برنامه ریزی درسی معرفی و ثبت نام مدارس

روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

ملیحه فراهانی 03 اسفند 1395
927 37

برای بسیاری از دانش آموزان و والدین روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم مهم است. همه ما می دانیم که مدارس تیزهوشان از مدارس عادی بهتر است. به دلیل وجود معلمان نمونه مناطق و مجهز بودن مدرسه خیلی از والدین تمایل دارند که دانش آموزان آنها در مدارس تیزهوشان به ادامه تحصیل بپردازند. در این بخش ما به راهنمایی هایی در زمینه روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی ریاضی ششم در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

نکته اول: ریاضی را خوب یاد بگیرید.

ریاضی یکی از درس های مهم و اصلی برای دانش آموزان ششم است. ضریب این درس در آزمون تیزهوشان 3 می باشد. یادگیری آن نیاز به تمرین و تکرار دارد.

 • سعی کنید در کلاس درس تمرکز داشته باشید و مطالب را در کلاس یاد بگیرید.

یادگیری خود را در منزل تکمیل کنید.
برای تکمیل مطالب و رفع اشکالات خود به سراغ کتاب کار ریاضی یا معلم خصوصی ریاضی خود بروید.

نکته دوم: کتاب های کمک درسی خوب را بشناسید.

برای جمع بندی و کتاب هایی که شامل تست همه دروس هستند، ما چند کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم. کتاب 100 تست استعداد تحلیلی تیزهوشان: این کتاب برای ششمی ها و نهمی هایی که قصد قبولی در آزمون تیزهوشان دارند مناسب است.

تنوع سوالات چندگزینه ای و نمونه سوالات آزمون های تیزهوشان سال های قبل از ویژگی های مثبت این کتاب است.

کتاب های تیزهوشان قلم چی:

این کتاب ها شامل تست های دشوار و نمونه سوالات آزمون تیزهوشان است. پاسخنامه کامل تشریحی از ویژگی های بارز این کتاب است.

نکته سوم: تکنیک های آزمون دادن و حل تست را بیاموزید.

وقتی به روز آزمون نزدیک می شوید، نکات مهم دروس را مرور کنید. سعی کنید قبل از آزمون احساسات خود را در چند سطر توصیف کنید. در حین آزمون آرامش خود را حفظ کنید. مدیرت زمان را در آزمون فراموش نکنید. در آخر احساس خود را بعد از آزمون هم یادداشت کنید و با نوشته قبل آزمون مقایسه کنید.

اگر همه نکات گفته شده را رعایت کنید، سرجلسه آزمون متوجه می شوید که به نتیجه دلخواه خود نزدیک شده اید. همچنین برای پاسخگویی بهتر به سوالات تستی شما باید در دروس مختلف تست های زیادی را حل کنید. تکرار و تمرین در تست زنی موجب موفقیت و همچنین مدیریت زمان شما می شود. تست های غلط خود را علامت بزنید و پاسخ نامه تشریحی کتاب درسی خود را به خوبی مطالعه کنید.

نکته چهارم: در آزمون های آزمایشی تیزهوشان شرکت کنید.

دانش آموزان موفق در روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم درس ها را مطالعه می کنند و به حل تست می پردازند. به این صورت هفته ها و ماه می گذرد. آنها چگونه خود را در بسنجند تا متوجه شوند در هر درس چقدر پیشرفت داشتند؟

نقاط ضعف و قوت آنها در چیست؟ بنابراین شما باید آموخته های خود را ارزیابی کنید. در آزمون ها شرکت کنید و از میزان پیشرفت خود مطلع شوید. به عنوان مثال آزمون های قلم چی و آزمون های واله می توانند در ارزیابی دانش آموزان بسیار کمک کننده باشند.

نکته پنجم: پیش خوانی کنید.

با روخوانی درس ها قبل از کلاس می توانید از بسیاری از دانش آموزان دیگر پیشی بگیرید.

یکی از روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم پیش خوانی درس ها قبل از کلاس درس است. زیرا وقتی در کلاس، معلم شروع به درس دادن می کند بسیاری از مطالب برای شما آشنا و به راحتی می توانید به سوالاتی که معلم می پرسد پاسخ دهید.

همین روند باعث می شود که شما با دقت بیشتری به درس گوش کنید و تمرکز بیشتری در کلاس داشته باشید. بنابراین متن جدید را یک بار به طور ساده روخوانی کنید. همچنین سعی کنید چند نکته مهم آن را به خاطر بسپارید.

نکته ششم: برنامه ریزی کنید.

یکی از روش های رسیدن به موفقیت برنامه ریزی است. زیرا برنامه ریزی باعث می شود که یک برنامه مشخص برای درس خواندن داشته باشید و شما را از سردرگمی نجات می دهد.
برنامه ریزی باعث می شود که خودتان را موظف کنید که طبق برنامه پیش بروید و از درس خواندن خسته نشوید. پس عادت کنید که ساعت های مطالعه هر درس را برای خود مشخص کنید. در آخر هر هفته و هرماه برنامه درسی خود را بررسی کنید.

نکته هفتم: خودباوری خود را بالا ببرید.

برای موفقیت در هر زمینه ای شما باید به توانایی های خودتان باور داشته باشید. سعی کنید هر روز یک پیشرفت کوچک داشته باشید و آن را با خود تکرار کنید. مثلا امروز یک ساعت بیشتر درس بخوانید. با خود بگویید من امروز یک ساعت بیشتر از روز قبل درس خوانده ام.

یا پیش خوانی درس ها باعث شد که من درس ها را به خوبی یاد بگیرم. ( من نقاط مثبت زیادی دارم، من می توانم. )، باید بدانید که همه ما با باور داشتن خود به موفقیت می رسیم.

نکته هشتم: تعادل را رعایت کنید.

وقتی به خودباوری رسیدید، متوجه توانایی و میزان تلاش خود هم می شوید. دانش آموزان موفق، متعادل درس می خوانند. همچنین آنها به همه مباحث اهمیت می دهند و مبحثی را حذف نمی کنند. برای یادگیری بهتر مطالب، سوالات تشریحی حل میکنند. سپس به سراغ سوال های تستی می روند.

وقتی در حل سوالات تشریحی ماهر شدید در جواب دادن به سوالات تستی وقت کمتری لازم دارید. بنابراین مطالب کتاب های درسی را کاملا یاد بگیرید و تمرین های کتاب را حل کنید. تمرین های تشریحی مربوط به درس را حل کنید. وقتی مطالب را یاد گرفتید و تمرین تشریحی را حل کردید، حتما تست بزنید.

نکته نهم: پشتکار داشته باشید.

دانش آموزان موفق از درس خواندن لذت می برند. شما باید با اشتیاق درس بخوانید و نکات مهم و جدید را بشناسید و یادداشت کنید. سپس این نکات را تکرار کنید تا فراموش نشوند. تلاش کردن بسیار مهم است. شما باید تا آخر مسیر را با انگیزه ادامه دهید. پس با برنامه ریزی درسی و تلاش در جهت اجرای آن، به موفقیت نزدیک می شوید.

نکته دهم: به روش خودتان درس بخوانید.

هر دانش آموزی روش های مطالعه مختص به خود را دارد. مثلا دانش آموزی با یادداشت برداری و خلاصه نویسی بهتر یاد می گیرد. دانش آموز دیگری با صدای بلند درس می خواند. همه دانش آموزان می دانند که برای درک مفاهیم درسی و یادگیری آنها، متن کتاب را باید کاملا یاد بگیرند. سپس برای تکمیل یادگیری خود، تمرین هایی را حل می کنید. (تشریحی و تستی) اما در کل هر کسی باید  طبق روش مطالعه خودش پیش برود.

نکته یازدهم: خودتان را تشویق کنید.

یکی از روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم، این است که خود را تشویق کنید. به هرکار مثبتی که انجام می دهید، خودتان را با یک جمله تشویق کنید. مثلا اگر طبق برنامه ریزی درسی پیش رفتید و مطالب را یاد گرفتید، بگویید: من دانش آموز موفقی هستم، چون درسهایم را طبق برنامه ریزی مطالعه کردم و از مطالعه ام لذت بردم.

من از اجرای قانون‌های ساده برای موفقیت در آزمون‌ها لذت می‌برم و تصمیم دارم تا در آزمون تیزهوشان آن‌ها را اجرا کنم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • مبین
  1 بهمن 1400

  سلام
  من کلاس ششمی هستم
  میشه بگید من روزی چند ساعت تست زنی بکنم؟
  لطفا یه ساعت مشخص بگید مثلا نگید بستگی به توانایی و یانا داره
  خیلی ممنون
  و میشه بگید از چه کتاب های درسی ای است زنی کنم؟(مثلا کتاب پا به پا یا…..

 • رها
  6 آذر 1400

  با سلام من میخواستم بپر سم که در آزمون تیزهوشان پایه ششم سوالات از کتاب می یاد یا نه؟
  و اینکه من میتونم از الان شروع به خواندن بکنم و درصد قبولی دارم؟
  و اینکه روی چه کتاب هایی بیشتر تمرکز کنم؟
  واجب هست کتاب یا کلاس ثبت کنم؟
  من حفظی ام خوبه ولی یکم بی دقتی میکنم و از همین الان استرس امتحان را دارم من خیلی خیلی دوس دارم قبول شم ولی فک نمیکنم
  میشه راهنمایی ام کنی
  ممنون

 • امیرمهدی
  15 خرداد 1400

  سلام و درود خدا کنه انشالله همه مون قبول شیم فقط باید تو گوشی اصلا بازی‌نکنیم چون بازی واقعا مغز خراب میکنه و اعتیاد نیاره من خودم الان اعتیاد بازی دارم هی میرم بازی میکنم الان خودمو نگه داشتم فعلا۲روزه بازی نکردم مخصوصا این کلش اف کلنز و رویال و پاپچی و کالاف و فری فایر و فیفا۲۰۲۱و پسرخوانده و اسفالت ۹ ادم را تشویق میکنه برا بازی که هی بازی کنیم اگه این بازی نارا که گفتم نصب نکنین یاد داشتین حذف هم نتونستین بکنین حداقل سعی کنین هروز نیم دقیقه بازی کنین چون فقط الان ۱هفته وقت داریم که بتونیم امتحان بدیم این ۶ سال ما خیلی زحمت کشیدیم پس این ۱هفته هم زحمت بکشیم که بتونیم تیزهوشان قبول شیم دوستتون دارم خدا نگه دار

 • مرتیا
  12 خرداد 1400

  سلام من از اوایل مهر دارم می خونم و الان کتاب اسمارتیز رو می زنم تو هوش ریاضی ضعیفم ولی تو بقیه خیلی خوبم چیکارکنم تو این 6 روز که هوش ریاضیم و سرعتم زیاد بشه ممنون می شم اگه جواب بدید

 • هلیا
  17 فروردین 1400

  سلام ممنون از مطالب آموزندتون ولی یه سوال دارم استاد بانک چطور میتونم برنامه ریزی درسی خوبی داشته باشم؟

 • هلیا
  17 فروردین 1400

  باسلام چطور میتونم توی تیزهوشان قبول بشم لطفا روش های مفیدی پیشنهاد بدید

  • محمد سبحان
   21 اردیبهشت 1400

   سلام و عرض ادب.برنامه ریزی کنید.شاید به فکرتون بیاد وای خدا من اون ساعت بیکارم بیکار نیستم.منم اولا همین فکر رو میکردم ولی الان برای خودم یک شیوه متفاوت ساختم…ما که همش می خوایم بریم فیلم نگاه کنیم و اینا…بهتره بشینیم 120 تا روزی تست بزنیم و جداگانه.مثلا صبحا 60 تا تست استعداد تحلیلی رو توی 60 دقیقه.و پرقدرت برید برای عصر 60 تا تست هوش کلامی توی 30 دقیه بزنید. و دیگه بقیه بقیه روز رو خوش باشید و 2 و 3 ساعتی هم درساتون رو مطالعه کنیید اگه برای امتحان های اخر سال وقتتتون گرفته نشه و فقط یه مرور کفایت کنه.هیچ استرسی نداشته باشید منم خود کلاس ششم درکتون می کنم از همین امروز که پیام منو میبینید شروع کنید نه که 2 روز مونده به امتحان شروع کنید.ما دهه هشتادیا کافیه مخمونو به کار بندازیم حولیه 1 23 الی اخر رو با دینامیت مفجر میکنیم.لا خودتون فکر نکنید که من ادم بقول معروف خرخونیم نه اینجور نیسته.موفق باشید.فقط و فقط مغزتون رو به کار بندازید و به خدتون ایمان داشته باشید.زمان و فرصت طلاست از وقته یکماهتون خوب خوب استفاده کنید.اگه هم سوالی داشتید میتونید به این شماره در واتس اپ یا تلگرام بپرسید در خدمتم:09945719267

 • آیناز
  16 فروردین 1400

  من قراره که امسال آزمون بدم و اینکه خیلی نکات آموزنده بود طبیعتا من آدم خون سردی هستم ولی سر این امتحان از یه طرف میگم آسونه و از یک طرف هم میگم خیلی سخته چون خواهرم که امتحان داده بود میگفت که چند تا سوال داده بودن که سال هفتم تازه یاد گرفته بودن
  و اینکه یه سوال هم دارم اونم اینه که بیشتر از کتاب کدوم پایه سوال میاد؟?باز هم ازتون ممنونم??

  • محمد سبحان
   21 اردیبهشت 1400

   سلام و درود از هیچ دروسی سوال پیدا نمیشه. و شاید در امتحان سوالاتی به چشمتون بخوره که اونا هم الگو عددی و یا یک مبحثی در کتاب کلاس پنجم بوده:دستگاهی هسته که عددی وارد اون میشه و ضرب و تقسیم و … من بهتون پیشنهاد می کنم این یکماه رو وقتتون رو بزارید روی استعداد تحلیلی و هوش کلامی. اخه چونکه منم امسال همراه شما امتحان میدم و ماه ها شایدم سال ها وقتمو گذاشتم از خیلی از تفریح ها مو کنار گذاتم و نشستم خوندم و واقعا اگه قبولی رو ناراحت میشم ولی خودمو سرزنش نمیکنم و میشنم برای پایه ی دهم.ولی بهتر امسال قبول شید چونکه نهم به دهم هم این سوال ها میاد هم از دروس.موفق باشید. از بذل توجه شما متشکرم

  • ناشناس
   12 خرداد 1400

   از هوش و استعداد تحلیلی از کتاب های مدرسه سوال نمیاد

 • Tarlan
  7 اسفند 1399

  من ششم هستم
  خیلی هم دربارش فکر میکنم که قبول میشم یا نه.
  من درسم خوب هست ولی باز حواس پرتی دارم که امتحانامو خراب میکنه با اینکه نمره هام خوبه ولی حواس پرتی زیاد دارم .با این وضع کرونا هم نمیتونم کلاس های یادگیری تست زنی برم. من اصلا چیزی درباره تیزهوشان نمیدونم. قانون هاش رو هم نمیدونم. نمیدونم باید چی کار کنم

  • محمد طاها
   23 مهر 1400

   منم همینطور

 • مبینا
  25 بهمن 1399

  واقعا مطالب که نوشته بودین خیلی مفید بود
  منم میخوام تو ازمون تیزهوشان ششم به هفتم
  شرکت کنم
  فقط ی سوال داشتم…
  برای ازمون دادن تیزهوشان باید بهمن ماه ثبت نام کنیم جواب بدید ممنون میشم??

 • امیرعلی یاراحمدی
  1 دی 1399

  سلام واقعا عالی بود.
  سعی میکنم که قبول بشم چون به خودم اعتماد دارم

 • آتنا
  16 آذر 1399

  خیلی جالب بود منم امسال می خوام تیزهوشان بدم به امید قبولی✌?

 • سارا
  10 آذر 1399

  ازتون ممنونم به خاطر راهنمایی های خوبتون
  من تا امروز سردرگم بودم ولی از امروز می خوام طبق نوشته های شما جلو برم
  برای موفقیتم توی آزمون تیزهوشان دعا کنید
  التماس دعا از شما خوبان ?

 • فایزه
  24 آبان 1399

  سلام خسته نباشید ببخشید سوال من رو لطفا پاسخ بدید
  ازمون امسال ثبت نامش تموم شده ؟ یا کی ثبت نام میکنن و اینکه من در شهرستان هستم اگه بخوام برم تیزهوشا ن نمونه یا….. نیاز به خوابگاه دارم به ما خوابگاه میدن ؟
  من روزانه همه ی کتاب ها رو نه ولی 3 تا رو کامل مرور و پیش خوتنی میکنم تست هم میزنم ….به نظرتون کمه….سطح درسیم هم تا الان همش خیلی خوب بوده

 • گیسو?
  2 آبان 1399

  واقعا فوق العاده بود همه ی نکته هایی که گفتید اثر گذار و عالی هستند
  ممنون از سایت خوبتون
  ☺☺

  • استادبانک
   3 آبان 1399

   سلام و تشکر از شما، بابتِ این نظرِ دلگرم کننده.
   موفق باشید.

 • kosar
  2 آبان 1399

  خیلی خوب بود
  وااااااااقعا مرسی

  • استادبانک
   3 آبان 1399

   سلام.
   خوشحالیم که دوست داشتید.
   موفق باشید.

 • فایزه
  18 مهر 1399

  من هنوز یک سال مونده که برم به ازمون تیزهوشان ششم به هفتم ولی من از چهارم ابتدایی برنامه ریزی کردم ومن از اول ابتدایی به تیزهوشان علاقه داشتم ممنون از این نوشته هاتون واقعا به من انگیزه داد

  • استادبانک
   19 مهر 1399

   ممنون از شما به خاطر حضورتون.
   امیدواریم موفق باشید تو آزمون.

 • P.M
  1 شهریور 1399

  سلام دوستان

  می دونم طولانی ولی لطفا بخونید چون بحث چند سال تجربست وارزششو داره.

  بنده دانش آموز مدرسه ی تیزهوشانم و الانم به پایه ی نهم میرم.
  خواستم راهنماییتون کنم چون هرچی باشه من حال شما رو گذروندم.
  استرس نداشته باشید به سه دلیل اول اینکه برای مغز،یادگیری و حتی سلامت بدنتون هیچ چیز مخرب تر از استرس نیست و حالا ما که رفتیم تیزهوشان فهمیدیم مدارس نمونه سطح رقابت بالا تری دارن و حتی وقتی تکمیل ظرفیت پایه ی هشتم انجام شد نفرات برتر مدرسمون همه نمونه ای بودن و علاوه بر اون انسان موجودی کمال گرا هست و پیشنهاد میکنم که مث ما فکر نکنید اگه قبول شید دیگه همه چی تکمیله .

  دوم به این دلیل که ما الان تازه فهمید بهترین خاطرات زندگیمون همون هیجانات و رقابت های دوره ی درس خوندن بوده پس استرس نداشته باشید و شیرین به این قضیه نگاه کنید

  و سوم به این دلیل که امام علی ع میفرمایند هرچه قسمت انسان است به او میرسد و اگر این را بداند دلش آرام میگیرد و شماهم به خدا توکل کنید و تلاشتون رو بدون استرس و صرفا با رقابت انجام بدید.

  بخدا دیگه از این دوره های شیرین کم تو زندگی تکرار میشه پس قدر شو بدونید.

  درضمن به مطالب نوشته شده ی این سایت نهایت توجه رو بکنید چون بسیار درست و کاربردی هستن.رفتید تیزهوشانم یه دعا برامن بکنید اگه هم نرفتید که ایشالله میرید من براتون دعا میکنم نهم قبول شید .

  در ضمن تیزهوشان خطرناک ترین پرتگاه میتونه باشه حتی برای منی که تو ی آزمون های شهرم( گاج)بین دختروپسر اول بودم ولی خیلی وقته رنگ اولی رو به چشم ندیدم هم بخاطر اینکه تلاشم رو کمتر کردم هم مغرور شدم .
  در آخر هم از تون می خوام که فکر نکنید اگه قبول شید راهنمایی وقت استراحته .
  چون شما اگه ۲۴ساعته هم درس بخونید اما عادت کنید خسته نمیشید ولی خدا نکنه به کم خوندن عادت کنید که هوای درس خوندن بپره چون برگردوندنش فوق العاده سخته.

  دوستان عزیز این مطالب رو به عنوان یه دوست از من قبول کنید که تجربیات خودمه و در اختیارتون قرار دادم و استفاده کنید .

  ایشالله همه قبولیت به حق آقا امام حسین که الان محرمه .
  دعا برای منم تو این چند روز فراموشتون نشه .

  در پناه حق

  • استادبانک
   2 شهریور 1399

   سلام دوست عزیز. خوش اومدید به سایت.
   مرسی از نکات مهم و درستی که مطرح کردید. امیدوارم دوستان هم استفاده کنن.
   موفق باشید.

 • مهدیار
  8 مرداد 1399

  فردا ازمون تیزهوشانه خداکنه قبول شه هر کی حقشه

 • roya
  5 مرداد 1399

  ممنون بخاطر سایت خوبتون واقعا مفید بود

 • مریم
  7 تیر 1399

  ممنون واقعا باید اینجوریمن که همه رو خوندم ولی نکته ی سوم برای بروز احساسات خیلی جالب بود حتما امتحان میکنم باز هم ممنون

  • حسین کریمی
   24 مهر 1399

   عالی با این نوشته ها من حتما ازمون استعداد های درخشان را قبول میشم نا امیدتون نمیکنم⁦❤️⁩?????

   • استادبانک
    27 مهر 1399

    سلام.
    مطمئنیم که با تلاش و پشتکار قبولید و باعث افتخارِ ما میشید 🙂

 • نگار
  14 خرداد 1399

  واقعا از مطالب اموزندتون ممنونم و بر این باورم که برای شروع لازم نیست عالی باشی اما برای عالی شدن باید شروع کنی

 • Zahra
  19 فروردین 1399

  من امسال تیزهوشان میدم ششم به هفتم
  برام مفید بودن چون نکاتش مثبت و مفید بود برا هم کلاسی هام هم فرستادم
  ممنون ????

×
دانلود رایگان اپلیکیشن نمونه سوالات و گام به گام