دسته‌بندی نشده

روش‌های درست درس خواندن در دبیرستان

استادبانک نویسنده
1838 1
18 بهمن 1395
روش‌های درست درس خواندن در دبیرستان

روش‌ های درست درس خواندن در دبیرستان متفاوت است.اما اینکه ما چگونه و با چه روشی درس بخوانیم اهمیت زیادی دارد. اطلاعات تخصصی افراد در دبیرستان شکل می‌گیرد. اگر دانش آموز دورۀ دبیرستان هستید، هنوز هم برای یادگیری روش های درست درس خواندن دیر نشده است. شما می‌توانید از این پس با در نظر گرفتن نکات مطالعاتی استادبانک یادگیری خود را بیشتر کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله راه های یادگیری بهتر مراجعه کنید.

روش های درست درس خواندن در دوره ی دبیرستان به شرح زیر می باشد:

روش‌های مناسب برای درک مفاهیم در دبیرستان:

یک. یادداشت برداری:

کارشناسان می‌گویند، اگر در حین مطالعه یادداشت‌ برداری نشود میزان بهره‌وری فقط 20درصد خواهد بود. شیوۀ یادداشت‌ برداری بستگی به خلاقیّت فرد دارد. می‌توان یادداشت‌ها را به‌صورت جمله نوشت یا آنها را به صورت طرح درختی یا نقشۀ ذهنی کشید.

دو. خط کشیدن زیر عبارت‌های مهم:

کارشناسان می‌گویند با خط کشیدن زیر عبارت‌های مهم میزان بهره‌وری در حین مطالعه 30درصد افزایش می‌یابد. خط کشیدن زیر نکات مهم باعث برجسته‌شدن و بزرگ‌تر دیدن مطالب کلیدی می‌شود.

سه. خلاصه‌برداری:

دقّت شود که یادداشت‌ برداری همراه با خلاصه‌نویسی میزان بهره‌وری را تا 40 درصد افزایش می‌دهد. برای این کار مفاهیم و موضوعات کلیدی متن به‌طور خلاصه نوشته شود. خلاصه‌ها مرور و آنها نیز خلاصه‌تر شود.

چهار. طرح شبکه ای:

خلاصه‌نویسی همراه با یادداشت نکات مهم بهره‌وری را تا 50 درصد افزایش می‌دهد. اگر یادداشت‌ برداری همراه با استخراج نکته‌های کلیدی باشد بهره‌وری تا 100 درصد افزایش خواهد یافت. در روش طرح شبکه‌ای پیشنهاد می‌شود مطالب به عناوین اصلی و فرعی تقسیم شود. در روش طرح شبکه‌ای پیشنهاد می‌شود عنوان اصلی در کادری وسط دایره و عناوین یا نکته‌های فرعی در شعاع دایره نوشته شوند. طرح شبکه‌ای را می‌توان به صورت آکولاد از سمت راست صفحه یا طبق خلاقیت فردی کشید. تمامی موارد ذکر شده جز روشهای درست درس خواندن در دوره دبیرستان می باشد که با تکیه به آن، می توان مطالعه صحیح داشت.

10 تکنیک برای موفقیت در روز امتحانعوامل مهم و مؤثر در یادگیری دانش‌آموزان:

1-حضور در کلاس درس و گوش دادن فعالانه مهمترین نقش را در یادگیری دانش‌آموزان دارد.

2-برخی کارشناسان معتقدند با حضور فعال در کلاس درس 60درصد از فرآیند یادگیری دانش‌آموز انجام شده است.

3-همواره بهترین زمان برای مطالعۀ دروس در همان روزی است که تدریس شده‌اند.

4-یادگیری هنگامی کامل‌تر می‌شود که تمرین‌های دروس انجام و نکات مبهم از معلم پرسیده شود.

5-لازم است مطالب آموخته شده به سرعت مرور و دست‌کم یک هفته بعد تست زده شود.

6-توجه کنید دوره کردن مطالب دروس تئوری از روی همان کتابی باشد که برای نخستین بار آن را مطالعه کرده‌اید؛ زیرا تصویر آن کتاب در ذهن و حافظۀ فرد ثبت شده است.

دبیرستانی‌ها چگونه برای کنکور آماده شوند:

دانش‌آموزان دبیرستانی باید از ابتدای دورۀ دبیرستان خود را برای مطالعۀ طولانی‌ مدت و استفاده از روش های درست درس خواندن عادت دهند. دبیرستانی‌ها تا سال سوم دبیرستان سعی کنند مطالب را به صورت تشریحی و از طریق روش‌های درست و اصولی درک کنند. هرچه دانش‌آموز به سال آخر دبیرستان نزدیک می‌‌شود باید هدف خود از مطالعه را مشخص‌تر کند. دبیرستانی‌ها پس از امتحانات سال سوّم دبیرستان و از تیر ماه آن سال تست‌ زنی را به‌طور جدّی شروع کند. توصیه می‌شود دانش‌آموز تست‌زنی را از مسائل ساده آغاز کند.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلمان خصوصی در دروس مختلف مانند تدریس خصوصی ترمودینامیک پیشزفته در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.