تعویق کنکور!؟ نشست فوق العاده مجلس و وزارت بهداشت

همه چیز درباره شرایط ثبت نام مدارس فرهنگ + نکات ثبت نام

0 33

مدارس فرهنگ نوعی از مدارس ایران است که مختص دانش آموزان رشته علوم انسانی است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند در این رشته تحصیل کنند مدارس فرهنگ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آن‌ها است. بر همین اساس تصمیم گرفتیم یک مقاله کامل درباره شرایط ثبت نام مدارس فرهنگ بنویسیم. با مجله استادبانک همراه باشید.

مدارس فرهنگ برای چه کسانی مناسب است؟

مدارس فرهنگ یا بهتر بگوییم، دبیرستان فرهنگ مختص دانش آموزان رشته علوم انسانی است و برای ورود به این مدرسه باید آزمون ورودی را با موفقیت بگذرانید. البته این مدارس با برنامه درسی ملی پیش می‌رود ولی در دروس تخصصی علوم انسانی تمرکز بیشتری دارد.

دانش‌آموزانی که می‌خواهند در کنکور رتبه خوبی کسب نمایند معمولا به سراغ این مدرسه می‌روند تا دروس پایه را به‌ خوبی فرابگیرند و در آزمون کنکور به مشکلی برنخوردند.

مدارس فرهنگ در حال حاضر در شهرهای تهران، کرمان و اصفهان شعبه دارد و دانش آموزان می‌توانند با ثبت‌نام در آن‌ها به تحصیل در رشته مورد نظر بپردازند. حال سوال این است که شرایط تحصیل در این مدارس چیست؟ ادامه مقاله را بخوانید.

شرایط ثبت نام در مدارس فرهنگ

در ابتدا باید توجه داشته باشید که دانش آموزان نواحی شش‌گانه اصفهان تنها می‌توانند یکی از مدارس فرهنگ را انتخاب نمایند؛ بنابراین بهتر است قبلا از انتخاب مدرسه مورد نظر همه جوانب و شرایط را در نظر بگیرید زیرا پس از ثبت‌نام دیگر امکان جابه‌جایی وجود نخواهد داشت.

برای ثبت نام در مدارس فرهنگ باید گزینش شوید. این گزینش بر دو اساس تقسیم می‌شود؛ اولا معدل کل پایه نهم دانش‌آموز باید حداقل 18 باشد و دوما باید یک از یک آزمون جامع نیز سربلند بیرون بیایید.

مدارک و نحوه ثبت‌نام در مدارس فرهنگ

شرایط ثبت نام مدارس فرهنگ

در ادامه به بررسی چگونگی ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در مدارس فرهنگ به تفکیک هر شهر می‌پردازیم.

مدارس فرهنگ تهران

ثبت‌نام مدارس فرهنگ برای دانش آموزان تهرانی به صورت حضوری صورت می‌گیرد. زمان ثبت‌نام معمولا از 18 فروردین شروع خواهد شد. در این زمان شما باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز که در ادامه همین مقاله ذکرشده است به مدرسه مورد نظر مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که مدارس زیادی در تهران وجود دارد که می‌توانید نزدیک‌ترین مدرسه به محل زندگی خود را بیابید و برای ثبت‌نام و انجام آزمون اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای مدارس فرهنگ تهران عبارت است از: دو قطعه عکس سه در چهار، کپی کارنامه نیمسال اول نهم، کپی شناسنامه، فرم تقاضانامه ثبت‌نام (از مدرسه دریافت کنید) و هزینه آزمون (حدود 25 هزار تومان)

مدارس فرهنگ اصفهان

ثبت‌نام در مدارس فرهنگ استان اصفهان به طور اینترنتی انجام خواهد شد. ثبت‌نام داوطلبان مدارس فرهنگ اصفهان معمولا از 5 اردیبهشت شروع و تا 30 اردیبهشت ادامه خواهد یافت.

دانش آموزان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت service.isfedu.ir برای ثبت‌نام اقدام نمایند.

پس از مراجعه به این سایت بر روی گزینه “ثبت‌نام دبیرستان‌های فرهنگ” کلیک کرده و دفترچه مربوطه را دریافت و مطالعه کنید. سپس می‌توانید در همین سایت برای آزمون ورودی ثبت‌نام کنید.

همه مراحل شرکت در آزمون شامل؛ ثبت‌نام، پرداخت وجه، دریافت کارت و اعلام نتایج از طریق همین سایت صورت خواهد گرفت.

اگر آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر گذاشتید باید یک نسخه از فرم ثبت‌نام را چاپ‌ کرده و به امضای دانش‌آموز و ولی آن برسد. سپس این فرم به همراه کپی کارنامه نوبت اول تحویل مدرسه فعلی بدهید.

مدارک موردنیاز برای مدارس فرهنگ اصفهان عبارت است از: فایل اسکن شده عکس دانش‌آموز و هزینه آزمون (حدود 20 هزار تومان)

در صورت قبولی (نتیجه را از سایت service.isfedu.ir مشاهده کنید) با در دست داشتن مدارک تحصیلی و مراجعه به مدرسه مورد نظر می‌توانید ثبت‌نام خود را قطعی کنید.

مدارس فرهنگ کرمان

در کرمان 4 مدرسه فرهنگ دخترانه و 4 مدرسه فرهنگ پسرانه وجود دارد. ثبت‌نام در این استان نیز اینترنتی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است دانش آموزان فقط در مدارس پذیرفته‌شده امکان ثبت‌نام دارند و هیچ‌گونه امکان جابه‌جایی وجود ندارد.

مدارس فرهنگ استان کرمان دارای امکانات مدارس شبانه‌روزی نیستند.

برای ثبت‌نام باید به سایت sanjesh.kermanedu.ir مراجعه کنید. مهلت ثبت‌نام از 15 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. پس از مراجعه به سایت ذکرشده باید بر روی گزینه “ثبت‌نام در آزمون” کلیک کنید و دفترچه مربوطه را مطالعه نمایید. سپس اطلاعات لازم را وارد کرده و ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

مدارک موردنیاز برای مدارس فرهنگ کرمان عبارت است از: فایل اسکن شده عکس دانش‌آموز و هزینه آزمون (حدود 18 هزار تومان)

در صورت قبولی (نتیجه را از سایت sanjesh.kermanedu.ir مشاهده کنید) با در دست داشتن مدارک تحصیلی و مراجعه به مدرسه موردنظر می‌توانید ثبت‌نام خود را قطعی کنید.

منابع آزمون

درستعداد سوالضریب
پیام‌های آسمانی152
فارسی204
عربی204
زبان انگلیسی152
ریاضی203
مطالعات اجتماعی203
جمع کل110

 

شهریه دبیرستان‌های فرهنگ

طبق آیین‌نامه گسترش مشارکت‌های مردمی در مدارس تحصیل در مدارس فرهنگ کاملا رایگان است. البته ممکن است مدارس برای فوق‌برنامه‌ها هزینه‌ای دریافت کند که این موضوع کاملا به مدرسه بستگی دارد. (منبع)

در این مقاله به ‌طور کامل درباره نحوه ثبت نام مدارس فرهنگ صحبت کردیم. به نظر شما این مدارس گزینه خوبی برای تحصیل است؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (2 رای)

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.