روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

23 43,228

برای بسیاری از دانش آموزان و والدین روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم مهم است. همه ما می دانیم که مدارس تیزهوشان از مدارس عادی بهتر است. به دلیل وجود معلمان نمونه مناطق و مجهز بودن مدرسه خیلی از والدین تمایل دارند که دانش آموزان آنها در مدارس تیزهوشان به ادامه تحصیل بپردازند. در این بخش ما به راهنمایی هایی در زمینه روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی ریاضی ششم در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

نکته اول: ریاضی را خوب یاد بگیرید.

ریاضی یکی از درس های مهم و اصلی برای دانش آموزان ششم است. ضریب این درس در آزمون تیزهوشان 3 می باشد. یادگیری آن نیاز به تمرین و تکرار دارد.

 • سعی کنید در کلاس درس تمرکز داشته باشید و مطالب را در کلاس یاد بگیرید.

یادگیری خود را در منزل تکمیل کنید.
برای تکمیل مطالب و رفع اشکالات خود به سراغ کتاب کار ریاضی یا معلم خصوصی ریاضی خود بروید.

نکته دوم: کتاب های کمک درسی خوب را بشناسید.

برای جمع بندی و کتاب هایی که شامل تست همه دروس هستند، ما چند کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم. کتاب 100 تست استعداد تحلیلی تیزهوشان: این کتاب برای ششمی ها و نهمی هایی که قصد قبولی در آزمون تیزهوشان دارند مناسب است.

تنوع سوالات چندگزینه ای و نمونه سوالات آزمون های تیزهوشان سال های قبل از ویژگی های مثبت این کتاب است.

کتاب های تیزهوشان قلم چی:

این کتاب ها شامل تست های دشوار و نمونه سوالات آزمون تیزهوشان است. پاسخنامه کامل تشریحی از ویژگی های بارز این کتاب است.

نکته سوم: تکنیک های آزمون دادن و حل تست را بیاموزید.

وقتی به روز آزمون نزدیک می شوید، نکات مهم دروس را مرور کنید. سعی کنید قبل از آزمون احساسات خود را در چند سطر توصیف کنید. در حین آزمون آرامش خود را حفظ کنید. مدیرت زمان را در آزمون فراموش نکنید. در آخر احساس خود را بعد از آزمون هم یادداشت کنید و با نوشته قبل آزمون مقایسه کنید.

اگر همه نکات گفته شده را رعایت کنید، سرجلسه آزمون متوجه می شوید که به نتیجه دلخواه خود نزدیک شده اید. همچنین برای پاسخگویی بهتر به سوالات تستی شما باید در دروس مختلف تست های زیادی را حل کنید. تکرار و تمرین در تست زنی موجب موفقیت و همچنین مدیریت زمان شما می شود. تست های غلط خود را علامت بزنید و پاسخ نامه تشریحی کتاب درسی خود را به خوبی مطالعه کنید.

نکته چهارم: در آزمون های آزمایشی تیزهوشان شرکت کنید.

دانش آموزان موفق در روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم درس ها را مطالعه می کنند و به حل تست می پردازند. به این صورت هفته ها و ماه می گذرد. آنها چگونه خود را در بسنجند تا متوجه شوند در هر درس چقدر پیشرفت داشتند؟

نقاط ضعف و قوت آنها در چیست؟ بنابراین شما باید آموخته های خود را ارزیابی کنید. در آزمون ها شرکت کنید و از میزان پیشرفت خود مطلع شوید. به عنوان مثال آزمون های قلم چی و آزمون های واله می توانند در ارزیابی دانش آموزان بسیار کمک کننده باشند.

نکته پنجم: پیش خوانی کنید.

با روخوانی درس ها قبل از کلاس می توانید از بسیاری از دانش آموزان دیگر پیشی بگیرید.

یکی از روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم پیش خوانی درس ها قبل از کلاس درس است. زیرا وقتی در کلاس، معلم شروع به درس دادن می کند بسیاری از مطالب برای شما آشنا و به راحتی می توانید به سوالاتی که معلم می پرسد پاسخ دهید.

همین روند باعث می شود که شما با دقت بیشتری به درس گوش کنید و تمرکز بیشتری در کلاس داشته باشید. بنابراین متن جدید را یک بار به طور ساده روخوانی کنید. همچنین سعی کنید چند نکته مهم آن را به خاطر بسپارید.

نکته ششم: برنامه ریزی کنید.

یکی از روش های رسیدن به موفقیت برنامه ریزی است. زیرا برنامه ریزی باعث می شود که یک برنامه مشخص برای درس خواندن داشته باشید و شما را از سردرگمی نجات می دهد.
برنامه ریزی باعث می شود که خودتان را موظف کنید که طبق برنامه پیش بروید و از درس خواندن خسته نشوید. پس عادت کنید که ساعت های مطالعه هر درس را برای خود مشخص کنید. در آخر هر هفته و هرماه برنامه درسی خود را بررسی کنید.

نکته هفتم: خودباوری خود را بالا ببرید.

برای موفقیت در هر زمینه ای شما باید به توانایی های خودتان باور داشته باشید. سعی کنید هر روز یک پیشرفت کوچک داشته باشید و آن را با خود تکرار کنید. مثلا امروز یک ساعت بیشتر درس بخوانید. با خود بگویید من امروز یک ساعت بیشتر از روز قبل درس خوانده ام.

یا پیش خوانی درس ها باعث شد که من درس ها را به خوبی یاد بگیرم. ( من نقاط مثبت زیادی دارم، من می توانم. )، باید بدانید که همه ما با باور داشتن خود به موفقیت می رسیم.

نکته هشتم: تعادل را رعایت کنید.

وقتی به خودباوری رسیدید، متوجه توانایی و میزان تلاش خود هم می شوید. دانش آموزان موفق، متعادل درس می خوانند. همچنین آنها به همه مباحث اهمیت می دهند و مبحثی را حذف نمی کنند. برای یادگیری بهتر مطالب، سوالات تشریحی حل میکنند. سپس به سراغ سوال های تستی می روند.

وقتی در حل سوالات تشریحی ماهر شدید در جواب دادن به سوالات تستی وقت کمتری لازم دارید. بنابراین مطالب کتاب های درسی را کاملا یاد بگیرید و تمرین های کتاب را حل کنید. تمرین های تشریحی مربوط به درس را حل کنید. وقتی مطالب را یاد گرفتید و تمرین تشریحی را حل کردید، حتما تست بزنید.

نکته نهم: پشتکار داشته باشید.

دانش آموزان موفق از درس خواندن لذت می برند. شما باید با اشتیاق درس بخوانید و نکات مهم و جدید را بشناسید و یادداشت کنید. سپس این نکات را تکرار کنید تا فراموش نشوند. تلاش کردن بسیار مهم است. شما باید تا آخر مسیر را با انگیزه ادامه دهید. پس با برنامه ریزی درسی و تلاش در جهت اجرای آن، به موفقیت نزدیک می شوید.

نکته دهم: به روش خودتان درس بخوانید.

هر دانش آموزی روش های مطالعه مختص به خود را دارد. مثلا دانش آموزی با یادداشت برداری و خلاصه نویسی بهتر یاد می گیرد. دانش آموز دیگری با صدای بلند درس می خواند. همه دانش آموزان می دانند که برای درک مفاهیم درسی و یادگیری آنها، متن کتاب را باید کاملا یاد بگیرند. سپس برای تکمیل یادگیری خود، تمرین هایی را حل می کنید. (تشریحی و تستی) اما در کل هر کسی باید  طبق روش مطالعه خودش پیش برود.

نکته یازدهم: خودتان را تشویق کنید.

یکی از روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم، این است که خود را تشویق کنید. به هرکار مثبتی که انجام می دهید، خودتان را با یک جمله تشویق کنید. مثلا اگر طبق برنامه ریزی درسی پیش رفتید و مطالب را یاد گرفتید، بگویید: من دانش آموز موفقی هستم، چون درسهایم را طبق برنامه ریزی مطالعه کردم و از مطالعه ام لذت بردم.

من از اجرای قانون‌های ساده برای موفقیت در آزمون‌ها لذت می‌برم و تصمیم دارم تا در آزمون تیزهوشان آن‌ها را اجرا کنم.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

23 نظرات
 1. Zahra می گوید

  من امسال تیزهوشان میدم ششم به هفتم
  برام مفید بودن چون نکاتش مثبت و مفید بود برا هم کلاسی هام هم فرستادم
  ممنون 😍😍😍😍

 2. نگار می گوید

  واقعا از مطالب اموزندتون ممنونم و بر این باورم که برای شروع لازم نیست عالی باشی اما برای عالی شدن باید شروع کنی

 3. مریم می گوید

  ممنون واقعا باید اینجوریمن که همه رو خوندم ولی نکته ی سوم برای بروز احساسات خیلی جالب بود حتما امتحان میکنم باز هم ممنون

  1. حسین کریمی می گوید

   عالی با این نوشته ها من حتما ازمون استعداد های درخشان را قبول میشم نا امیدتون نمیکنم⁦❤️⁩💙💜💚🧡💛

   1. استادبانک می گوید

    سلام.
    مطمئنیم که با تلاش و پشتکار قبولید و باعث افتخارِ ما میشید 🙂

 4. roya می گوید

  ممنون بخاطر سایت خوبتون واقعا مفید بود

 5. مهدیار می گوید

  فردا ازمون تیزهوشانه خداکنه قبول شه هر کی حقشه

 6. P.M می گوید

  سلام دوستان

  می دونم طولانی ولی لطفا بخونید چون بحث چند سال تجربست وارزششو داره.

  بنده دانش آموز مدرسه ی تیزهوشانم و الانم به پایه ی نهم میرم.
  خواستم راهنماییتون کنم چون هرچی باشه من حال شما رو گذروندم.
  استرس نداشته باشید به سه دلیل اول اینکه برای مغز،یادگیری و حتی سلامت بدنتون هیچ چیز مخرب تر از استرس نیست و حالا ما که رفتیم تیزهوشان فهمیدیم مدارس نمونه سطح رقابت بالا تری دارن و حتی وقتی تکمیل ظرفیت پایه ی هشتم انجام شد نفرات برتر مدرسمون همه نمونه ای بودن و علاوه بر اون انسان موجودی کمال گرا هست و پیشنهاد میکنم که مث ما فکر نکنید اگه قبول شید دیگه همه چی تکمیله .

  دوم به این دلیل که ما الان تازه فهمید بهترین خاطرات زندگیمون همون هیجانات و رقابت های دوره ی درس خوندن بوده پس استرس نداشته باشید و شیرین به این قضیه نگاه کنید

  و سوم به این دلیل که امام علی ع میفرمایند هرچه قسمت انسان است به او میرسد و اگر این را بداند دلش آرام میگیرد و شماهم به خدا توکل کنید و تلاشتون رو بدون استرس و صرفا با رقابت انجام بدید.

  بخدا دیگه از این دوره های شیرین کم تو زندگی تکرار میشه پس قدر شو بدونید.

  درضمن به مطالب نوشته شده ی این سایت نهایت توجه رو بکنید چون بسیار درست و کاربردی هستن.رفتید تیزهوشانم یه دعا برامن بکنید اگه هم نرفتید که ایشالله میرید من براتون دعا میکنم نهم قبول شید .

  در ضمن تیزهوشان خطرناک ترین پرتگاه میتونه باشه حتی برای منی که تو ی آزمون های شهرم( گاج)بین دختروپسر اول بودم ولی خیلی وقته رنگ اولی رو به چشم ندیدم هم بخاطر اینکه تلاشم رو کمتر کردم هم مغرور شدم .
  در آخر هم از تون می خوام که فکر نکنید اگه قبول شید راهنمایی وقت استراحته .
  چون شما اگه ۲۴ساعته هم درس بخونید اما عادت کنید خسته نمیشید ولی خدا نکنه به کم خوندن عادت کنید که هوای درس خوندن بپره چون برگردوندنش فوق العاده سخته.

  دوستان عزیز این مطالب رو به عنوان یه دوست از من قبول کنید که تجربیات خودمه و در اختیارتون قرار دادم و استفاده کنید .

  ایشالله همه قبولیت به حق آقا امام حسین که الان محرمه .
  دعا برای منم تو این چند روز فراموشتون نشه .

  در پناه حق

  1. استادبانک می گوید

   سلام دوست عزیز. خوش اومدید به سایت.
   مرسی از نکات مهم و درستی که مطرح کردید. امیدوارم دوستان هم استفاده کنن.
   موفق باشید.

 7. فایزه می گوید

  من هنوز یک سال مونده که برم به ازمون تیزهوشان ششم به هفتم ولی من از چهارم ابتدایی برنامه ریزی کردم ومن از اول ابتدایی به تیزهوشان علاقه داشتم ممنون از این نوشته هاتون واقعا به من انگیزه داد

  1. استادبانک می گوید

   ممنون از شما به خاطر حضورتون.
   امیدواریم موفق باشید تو آزمون.

 8. kosar می گوید

  خیلی خوب بود
  وااااااااقعا مرسی

  1. استادبانک می گوید

   سلام.
   خوشحالیم که دوست داشتید.
   موفق باشید.

 9. گیسو👸 می گوید

  واقعا فوق العاده بود همه ی نکته هایی که گفتید اثر گذار و عالی هستند
  ممنون از سایت خوبتون
  ☺☺

  1. استادبانک می گوید

   سلام و تشکر از شما، بابتِ این نظرِ دلگرم کننده.
   موفق باشید.

 10. فایزه می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید سوال من رو لطفا پاسخ بدید
  ازمون امسال ثبت نامش تموم شده ؟ یا کی ثبت نام میکنن و اینکه من در شهرستان هستم اگه بخوام برم تیزهوشا ن نمونه یا….. نیاز به خوابگاه دارم به ما خوابگاه میدن ؟
  من روزانه همه ی کتاب ها رو نه ولی ۳ تا رو کامل مرور و پیش خوتنی میکنم تست هم میزنم ….به نظرتون کمه….سطح درسیم هم تا الان همش خیلی خوب بوده

 11. سارا می گوید

  ازتون ممنونم به خاطر راهنمایی های خوبتون
  من تا امروز سردرگم بودم ولی از امروز می خوام طبق نوشته های شما جلو برم
  برای موفقیتم توی آزمون تیزهوشان دعا کنید
  التماس دعا از شما خوبان 🙏

 12. آتنا می گوید

  خیلی جالب بود منم امسال می خوام تیزهوشان بدم به امید قبولی✌🏻

 13. امیرعلی یاراحمدی می گوید

  سلام واقعا عالی بود.
  سعی میکنم که قبول بشم چون به خودم اعتماد دارم

 14. مبینا می گوید

  واقعا مطالب که نوشته بودین خیلی مفید بود
  منم میخوام تو ازمون تیزهوشان ششم به هفتم
  شرکت کنم
  فقط ی سوال داشتم…
  برای ازمون دادن تیزهوشان باید بهمن ماه ثبت نام کنیم جواب بدید ممنون میشم💕🙂