معرفی رشته مهندسی برق و بازار کار آن

0 3,798

رشته مهندسی برق یکی از زیر شاخه‌های مهندسی است که به بررسی و کار با الکتریسیته، الکترونیک و الکترو مغناطیس می‌پردازد. در واقع مهندسان برق از انرژی الکتریسیته برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کنند. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیشتر از این انرژی بازار کار بسیار خوبی برای این فارغ التحصیلان این رشته به وجود آمده است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

استادبانک وبسایتی است که توسط آن می‌توانید بهترین معلم‌های خصوصی شهر خود را مشاهده و در صورت نیاز با آنها همکاری کنید.

در این مقاله با آقای محمدرضا رحیمی (از اساتید برتر استادبانک) به بررسی و معرفی رشته برق، بازار کار رشته برق، گرایش های مهندسی برق،  مهندسی برق گرایش بیوالکتریک و همچنین به بهترین گرایش مهندسی برق می‌پردازیم.

مقدمه مصاحبه:

مهندسی برق از پرطرفدار ترین رشته های گروه ریاضی است. به همین جهت اکثر نخبه‌های ریاضی اولین اولویت خود را  رشته برق قرار می‌دهند. اما چقدر از این انتخابات بر صرف علاقه است؟ چقدر داوطلبین به استعدادهای خود اهمیت میدهند؟ از بازار کار رشته برق چقدر اطلاع دارند؟ و اصلا معرفی رشته برق برایشان به درستی انجام شده است یا نه؟ بچه ها باید ابتدا علایق و استعداد های خود را بشناسند و بعد رشته دانشگاهی مدنظر خود را انتخاب نمایند.

به  همین خاطر ما برای آنکه داوطلبین انتخاب رشته کنکور شان را دقیق تر انجام دهند؛ مصاحبه‌ای را با اقای محمدرضا رحیمی ( از اساتید برتر  استادبانک) ترتیب داده‌ایم تا داوطلبین را با شمای کلی این رشته آشنا کند و بر همین اساس بچه‌ها رشته دانشگاهی خود را با شناخت کافی انتخاب نمایند.

در ادامه ی این مصاحبه خواهیم خواند:

 • همه چیز درباره مهندسی برق
 • بهترین گرایش مهندسی برق
 • بازار کار رشته برق
 • همچنین به معرفی شغل مهندسی برق میپردازیم.

معرفی رشته برق | بازار کار رشته برق | گرایش های مهندسی برق | مهندسی برق گرایش بیوالکتریک | بهترین گرایش مهندسی برق

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه آشناییتون با رشته مهندسی برق به ما بگید.

با سلام. محمدرضا رحیمی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برق دانشگاه صنعتی شریف و درحال حاضر مشغول تحصیل در مقطع دکتری همین رشته در دانشگاه شهید بهشتی هستم.

من در دوره ی دبیرستان ازطریق دوستان و آشنایان با این رشته آشنا شدم و چون رشته ی دبیرستانم هم ریاضی فیزیک بود تصمیم گرفتم تا رشته مهندسی برق رو انتخاب کنم.

به طور کل بچه ها در دوره ی دبیرستان اطلاعی از رشته‌های دانشگاهی و شرایط تحصیل ندارن و اکثرا با پیشنهادهای اطرافیان رشته‌ای رو انتخاب میکنن و از همین جهت منم از این قاعده مستثنی نبودم. و از اونجایی که من به ریاضی و فیزیک و کار عملی علاقه ی شدیدی داشتم، تصمیم گرفتم تا رشته مهندسی برق را انتخاب کنم.

2- میتونید گرایش های مهندسی برق رو به ما معرفی کنید.

گرایش های مهندسی برق در بعضی از دانشگاه ها در ابتدای دوره کارشناسی مشخص میشه و در اکثر دانشگاه های دیگه این شاخه های مهندسی برق از سال سوم رشته ی کارشناسی مشخص میشه.

به طور کل گرایش های مهندسی برق به 5 دسته ی اصلی و کلی تقسیم میشه:

معرفی رشته مهندسی برق صنعتی

هدف از ایجاد این رشته انتقال برق در نیروگاه ها از طریق شبکه های شهری است. دانشجویان در این گرایش با دروسی مانند تابلوسازی،برق ساختمان و… سر و کار دارند.

معرفی رشته مهندسی برق قدرت

گرایش مهندسی قدرت بیشتر در زمینه ی تولید ، انتقال، توزیع برق و همچنین طراحی نیروگاه برق برای مصارف خانگی هست.

معرفی رشته مهندسی برق الکترونیک

طراحی مدار های مصطلح و درواقع پورت های الکترونیکی، کارت صدا، کارت گرافیک و حتی IT  تلفن های همراه از کار های اصلی این گرایش و این رشته ها هست.

معرفی رشته مهندسی برق مخابرات

در رشته مهندسی برق مخابرات کار انتقال پیام از یک نقطه به نقطه ای دیگر انجام میشه. این انتقال بر اساس فناوری های مختلف هست. مثلا اینترنت، وایمکس، رادیو و وای فای از نمونه کارهای فردی است که وارد بازار کار مهندسی برق مخابرات شده است.
به نظر من بهترین گرایش مهندسی برق همین گرایش هست. این گرایش روز به روز در حال پیشرفت است و آینده خوبی خواهد داشت.

معرفی رشته مهندسی برق گرایش کنترل

این گرایش به برقراری ارتباط رشته مهندسی برق با دیگر رشته ها میپردازه.
در هر کارخانه ای نیازمند به یک مهندس برق کنترل هست که فرایند های تولیدی این کارخانجات و شرکت ها رو به عهده داره. مثلا کنترل فضاپیماها و به طور کل هرچیزی که نیازمند کنترل باشه.

مهندسی برق گرایش بیوالکتریک ( مهندسی پزشکی)

مهندسی برق گرایش بیوالکتریک ترکیبی از مهندسی برق و رشته پزشکی است. که بیشتر واحد های مهندسی برق رو داره و به طور مختصر در مورد پزشکی بحث میشه.
مثلا ساخت اندام های مصنوعی از جمله وظایف افرادی است که وارد بازار کار مهندسی برق گرایش بیوالکتریک میشن. به طور کل باید بگم که علم پزشکی بدون ساخت تجهیزات شبیه سازی شده هیچ پیشرفتی نمیتونه داشته  باشه. در کارشناسی ارشد و دکترا نیز همین گرایش هایی که ذکر کردم به چندین دسته تقسیم میشه.

همچنین مباحث اصلی این رشته این موارد هستن:

 • معادلات دیفرانسیل، جبر خطی و تحلیل فوریه
 • سیستم های انتقال انرژی الکتریکی
 • ماشین های الکتریکی
 • مدار ها و سیستم های الکترونیکی دیجیتال
 • ریز پردازنده ها
 • پردازش سیگنال
 • سیستم های کنترل و رباتیک
 • امواج الکترومغناطیسی
 • آنتن ها

گرایش های مهندسی برق و بازار کار انها از زبان اقای رحیمی

4- با توجه به بازار کار رشته برق، شما به بچه ها پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

متاسفانه این روزها بعضی از دانشجوها فقط به دانشگاه برای دریافت مدرک میرن و هیچ شناختی نسبت رشته شون ندارن.

بنابراین با تمام این صحبت ها اگر میخوان که در بازار کار رشته برق موفق باشن باید حتما در این حوزه قبل از فارغ التحصیلی فعالیت دشته باشن. حتی شده به دوره های کارآموزی در شرکت های معتبر برن تا با محیط کار آشنایی کلی پیدا کنن.

باید این نکته رو حتما یادآوری کنم که نباید کار رو در اولویت قرار بدن و حتما باید به روی درس تمرکز کنن. ورود به بازارکار رشته برق نباید به صورتی باشه که به درس و تحصیل اونها لطمه وارد کنه.

5- بازار کار رشته برق و درآمد آن به چه صورت است؟

اگر بخواهیم تنها به مدرک نگاه کنیم بازار کار مهندسی برق و به طور کل رشته های مهندسی کاملا اشباع شده است. اما افراد با گذروندن دوره های کارآموزی و کسب تجربه قبل از فارغ التحصیل شدن، میتونن که در این حیطه موفق شن و فرصت کسب درآمدهای خیلی بالا هم داشته باشن.

درآمد مهندسی برق در گرایش‌های مختلف و با توجه به چیز هایی که بلد هستند ممکن است متفاوت باشد اما در بخش‌های خصوصی از 2 یا 3 میلیون تومان شروع شده و تا 5 میلیون تومان ادامه دارد. کسانی که تجربه بسیار بالایی در این کار دارند حتی بیشتر از 6 میلیون تومان هم حقوق می گیرند.

در بخش دولتی نیز شرایط کمی بهتر است و حقوق افراد از 3 یا 4 میلیون شروع شده و مدیران تا 8 میلیون تومان نیز حقوق می‌گیرند.

 بازار کار رشته برق از زبان اقای محمدرضا رحیمی

6- گرایش های مهندسی برق چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

بعضی از بچه ها سوال دارند که آیا رشته مهندسی برق سخت است ؟ به ما بگویید این رشته مناسب چه افرادی است و چه افرادی می توانند در آن موفق شوند.

 • به کار گروهی و کار تیمی علاقه مند باشن. چون تمامی محیط های کاری در تعامل با افراد مختلف و انجام کارهای گروهی است.
 • به کارهای عملی و محیط های آزمایشگاهی و کارخانه ای علاقه مند باشن.
 • نیاز به روحیه ی تحقیق و کاوش داره. یعنی بتونن کار پژوهشی رو به خوبی انجام بدن و ایده پردازی کنن.

شاید برای مخاطبان شما سوال باشه که بهترین گرایش مهندسی برق کدام است اما باید به آنها بگویم که بهترین وجود ندارد. هر فرد با توجه به علایق شخصی خودش می تواند یکی از گرایش ها را انتخاب کند.

7- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته برق پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدن؟

بدون توجه به رنکینگ هایی که در سایت های مختلف ارائه میشه، به نظر من بین دانشگاه هایی که به معرفی رشته برق میپردازن، شریف حرف اول و آخر رو میزنه.  بعد از دانشگاه صنعتی شریف میشه به ترتیب از دانشگاه های تهران،  امیرکبیر، علم و صنعت و خواجه نصیر یاد کرد.

این دانشگاه ها از این جهت بهترین میشن که تمامی نخبه ها و خوب های تحصیلی در آن تجمع دارن و اساتید خوب هم در این دانشگاه ها تدریس میکنن . همین موضوع باعث میشه تا محیط تحصیلی و علمی بالایی برای این دانشگاه ها رقم بخوره.

8- هر فردی باید  قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته  باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • تسلط به زبان انگلیسی یکی از واجب ترین مهارت هایی است که افراد باید داشته باشن. در رشته مهندسی برق بخصوص بازار کار مهندسی برق مخابرات، اطلاعات به سرعت پیشرفت میکنه و باید با مطالعه کتاب های مرجع علم خود رو به روز کنن.
 • مهارت های کامپیوتری مثل آفیس واجب هست اما کافی نیست، بچه  ها باید به زبان های برنامه نویسی مثل ++C  همزمان با دوره کارشناسی مسلط بشن.

9- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در بازار کار رشته برق وجود داره؟

در بازار کار رشته برق ، بخاطر پیشرفت سریع مصالح برقی امکان کارآفرینی خیلی بالا هست.
اگر بچه ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به ارتقا سطح علمیشون مشغول بشن، میتونن در تمامی زمینه هایی کاری گرایش های مهندسی برق بخصوص بازار کار مهندسی برق مخابرات کارآفرینی کنن. لازم به ذکر هست که اگر ایده ای برای کارآفرینی ندارن میتونن وارد شرکت های دانش بنیان بشن و با ورود به محیط کاری ایده به دست بیارن.
به طور کل با هزینه های کم و امکانات محدود هم میشه کارآفرینی کرد.

رشته مهندسی برق

 

10- چقدر امکان مهاجرت در رشته مهندسی برق وجود داره؟

از زمانی که موضوع اپلای و بورسیه مطرح شد، کسانی که قصد مهاجرت داشتن به سراغ رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف میرفتن و همین موضوع نشان دهنده امکان مهاجرت بالا در این رشته هست.

به طور کل 60 الی 70 درصد فارغ التحصیل های رشته مهندسی دانشگاه های شهید بهشتی، شریف، و تهران  مهاجرت کرده اند که مشخص میشه کشورهای آمریکایی و اروپایی، شدیدا به جذب رشته های فنی به خصوص فارغ التحصیلان رشته های برق مشغولند.

برای اینکه شرایط مهاجرت برای بچه ها هموار بشه باید چند چیز رو نادیده نگیرن:

 • باید ایده پردازی هایی کنند که منجر به چاپ مقاله بشه.
 • اگر خودشون ایده ای ندارن با اساتیدی که در این زمینه فعالیت دارن ارتباط برقرار کنن تا اونها رو به سمت تولید مقاله جذبشون کنه.
 • همچنین ارتباط با اساتیدی که روابط بین المللی دارن بسیار کمک کننده هست، اساتید میتونن به دانشگاه های بین المللی دعوتنامه بفرستن و این دانشگاه ها میتونن داوطلب بشن تا دانشجوها رو اپلای یا بورسیه کنن.

رشته مهندسی برق برای خانم ها

مهندسی برق رشته بسیار خوبی برای خانوم ها است. اما پیشنهاد من گرایش برق کنترل است چراکه کار عملی کمتری دارد و اکثر کار هایش تئوری است و از این جهت می تواند برای خانوم ها مناسب تر باشد.

11- حرف یا توصیه اخری هست که بخواین به بچه ها بگید؟

تنها یک جمله هست که فکر میکنم باید بدونن؛ آن هم این است که:
اگر به کار عملی و تیمی علاقه ای ندارن و تنها پایه ی قوی ریاضی و فیزیک دارن، به هیچ عنوان سراغ رشته ی برق نیان و به سراغ رشته ای که با روحیاتشون هم خوانی داره برن.

لیست کامل مصاحبه ها

در این مقاله به طور کامل به معرفی شرته مهندسی برق پرداختیم. امیدواریم بتوانید از این اطلاعات استفاده کنید و رشته خود را به درستی و با توجه به علایق‌تان انتخاب کنید.

آیا تمایل به تحصیل در رشته مهندسی برق دارید؟ فکر می‌کنید بازار کار برای این رشته مناسب است؟

بهترین گرایش مهندسی برق کدام است؟

در واقع بهترینی وجود ندارد. هر فرد به یکی از گرایش های رشته علاقه دارد که می تواند با مطالعه زیاد به موفقیت های خوبی برسد.

حقوق فارغ التحصیلان مهندسی برق چقدر است؟

در شرکت های خصوصی از 3 میلیون تومان و در شرکت های دولتی از حدود 4 میلیون تومان شروع می شود.

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته مهندسی برق کدام است؟

به ترتیب دانشگاه شریفـ، دانشگاه تهران، امیر کبیر، علم وصنعت و خواجه نصیر جزو بهترین دانشگاه ها هستند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.