معرفی رشته برق :: بازار کار رشته برق

0 7
آیا این مقاله مفید بود؟

معرفی رشته برق :: بازار کار رشته برق در مصاحبه با آقای محمدرضا رحیمی (از اساتید برتر استادبانک)

معرفی رشته برق :: بازار کار رشته برقبه استادبانک خوش آمدید. در این مطلب و در مصاحبه با آقای محمدرضا رحیمی (از اساتید برتر استادبانک)  به معرفی رشته برق ، بازار کار رشته برق ، گرایش های مهندسی برق ، مهندسی برق گرایش بیوالکتریک و  همچنین  به بهترین گرایش مهندسی برق میپردازیم.

 

 

مقدمه مصاحبه:

 

مهندسی برق از پرطرفدار ترین رشته های گروه ریاضی است. به همین جهت اکثر نخبه های ریاضی اولین اولویت خود را  رشته برق قرار میدهند. اما چقدر از این انتخابات بر صرف علاقه است؟ چقدر داوطلبین به استعداد های خود اهمیت میدهند؟ از بازار کار رشته برق چقدر اطلاع دارند؟ و اصلا معرفی رشته برق برایشان به درستی انجام شده است؟ بچه ها باید ابتدا علایق و استعداد های خود را بشناسند و بعد رشته دانشگاهی مدنظر خود را انتخاب نمایند.

به  همین خاطر ما مصاحبه ای را با اقای محمدرضا رحیمی ( از اساتید برتر  استادبانک) ترتیب داده ایم تا  داوطلبین را با شمای کلی این رشته آشنا کند و بر همین اساس بچه ها رشته دانشگاهی خود را باشناخت کافی انتخاب نمایند.

 

در ادامه ی این مصاحبه خواهیم خواند:

 

 • همه چیز درباره مهندسی برق را توضیح خواهیم داد.
 • بهترین گرایش مهندسی برق کدام است؟
 • بازار کار رشته برق به چه صورت است؟
 • همچنین به معرفی شغل مهندسی برق میپردازیم.

 

 

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه ی آشنایی و علاقه مندیتون به رشته مهندسی برق به ما بگید.

با سلام. محمدرضا رحیمی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برق دانشگاه صنعتی شریف و درحال حاضر در حال تحصیل مقطع دکتری همین رشته در دانشگاه شهید بهشتی هستم.

من در دوره ی دبیرستان ازطریق دوستان و آشنایان با این رشته آشنا شدم و چون رشته ی دبیرستانم هم ریاضی فیزیک بود تصمیم گرفتم تا رشته مهندسی برق رو انتخاب کنم.

به طور کل بچه ها در دوره ی دبیرستان اطلاعی از رشته های دانشگاهی و شرایط تحصیل ندارن. و اکثرا با پیشنهاد های اطرافیان رشته ای رو انتخاب میکنن و از همین جهت منم از این قاعده مستثنی نبودم. و  از اونجایی من به ریاضی و فیزیک و علاقه ی شدید به کار عملی داشتم، تصمیم جدی برای انتخاب رشته مهندسی برق گرفتم.

 

2- میتونید گرایش های مهندسی برق رو به ما معرفی کنید.

گرایش های مهندسی برق در بعضی از دانشگاه ها در ابتدای دوره کارشناسی مشخص میشه و در اکثر دانشگاه های دیگه این شاخه های مهندسی برق از سال سوم رشته ی کارشناسی مشخص میشه.

به طور کل گرایش های مهندسی برق به 5 دسته ی اصلی و کلی تقسیم میشه:

 

معرفی رشته برق: گرایش رشته مهندسی برق قدرت

گرایش مهندسی قدرت بیشتر در زمینه ی تولید برق ، انتقال برق، توزیع برق و همچنین طراحی نیروگاه برق برای مصارف خانگی هست.

 

معرفی رشته برق: گرایش رشته مهندسی برق الکترونیک

طراحی مدار های مصطلح و درواقع پورت های الکترونیکی، کارت صدا، کارت گرافیک و حتی IT  های تلفن همراه از کار های اصلی این گرایش و این رشته ها هست.

 

معرفی رشته برق: گرایش رشته مهندسی برق مخابرات

در رشته مهندسی برق مخابرات کار انتقال پیام از یک نقطه به نقطه ی دیگر انجام میشه. این انتقال بر اساس فناوری های مختلف هست. مثلا اینترنت، وایمکس، رادیو و وای فای از نمونه کارهای فردی است که وارد بازار کار مهندسی برق مخابرات شده است.
به نظر من بهترین گرایش مهندسی برق همین گرایش هست که روز به روز رو به پیشرفت هم هست.

 

معرفی رشته برق: گرایش  مهندسی برق کنترل

این گرایش به برقراری ارتباط رشته مهندسی برق با دیگر رشته ها میپردازه.
در هر کارخانه ای نیازمند به یک مهندس برق کنترل هست که فرایند های تولیدی این کارخانجات و شرکت ها رو به عهده داره. مثلا کنترل فضاپیماها و به طور کل هرچچزی که نیاز به کنترل داشته باشد.

 

معرفی رشته برق: مهندسی برق گرایش بیوالکتریک ( مهندسی پزشکی)

مهندسی برق گرایش بیوالکتریک ترکیبی از مهندسی برق و رشته پزشکی است. که بیشتر واحد های مهندسی برق رو داره و به طور مختصر در مورد پزشکی بحث میشه.
مثلا ساخت اندام های مصنوعی از کار های افرادی است که وارد وارد بازار کار مهندسی برق گرایش بیوالکتریک میشن. به طور کل باید بگم که علم پزشکی بدون ساخت تجهیزات شبیه سازی شده هیچ پیشرفتی نمیتونه داشته  باشه.

در کارشناسی ارشد و دکترا نیز همین گرایش هایی که ذکر کردم به چندین دسته تقسیم میشه.

 

معرفی رشته برق | بازار کار رشته برق | گرایش های مهندسی برق | مهندسی برق گرایش بیوالکتریک | بهترین گرایش مهندسی برق

4- با توجه به بازار کار رشته برق، شما به بچه ها پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

متاسفانه این روزها بعضی از دانشجوها فقط به دانشگاه برای دریافت مدرک میرن و هیچ شناختی نسبت رشته شون ندارن.

بنابراین با تمام این صحبت ها اگر میخوان که در بازار کار رشته برق موفق باشن باید حتما در این حوزه قبل از فارغ التحصیلی فعالیت دشته باشن. حتی شده به دوره های کارآموزی در شرکت های معتبر برن تا با محیط کار آشنایی کلی پیدا کنن.

باید این نکته رو حتما یادآوری کنم که نباید کار رودر اولویت خودشون قرار بدن و حتما باید به روی درس تمرکز کنن و کار کردن نباید به صورتی باشه که به درسشون لطمه بزنه.

 

5- بازار کار رشته برق و درآمد آن به چه صورت است؟

اگر بخواهیم تنها به مدرک نگاه کنیم بازار کار مهندسی برق  و به طور کل رشته های مهندسی کاملا اشباع شده است. اما افراد با گذروندن دوره های کارآموزی و کسب تجربه بیشتر قبل از فراغ التحصیلی، میتونن که در این حیطه موفق شن و فرصت کسب درآمد های خیلی بالا هم داشته باشن.

 

معرفی رشته برق | بازار کار رشته برق | گرایش های مهندسی برق | مهندسی برق گرایش بیوالکتریک | بهترین گرایش مهندسی برق

6- گرایش های مهندسی برق چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

 

 • به کار گروهی و کار تیمی علاقه مند باشن. چون تمامی محیط های کاری در تعامل با افراد مختلف و انجام کارهای گروهی است.
 • به کارهای عملی و محیط های آزمایشگاهی و کارخانه ای علاقه داشته باشن.
 • نیاز به روحیه ی تحقیق و کاوش داره. یعنی بتونن کار پژوهشی رو به خوبی انجام بدن و ایده پردازی داشته باشن.

 

7- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته برق پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدن؟

بدون توجه به رنکینگ هایی که در سایت های مختلف در سایت های مختلف ارائه میشه، به نظرمن  بین دانشگاه هایی که به معرفی رشته برق میپردازن، شریف حرف اول و آخر رو میزنه.  بعد از دانشگاه صنعتی شریف میشه به ترتیب از دانشگاه های تهران،  امیرکبیر، علم و صنعت و خواجه نصیر یاد کرد.

این دانشگاه ها از این جهت بهترین میشن که تمامی نخبه ها و خوب های تحصیلی در آن تجمع دارن و اساتید خوب هم در این دانشگاه ها تدریس میکنن . همین موضوع باعث میشه تا محیط تحصیلی و علمی بالایی برای این دانشگاه ها رقم بخوره.

 

8- هر فردی باید  قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته  باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 

 • تسلط به زبان انگلیسی یکی از واجب ترین مهارت هایی است که افراد باید داشته باشن. در رشته مهندسی برق بخصوص بازار کار مهندسی برق مخابرات، اطالاعات به سرعت پیشرفت میکنه و باید با مطالعه کتاب های مرجع علم خود رو به روز کنن.
 • مهارت های کامپیوتر مثل آفیس واجب هست اما کافی نیست، بچه  ها باید به زبان های برنامه نویسی مثل ++C  همزمان با دوره کارشناسی مسلط بشن.

 

9- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در بازار کار رشته برق وجود داره؟

در بازار کار رشته برق ، بخاطر پیشرفت سریع مصالح برقی امکان کارآفرینی خیلی بالا هست.
اگر بچه های در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به ارتقا سطح علمیشون مشغول بشن، میتونن در تمامی زمینه هایی کاری گرایش های مهندسی برق بخصوص بازار کار مهندسی برق مخابرات کارآفرینی کنن. لازم به ذکر هست که اگر ایده ای برای کارآفرینی ندارن میتونن وارد شرکت های دانش بنیان بشن و با ورود به محیط کاری ایده به دست بیارن.
به طور کل با هزینه های کم و امکانات محدود هم میشه کارآفرینی کرد.

 

معرفی رشته برق | بازار کار رشته برق | گرایش های مهندسی برق | مهندسی برق گرایش بیوالکتریک | بهترین گرایش مهندسی برق

10- چقدر امکان مهاجرت در رشته مهندسی برق وجود داره؟

 

از قبل کسانی که قصد مهاجرت داشتن به سراغ رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف میرفتن و همین موضوع نشان دهنده ی امکان مهاجرت بالا در این رشته هست.

به طور کل  60 الی 70 درصد فارغ التحصیل های رشته مهندسی دانشگاه های شهید بهشتی، شریف، و تهران  مهاجرت کرده اند که مشخص میشه کشورهای آمریکایی و اروپایی، شدیدا به جذب رشته های فنی به خصوص فارغ التحصیلان رشته های برق مشغول هستن.

برای اینکه شرایط مهاجرت برای بچه ها هموار بشه باید چند چیز رو نادیده نگیرن:

 • باید ایده پردازی هایی که منجر به چاپ مقاله بشه داشته باشن.
 • اگر خودشون ایده ای ندارن با اساتیدی که در این زمینه فعالیت دارن ارتباط برقرار کنن تا اونها رو به سمت تولید مقاله جذبشون کنه.
 • همچنین ارتباط با اساتیدی که روابط بین المللی دارن بسیار کمک کننده هست، اساتید میتونن به دانشگاه های بین المللی پیشنهاد نامه بفرستن و این دانشگاه ها میتونن داوطلب بشن برای اینکه دانشجوها رو اپلای یا بورسیه کنن.

 

10- حرف یا توصیه اخری هست که بخواین به بچه ها بگید؟

تنها یک جمله هست که فکر میکنم باید بدونن؛ آن هم این است که:
اگر به کار عملی و تیمی علاقه ای ندارن و تنها پایه ی قوی ریاضی و فیزیک دارن، به هیچ عنوان سراغ رشته ی برق نیان و به سراغ رشته ای که با روحیاتشون هم خوانی داره برن.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

شروع درخواست معلم خصوصی
شروع درخواست معلم خصوصی