معرفی رشته هوافضا – بررسی بازار کار رشته هوافضا در مصاحبه با حسین خوشگفتار مقدم

0 4,760

معرفی رشته هوافضا – بازار کار رشته هوافضا در مصاحبه با آقای حسین خوشگفتار مقدم

آنچه مطالعه خواهید کرد

در این مطلب و در مصاحبه با آقای حسین خوشگفتار مقدم (رتبه 1 دکتری) درخصوص معرفی رشته هوافضا، بازار کار رشته هوافضا ، درآمد مهندسی هوافضا ، معرفی رشته هوافضا و بازار کار ، کارشناسی ارشد هوافضا ، گرایشهای هوافضا ، همچنین به بهترین گرایش هوافضا صحبت خواهیم کرد.

مقدمه مصاحبه:

بیشتر داوطلبین کنکور رشته های ریاضی به دنبال رشته های قدیمی و مطرح هستند و هدف خود را در انتخاب رشته ، رشته هایی مثل مهندسی برق، عمران یا معماری قرار میدهند. اما رشته های نو ظهوری نیز وجود دارند که به مراتب جذاب تر هستند. یکی از این رشته های جدید مهندسی هوافضا است که با داشتن پایه ریاضی فیزیک قوی و همچنین علاقه دانش آموزان میتوانند که در این رشته به موفقیت دست پیدا کنند.

به همین ترتیب برای آنکه داوطلبان بتوانند انتخاب رشته ای درست و معقولانه ای داشته باشند و در آینده شغلی خود موفق عمل کنند، ما با جناب آقای حسین خوشگفتار مقدم (رتبه 1 دکتری هوافضا) مصاحبه ای را ترتیب دادیم و با معرفی رشته هوافضا و بازار کار رشته هوافضا از زبان ایشان خواستیم تا اندکی یاری به داوطلبین سردرگم برسانیم.

در ادامه این مصاحبه و مطالب دیگر خواهید خواند :

 • معرفی رشته هوافضا و بازار کار آن توضیح داده میشود.
 • کارشناسی ارشد هوافضا به چند گرایش تقسیم میشود.
 • معرفی رشته مهندسی هوافضا و بهترین گرایش هوافضا به طور کامل.
 • درامد مهندسی هوافضا خوب است؟

  معرفی رشته هوافضا | بازار کار رشته هوافضا | درآمد مهندسی هوافضا | معرفی رشته هوافضا و بازار کار | کارشناسی ارشد هوافضا | گرایشهای هوافضا

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه‌ی آشناییتون با رشته هوافضا برای ما بگید.

حسین خوشگفتار مقدم هستم. در مقطع لیسانس در دانشگاه مالک اشتر مشغول به تحصیل بودم و در مقاطع بالاتر در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کردم. رتبه ام در دوره ی لیسانس 720 ، ارشد 10 و دکتری 1 شد.

من ابتدا در دوره ی دبیرستان به شیمی علاقه ی زیادی داشتم و در المپیاد شیمی هم شرکت کرده بودم. اما بنا به دلایلی نتونستم در آزمون حضور داشته باشم و سر همین موضوع خیلی روحیه ام رو از دست دادم.

بعد از کنکور، در موقع انتخاب رشته، رشته های پلیمر و شیمی و مهندسی شیمی رو انتخاب کردم و از اونجایی که پدرم مشاور کنکور هستن من رو با دانشگاه مالک اشتر که تازگی شروع به فعالیت کرده بود آشنا کرد.

در اون زمان دانشگاه مالک اشتر رشته های کمی از جمله هوا فضا رو ارائه میداد و من هم در فرم انتخاب رشته، هوافضا رو صرفا بخاطر دانشگاه قرار دادم و همین رشته رو هم قبول شدم. با ورود به این رشته، شناخت کافی به این رشته رو پیدا کردم و کم کم به مهندسی هوا فضا علاقه مند شدم.

2- میتونید گرایشهای هوافضا رو به ما معرفی کنید؟

در مقطع کارشناسی این رشته گرایش بندی نداره و افراد به عنوان مهندس هوافضا شناخته میشه. اما در مقاطع ارشد و دکترا این گرایش ها و تقسیم بندی ها صورت میگیره. در دوره کارشناسی ارشد هوافضا 5 گرایش وجود داره:

گرایش آیرودینامیک

کلیت کار مطالعه و بررسی نیرو های هوایی و تاثیر اونها بر روی اجسام پرنده هست. در واقع به طور کل تقابل سیالات با اجسام رو  در این گرایش بررسی میکنیم. طراحی بال، لوله های هوایی و بدنه هواپیما نیز به عهده ی مهندسانی است که در این گرایش مشغول هستند.

گرایش های رشته هوا فضا : گرایش پیشرانش

گرایش جلوبرندگی (هوافضا گرایش پیشرانش)

طراحی سامانه های جلوبرندگی مثل موتورهای هوازی و غیر هوازی به عهده مهندسین فعال در گرایش پیشرانش است. درواقع گرایش ایرودینامیک بیشتر در زمینه سیالات صحبت میکنه. اما گرایش پیشرانش در زمینه سیالات بعلاوه احتراق صحبت میکنه. در دیگر گرایش های رشته مهندسی هوافضا اصلا واحد های مربوط به شیمی وجود ندراه. اما در این گرایش به میزان کم شیمی نیز مطرح میشه.

گرایش دینامیک پرواز

 در این گرایش و در بحث پرنده های هوا فضایی مهندس بحث دیداری و محاسباتیش رو مورد بررسی قرار میده. مثلا اختلالات به وجود آمده در حین پرواز و طراحی سیستم های اتوپایلوت و از این قبیل کارها برعهده مهندسین مشغول در گرایش دینامیک پرواز است.

گرایش سازه های هوافضایی

این گرایش بیشتر به مکانیک جامدات یا رشته های سازه ای مثل عمران نزدیک است. محاسبات بارهای وارده بر هواپیما و تجهیزات و رساندن به وزن استاندارد سازه از جمله کاهایی است که در این گرایش انجام میدهند.

گرایش مهندسی فضایی

بررسی سامانه هایی که خارج از جو قرار دارند،  مثل موشک ها و ماهوراه ها از جمله وظایف این مهندسین است. البته با توجه به شرایط خاص موجود در خلاء کمی محاسبات متفاوت میشه. مثلا در این گرایش ما اصلا محاسبات آیرودینامیکی نداریم.

3- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته هوافضا پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدن؟

دانشگاه های داخل تهران به طور کل دانشگاه های خوبی در زمینه رشته هوافضا هستند. برای مثال دانشگاه صنعتی شریف، خواجه نصیر و امیرکبیر بسیار خوب در این زمینه عمل میکنند. در شهرستان نیز دانشگاه مالک اشتر شاهین شهر اصفهان که متعلق به وزارت دفاع هست در زمینه هوا فضا تاکنون به خوبی ایفای نقش کرده.

دلیل برتری دانشگاه های داخل تهران اجتماع اساتید خوب در آن هست. همچنین بخاطر حضور دانشجو های نخبه در این دانشگاه ها، محیط علمی و پژوهشی خوبی رقم خورده که باعث افزایش سطح علمی آنها میشوند.

درخصوص دانشگاه مالک اشتر اصفهان  باید گفت که تمام پشتوانه ی علمی وزارت دفاع  بر دوش این دانشگاه است. همچنین به دلیل بودجه ی زیادی که وزارت دفاع در اختیار این دانشگاه قرار میده، آزمایشگاه ها و کارگاه های خوبی با تجهیزات زیاد وجود داره و همین موضوع باعث تربیت دانشجو هایی با سطح عملی بالا میشه.

4- گرایشهای هوافضا و بازار کار رشته هوافضا چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

 • روحیه حل مسئله داشته باشه.
 • پایه ریاضی قوی داشته باشه. تمام این رشته حول محور ریاضی و فیزیک میچرخه و فردی با سطح ریاضی ضعیف در حین تحصیل دچار مشکل میشه.
 • تمایل به بروز بودن داشته باشن. چون رشته مهندسی هوافضا نو بنیاد هست، بنابراین هر روز کشفیات جدیدی در این حوزه عرضه میشه. به همین جهت دانشجوهای این رشته باید همواره خودشون رو بروز نگه دارن.
 • مدیریت زمان داشته باشن. توانایی مدیریت کردن چند پروژه و کار کردن هم زمان بر روی چند پروژه از جمله کارهایی است که در بازار کار رشته هوافضا زیاد پیش میاد. به همین خاطر باید افراد فعال در این حوزه مدیریت زمان داشته باشن.
 • بتونه کار تیمی انجام بده. مثلا کار کردن به روی پروژه هایی مثل ساخت هواپیما تا 10 هزار مهندس هوافضا بر روی اون کار میکنن. پس فرد باید بتونه در تیم های کوچک یا بزرگ ایفای نقش بکنه.

  معرفی رشته هوافضا بازار کار رشته هوا فضا در صحبت های اقای خوشگفتار

5- بازار کار رشته هوافضا و همچنین درامد مهندسی هوافضا به چه صورت است؟

کسانی که حرفی و برای گفتن و ایده ای جدید برای ارائه داشته باشن میتونن هم در بازار کار رشته هوافضا و هم در دیگر رشته های مهندسی به موفقیت دست پیدا کنند. این ایده و حرف میتونه شامل زبان انگلیسی قوی ، دونستن نرم افزار های اختصاصی  و دانشگاه خوب باشه.

دونستن نرم افزار های تخصصی هر گرایش مثل سواد خوندن و نوشتن در اون رشته هست . اگر فردی دانش کار با این نرم افزار ها رو نداشته باشه به هیچ عنوان نمیتونه که در بازار کار رشته هوافضا موفق بشه.

اگر فردی این این خصوصیات رو داشته باشه میتونه در شرکت های بزرگ مثل سازمان هوا و فضایی و قدس و دیگر سازمان های حکومتی و دولتی و شرکت های کوچک مشغول به کار بشه و نقش مهمی رو در قسمت های مختلف شرکتها ایفا کنه. لازم به ذکر هست که ما بیش از 200 شرکت خصوص داریم که در این حیطه فعالیت دارند. پس با این وجود درامد مهندسی هوافضا میتونه که برای مهندس های هوافضا مطلوب باشه.

6- با توجه به شرایط معرفی رشته هوافضا و بازار کار آن به بچه ها، شما پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

این موضوع کاملا بستگی به شرایط فردی و زندگی دانشجو ها داره، اگر نیاز مالی ندارن و خانواده اونها رو به هر نحوی ساپورت میکنه اصلا به سراغ کار نرن و تا دکترا مشغول به تحصیل باشن.

ولی به طور کل اگر کسی میخواد که در بازار کار رشته هوا فضا موفق بشه بای با محیط های کاری آشنایی داشته باشه. به نظر من لازم هست که افراد در بازار کار اونهارو بشناسن و این شناخت تنها با حضور اونها در بازار کار میسر میشه.

7- هر فردی باید قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • به جستجو و تحقیق و بررسی علاقه داشته باشه. باید بتونه تا از ینترنت و یا جاهای دیگه اطالاعات روز دنیا رو به دست بیاره. این اطلاعات به دانشجوها برای موفقیت در زمینه های مختلف علمی و کاری کمک بسزایی میکنه.
 • به کار با کامپیوتر مسلط باشه. نرم افزار های تخصصی و نرم افزار های عمومی مثل ICDL از جمله مهارت هایی است که فازغ التحصیلان و یا دانش آموختگان رشته هوا فضا باید به اون آشنایی داشته باشه.

8- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار و افزایش درآمد هوافضا وجود داره؟

فردی که بخواد وارد محیط کسب و کار بشه باید اول خودش در این محیط ها حضور داشته باشه تا بتونه موفق تر عمل کنه. به نظر من کسی که بدون کسب تجربه  بخواد شرکتی رو تاسیس کنه، کار پر ریسکی رو داره انجام میده و امکان شکست شاید براش به درصد های بالاتری برسه.  همچنین کار های پروژه ای تنها با داشتن رزومه ی خوب به افراد سپرده میشه.

  معرفی رشته هوافضا | بازار کار رشته هوافضا | درآمد مهندسی هوافضا | معرفی رشته هوافضا و بازار کار | کارشناسی ارشد هوافضا | گرایشهای هوافضا

9- چقدر امکان مهاجرت در رشته هوافضا وجود داره؟

در یک سری از گرایش ها امکان اپلای تحصیلی وجود داره. اما کسی که قصد مهاجرت داره باید از یک استاد خوب معرفی نامه داشته باشه. کانادا، اوکراین و روسیه سه تا از کشورهایی هستند که در رشته هوافضا دانشجو میپذرین.

دانشگاه تورنتو کانادا شهریه ای حدود 3 تا 6 هزار دلار به صورت ترمیک داره. البته این میزان مبلغی جدا از هزینه های اقامتی که بین 15 هزار دلار است.

در اوکراین و روسیه دو نوع دانشگاه و کالج وجود داره : دانشگاه های انگلیسی زبان و دانشگاه های بومی زبان.

دانشگاه های اوکراین بین 3 تا 4 هزار دلار در هر ترم هزینه داره  که اگر دانشگاه انگلیسی زبان باشه تقریبا نزدیک به هزار دلار بر این مبلغ اضافه میشه. اما در روسیه اغلب دانشگاه ها بومی زبان هستن و باید دوره های زبان روسی رو دانشجویان گذرانده باشن. بعد از این دوره های زبان آموزی 1 ساله، میتونن که وارد دانشگاه بشن.

همچنین در دانشگاه های روسیه میتونن که همراه با تحصیل به طور نیمه وقت ( 45 ساعت در هفته) کار کنند. هزینه این دانشگاه ها تقریبا بین 4 هزار تا 5 هزار یورو در سال هست.

لیست کامل مصاحبه ها

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.