روش مطالعه لایتنری

0 986

شاید تاکنون به دنبال روش های مختلف برای بهبود عملکرد حافظه و جلوگیری از فراموشی مطالب خوانده شده درسی علی الخصوص در درس هایی مانند زبان، تاریخ و ادبیات و… بوده اید. یکی از روش های موثر یادگیری مطالب، استفاده از جعبه ی لایتنر است. که در این مقاله در مورد این جعبه جادویی و نحوه استفاده از آن برای شما دانش آموزان و داوطلبان کنکور توضیح خواهیم داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راه های یادگیری بهتر را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

روش استفاده از کارت ها برای به خاطر سپردن طولانی مدت به روش مطالعه لایتنری

عصر جدید فناوری رایانه دسترسی نامحدود به اطلاعات را در اختیار مردم قرار می دهد. با این حال، منابع اطلاعاتی برای هر کاربر در دسترس نیست. برخی از اطلاعات به زبان های خارجی ارائه می شود. و یک نفر فقط برای کار کردن و پیدا کردن شغل باید یک یا دو زبان دنیا را بداند. دو جز در مطالعه زبان خارجی مهم هستند. حفظ کلمات جدید و گسترش فرهنگ لغت خارجی، یک روش موثر برای دستیابی به این هدف می تواند سیستم لایتنر باشد.

در اینجا میخواهیم نحوه ی کار با این جعبه ی جادویی را به شما آموزش دهیم و امیدواریم شما دانش آموزان عزیز نیز بتوانید با استفاده از این ابزار ساده و سودمند، یادگیری خود را روز به روز افزایش دهید و در زمان محدودتر با کیفیت بهتر مطالب بیشتری را به خاطر بسپارید.

ایجاد یک سیستم لایتنر

دانشمند آلمانی ابینگاوز آزمایش هایی را در زمینه روانشناسی انجام داد. او ادراک و حافظه انسان را مشاهده کرد. او مواردی مانند “قاعده 7″، توهم ماه را کشف کرد (ماه هنگام طلوع آفتاب بزرگتر از زمانی است که در آسمان قرار دارد).

یکی از اکتشافات وی این بود که، اگر فراموش کنید، حافظه فرد در طی یک یا دو روز (48 ساعت) 75 درصد از کل اطلاعات آموخته شده را از دست می دهد. در طی 20 دقیقه بعد از کلاس ها با کلمات خارجی، 42٪ فراموش می شود. و بعد از 8 روز فقط 20٪ از اطلاعات اولیه در حافظه باقی می ماند، اما این درصد کم به فرد اجازه می دهد تا تمام اطلاعاتی را که یاد گرفتید فراموش نکند و این کلید دانش پاک شده است.

دانشمند دیگری، سباستین لایتنر، کار ابینگاوز را مطالعه کرد و نتیجه گرفت که حافظه با همان درجه فراموش شدن اطلاعات را ذخیره نمی کند. چیزی به راحتی به خاطر سپرده می شود، چیزی پیچیده تر است. بر اساس این نتیجه گیری، لایتنر یک سیستم فلش کارت برای یادگیری موثر کلمات خارجی ایجاد کرد. این روش نه تنها از تلاش حافظه انسان می کاهد بلکه در یادگیری نیز صرفه جویی می کند.

شرح روش مطالعه لایتنری

این روش شامل تکرار کلمات خارجی در فواصل زمانی مختلف است که به نتیجه تولید مثل کلمه از حافظه بستگی دارد. سیستم لایتنر شامل سه جعبه برای کارتهای فلش است.
بنابراین، این سلول ها با شماره 1، شماره 2، شماره 3 هستند:

  • کارت هایی با کلمات جدید و به یادآوری دشوار در سلول اول قرار می گیرند.
  • سلول دوم باید دارای کارت هایی باشد که به اشتباه نامگذاری شده اند.
  • سلول سوم شامل کارت هایی است که کلمات به راحتی قابل تولید هستند.

روش مطالعه لایتنری: کنکورت را با لایتنر قورت بده!

  1. فلش کارت ها از سلول اول باید یک بار در روز استفاده شود.
  2. در سلول دوم باید کلماتی را قرار دهید که به تکرار مکرر احتیاج ندارند، مثلاً با وقفه یک روزه.
  3. کلمات خوب آموخته شده از دو سلول اول به سلول 3 منتقل می شوند.
  4. اگر کلمات کارت های سلول 3 تا حدی فراموش شده باشند، باید آنها را به قسمت دوم برگردانید.
  5. اگر کلمات موجود در فلش کارت های سلول 2 فراموش شده باشد، باید آنها را به سلول شماره 1 منتقل کرده و به عنوان موارد جدید تکرار کنید.
  6. در روش لایتنری، می توانید از 3 سلول استفاده کنید، و از 5 تای دیگر استفاده نکنید. تعداد تکرار کلمات در سلول های مختلف باید متفاوت باشد. روانشناسان توصیه می کنند که استفاده از 3 سلول برای فلش کارت ها بهینه است.

برای یادگیری زبان انگلیسی می توانید عبارتی نا آشنا را به جمله ای به زبان خودتان اضافه کنید. این کلمه در جمله بهتر در ذهن شما می ماند و با به یاد آوردن این جمله می توانید کلمه را به یاد بیاورید. می توانید یک تصویر را در کنار یک کلمه قرار دهید و آن کلمه را با ارتباط تصویری به خاطر بسپارید.

روش مطالعه لایتنری در دنیای فناوری رایانه

در دنیای مدرن فناوری رایانه، برنامه های مختلفی بر اساس روش لایتنر وجود دارد. این برنامه خود فرکانس و تعداد پاسخ های صحیح و غلط را محاسبه می کند. از شاخص های “فراموشی“، “تکرار” استفاده می کند، آمار دقیق را نگه می دارد، کارت ها را از یک سلول به سلول دیگر “جابجا می کند“.
یادگیری با استفاده از فلش کارت می تواند بصورت فردی باشد و یا می تواند در کلاسهایی با یک معلم در یک گروه استفاده شود. چنین روشی زمان یادگیری زبان را بسیار کاهش می دهد، اما باید به خاطر داشت که بسیاری از موارد نیز به تلاش شخص بستگی دارد. سطح دانش پایه، نگرش عاطفی در طول دوره تحصیل و از همه مهمتر منظم بودن کلاسها مهم است.

شما دانش آموزان می توانید به راحتی حتی بدون نیاز به حمل کردن جعبه لایتنر آن را در گوشی موبایل خود به شکل نرم افزار داشته باشید و در مترو، مسیر خانه تا آموزشگاه یا حتی قبل از خواب به راحتی از آن استفاده کنید.

روش مطالعه لایتنری از دیدگاه روانشناسی:

اين وسيله بر اساس تجارب روان شناسي و تربيتي زير طراحي شده است:

🔶 اگر انسان يک مطلب يا مفهوم را به خوبي فرا بگيرد بعد از يک روز تا يک هفته تقريباً 45% آن را فراموش مي‌‌کند و بعد از يک ماه 80% آن را فراموش مي‌‌کند. به اين ترتيب فقط 20% مطلب وارد حافظه‌ي درازمدت مي‌‌شود. جعبه‌ي لايتنر برنامه را به گونه اي تنظيم مي‌‌کند تا با بيش‌ترين تکرار در قسمت خطرناک منحني فراموشي، مطالب به حافظه‌ي دراز مدت هدايت شود.

🔶 قانون يادگيري اسکينر: بر اساس اين قانون هرگاه بعد از هر عملي پاداش دريافت شود، انجام آن عمل تشديد خواهد شد. امتياز بيش‌تر، پاداش موفقيت در بازي است. اين امتياز شما را علاقمند مي‌‌کند تا کماکان، با شدت بيش‌تري به بازي ادامه دهيد.

🔶 اين خاصيت در جعبه‌ي يادگيري لايتنر استفاده شده است، يعني فرد تنها زماني به قسمت بعدي مي‌‌رود که مطلب را آموخته باشد، اين عمل درست مانند امتياز دادن، فرد را به ادامه‌ي فرايند يادگيري تشويق مي‌‌کند.

🔶 مزاياي اين وسيله:

از تکرارهاي غير ضروري جلوگيري مي‌‌کند؛ شما براي آنکه مطلبي را از حافظه‌ي کوتاه مدت به بلند مدت منتقل کنيد نيازمند تکرارهاي مکرر هستيد. وقتي صفحه اي را براي چندمين بار مطالعه مي‌‌کنيد، مجبوريد مطالبي را نيز که قبلا آموخته ايد مجددا مرور کنيد.

در صورتي که ديگر لزومي به تکرار نيست و تکرار بي جهت آن‌ها باعث اتلاف وقت و انرژي، بي حوصلگي و در نتيجه دل زدگي شما مي‌‌شود. اما جعبه‌ي لايتنر فقط مطالب چموش و رام نشدني را شکار کرده و ما را وادار به تکرار آن‌ها مي‌‌کند.

دیگر کاربردهای جعبه لایتنر

اکثریت افراد جعبه لایتنر را با آموزش زبان می شناسند اما این جعبه ی جادویی قابل استفاده در یادگیری تاریخ و ادبیات کنکور، حفظ کردن قسمت های مختلف درس زیست شناسی علی الخصوص بخش پر سوال ژنتیک، حفظ کردن لغات عربی، دستور زبان و… می باشد.

جعبه لایتنر را از کجا تهیه کنیم؟!

برای تهیه جعبه ی لایتنر نیاز به هزینه کردن زیاد نمی باشد. شما به راحتی میتوانید خودتان در خانه با آموزش های موجود در یوتیوب، آپارات، اینستاگرام و سایر سایت ها برای خودتان جعبه ی لایتنر بسازید و هرگونه که دوست دارید آن را به دلخواه تزیین کنید.

تجربه نشان داده که افرادی که خودشان اقدام به ساخت این جعبه کرده اند و ظاهر جعبه را مطابق با میل و سلیقه خودشان تزیین کرده اند انگیزه بیشتری برای استفاده از این جعبه دارند و راحت تر با این شیوه یادگیری ارتباط برقرار می کنند.

نظر شما چیست؟ آیا تا به حال از جعبه لایتنر برای مطالعه استفاده کرده اید؟ برای چه درس هایی از جعبه لایتنر استفاده می کنید؟ آیا با روش مطالعه لایتنری موافق هستید؟! تجربیات، سوالات و نظرات خود را در این پست با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

جعبه لایتنر توسط چه کسی ساخته شده است؟ 🗂️

این وسیله توسط محقق اتریشی

بهترین روش برای حفظ کلمات زبان انگلیسی بدون فراموشی چیست؟ ✔️

دو جز در مطالعه زبان خارجی مهم هستند - حفظ کلمات جدید و گسترش فرهنگ لغت خارجی. یک روش موثر برای دستیابی به این هدف می تواند سیستم لایتنر باشد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.