روش مطالعه درس ادبیات در امتحان

6 13,343

در این مقاله ما روش مطالعه درس ادبیات در امتحان به خصوص برای امتحانات تشریحی و نهایی را برای شما دانش آموزان عزیز ارائه می دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی است می توانید در سایت استادبانک درخواست تدریس خصوصی ادبیات و زبان فارسی در منزل یا آنلاین بدهید، دانش آموزان بهترین معلم خصوصی در تهران و سایر شهرهای کشور را در استادبانک می یابند.

در روش مطالعه درس ادبیات در امتحان ما باید آن را به این صورت تقسیم بندی کنیم:

1.اشعار و لغات

توجه داشته باشید که بهترین منبع برای مطالعه کتاب درسی شماست. متن و اشعار کتاب ادبیات را با معنی بخوانید. اگر معلم به شما جزوه معنی داده است که از آن استفاده کنید وگرنه ما به شما کتاب گاج سبز ادبیات را پیشنهاد می کنیم. بعضی از لغات اشعار بسیار مهم است و در طراحی سوالات به آن توجه زیادی می شود.
پس از این به بعد سعی کنید اشعار را با کلمات مهم آن بخوانید و حفظ کنید. زیر کلمه های مهم خط بکشید و معنی آن را بالای آن بنویسید. پس چه برای کنکور و چه برای امتحانات اگر نثرها و اشعار را با لغت باهم حفظ کنید، قسمت معانی شما تضمین می شود. به قسمت آخر کتاب ( واژه نامه ها ) توجه ویژه داشته باشید. زیرا در کنکور و امتحانات نهایی از این قسمت همچنان سوال طرح می شود.

روش مطالعه درس ادبیات

2.خود آزمایی

خود آزمایی های آخر هر درس بسیار مهم هستند. خود آزمایی هایی تحقیقی مهم نیستند. یعنی خود آزمایی هایی که از شما فعالیت های خارج از کلاس می خواهد. تنها خود آزمایی های آموزش محور مهم هستند و آنها را مطالعه کنید. خود آزمایی های آموزش محور همان سوالاتی هستند که پاسخ آن مربوط به متن درس و کتاب است.

3.دانش های ادبی

دانش های ادبی همان متن های کوچک بالای هر درس  یا صفحاتی که معمولا پیش از شروع هر فصل نوشته می شود، می باشد. ( ادبیات حماسی و …)
روش مطالعه این بخش در کنکور و امتحانات با هم متفاوت است. مثلا برای کنکور فقط اسم کتاب و نویسندگان مهم است اما برای امتحانات باید این قسمت با تمام جزئیات مطالعه شود. کلمات کلیدی را هایلایت کنید. در این بخش از خط به خط آن برای خود سوال طرح کنید.

4.درک مطلب

اگر معانی اشعار و متون را حفظ باشید، این فسمت برای شما بسیار راحت است. در این قسمت از عبارت های کنایی سوال طرح می شود. متن کتاب را به صورت مفهومی مطالعه کنید. زیرا بیشتر از عبارات کنایی و استعاره ها سوال می آید. برای پاسخ دادن به سوالات این بخش، یادگیری آرایه های ادبی الزامی است.روش مطالعه درس ادبیات

5.حفظ شعر

حفظ شهر در امتحانات 2 نمره را به خود اختصاص می دهد. این بخش را از دست ندهید. برای حفظ کردن شعرها، ابتدا مصراع اول و سپس مصراع دوم هر بیت را حفظ کنید. در آخر کل بیت را از حفظ بخوانید. پس از پایان هر بیت کل هر را از اولین بیت از حفظ بخوانید.

پایان بخش روش مطالعه درس ادبیات در امتحان:

دانش آموزان سال پایه دغدغه کنکور را ندارند، بنابراین با دقت بیشتر و زمان بیشتر می توانند به مطالعه دروس بپردازند. امتحانات نهایی برای دانش آموزان اهمیت ویژه ای دارد. برای امتحان ادبیات کتاب را باید خط به خط بخوانید تا نمره کاملی کسب کنید. همه بخش ها به خصوص واژگان و شعرهای حفظی را فراموش نکنید.
یکی از بهترین روش ها در امتحانات نهایی، حل تمرین از نمونه سوالات امتحانات سال های گذشته است. زیرا شما را با انواع سوالات و چگونگی طرح سوال آشنا می کند و نکات مهم را از سوالات می یابید. یکی از بهترین روش های برای جهت دهی به مطالعه ی امتحانات نهایی ادبیات، کار کردن سوالات ادبیات سال های گذشته است.

در این سوالات شما با انواع روش های طرح سوال و انواع بخش هایی که ممکن است سوال از آن ها بیاید آشنا می شوید و می توانید وقت مناسبی را به هر بخش اختصاص دهید. دانش آموزان کنکوری می توانند این مقاله را در باب روش مطالعه ادبیات در کنکور، مطالعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله روش صحیح مطالعه درس ادبیات در کنکور را مطالعه کنید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظرات
  1. hate zaban farsii می گوید

    کتابمم کامل نیس , واقعا چی بشینم بخونم وقتی فردا هم امتحانه
    انشالله بچه ها مرسونن