روش تدریس زبان انگلیسی کودکان

0 12,382

در این مطلب استادبانک فایل دانلود روش تدریس زبان انگلیسی کودکان را ارائه کرده است تا راهنمای مناسبی برای شما معلمان عزیز باشد.

تدریس زبان انگلیسی به کودکان کار جذاب و فوق العاده ای است اما در حین حال نیازمند انرژی و خلاقیت بالایی می باشد. به همین دلیل باید روش هایی مختلف زبان انگلیسی را بلد بوده و با خلاقیت خود بهترین روش را آموزش بدهید.

بهترین روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان کدام است؟

بدیهی است که هر چقدر روش های تدریس زبان برای کودکان متنوع تر و جذاب تر در حین حال مدرن تر باشد، سرعت یادگیری کودک و علاقه او در زبان بیشتر می شود. بخصوص کودکانی که تازه شروع به یادگیری زبان کرده اند اگر شما نتوانید تدریس مناسبی داشته باشید، آنها را از ادامه مسیر دلزده خواهید کرد.

بهترین روش برای تدریس زبان انگلیسی کودکان، استفاده از روش های متنوع تدریس است. روش هایی که نقاط ضعف و قوت دانش آموزان را می توان با آن تشخیص داد. مثلا تدریس زبان انگلیسی به وسیله موسیقی، بازی و …

بهتر است در روش تدریس خود نکات زیر را رعایت کنید:

  • سعی کنید در سبک تدریس خود از موسیقی و بازی استفاده کنید
  • سعی کنید محیط کلاس برای کودکان خسته کننده نباشد. حتما فعالیت های تحرک آمیز را چاشنی تدریس خود کنید
  • در پایان کلاس یا ترم، والدین کودک را از مطالبی که آموزش داده اید و میزان پیشرفت کودکشان باخبر کنید

اما  روش تدریس زبان انگلیسی کودکان کدام است؟

در ذیل برخی از روش های تدریس زبان انگلیسی که برای کودکان مناسب است را معرفی می کنیم:

روش تدریس زبان انگلیسی کودکان

به کارگیری هر کدام از این روش های تدریس به سه عامل مهم بستگی دارد:

  • سن کودک
  • سیستم تربیتی کودک
  • نگاه والدین به مساله یادگیری زبان انگلیسی

سرعت یادگیری کودک در برخی از این روش ها بیشتر است و در برخی از روش ها، برای یادگیری زبان آزادی بیشتری دارند.

روش تدریس زبان انگلیسی کودکان سنی 3 تا 5 سال

روش تدریس زبان انگلیسی کودکان

1– روش غرفه سازی

این روش از مناسب ترین روش هایی تدری زبان است اما برای کودکان در شروع یادگیری سخت و دشوار است. در این روش، کودک در محیط یادگیری زبان انگلیسی قرار می گیرد. یعنی بجای اینکه زبان انگلیسی موضوعی برای آموزش باشد خود عاملی برای آموزش مواد درسی دیگر است. به این صورت که کودک تمام مفاهیم ریاضی، علوم و تاریخ و … را با زبان انگلیسی یاد می گیرد. البته این روش در مدارس معدودی اجرا می شود اما از بهترین روش هایی است که کودک می تواند در صحبت کردن به زبان انگلیسی لهجه سریع و کاملی داشته باشد.

2- روش تدریس شنیداری

در این روش، محوریت تدریس روی طبیعی ترین شیوه یادگیری یعنی یادگیر زبان انگلیسی از طریق شنیدن است. در این روش، اساس آموزش از طریق شنیدن است و تا زمانیکه کودک نتواند زبان انگلیسی را صحبت کند تدریس خواندن و نوشتن محوریت نخواهد داشت.

در این روش با کودک تمرینات مکالمه انجام می شود. در این روش، واژگان و قواعد ابتدایی دستور زبان از طریق شنیدن و صحبت کردن به کودک آموزش داده می شود یعنی مدرس بخش عمده آموزش خود را از طریق مکالمه پیش می برد.

3- روش ترکیبی دیداری و شنیداری

این روش مناسب کودکان دوره مهد و زیر سن دبستان است. در این روش کودکان نوشتنی و خواندنی ندارند. اما کلمات و جملات از طریق صدا و تصویر به کودکان آموزش داده می شود. مثلا اگر می خواهیم یک جمله بلند را به کودکان توضیح دهیم ابتدا باید تمام کلمات بکار رفته در آن را به کودک آموزش دهیم.سپس به سراغ آموزش جمله موردنظر برویم.

استفاده از کارت های تصاویر، مناسب این گروه سنی است. به این صورت که هر کلمه ای که مدرس می خواهد آموزش دهد هم کارت تصویری مربوط به آن را به او نشان دهد و هم از طریق تلفظ و تکرار مداوم آن، باعث یادگیری کودک شود.

روش تدریس زبان انگلیسی کودکان سن 2 سال

آموزش زبان انگلیسی به کودکان 2 سال همانند روش هایی است که ذکر شد منتها در این گروه سنی از ابزار های مختلف آموزشی و آموزش با بازی برای یادگیری زبان بیشتر استفاده می شود. در این روش، تاکیدی به یادگیری زبان نیست بلکه بیشتر از طریق بازی و قرار دادن کودک در محیط یادگیری، شرایط فراگیری زبان برای او محیا می شود.

روش تدریس زبان انگلیسی کودکان

روش تدریس زبان انگلیسی کودکان در مقطع دبستان و پیش دبستانی

آموزش زبان انگلیسی به کودکان پیش دبستانی همانند کودکان دبستانی می باشد. یعنی روش و نحوه تدریس آنها، نزدیک بهم می باشد. در روش تدریس زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی، بجای  اینکه زبان انگلیسی در دوره راهنمایی به دانش آموزان آموزش داده شود در دوره ابتدایی آموزش داده می شود.

این روش به این صورت است که زبان انگلیسی به طور مقدماتی و همراه با درس های دیگر هفته ای سه تا پنج جلسه به کودکان آموزش داده می شود. میزان موفقیت این روش کمی کمتر از روش های قبلی است. اما کودکانی که در این روش آموزش زبان را شروع می کنند نسبت به کودکانی که در سال های بعد زبان را یاد می گیرند موفق تر هستند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.