من می‌گفت: «یاد گرفتم که چطور بفهمم در کدام مباحث مشکل دارم و باید سوالات بیشتری از آن مبحث حل کنم.»


سخن پایانی

معلم خصوصی علاوه بر اینکه در شب امتحان، وقتی گیج شده‌ایم و چیزی بلد نیستیم بهترین گزینه است، در طول سال برای داشتن آمادگی کامل و گرفتن بهترین نتیجه در امتحان داشتن معلم خصوصی تاثیر بسیار زیادی دارد؛ زیرا قبل از تدریس معلم مدرسه، شاگرد را با مباحث آشنا می‌کند و مباحث را با روش تدریس دقیقی برای او جا می‌اندازد. همینطور روش‌های درست مطالعه و یادگیری را به شاگردش یاد می‌دهد طوری که شاگرد مستقل شود و بر روند درس خواندن و یادگیری خود مسلط شود.

✒️  آیا تابحال برای آمادگی در امتحان، معلم خصوصی گرفته‌اید؟
از کار با معلم خصوصی خود راضی بوده‌اید؟
به نظر شما کار درستی است که در شب امتحان معلم خصوصی بگیریم؟
نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. میثم می گوید

  سلام
  با این وضع قیمتا هزینه گرفتن معلم خصوصی اونم برای هر درس زیاد نمیشه؟ برای بچه هایی که ابتدایی می خونن چی؟ باید معلم ابتدایی بگیرم براش؟

  1. زهرا رهنما می گوید

   با سلام و احترام به شما دوست عزیز
   بله کاملا حق با شما هست دلایل افت تحصیلی ممکنه زیاد باشه و با شرایط سخت مالی که برای اکثر خانواده‌ها ایجاد شده جبران افت تحصیلی بچه ها به کمک معلم خصوصی شاید سخت به نظر بیاد ولی ما در استاد بانک شرایطی رو فراهم کردیم که بتونین بر اساس هزینه مد نظر، شهر، مقطع و سایر المان‌ها بهترین معلم رو برای فرزندتون انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم راهنمای محاسبه هزینه تدریس خصوصی رو مطالعه بفرمایید. در صورت نیاز می تونین با مرکز تماس استاد بانک تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.