فرق مدارس دولتی و غیرانتفاعی

6 8,586

مدرسه چیست؟ اصلا چرا مدرسه داریم؟ آیا سال‌ها قبل که مکتب‌خانه وجود داشت، تمام بچه‌ها به مکتب می‌رفتند؟ در صورتی که نانوا داشتیم، قصاب داشتیم، خیاط داشتیم و غیره. آیا تمام این افراد سواد داشتند؟ خیر. محیط آموزشی مدرسه برای ارتقای تعاملات اجتماعی فرزندِ ماست. این اصل را فراموش نکنید. با همین سوالات ذهنتان را نرمش دهید تا مقاله را ادامه دهیم. همچنین یک ویدئو از صحبت‌های خانم نجمیه رستمی (روانشناس تحصیلی) را در خصوص تفاوت مدرسه دولتی و غیر انتفاعی را آماده کردیم. در بخش دوم این ویدئو خانم دکتر رستمی در مورد مهلت ثبت نام در این مدارس صحبت می‌کنند.

چه شد که تبِ مدارس غیرانتفاعی داغ شد؟

تا سال‌ها قبل که مدارس غیردولتی وجود نداشتند، تمام بچه‌ها کنار هم در مدارس دولتی مشغول به تحصیل شده و فارغ‌التحصیل می‌شدند. اما چند سالی است که این مدارس حضور فعالی در صنعت آموزش دارند و توانستند دانش‌آموزان زیادی را جذب کنند. آیا این موضوع فقط به خاطرِ کیفیت بالای این مدارس است؟

متاسفانه خیر. گاهی خانواده‌ها و والدین به اصطلاح به خاطرِ “چشم و هم ‌چشمی” فرزندشان را به مدارس غیردولتی می‌فرستند. با این تصورِ غلط که مدارس غیرانتفاعی 100% بهتر از مدارس دولتی هستند و شرط موفیت فرزندشان ورود آن‌ها به مدارس غیرانتفاعی و پرداخت شهریه‌های سنگین است. بعضی از والدین به خاطر رقابت با اقوام، دوستان و آشنایان فرزندشان را به مدارس غیردولتی می‌فرستند، برای اینکه از آن‌ها جا نمانند. این طرز فکر بسیار خطرناک بوده و آینده تحصیلی و روابط اجتماعی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدارس دولتی چطور شکل گرفتند و چه مسیری را طی کردند؟

مدارس غیرانتفاعی در شروع کار برای کسانی طراحی شدند که توانمندی‌های کمتری دارند. به این ترتیب با خلوت کردن کلاس‌ها دبیران می‌توانستند بیشتر با دانش‌آموزان کار کنند و پایۀ تحصیلی آن‌ها را تقویت کنند. اما امروز شرایط تغییر کرده و این موضوع برعکس شده است. والدین اگر احساس کنند فرزندشان توانایی زیادی دارد تلاش می‌کنند او را به مدارس خاص (تیزهوشان، نمونه دولتی و غیره) یا مدارس غیردولتی بفرستند تا در کلاس‌های شلوغ 30 تا 40 نفره مدارس دولتی، استعدادِ فرزندشان از بین نرود!

امروز مدارس غیردولتی تا حدی بیشتر درگیر بیزینس و تجارت شدند. متاسفانه گاهی شاهد این هستیم که مدارس غیردولتی به شکلی با دانش‌آموز کار می‌کنند که فقط در این مدارس خوش بدرخشد و اگر والدین او را به مدرسه دیگری ببرند دچار مشکل شود. با این سیاست تلاش می‌کنند دانش‌آموز را سال‌های بیشتری نزد خودشان نگه دارند.

البته این موضوع نسبی بوده و شاملِ تمام مدارس غیردولتی ایران نمی‌‌شود. تعداد زیادی مدرسه غیرانتفاعی حرفه‌ای و بسیار قوی در سطح کشور وجود دارد.

فرزندم را مدرسه دولتی بفرستم یا مدرسه غیرانتفاعی؟

اگر خیلی ساده بگوییم، بهتر است بچه‌ها به مدارس دولتی بروند. حداقل چند سال اول تحصیل را. چون در مدارس دولتی از تمام اقشار جامعه دانش‌آموزان حضور دارند و مهارت‌های اجتماعی کودک رشد پیدا می‌کند. به این ترتیب می‌تواند تعامل بهتری با سایر کودکان داشته باشد.
بخش ایمن‌سازی و مراقبت کلی باید در تمام مدارس رعایت شود. این اصل بسیار مهم بوده و به هیچ‌وجه نباید امنیت و سلامت دانش‌آموزان در مدرسه تهدید شود. اما در مدارس غیرانتفاعی بچه‌ها به اصطلاح، کمی نازک نارنجی شده و انتظارات والدین هم دربارۀ نحوه تعامل مسئولین مدرسه با کودک سر به فلک می‌کشد. در مدارس غیرانتفاعی چون والدین پول پرداخت می‌کنند، دوست ندارند به فرزندشان از گل نازک‌تر گفته شود و این به مرور بر روابط اجتماعی کودک تاثیر منفی می‌گذارد.
دانش‌آموزان باید یاد بگیرند از حق خود دفاع کنند.

امکاناتی که مدارس غیردولتی ارائه می‌کنند واقعا کاربردی است؟

شما هم متوجه تبلیغاتِ سرسام‌آور بعضی از مدارس غیرانتفاعی بزرگ در کلان‌شهرهای کشور شدید. این مدارس از امکانات بسیار زیاد و متنوع مدرسه خود صحبت می‌کنند. امکاناتی مثل:

 • آموزش موسیقی و یادگیری چند ساز
 • آموزش زبان‌های خارجی و یادگیری یک یا چند زبان خارجی
 • کلاس‌های ورزشی مختلف مثل شنا، یوگا، والیبال، کاراته و غیره
 • سالن‌های شطرنج و برگزاری مسابقات مختلف شطرنج
 • آموزش‌های تخصصی کامپیوتر
 • و غیره

اما اثربخشی این دوره‌ها و برنامه‌های فوق‌برنامه این مدارس جای تامل دارد. به ندرت پیش آمده که این دوره‌ها برای دانش‌آموزان مفید واقع شوند و برگزاری این کلاس‌ها توسط مدارس غیردولتی بیشتر جنبۀ تبلیغاتی دارد. اشاره به این دوره‌ها هنگام ثبت‌نام والدین تاثیر روانی مناسبی روی آن‌ها گذاشته و خانواده‌ها را ترغیب می‌کند که فرزندشان را به مدارسی بفرستند که بیشترین امکانات موجود را بین رقبا دارد.

البته نباید منکر این شد که بعضی از امکانات مدارس غیردولتی به کشف استعدادهای کودکان و شکوفا کردن آن‌ها کمک بسیار زیادی کرده است. در مدارس غیردولتی معمولا دوره‌های فوق برنامۀ زیادی در گرایش‌های معتدد (ورزشی، هنری، علمی و غیره) برگزار می‌شود و کودک می‌تواند عمیق‌تر خودش را بشناسد و علایق خودش را کشف کند.

فراموش نکنید که خیلی از شخصیت‌های مطرح کشور در مدارس دولتی درس خواندند.

مزایای مدارس غیردولتی نسبت به مدارس دولتی چیست؟

چون بعضی از والدین شاغل هستند و کمتر در خانه حضور دارند، با ثبت‌نام فرزندشان در مدارس غیردولتی خیالشان راحت است که تا پایان ساعت کاری، فرزندشان تنها نیست و در مدرسه مشغول فعالیت است.

جدیدا در مدارس غیردولتی رسم شده که این مدارس از روش “کیف در مدرسه” استفاده می‌کنند. به این ترتیب والدین بعد از رسیدن به خانه دیگر نیازی نیست درگیر مسائل آموزشی با فرزندشان بشوند.

تعداد ثبت‌نام‌ها در مداس دولتی زیاد بوده و این مدارس شلوغ هستند. به همین خاطر ظرفیت کلاس‌ها برای تسلطِ کامل به مسائل آموزشی و حتی مسائل پرورشی بیش از اندازه است. در این شرایط معلم به تنهایی نمی‌تواند نیاز تمامِ دانش‌آموزان را پوشش دهد و کیفیت آموزش کمرنگ می‌شود.


آیا می‌دانید بهترین مدرسه برای فرزندتان کدام است؟

بهترین مدرسه برای فرزندتان، گران‌ترین و لوکس‌ترین مدرسه دنیا نیست! بهترین مدرسه برای فرزندتان جایی است که او در آن محیط احساس آرامش داشته باشد و بتواند توانایی‌های خود را بروز دهد. انتخابِ صحیح مدرسه نقش مهمی در رشد و شکوفایی فرزندتان دارد. خانواده‌های زیادی فرزندشان را تحت فشار قرار می‌دهند که حتما در مدارس خاص مثل تیزهوشان درس بخوانند؛ در صورتی که این مدارس مناسبِ بسیاری از دانش‌آموزان نیست و آنها را از درس و مدرسه دلزده می‌کند. توصیه می‌کنم برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقالۀ زیر را مطالعه بفرمایید:

 بهترین مدرسه برای فرزندم کدام است؟


ویدئو تفاوت مدرسه دولتی و غیر انتفاعی


استادبانک | بزرگترین سامانۀ انتخاب معلم خصوصی در ایران

استادبانک یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشدِ دانشگاه شریف است و خدمتِ اصلی آن درخواست معلم خصوصی به شکل حضوری و آنلاین در سراسر ایران می‌باشد. انتخاب و تایید اساتید در استادبانک با دقت بسیار بالا انجام شده و اساتیدی که اجازه تدریس می‌گیرند جزو بهترین‌های رشته خودشان به حساب می‌آیند.

آکادمی اساتید استابانک، یک واحد مستقل در این شرکت می‌باشد که وظیفه آن آموزش مستمر به اساتید گلچین‌شده در سامانه است. بعضی از مباحثی که در آکادمی به اساتیدِ استادبانک آموزش داده می‌شوند عبارتند از:

 • مشخص کردن هدف کلاس
 • تعیین سطح شاگرد به صورت اصولی
 • تقویت حس اعتماد به نفس در شاگرد
 • انتخاب بهترین روش تدریس
 • نحوه سنجش میزان یادگیری شاگرد
 • تناسب حجم تکالیف با زمان و توان شاگرد
 • جمع بندی مطالب در پایان هر جلسه
 • گزارش دهی از روند برگزاری کلاس به والدین
 • و…

جمع بندی و نتیجه گیری

بیشتر والدین هنگام ثبت‌نام فرزندشان در مدارس یک سوال اساسی از خودشان می‌پرسند. فرزندم را مدارس دولتی ثبت‌نام کنم یا مدارس غیردولتی؟ تفاوت مدرسه دولتی و غیر انتفاعی چیست؟ در این مقاله سعی کردیم به بهترین شکل جواب این سوال را بدهیم. هر دو مدرسه دولتی و غیرانتفاعی مزایا و معایب خودشان را دارند و باید با بررسی این موارد، بهترین تصمیم را برای فرزندتان بگیرید. نظرِ شما راجع به مدارس دولتی و غیردولتی چیست؟ فرزندتان را کدام مدارس ثبت‌نام کردید؟ آیا از فرآیند آموزشی راضی هستید؟

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظرات
 1. رضایی می گوید

  سلام
  به نظر من اگر وقت و حوصله بذاریم تا مدارس دولتی خوبی پیدا کنیم بهتر هست.
  خیلی از مدارس غیر انتفاعی اونقدر که ادعا میکنند خوب نیستند.

 2. مریم می گوید

  عالی بود من با مادرم برای اینکه خواهرم رو تو چه مدرسه ای بنویسیم خیلی مشکل داشتم..
  بازهم از این ویدیو ها بزارید

 3. فاطمه می گوید

  به نظر من بیشتر از مدارس خود معلم ها مهم هستند.
  اگر معلم خوب باشه آدم خیالش از مدرسه راحت هست.
  متاسفانه من امسال نتونستم مدرسه خوبی برای پسرم تا این لحظه پیدا کنم.
  ممنون ازتون
  ویدئو خوبی بود

  1. زهرا می گوید

   سلام.
   نظر شما که میگید معلم ها مهم تر هستند تا مدرسه تا حدودی درسته. من هم اول همین فکر رو میکردم.البته من دبیرستانی هستم. از شرای خودم میگم شاید کمکتون کرده باشم. تو شهر ما چند دبیرستان دولتی و ۲ دبیرستان غیر دولتی هست. که فقط یک دبیرستان غیر دولتی بهترین معلم های شهر رو در اختیار داره و بقیه معلم های ضعیفی رو دارن. پس من برای کنکور بهترم رفتم مدرسه ای که ملم های خوبی داره….اما….شاید بگم از وقتی وارد اون مدرسه شدم وارد یک کابوس شدم. و به هیچ عنوان سال بعد اون جا نمی مونم…سه ما اول که برنامه هفتگی نداشتیم، اون موقع ها هم که داشتیم هی تغییرش میدادن..معلم ها توی این سه مال اول هی عوض میشدن. مدرسه هیچ نظم و انضباطی نداشت. نسبت به بی ادبی بچه ها هیچ واکنشی ندارن. یک مدرسه ای که کاملا بی بند و باره و سر مسائلی سر سوزن اهمیت نداره بچه هارو میدوئونن که مثلا خیلی به نظم و انضباط پای بند اند، نمره هایی که سر ترم میدن وحشت ناکه..یا خیلی کم میدن یا خیلی زیاد. اعتراضات به نمره ها تو ماه امتحان خیلی زیاده.
   تو این مدرسهما دانش اموز ها با این که معلم ها خوبن ولی باز هم نیاز به کلاس رفتن داریم.
   زمانی که مدرسه دولتی بودم از این خبر ها نبود.
   فوق فوقش سر دو هفته ای برنامه ردیف میکردن.
   یک مدرسه منظم با مدیر و کادر برجسته. شاید معلم ها کمی ضعیف تر عمل کنن ولی اون پولی که برای غیر دولتی میدادم این بار برای کلاس خصوصی میدم. البته بماند که وقتی مدرسه غیر دولتی میرفتم باز هم کلاس خصوصی میرفتم……از این که با این حجم مطالم سرتون رو درد اوردم شرمنده ام.

 4. حسین کرمی می گوید

  در کل تو مدرسه ها و دانشگاهای ایران چیز درستی یاد نمیدن
  ادم باید خودش درس بخونه و مطالعه ازاد داشته باشه تا موفق شه

 5. کاظمی می گوید

  باسلام
  بنظر بنده مدارس نمونه دولتی و بعد هیات امنایی درمرحله بالاتری از بقیه قرار دارند ،من پسرم را با اینکه تک فرزند هم بود مدرسه دولتی نوشتم و هرکجا اشکال داشت برایش دبیرخصوصی گرفتم تا کمکش کنه ،درواقع باراصلی درس خوندن برعهده
  خودش بوده همیشه ،خدارو شکر توی این ده سال خیلی موفق و راضی هستیم.ارنظر محیطی هم مدارس دولتی نمونه اجتماع هستن بنظرم ما خودمون باید بیشترروی تربیت و امادگی و پذیرش فرزندامون بیشترمطالعه و وقت بگذاریم .با سپاس و تشکر فراوان