آخرین وضعیتِ مدارس و امتحانات در زمانِ شیوع کرونا

معرفی رشته معماری: بررسی بازار کار رشته معماری در مصاحبه با امیر سرافراز

معرفی رشته معماری: بازار کار رشته معماری در مصاحبه با آقای امیر سرافراز نیکو ( مهندس معمار)

فهرست موضوعات این مقاله

معرفی رشته معماری و بررسی بازار کار رشته معماریبه استادبانک خوش آمدید. در این مطلب و در مصاحبه با آقای امیر سرافراز نیکو در مورد موضوعاتی مثل معرفی رشته معماری ، بازار کار رشته معماری ، درآمد معماری ، شاخه های رشته معماری و  همچنین  بهترین دانشگاه برای رشته معماری در ایران صحبت خواهیم کرد.

اگه کنکور دادی و قصد داری در مرداد 98 انتخاب رشته رو در کنار یک مشاور خوب و حرفه ای انجام بدی، همینجا کلیک کن تا رزومه و شرایط مشاورین مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف رو مطالعه کنی (کلیک کنید)

معرفی رشته معماری در مصاحبه با امیر سرافراز نیکو

 

مقدمه مصاحبه:

تصوری که از رشته های ریاضی بخصوص رشته های مهندسی های آن وجود دارد، فضایی بسیار خشک و بدون هیچ روح هنری است. اما رشته معماری که از آن به عنوان هنر هفتم یاد میشود، مثال نقضی برای خشک بودن رشته های ریاضی است.

پس لازم است که دانش آموزان قبل از انتخاب رشته، چه در مقطع متوسطه و چه برای انتخاب رشته های دانشگاهی ، اطلاعات لازم را کسب کنند. کسب اطلاعات از دو طریق امکان پذیر است.  اولین راه پرسیدن از افرادی است که در این زمینه تجربه دارند و دومین روش مراجعه به مشاور است.

به همین ترتیب استادبانک هر دو روش را برای داوطلبین انتخاب رشته کنکور ریاضی ترتیب داده است. در این پست میتوانید مصاحبه با جناب امیر سرافراز نیکو، فارغ التحصیل رشته معماری در دانشگاه شیهد بهشتی را مطالعه کنید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره انتخاب رشته میتوانید از طریق تماس با  مرکز انتخاب رشته کنکور استادبانک ، از خدمات مشاوره این مرکز بهره مند گردید.

در این مصاحبه و در ادامه مطالب با مفاهیم زیر آشنا میشوید:

 • معرفی رشته معماری و شاخه های رشته معماری
 • بهترین دانشگاه برای رشته معماری در ایران کدام است؟
 • بازار کار رشته معماری و درآمد آن
 • تفاوت رشته معماری در دانشگاه و محیط کار

 

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه ی آشنایی تون با رشته معماری برای ما بگید.

سلام . من امیر سرافراز نیکو هستم فارغ التحصیل معماری از  دانشگاه شهید بهشتی. در سال اخر دبیرستان، برادر من که در  دانشگاه علم و صنعت درس میخوند به من پیشنهاد داد تا باهم به دانشگاه برویم و من با فضای  دانشگاه و رشته های دانشگاهی بیشتر آشنا شم. در اون زمان  به نظر من روحیه ام با افرادی که رشته معماری میخوندن بیشتر همخوانی داشت. همچنین برای من فاکتور افرینش خیلی ارزشمند بود و دوست داشتم که چیزی را خلق کنم که بنظرم این رشته کاملا برای من مناسب آمد.

 

2- ممنون میشیم اگر بتونیم معرفی رشته معماری رو از زبان شما بشنویم.

بخوام معرفی رشته معماری رو دقیق تر براتون باز کنم، میتونم مثال فرمول صابون رو بگم. صابون فرمولی دو قطبی داره که یک قطب اون برای جذب چربی هست و قطب دیگرش برای حل شدن در آب. معماری هم دقیقا به همین شکل هست، یک قطب کاملا هنری داره و یک قطب کاملا مهندسی. البته که این روز ها بعد هنری معماری با نرم افزار های کامپیوتری کمی راحت تر شده و نیاز نیست تا معماران تمام وقت خود را برای طراحی بگذارند.

شاخه های رشته معماری 4 گرایش در مقطع ارشد

 

3- شاخه های رشته معماری چه تفاوت هایی دارند؟

شاخه های رشته معماری در مقطع ارشد شامل موارد زیر است:

گرایش معماری پایدار

گرایش پایداری،  گرایشی نو ظهور هست که کار هایی مثل پیاده سازی اهداف توسعه پایدار برای کاهش اتلاف انرژی و الودگی های محیط زیستی را این معمران انجام میدن. هدف گرایش معماری پایدار استفاده بهینه از محیط زیست هست.

 

گرایش معماری فن آوری

طراحی فنی ساختمان و بهینه ترین روش‌های ساخت آثار معماری و به کار گیری تکنولوژی‌های مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا از وظایف معماران فعال در گرایش معماری فن آوری است.

 

گرایش معماری مسکن

همه موضوعات گرایش معماری مسکن به حوزه ساخت و ساز ، ساختمان های مسکونی مرتبط میشه.

 

گرایش معماری منظر

ارتباط فضای مصنوع معماری با طبعیت از وظایف معماران گرایش منظر هست.

 

4- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته معماری پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

دانشگاه هایی که رشته معماری رو ارائه میدن به دو دسته تقسیم میشن:

دانشگاه هایی که به روی بعد فنی رشته معماری کار میکنن و دانشگاه هایی که به روی بعد هنری معماری فعالیت دارن.

 • دانشگاه علم صنعت دانشگاهی هست که به قسمت فنی رشته معماری توجه خاصی نشون میده و از لحاظ فنی دانشگاه بهتری هست.
 • دانشگاه تهران رشته بیشتر به بعد هنری رشته معماری اهمیت میده، و با بعد فنی این رشته ارتباط زیادی ندارن.
 • دانشگاه شهید بهشتی به علت وجود تیم بهتر و اساتید دانشگاهی خوب به هر دو بعد رشته معماری اهمیت میده و از همین جهت از نظر من بهترین دانشگاه برای رشته معماری در ایران است.

 

5- با توجه به شرایط بازار کار رشته معماری و نحوه معرفی آن ، شما به بچه ها پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

بزارید از این منظر به این قضیه نگاه کنم. قطعا هیچ فردی با خوندن دروس نقاشی، نقاش نمیشه. و باید قلم رو به دست بگیره و شروع به کشیدن کنه . در مورد رشته معماری هم همین موضوع صدق میکنه.  در واقع محیط های اکادمیک و دانشگاه ها هرچقدر هم به روز باشن تا دانشجو ها وارد بازار کار رشته معماری نشن نمیتونن که معمار خوبی شن.به همین خاطر من شدیدا پیشنهاد میکنم تا برای افزایش مهارتشون  وارد بازار کار رشته معماری بشن. همونطور که خودم زاز ترم دوم کارشناسی مشغول به کار شدم.

 

6- بازار کار رشته معماری خوب هست؟ همچنین درآمد معماری چطور افزایش پیدا میکنه؟

 ورودی معماری در دانشگاه های ایران حدود 20 هزار نفر هست. و همین نشون دهنده فاجعه به وجود امده در بازار کار رشته معماری است.و همین موضوع نشان دهنده این است که بازار کار رشته معماری زیاد اوضاع خوبی ندارد.

اما این اشباع شدن بازارکار تنها باری کسانی است که فقط مدرک معماری دارن، اما افرادی که مهارت، خلاقیت و تجربه سرلوحه کارشون هست قطعا حرفی برای گفتن خواهند داشت.

در خصوص درآمد؛  زمانی درآمد معماری برابر با یک پزشک جراح بود. ولی الان بخاطر اشباع بازار کار، درآمد معماری با مشکل مواجه شده و کمتر کسی موفق میشود.

 

7- چقدر امکان مهاجرت در رشته معماری وجود داره؟

مهاجرت برای رشته معماری به سادگی مهیاست و اگر دانشجو های دانشگاه های خوب و رتبه برتر  باشد به سادگی راحت میتونن که اپلای کنن. معرفی رشته معماری در کشور های خارجی به خوبی مطرح شده و همین موضوع باعث موفقیت افرادی میشه که اپلای میکنن.

افراد زیادی حتی با رتبه های بالاتر، تونستن که برای رشته معماری به خارج از کشور برن . اتفاقا افرادی که رتبه های بالاتیری دارن و در داخل کشور جایگاهی ندارن میتونن با مهاجرت موفق تر بشن، چون با گذراندن دوره های آموزشی کسب مهارت میکنن و به همین ترتیب موفق تر میشوند.

بازار کار رشته معماری در خارج از کشور

 

8- رشته معماری چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

گفتن این مسئله برای بچه هایی که در سنین پایین تر قرار دارن، شاید زیاد منطقی نباشه، چرا که هنوز شخصیت متزلزلی دارن و ممکن هست که بعد ها روحیه ان ها متفاوت تر شود.

اما به طور کلی شخصیت هایی که برای افراد تحصیلکرده در این رشته نیاز هست شامل موارد زیر است:

 • قدرت تعامل با افراد رو داشته باشه.
 • دقت بالا و تمرکز زیادی داشته باشه.
 • روحیه انجام کار تیمی و مدیریت رو داشته باشه.
 • بتونه فشار کاری خیلی بالا رو تحمل کنه.
 • قدرت تجسم و تخیل بالایی داشته باشه.
 • توانایی حل مسئله داشته باشه.

 

9- هر فردی قبل از اینکه وارد رشته ای میشه باید خصوصیت اخلاقی و مهارت های عمومی بخصوصی داشته  باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

زبان انگلیسی یکی از مفروضاتی است که حتما باید همه افراد این رو داشته باشن. با مثال ساده تر بخوام بگم مثل این میمونه بگی بدن انسان خون نداشته باشه. اما جدا دونستن زبان های بین المللی باید با فرهنگ این افراد هم آشنا بود. فرهنگ ، دین ، رسوم در ساخت و طراحی بنا ها برای معمارانی که قصد دارند  خودشون رو در حوزه معرفی رشته معماری و بازار کار ان مطرح کنن،  یکی از واجبات است .

 

10- حرف یا توصیه آخری هست که بخواهید به بچه ها بگید؟

یک حرف هست اون هم اینه که: سرنوشت شما با دانشگاهتون انتخاب نمیشه، سرنوشت شما با استعداد مهارت و عشقی که به شغلتون دارید رقم میخوره.

 

لیست کامل مصاحبه ها

 

معرفی رشته معماری: بررسی بازار کار رشته معماری در مصاحبه با امیر سرافراز
5 (100%) 1 vote
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.