آخرین وضعیتِ مدارس و امتحانات در زمانِ شیوع کرونا

معرفی رشته صنایع: بررسی بازار کار رشته مهندسی صنایع در مصاحبه امیرحسین کاظمی صبور

معرفی رشته صنایع: بازار کار رشته مهندسی صنایع  در مصاحبه با جناب امیرحسین کاظمی صبور ( از اساتید برتر استادبانک )

معرفی رشته صنایع و بررسی بازار کار رشته مهندسی صنایع : به استادبانک خوش آمدید. در این مطلب و در مصاحبه با جناب امیرحسین کاظمی صبور (از اساتید استادبانک) به موضوعاتی مثل درامد مهندسی صنایع،معرفی رشته صنایع، بازار کار مهندسی صنایع، گرایش های مهندسی صنایع، کار مهندسی صنایع در بانک، کاربرد مهندسی صنایع در بیمارستان یا پاسخ به سوالاتی مثل رشته مهندسی صنایع چیست؟  میپردازیم.

اگه کنکور دادی و قصد داری در مرداد 98 انتخاب رشته رو در کنار یک مشاور خوب و حرفه ای انجام بدی، همینجا کلیک کن تا رزومه و شرایط مشاورین مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف رو مطالعه کنی (کلیک کنید)

 

معرفی رشته مهندسی صنایع در مصاحبه با امیر حسین کاظمی صبور

مقدمه مصاحبه:

مهندسی صنایع از رشته های پرطرفدار مهندسی است که از رشته های ریاضی میتوان به ان وارد شد. هدف ما از معرفی مهندسی صنایع آشنا شدن بیشتر شما با این رشته است. به همین رو ما تصمیم گرفتیم تا با مصاحبه با یکی ازفارغ التحصیلان و دانشجویان موفق در این رشته اطلاعات لازم را برای ارائه و نشر آن به داوطلبین در خصوص انتخاب رشته کنکور موفق ارائه دهیم. به خاطر داشته باشید که انتخاب رشته ریاضی نیازمند وجود اطلاع دقیق از تمامی رشته ها است.

در ادامه مطلب مربوط به معرفی رشته صنایع خواهیم خواند:

 • رشته مهندسی صنایع چیست؟
 • بازار کار مهندسی صنایع چطور است؟
 • درامد مهندسی صنایع چطور است؟
 • مهندسی صنایع با مهندسی صنایع غذایی چه تفاوتی دارد؟

 

1- لطفاً خودتون رو به ما معرفی کنید و بهمون بگید که چطور با رشته مهندسی صنایع آشنا شدید.

امیرحسین کاظمی صبور هستم.دانشجوی ارشد رشته مهندسی صنایع ، در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی.

دوره کارشناسی هم مشغول تحصیل در همین رشته بودم. دوره ی دبیرستان رشته ام ریاضی بود، که با توضیحات  معلم هایم به این رشته علاقه مند شدم. بعد از کنکور هم با مشورت گرفتن از معلم ها و مشاورها معرفی مهندسی صنایع برای تکمیل شد و تصمیم گرفتم که رشته مهندسی صنایع رو در لیست رشته های اولویت هایم قرار بدم و همین رشته رو در دانشگاه خواجه نصیر قبول شدم.

گرایش های مهندسی صنایع و بازار کار و درامد آن

 

2- لطفاً ما رو با گرایش‌های مهندسی صنایع و بازار کار مهندسی صنایع بیشتر آشنا کنید.

رشته مهندسی صنایع در مقطع  کارشناسی زیر شاخه و گرایشی نداره و از دوره ی کارشناسی ارشد به  چندین گرایش تقسیم میشه. یکی از پر طرفدار ترین گرایش های مهندسی صنایع زیر شاخه‌ی بهینه سازی سیستم ها هست.

اما اگر بخوام که گرایش های مهندسی صنایع و همچنین رشته هایی که در بازار کار مهندسی صنایع حرفی برای گفتن دارن رو مثال بزنم میشه از این گرایش ها یاد کرد:

 گرایش بهینه سازی سیستم ها:

معرفی رشته صنایع گرایش بهینه سازی سیستم ها: معرفی رشته صنایع دانشجو های مهندسی صنایع با انتخاب این گرایش به برنامه ریزی پروژه های مختلف ، مدل سازی، رسیدگی به مشکل ها و ارائه مناسب ترین الگو ها برای رفع اونها، بهینه سازی ماشین آلات و نیرو های انسانی و مواد میپردازن

 

گرایش سیستم های اقتصادی-اجتماعی:

معرفی رشته صنایع گرایش سیستم های اقتصادی-اجتماعی: هدف از این گرایش و بازار کار مهندسی صنایع،  به هماهنگ سازی افرادی که در تعلیم و تحقیق در زمینه برنامه ریزی و طرح سیستم های مختلف مورد نیاز جامعه (در ابعاد مختلف منطقه، یا کشور) هستن میپردازه.

 

گرایش صنایع گرایش مالی:

معرفی رشته صنایع گرایش مالی: این زیر شاخه بیشتر  با بورس و ساختار های مالی سر و کار  دارد. گرایش مالی یکی از گرایش های مهندسی صنایع هست که به مدیریت مالی شباهت زیادی داره. به همین رو  خیلی از بچه ها از ما گاهی سوال هایی مثل: کاربرد مهندسی صنایع در بیمارستان، بازار کار مهندسی صنایع در بانک و یا کار مهندسی صنایع در بانک میپرسن که من همیشه یک جواب به اون ها میدم.

به طور کلی رشته مهندسی صنایع، شباهت زیادی به رشته های مدیریتی داره. در واقع رشته ای میانی هست که مابقی رشته ها کاملا بهش ارتباط دارن. به همین ترتیب کسی که مهندسی صنایع رو انتخاب میکنه، به واسطه ی شباهت رشته اش به مدیریت میتونه در بانک و بیمارستان هم فعالیت داشته باشه.

 

3- بهترین دانشگاه مهندسی صنایع ایران کدوم هست؟

بهترین دانشگاه مهندسی صنایع ایران برای رشته مهندسی صنایع و گرایش های مهندسی صنایع، دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر و علم و صنعت هستن که در این رشته به خوبی عمل میکنن. باید این نکته رو هم بگم که در چند سال اخیر رتبه قبولی در این رشته در این دانشگاه ها به زیر1500 رسیده. درکل مهندسی صنایع این روز ها خیلی پرطرفدار شده و داوطلبان زیادی به سمت این رشته جذب میشن.

روحیه مورد نیاز برای ورود به بازار کار مهندسی صنایع

 

4- فردی که سراغ مهندسی صنایع میره باید چه روحیه‌ای رو داشته باشه؟

قبل تر هم گفته بودم که رشته مهندسی صنایع شباهت بی نظیری به رشته های مدیریتی داره. به همین ترتیب باید روحیه مدیریتی  هم داشته باشه. اما روحیه های فردی که باید در زندگی و در بازار کار مهندسی صنایع داشته باشن شامل :

 • روحیه انجام کار تیمی. چون مهندسی صنایع بیشتر با افراد و  گروه ها سرکار داره، فرد باید که روحیه کار تیمی رو داشته باشه.
 • مدیر باشه. مهندس صنایع در واقع کار مدیریت و هماهنگی افراد رو در جاهای مختلف کارخانه و شرکت برعهده داره، پس از اصلی ترین روحیه ها مورد نیاز یک مهندس صنایع همین روحیه ی مدیریتی هست.
 • مسئولیت پذیر  باشه. مسئولیت پذیری روحیه ای هست که همه ی افراد در همه ی رشته ها باید داشته باشن و مهندسی صنایع هم از این قاعده مستثنی نیست.
 • نکته ی مهمی باید به داوطلبین بگم این هست که برای موفقیت در بازار کار مهندسی صنایع و  افزایش درامد مهندسی صنایع لزومی نداره که این روحیه ها رو به طور مادرزادی داشته باشن ، بلکه با علاقه و پشتکار برای تقویت مهارت های فردی و عمومی مورد نیاز در رشته مهندسی صنایع هم میتونن که موفق بشن.

 

5- درامد مهندسی صنایع و بازار کار مهندسی صنایع چطور هست؟

اکثر داوطلبین از من در مورد درامد مهندسی صنایع،  میپرسن، در مورد بازار کار مهندسی صنایع باید بگم که اکثر فارغ التحصیل های این رشته به سراغ زمینه ی کنترل پروژه میرن. اکثر فارغ التحصیل های مهندسی صنایع در محیط های کارخانه ای و شرکتی فعالیت دارند.  همچنین نگهداری تعمیرات، کنترل موجودی،  کنترل کیفیت از جمله کاره هایی است که در کارخانه ها و شرکت ها شدیدا به یک مهندس صنایع نیاز دارن.

در خصوص درامد مهندسی صنایع هم، باید بگم که دارمد زایی در هر رشته ای به خلاقیت فرد در رشته بستگی داره. درامد مهندسی صنایع متوسط رو به بالا هست که در صورت خلاقیت و علاقه ی فرد به درامد خیلی بالا هم میرسه.

معرفی رشته مهندسی صنایع - درامد مهندسی صنایع - بازار کار مهندسی صنایع - گرایش های مهندسی صنایع

 

6- به نظر شما امکان کارآفرینی در مهندسی صنایع وجود داره؟

بله، تمامی استارت آپ های دانشگاهی از بچه های فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع استفاد میکنند. همانطور که گفتم بخاطر ارتباط رشته ی مهندسی صنایع با مدیریت، زمینه  کارافرینی برای این رشته بسیار مهیا هست.

به جرات میتونم بگم که 60 الی 70 درصد بچه های مهندسی صنایع در کار های استارت آپی شرکت دارن. علت این حضور پر رنگ ایده پردازی و خلاقیت زیاد محصلان و فارغ التحصیل های این رشته هست.

 

7- مهارت های عمومی در مهندسی صنایع چه چیزهایی هستند؟

فن بیان از مهارت هایی هست که هر فردی که رشته هایی در سبک مدیریت یا تعامل با افراد قرار داره، باید داشته باشه. همچنین هر فردی که وارد هر رشته ای که علاقه داره میشه ( چه همین مهندسی صنایع، چه رشته مهندسی مکانیک و چه مهندسی صنایع غذایی) باید با نرم افزار های کاربردی اون در بازار کار هم آشنایی داشته باشه.

مثلا در همین رشته مهندسی صنایع نرم افزار هایی مثل: MSC و یا مهم ترین نرم افزار مهندسی تحت عنوان متلب، بلد بودنش کمک زیادی برای افزایش درامد مهندسی صنایع میکنه.

 

8-شما کار کردن رو در حین تحصیل مهندسی صنایع رو پیشنهاد میدید؟

بله برای معرفی مهندسی صنایع به طور کامل تر و تخصصی تر از محیط دانشگاهی به دانشجو ها، حتما کار به صورت  نیمه وقت رو که به تحصیلشون هم آسیبی نزنه  پیشنهاد میشه. بچه ها با کار کردن در حین تحصیل میتونن مهارت های تخصصی و عمومی شون رو افزایش بدن.

 

9- سؤال آخر، چقدر فرصت مهاجرت در رشته مهندسی صنایع وجود داره؟

مهاجرت چه در مهندسی صنایع و چه در رشته های دیگر وابسته به یک اصولی هست که اگر همه اون رو رعایت کنن، اصلا کار دشواری نیست.

 • اولین قاعده برای مهاجرت تحصیلی، داشتن رزومه ای قوی و خوب هست.
 • دومین نکته داشتن مقالات و شرکت در همایش های مختلف است. در واقع مقاله، به داشتن رزومه ای پر بار تر کمک محسوسی میکنه.
 • در این رشته کشورهای اروپایی و کشور های امریکایی گزینه های خوبی برای مهاجرت در رشته مهندسی صنایع هستن.

 

لیست کامل مصاحبه ها

 

معرفی رشته صنایع: بررسی بازار کار رشته مهندسی صنایع در مصاحبه امیرحسین کاظمی صبور
4.7 (93.33%) 3 votes
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.