معرفی رشته گرافیک | بررسی بازارکار و آینده شغلی آن

2 23,916

معرفی رشته گرافیک از رشته های دانشگاهی هنر برای علاقه‌مندان این رشته خیلی جذاب است. گرافیک کار با رنگ و نمادهاست و پر از نوآوری است. علاوه بر این جزو رشته‌های متفاوت در دوره دبیرستان محسوب می‌شود. وقتی خیلی از دانش‌آموزان در حال خواندن کتاب‌های زیست و شیمی یا حل کردن مسئله‌های فیزیک و ریاضی هستند، دانش‌آموزان گرافیک با رنگ، قلم‌مو و لوازم نقاشی کیف می‌کنند.

در این مقاله می‌خواهیم به طور مفصل به این رشته بپردازیم با من در مجله استادبانک همراه باشید.

معرفی رشته گرافیک در دانشگاه؛ چرا این رشته طرفداران زیادی دارد؟

برای وارد شدن به گرافیک دو راه وجود دارد.:

 • اولا می‌توانید گرافیک را به عنوان رشته دبیرستانتان انتخاب کنید و در هنرستان مشغول به تحصیل شوید. سپس کنکور بدهید و وارد دانشگاه‌های فنی‌ و حرفه‌ای شوید.
 • راه دوم هم این است که کنکور هنر بدهید و در انتخاب رشته، گرافیک را انتخاب کنید.

تنوع و خلاقیت در رشته گرافیک حرف اول را می‌زند و برای موفقیت باید خالق طرح و ایده‌های جدید باشید.

شناختن علائم، سمبل‌ها و نمادها مهم است و باید از آن‌ها در جای درست استفاده شود. یکی از ویژگی‌های عالی این رشته همین است. به بیان دیگر گرافیک یک زبان تصویری است که می‌توانید از آن برای بیان حالات درونی و نگرش‌های ذهنی خودتان استفاده کنید. به هر حال یادگیری گرافیک جذابیت‌های زیادی دارد که در حین تحصیل متوجه آن‌ها می‌شوید.

معرفی رشته گرافیک در دانشگاه سراسری

دانشجویان رشته گرافیک باید چه روحیه و استعدادی داشته باشند؟

اگر این رشته را انتخاب می‌کنید، باید به قول معروف “پیه سختی‌های آن را هم به تنتان بمالید”! بله این رشته همانند هر رشته دیگری سختی‌هایی دارد. به طور مثال باید از قوه تخیلتان استفاده کنید و سرعت و گیرایی بالایی داشته باشید. روحیه اجتماعی بالا و توانایی کار گروهی در این رشته مهم است و اگر نمی‌توانید با بقیه به راحتی کنار بیایید، کارتان سخت می‌شود.

تقریبا همه دانشجویان می‌گویند که هزینه رشته گرافیک بالا است و خرید وسایل متنوع برای انجام پروژه‌ها و کارها ضروری است. متاسفانه قیمت وسایل رشته گرافیک روز به روز بیشتر می‌شود و شاید نسبت به چند سال گذشته 10 برابر شده باشد.

بعضی از وسایل لازم برای این رشته، دوربین و فیلم عکاسی، مقواهای مختلف، ورقه آهنی و تکه‌های چوبی است. در این رشته نقاشی با گواش، آبرنگ، پاستل، مداد رنگی، مداد طراحی و رنگ روغن را یاد می‌گیرید. از این بهتر چه می‌خواهید!!

مورد دیگری که برای موفقیت بیشتر دانشجویان گرافیک در بازارکار مهم است، کار با نرم‌افزارهای مختلف گرافیک و توانایی طراحی پوستر، آرم و لوگو است.

رتبه لازم برای رشته گرافیک چند است؟ چقدر شانس قبولی داریم؟

در معرفی رشته گرافیک باید به شرایط قبولی و پذیرش آن در دانشگاه‌ها هم اشاره کنیم. قبول شدن در رشته گرافیک در دانشگاه دولتی خیلی کار راحتی نیست و باید کنکور و آزمون عملی بعد از آن را خیلی خوب بگذرانید. به عنوان مثال گرافیک دانشگاه هنر تهران و خود دانشگاه تهران فقط 10 ـ 12 نفر ظرفیت دارند و قبولی در آن‌ها مستلزم نلاش فراوان است.

دانشگاه‌های دیگری مانند الزهرا، دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران تهران، غیرانتفاعی سوره و هنر اصفهان، شیراز، اهواز، سمنان، گیلان، رشت و … دیگر دانشگاه هایی هستند که در این رشته پذیرش دارند.

رتبه لازم برای رشته گرافیک

حداکثر رتبه لازم رشته گرافیک برای داوطلبان منطقه 2 حدودا 4000 است و داوطلبان منطقه 3 هم تا رتبه 6000 شانس قبولی دارند. البته باید حواستان باشد که این رشته جزو رشته‌های نیمه متمرکز است و آزمون عملی هم دارد. پس حتما در آزمون عملی عملکرد خوبی داشته باشید تا بتوانید نمره لازم را کسب کنید.

شرایط ورود به رشته گرافیک در هنرستان چیست؟

علاوه بر انگیزه و علاقه، باید در حوزه نقاشی و خلاقیت توانایی کافی داشته باشید. در ضمن حداقل معدل 16 برای ورود به این رشته لازم است.

رشته گرافیک بدون کنکور و در دانشگاه آزاد

علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند در دانشگاه‌هایی که بدون کنکور یا با کنکور دانشجو می‌پذیرند، شروع به تحصیل کنند. معمولا دانشگاه‌های علمی کاربردی و غیرانتفاعی دارای این رشته تحصیلی هستند. مثلا دانشگاه‌های آزاد مشهد، اهواز، لاهیجان و ماهشهر دارای رشته گرافیک هستند.

خوشبختانه این رشته در اکثر دانشگاه‌های پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی وجود دارد و مشکلی از این لحاظ برای علاقه‌مندان وجود نخواهد داشت.

شاخه های رشته گرافیک چه هستند؟

شاخه‌های دانشگاهی مقطع کارشناسی پیوسته گرافیک گرافیک :

 • پوستر و نشانه: در این شاخه با صفحه آرایی کتاب و مجله، عکاسی، انواع رسانه، مدیریت مراکز و سازمان‌های هنری و … آشنا می‌شوید.
 • تصویرسازی: به عنوان جذاب‌ترین شاخه گرافیک شناخته می‌شود. در این شاخه تصویرسازی‌های زیبا به صورت نقاشی، گرافیکی و حاوی یک پیام به بیننده منتقل می‌شود.
 • چاپ و دسته‌بندی: آشنایی با روش‌های چاپ و نقوش سنتی در این شاخه اهمیت زیادی دارد.
 • گرافیک تزیینی و محیطی: در این شاخه از گرافیک، زیباتر کردن محیط و فضای جامعه و شهر مورد بررسی قرار می‌گیرد. مثلا نقاشی‌های دیواری، زیباتر کردن کوچه و خیابان‌ها و مکان‌های مختلف سطح شهر

افرادی که کنکور هنر می‌دهند، در یکی از شاخه‌هایی که ذکر شد شروع به تحصیل می‌کنند. اما در دوره هنرستان و کار و دانش هم شاخه‌ای از گرافیک مانند گرافیک کامپیوتر وجود دارد. زمانی که افراد دیپلم خود را می‌گیرند، می‌توانند در مقطع کاردانی و سپس کارشناسی تحصیلاتشان را ادامه دهند.

 • دروس رشته گرافیک در دانشگاه: تاریخ هنر جهان، کارگاه گرافیک، مبانی تصویرسازی، عکاسی، خط در گرافیک، طراحی و … است. یادتان باشد شما یک طراح گرافیک هستید (Graphic Designer) و کلمه گرافیست در لغت اشتباه است و به غلط بر سر زبان‌ها افتاده است.
 • دروس رشته “گرافیک کامپیوتر” در دانشگاه: طراحی گرافیکی سیاه و سفید، طراحی گرافیکی رنگی، کاربر رایانه، گرافیک رایانه‌ای و تایپ رایانه‌ای است.

در چه زمینه‌هایی می‌توانیم کار کنیم؟

این رشته خوشبختانه جای کار زیادی دارد و می‌توان کلی تجربه جذاب و هیجان‌انگیز در آن داشت. کارهایی مثل:

 • قبول پروژه‌های گرافیکی
 • طراحی پوستر
 • طراجی جلد کتاب و مجله
 • طراحی لوگو و آرم
 • طراحی حروف
 • آگهی‌های تبلیغاتی
 • صفحه‌آرایی کتاب‌ها و نشریات مختلف
 • طراحی برای سایت‌ها
 • تصویرسازی‌های مختلف و طراحی نقشه

کارهای متنوعی است که شما به عنوان یک طراح گرافیک می‌توانید انجام دهید.

بازارکار رشته گرافیک چطور است؟

بازارکار رشته گرافیک تقریبا خوب است ولی درآمدتان به توانایی‌های فردی شما هم بستگی دارد. مثلا اگر بتوانید خلاقیت طراحی لوگو داشته باشید، مشتریان زیادی پیدا می‌کنید. چون هر کسی نمی‌تواند لوگوهای ساده و در عین حال پرمفهوم طراحی کند.

اگر کارتان خیلی خوب باشد، می توانید در

 • صداوسیما
 • وزارت ارشاد
 • شرکت‌های معروف تبلیغاتی
 • آموزشگاه‌ها
 • چاپخانه‌ها

مشغول به کار ‌شوید. مهم این است که بتوانید در طول دوران دانشجویی توانایی‌هایتان را کشف کنید و آن‌ها را به زیبایی به نمایش بگذارید.

اما اگر در یکی از این موارد کاری پیدا نکردید، سعی کنید تجربه به دست بیاورید و از کارهای کوچک شروع کنید. پروژه‌های مستقل دریافت کنید و سفارش بگیرید. مهم این است که کارتان را از یک جایی شروع کنید و همواره در حال یاد گرفتن و تجربه کردن باشید.

این رشته جای کار زیادی دارد و اگر بتوانید نرم‌افزارهای فتوشاپ (Photoshop)، کورل دراو (CorelDRAW)، ایلوستریتور (Adobe Illustrator) و ایندیزاین (Adobe InDesign) را به خوبی بشناسید و به آن‌ها مسلط شوید، آینده روشن‌تری در زمینه گرافیک خواهید داشت. البته اکتفا به این نرم‌افزارها کافی نیست و باید به مرور زمان به اطلاعات فنی خودتان اضافه کنید.

اگر یک تازه‌کار هستید و دوست دارید در این زمینه موفق‌تر شوید، پیشنهادات زیر را جدی بگیرید:

 • مفعپاهیم پایه و رنگ‌شناسی را به خوبی یاد بگیرید.
 • یک پیج در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی بسازید و کارهایتان را به نمایش بگذارید تا جامعه بیشتری شما را ببینند.
 • در صفحات مجازی به راحتی در دسترس مخاطب باشید و پاسخ دایرکت‌ها و کامنت‌ها را بدهید.
 • در ابتدای کار قیمت پایین‌تر بدهید تا پیشنهادات بیشتری به شما شود. با گذشت زمان و حرفه‌ای شدنتان، مبالغ بیشتری تعیین کنید.
 • در یادگیری کوشا و حریص باشید و همواره به اطلاعات علمی و فنی خود اضافه کنید.
 • تمرین زیاد و مستمر داشته باشید و مهم‌تر از همه انتظار پیشرفت یک شبه نداشته باشید.

در کشورهای خارجی این رشته خواهان زیادی دارد و سالانه به تعداد افرادی که استخدام می‌شوند اضافه می‌شود. پس زمینه برای مهاجرت مهیا است. به خصوص در کشورهای استرالیا و آمریکا به چنین افرادی بهای زیادی داده می‌شود.

درآمد گرافیست ها چقدر است ؟

نمی‌توانیم درآمد رشته گرافیک را به طور واضح مشخص کنیم. اما اگر به صورت پاره وقت و در حین تحصیل کار کنید، یه راحتی ماهیانه 1 ـ 1.5 میلیون به دست می‌آورید. با حرفه‌ای شدن کارتان، درآمد بیشتری کسب می‌کنید.

اگر در سازمان‌های خصوصی مشغول به کار شوید، بین 1 ـ 16 میلیون و به صورت میانگین 5 میلیون درآمد ماهیانه خواهید داشت. این مقدار برای افراد بسیار حرفه‌ای در سازمان‌های دولتی حداکثر 12 میلیون و میانگین 3 میلیون است.

البته می‌توانید کارتان را به صورت آزاد و فریلنسری انجام دهید و به طور مستقل می‌توانید بین 500 هزار تومان تا 30 میلیون درآمد ماهیانه داشته باشید. اگر به طور مستقل و به صورت دورکاری پروژه قبول کنید، میانگین 7ـ 8 میلیون درآمد دارید. (منبع)

البته همیشه هم همه چیز گل و بلبل نیست! یادتان باشد هر فردی با توانایی‌های ذاتی خودش می‌تواند گلیمش را از آب بیرون بکشد. پس اگر واقعا به این رشته علاقه‌مند شده‌اید، وارد آن شوید و هنرتان را به زیبایی به نمایش بگذارید.

خب با این تفاسیر گرافیک را به عنوان رشته تحصیلی و فعالیت شغلی انتخاب می‌کنید؟ کدام شاخه‌های آن را بیشتر دوست دارید؟ خوشحال می‌شویم نظرات شما را در کامنت ها بخوانیم.

? از چه روشی می‌توانیم برای تحصیل در رشته گرافیک اقدام کنیم؟

می‌توانید در سال دهم دبیرستان رشته گرافیک را انتخاب کنید و وارد هنرستان شوید. سپس دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته را بگذرانید. همچنین می‌توانید کنکور هنر بدهید و وارد رشته گرافیک در یکی از دانشگاه‌ها شوید.

گرایش‌های رشته گرافیک در دوره کارشناسی چیست؟ ?

پوستر و نشانه، تصویرسازی، چاپ و دسته‌بندی، گرافیک تزیینی و محیطی

کدام شاخه گرافیک بهتر است؟ ??‍?

این موضوع به علاقه شما بستگی دارد. همه گرایش‌ها با توجه به توانایی‌های فردی شما جای کار و خلاقیت دارند. اما گرایش تصویرسازی بیشتر از سایر شاخه‌ها جای کار دارد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. Kosar می گوید

  ممنون بابت این مطالب،بسیار مفید بود??

  1
 2. Pari می گوید

  معدل پایه نهم باید چقدر باشه که بریم رشته گرافیک؟ چون من امسال تعیین رشته دارم

  5