دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره سنجش کشوری کلاس اولی‌ها

مهسا رحمانی نویسنده
3407 2
06 اسفند 1399

ارزیابی سنجش کشوری برای دانش‌آموزانی که ورودی کلاس اول یا پیش‌ دبستانی هستند یعنی از 5 سال و نیم تا هفت سال انجام می‌شود. آموزش و پرورش این ارزیابی را از طریق مدارس استثنایی انجام می‌دهد. معمولا کادری که در آن محیط قرار می‌گیرند کسانی هستند که در زمینه روانشناسی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی و پزشک عمومی متخصص هستند.

هدف آزمون سنجش این است که در زمان کوتاه‌تری برنامه‌ریزی کاملی برای ارتقای آموزش کودکان داشته باشیم. اگر سنجش به موقع و به درستی انجام نشود، کودکان تایم طلایی درمان اختلالات و مشکلات یادگیری را از دست می‌دهند و در روند آموزش آن‌ها خلل وارد می‌شود. آموزش و پرورش حدود دو روز آموزش رایگان ارزیابی برای کادر سنجش در سراسر کشور می‌گذارد، آزمون سنجش از اواسط خرداد در پایگاه‌های مدارس دولتی شروع می‌شود و تا اواسط مهر طول می‌کشد.

چطور فرزندمان را در سنجش کلاس اول ثبت نام کنیم؟

همه‌ی والدینی که می‌خواهند فرزندشان را در پیش دبستانی یا دبستان ثبت نام کنند، باید ابتدا برای آزمون سنجش کشوری به مدرسه مورد نظرشان مراجعه کنند و تقاضانامه سنجش کشوری را پر کنند. سپس در روز و ساعت معینی که به آن‌ها اعلام می‌شود، همراه با فرزندشان به یکی از مدرسه‌هایی که آزمون سنجش را برگزار می‌کند مراجعه کنند.

والدین باید بدانند که هیچ کودکی نمی‌تواند بدون پشت سر گذاشتن سنجش کشوری، وارد مدارس دولتی، غیرانتفاعی یا هر مدرسه دیگری شود. در این سنجش کودکانی که حداقل امتیاز لازم را دریافت نکنند به مدارس استثنایی ارجاع داده می‌شوند.

در سنجش کشوری کلاس اول چه اتفاقی می‌افتد؟

در مرحله اول فرم مربوط به نام نویسی برای کودک پر می‌شود، سپس بینایی سنجی و شنوایی سنجی انجام می‌شود. اگر کودکی مشکل بینایی داشته باشد، او را به چشم پزشک ارجاع می‌دهند تا عینک تهیه کند یا اگر مشکل شنوایی وجود داشته باشد او را به پزشک ارجاع می‌دهند تا مراحل درمانی را طی کنید..

پس از این مراحل کودک شما نزد یک روانشناس می‌رود. روانشناس سوالاتی می‌پرسد تا حافظه کوتاه مدت، حافظه بلند مدت، مباحث مفهومی، تکمیلی، تداعی ذهنی و… او را بسنجد. پس از آن پزشک عمومی او را از لحاظ سلامت جسمانی بررسی می‌کند. به این شکل آزمون سنجش کشوری به پایان می‌رسد.

مراحل سنجش کشوری کلاس اولی‌ها:

  1. شنوایی سنجی و بینایی سنجی؛
  2. روانشناسی؛
  3. ارزیابی توسط پزشک عمومی؛

سنجش کشوری کلاس اول چه چیزهایی را بررسی نمی‌کند؟

در اغلب اوقات روانشناسی که کار ارزیابی روانی کودکان را در آزمون سنجش کشوری انجام می‌دهد، به تست‌ها و نمراتی که در این آزمون تعیین می‌شود، بسنده می‌کند و مشکلاتی مثل پایین بودن ضریب هوشی، دیرآموزی، عدم تمرکز، اختلال یادگیری و… در این آزمون‌ها سنجیده نمی‌شود.

به همین دلیل در برخی موارد بعد از اینکه دانش‌آموز وارد مدرسه می‌شود، معلم به والدین اطلاع می‌دهد که فرزند شما دیرآموز است. اما والدین معتقدند چون فرزندشان در آزمون سنجش کشوری قبول شده است، مشکل یادگیری و هوشی ندارد. به همین دلیل بهتر است والدین فرزندانشان را از 3 تا 5 سالگی نزد یک مشاور یا روانشناس کودک ببرند، تا او یک ارزیابی کلی در مورد فرزندشان انجام دهد.

خیلی از مشکلات مانند اوتیسم، شبه اوتیسم، اختلال یادگیری، بیش فعالی و… مشکلاتی است که خانواده متوجه آن نمی‌شوند و اقدامی برای آن نمی‌کنند. تا اینکه فرزندشان بزرگ می‌شود و مدرسه می‌رود سپس این مشکلات مشخص می‌شود. در صورتی که مشکلاتی مانند اوتیسم و شبه اوتیسم از سه سالگی توسط متخصص تشخیص داده می‌شود و هر چه زودتر اقدام شود بهتر است. برای اطلاعات بیشتر مقاله “اطلاعات کاملی درمورد کودکان اوتیسم، درمان، آموزش و بازی با آن‌ها” و “انواع اختلالات یادگیری” را بخوانید.

در سنجش کلاس اول چه سوالاتی از فرزندانمان می‌پرسند؟

بغیر از معاینه‌هایی که شنوایی سنج، بینایی سنج و پزشک عمومی روی کودک شما انجام می‌دهد، روانشناس سوالاتی را از فرزند شما می‌پرسد، بخشی از این سوالات مربوط به حافظه کوتاه مدت، بخشی حافظه بلند مدت و بخشی هم تجسم فضایی است.

به عنوان مثال چند شکل هندسی برش خورده رو به روی فرزند شما قرار می‌دهند و می‌گویند کدام یک از این‌ها کنار همدیگر کامل می‌شوند، او باید شکل‌ها را در ذهنش بچرخاند و تداعی کند که چطور کامل خواهند شد. این تست مثل کامل کردن ذهنی یک پازل است.

یا مثلا یک تصویر برگ که رگبرگ‌هایش را ندارد به فرزند شما نشان می‌دهند و می‌پرسند، این شکل چه چیزهایی کم دارد؟ کودک باید تشخیص بدهد که رگبرگ‌ها درون برگ نیستند. برخی سوالات نیز مربوط به طبقه‌بندی است، چند شکل به کودک نشان می‌دهند و می‌گویند کدام یک به دیگران ارتباطی ندارد؟ یا توالی شکل ها و…

سنجش کلاس اولی ها دو بخش دارد: 1. پزشکی 2. روانشناسی. در بخش پزشکی فرزند شما را از نظر سلامت شنوایی، بینایی و حرکتی معاینه می کنند. در بخش روانشناسی، ضریب هوشی، توانایی یادگیری و تمرکز فرزندتان را ارزیابی می کنند.چطور فرزندمان را برای آزمون سنجش آماده کنیم؟

در درجه اول باید فرزندتان را به لحاظ جسمی آماده کنید، حتما در حدود 5 سالگی او را یک چکاپ سلامتی کامل ببرید. تا اگر مشکل بینایی یا شنوایی دارد مشخص و درمان شود. گاهی وقت‌ها خانواده‌ها متوجه کم‌خونی و ضعف جسمی فرزندشان نمی‌شوند و این باعث می‌شود کودک در جلسه ارزیابی سنجش بی‌حال باشد یا خوابش ببرد. کارشناسانی که او را معاینه می‌کنند وقتی با عدم پاسخدهی او مواجه شوند او را در آزمون سنجش رد می‌کنند.

همانطور که گفته شد بغیر از سلامت جسم، آزمون روانشناسی و یادگیری هم در سنجش کشوری کلاس اول از فرزند شما گرفته می‌شود. شما باید فرزندتان را برای این بخش از آزمون هم آماده کنید. او باید برای قرار گرفتن در محیط سنجش آماده باشد و با ورود به آنجا شوکه نشود و نترسد. در بخش روانشناسی کودک باید بدون حضور والدین‌اش ارزیابی شود، اما خیلی از کودکان می‌ترسند از مادرشان جدا شوند و ساعت‌ها زمان می‌برد تا راضی شوند و به تنهایی وارد اتاق مشاور شوند.

ممکن است فرزند شما با استرس در اتاق روانشناس حضور پیدا کند و بخاطر همین استرس هم نتواند جواب سوال‌ها را به درستی بدهد، پس بهتر است قبل از سنجش، فرزندتان را در فضاهایی مشابه قرار دهید، پیش‌دبستانی‌هایی که در مدرسه واقع هستند، می‌توانند فضای خوبی برای آماده شدن فرزند شما باشند.

آموزش محیطی؛ شما فرزندتان را در پیش دبستانی، مهد کودک، مهد قرآنی و… می‌گذارید، اما آیا به آموزش‌هایی که فرزندتان در آن مکان فرا می‌گیرد توجه می‌کنید؟ در این مراکز باید فضای آموزشیِ غنی و کافی برای فرزندتان وجود داشته باشد. آموزش‌ها باید چهارچوب‌مدار باشد و مهد‌ کودک‌ها باید طرح درس‌های مشخص و دقیقی برای آموزش داشته باشند.

بچه‌ها باید از شش سالگی شمارش تا 20 را بلد باشند، تفاوت‌ها و شباهت‌ها را تشخیص بدهند، تداعی ذهنی و همچنین تعاملات بین فردی را بیاموزند. به همین دلیل بهتر است فرزندتان را از 3 سالگی در فضای مهد کودک قرار دهید تا بتواند دور از خانواده و در یک محیط اجتماعی آموزش ببیند.

هرچه آموزش فرزندتان را زودتر شروع کنید برای او بهتر است. در کنار حضور در پیش دبستانی می‌توانید برای فرزندتان معلم خصوصیِ زبان، ریاضی و موسیقی بگیرید. به این شکل فرزند شما زودتر فراگیری مهارت‌های مختلف را شروع می‌کند و ذهن ورزیده‌تری نسبت به همسالان خود خواهد داشت. علاوه بر این یک معلم خصوصی می‌تواند استعدادها و توانایی‌های نهفته فرزند شما را کشف کند و برای پرورش آن‌ها مسیری را به شما پیشنهاد دهد.

فرزندم در آزمون سنجش کلاس اول رد شده چکار کنم؟

اگر فرزند شما در آزمون سنجش کشوری رد شود، شما باید بعد از سه یا چهار ماه برای تست دوم به مرکز استثنایی مراجعه کنید. ممکن است فرزند شما به دلیل اضطراب یا غریبه بودن با محیط نتوانسته باشد، جواب‌های درستی به سوالات بدهد و رد شده باشد.

به همین دلیل اگر بعد از رد شدن در آزمون سنجش کلاس اول آموزش دادن به فرزند خود را شروع کند و تلاش کنید که اضطراب او را از قرار گرفتن در محیط‌‌های غریبه کم کنید، او می‌تواند در آزمون دوم قبول شود. مثلا او را در محیط‌های مشابه مثل مدرسه ببرید و بگذارید دوست پیدا کند. پس از اینکه ترس کودکتان از تنها قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی از بین رفت، برای آزمون دوم به مرکز استثنایی مراجعه کنید، این‌بار فرزند شما می‌تواند از پس سوال‌ها بر بیاید.

ممکن است فرزند شما به دلیل غنی نبودن آموزش‌هایی که تابحال دیده است، در آزمون رد شده باشد، هر کودکی باید به صورت نرمال آموزش‌هایی را تا قبل از 6 یا 7 سالگی ببیند، اما گاهی اوقات خانواده‌ها به دلیل برطرف کردن بیش از حد نیازهای فرزندشان یا بی‌توجهی بیش از حد به او اجازه یادگیری مهارت‌های لازم را به او نمی‌دهند. برخی از خانواده‌ها هم فرزندشان را در پیش دبستانی‌هایی ثبت نام می‌کنند که واحدهای درسی لازم را به کودکان آموزش نمی‌دهند.

به این ترتیب امکان رد شدن چنین کودکی در آزمون سنجش کلاس اول زیاد است. در این موارد بهتر است در مدت زمان سه یا چهارماهی که تا آزمون دوم وقت دارید، برای فرزندتان یک معلم خصوصی ابتدایی بگیرید. معلم خصوصی با ارزیابی کودک شما به راحتی متوجه می‌شود اشکال کار از کجاست و مهارت‌های لازم را به او آموزش می‌دهد.

همینطور معلم خصوصی به شما خواهد گفت که آیا درواقع کودک شما مشکل یادگیری دارد یا استثنایی است یا اینکه به دلیل برخوردار نبودن از آموزش‌های لازم در آزمون سنجش کلاس اول رد شده است. او همچنین برنامه آموزشی مفیدی برای فرزند شما خواهد چید تا واحدهای لازم را به او آموزش دهد.

در پایان

همه والدینی که می‌خواهند فرزندشان را در کلاس اول ثبت نام کنند، باید برای آزمون سنجش کلاس اول ثبت نام کنند. تمامی مدارس دولتی و غیردولتی به شرط داشتن گواهی سنجش کلاس اول فرزند شما را ثبت‌ نام می‌کنند.

برای اینکه فرزند شما در آزمون سنجش کشوری موفق باشد بهتر است قبل از آزمون او را یک چکاپ سلامت جسمانی ببرید، همینطور باید او را با قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی به دور از خانواده مثل پیش دبستانی به مستقل شدن عادت دهید.

همینطور بهتر است آموزش مهارت‌ها و دروس به فرزندتان را از سنین پایین شروع کنید، گرفتن معلم خصوصی ریاضی، زبان و موسیقی از سن 5 سالگی باعث می‌شود، مهارت‌های فرزند شما افزایش پیدا کند و ذهنی آماده و ورزیده داشته باشد. معلم خصوصی با توجه به شکل یادگیری فرزندتان شیوه تدریس خود را تنظیم می‌کند و از روش‌هایی برای ایجاد علاقه به یادگیری در فرزند شما استفاده می‌کند.

✒️ آیا شما فرزند خود را به سنجش آموزش کشوری برده‌اید؟
فرزند شما توانست از پس این آزمون بربیاید؟
به نظر شما خانواده‌ها باید چه آموزش‌هایی به فرزندشان بدهند تا در سنجش آموزش کشوری موفق باشد؟
نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان مقاله در میان بگذارید.

چه سوالاتی در سنجش کلاس اول مطرح می‌شود؟

آزمون سنجش کلاس اول از دو بخش پزشکی و روانشناسی تشکیل شده است. در ابتدا در بخش پزشکی فرزند شما را از لحاظ بینایی، شنوایی و حرکتی ارزیابی می‌کنند. سپس در بخش روانشناسی ضریب هوشی و توانایی یادگیری فرزندتان را می‌سنجند.

فرزندم در آزمون سنجش کلاس اول رد شده چکار کنم؟

کودکانی که در آزمون سنجش رد شده‌اند باید در بازه زمانی حدود سه ماهه به مرکز استثنایی مراجعه کنند تا دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرند. در برخی از اوقات کودکان بخاطر اضطراب جدا شدن از مادر نمی‌توانند به سوالات پاسخ بدهند یا ممکن است آموزش‌های ضروری که تا قبل از 7 سالگی و در مهدکودک باید دریافت می‌کرده‌اند را نداشته‌اند. در این موارد می‌توانید با کم کردن اضطراب فرزندتان و دادن آموزش‌های لازم که در مقاله ذکر شده است، برای آزمون دوم مراجعه کنید.


استادی که در تهیه این مقاله ما را یاری کرده است، با کلیک روی عکس وارد صفحه شخصی استاد شوید:

نجمیه رستمی