رعایت پروتکل‌های بهداشتی مدارس برای دانش‌آموزان

0 176

مدارس یکبار در شهریور ماه سال 99 کار خود را بصورت حضوری آغاز کردند، و پس از چند هفته آموزش حضوری در مناطقی که وضعیت قرمز و نارنجی داشتند، آموزش به حالت آنلاین تغییر کرد و در بقیه مناطق هم تشخیص حضوری یا آنلاین بودن بر عهده مدیر مدارس گذاشته شد.

آموزش و پرورش در صدد بازگشایی دوباره مدارس از ابتدای بهمن 99 می‌باشند. اما این بازگشایی برای بخش خاصی از مدارس و مقاطع تحصیلی اعمال می‌شود. در ادامه شرح می‌دهیم که چه مدارس و در چه مقاطعی کلاس‌ها باید بصورت حضوری شروع به کار کنند و دانش‌آموزان و خانواده‌ها باید چه نکاتی را بدانند و رعایت کنند و آیا دانش‌آموزان را در ایام کرونا به مدرسه بفرستند یا نه؟

بازگشایی مدارس در بهمن 99

به گزارش تسنیم براساس تصمیمات ستاد ملی کرونا بازگشایی مدارس برای دانش‌‌آموزان کلاس اول و دوم دبستان در مناطق زرد و آبی انجام می‌شود، همینطور دروس عملی شایستگی‌های فنی در شاخه کاردانش و فنی و حرفه‌ای نیز به صورت حضوری است. در مناطقی که وضعیت آبی دارند، مدارس دارای جمعیت کمتر از 50 نفر که بیشتر در مناطق روستایی و عشایری قرار دارند نیز کاملاً باز هستند.

لازم به ذکر است که مناطق زرد و آبی توسط آموزش و پرورش اعلام می‌شوند و مدیران مدارس در این مناطق نیز ملزم هستند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

پروتکل‌های بهداشتی که آموزش و پرورش برای این مدارس در نظر گرفته است به صورت زیر می‌باشد:

  • حضور بیش از 10 دانش‌آموز در کلاس درس ممنوع؛
  • ساعت حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های پرجمعیت کمتر می‌شود؛ (برای کلاس‌های بالای 30 نفر کلاس‌ها هم در شاد و هم بصورت حضوری برگزار می‌شود و معلم‌ها هماهنگی‌های لازم را انجام دهند، تا دانش‌آموزان کمترین زمان سر کلاس باشند.)
  • ساعت حضور دانش‌آموزان در مدرسه محدود است؛ (حضور در مدرسه براساس تشخیص معلم و شورای مدرسه است، ممکن است دانش‌آموزان بصورت گروهی و یک یا دو ساعت در مدرسه باشند.)
  • معلمان و شورای مدرسه در مورد اجباری یا اختیاری بودن حضور دانش‌آموزان تصمیم می‌گیرند.

دانش‌آموزان باید برای رفتن به مدرسه چه پروتکل‌هایی را رعایت کنند؟

طبق مصوبه جدید آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس در بهمن ماه 99 دانش‌آموزان کلاس اول و دوم ابتدایی و فنی و حرفه‌ای در مناطق زرد و آبی و همه مدارس کمتر از 50 نفر در مناطق آبی باز هستند.

و البته حضور دانش‌آموزان در مدارس بر اساس تشخیص معلم و شورای مدرسه صورت می‌گیرد، خیلی از معلمان تصمیم‌گیری در این رابطه را به عهده خود والدین می‌گذارند تا خودشان اگر صلاح بدانند فرزندانشان را به مدرسه بفرستند. اما اگر فرزند شما مجبور باشد که در مدرسه حضور پیدا کند، بهتر است پروتکل‌های بهداشتی را به او آموزش دهید و مراقب باشید که رعایت کند.

1.خودتان فرزندانتان را به مدرسه ببرید.

در مورد دانش‌آموزان اول و دوم ابتدایی، والدین حتما باید خودشان آن‌ها را تا مدرسه برسانند و مراقب باشند که در مسیر دستشان را به جاهای آلوده نزنند یا ماسکشان را برندارند.

2. درمورد استفاده از ماسک، دستکش و الکل به آن‌ها آموزش دهید.

هر چند مناطقی که شما زندگی می‌کنید وضعیت زرد یا آبی است اما این دلیلی بر آن نیست که هیچ اثری از بیماری در منطقه شما وجود ندارد، چه بسا همین بازگشایی مدارس و رفت و آمد دانش‌آموزان و معلمان اگر بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی مدارس باشد، وضعیت را بدتر کند.

حتماً آموزش‌های لازم در رابطه با استفاده از ماسک، دستکش و الکل را به فرزندان خود یاد دهید، بهتر است از الکل کمتر استفاده کنند و بجای آن با فاصله‌های کم دستان خود را بشویند.

3. تغذیه مناسب و سلفون پیچی شده، همراه آن‌ها بگذارید. 

به نظر می‌رسد بوفه مدارس در این ایام تعطیل است، اما بهتر است از کودکانتان بخواهید، از سوپر مارکت‌های نزدیک مدرسه هم چیزی نخرند، خودتان مواد غذایی استریل شده و سلفون پیچی شده برایشان بگذارید و آموزش دهید که با دست شسته آن‌ها را بخورند.

4. اگر فرد مشکوک یا بیمار پرخطری در خانه دارید، فرزندانتان را به مدرسه نفرستید.

در صورتیکه یکی از اعضای خانه شما سالمند است یا بیماری زمینه‌ای، سابقه بیماری و عمل جراحی دارد، بهتر است فرزندتان را به مدرسه نفرستید و این مورد را با مدیر و معلم مدرسه در میان بگذارید.

در صورتیکه فرزند شما باید به مدرسه برود: در مسیر رفت و برگشت بین مدرسه و خانه او را همراهی کنید. خوراکی استریل و سلفون پیچی برایش آماده کنید. شیوه صحیح استفاده از ماسک، دستکش و الکل را به او آموزش دهید. اگر فردی سالمند یا با بیماری زمینه ای و خاص در خانه دارید فرزندتان را به مدرسه نفرستید.آموزش مجازی یا آموزش حضوری؟

در این ایام خیلی از دانش‌آموزان اصلا به مدرسه نرفته‌اند و حتی در بازگشایی بهمن ماه هم بخشی از آموزش از طریق برنامه شاد صورت می‌گیرد و کاملا حضوری نیست. اما مسئله‌ای که باعث نگرانی خانواده‌ها شده است، ضعف پایه درسی و افت تحصیلی دانش‌آموزان است. نقش والدین در آموزش مجازی اینست که محیط را هر چه بیشتر برای یادگیری بهتر فرزندان خود آماده کنند.

متاسفانه در ایام کرونا شاهد افت تحصیلی دانش‌آموزان بوده‌ایم که بخشی از آن به دلیل پایین بودن کیفیت تدریس آنلاین مدارس است از طریق برنامه های شاد و… است و بخشی به دلیل جدی نگرفتن آموزش آنلاین از سمت دانش‌آموزان است. اگر فرزند شما هم در ایام کرونا دچار افت تحصیلی شده است می توانید مقاله “با درس نخواندن فرزندم چه کنم؟” را بخوانید و درمورد دلایل این افت تحصیلی فرزندتان اطلاعاتی به دست آورید.

مشکلاتی که کلاس‌های آنلاین مدارس دارند باعث ضعیف شدن پایه درسی دانش‌آموزان هم شده است که به نظر پیامد خطرناکی است. زیرا این ضعف پایه درسی باعث مشکلات فراوانی در سال های بعدی تحصیل آن‌ها می‌شود.

حتی به گفته بسیاری از معلمان، آموزش های آنلاین مدارس غیرانتفاعی، تفاوت چندانی با مدارس عادی ندارد و ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها در تدریس آنلاین مدرسه‌های عادی در آموزش مدارس غیرانتفاعی هم دیده می‌شود. برای همین تعداد زیادی از خانواده‌هایی که دانش‌آموزان خود را در مدارس غیرانتفاعی با شهریه‌های بالا ثبت نام می‌کردند، برای سال تحصیلی 1400-1399 فرزندانشان را در مدارسی با شهریه پائین‌تر یا حتی مدارس عادی ثبت نام کرده‌اند و بجای آن برای هر درس بصورت جداگانه معلم خصوصی گرفته‌اند.

معلم خصوصی گرفتن یکی از راه‌هایی است که می‌تواند پایه درسی فرزند شما را در این دوران تقویت کند و از بی‌علاقه شدن او به دروس و گرفتن نمرات پائین جلوگیری کند. البته که حضور یک معلم در خانه شما بهتر از اینست که فرزندتان به مدرسه برود و در جمع دانش‌آموزان دیگر قرار بگیرد، اما اگر باز به دلیل احتمال انتقال ویروس با معلم خصوصی حضوری مشکل دارید، می‌توانید کلاس‌ خصوصی آنلاین را با معلمانی که برای آموزش آنلاین آموزش دیده‌اند و تدریس‌های با کیفیتی را بصورت آنلاین دارند برگزار کنید.

برای اینکه بهتر و بیشتر با آموزش مجازی و کلاس آنلاین آشنا شوید و راه‌هایی را یاد بگیرید که بازدهی کلاس آنلاین را برای فرزندانتان بالا ببرید. مقاله آیا کلاس آنلاین خوب است؟ را بخوانید. ما در این مقاله درمورد چند و چون کلاس‌های آنلاین صحبت کرده‌ایم و راه‌حل‌هایی را ارائه داده‌ایم تا پدر و مادر بازدهی کلاس‌ها را برای دانش‌آموزشان بالاتر ببرند.

✒️ آیا در دوران شیوع کرونا فرزند خود را به مدرسه فرستاده‌اید یا می‌فرستید؟
به نظر شما بهترین شکل آموزش در دوران شیوع کرونا چیست؟
آیا آموزش آنلاین باعث افت تحصیلی فرزند شما شده است؟
چه راهکاری برای آن درنظر گرفته‌اید؟
نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان مقاله درمیان بگذارید.

آیا در دوارن کرونا فرزندمان را به مدرسه بفرستیم؟

آموزش و پرورش تصمیم‌گیری درمورد حضور در مدرسه در مناطق زرد و آبی را بر عهده مدیر و معلم مدرسه گذاشته است. اگر مدیر مدرسه فرزند شما را مجبور به حضور در مدرسه کرده است، به شرطی که فرد حساسی یا با بیماری قبلی در خانه ندارید، فرزند خود را با رعایت مواردی که در مقاله ذکر شده است به مدرسه بفرستید.

در دوران کرونا و آنلاین شدن کلاس‌ها فرزندمان دچار افت تحصیلی شده است، چکار کنیم؟

معلم خصوصی گرفتن یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود پایه درسی فرزند شما در دوران کرونا ضعیف نشود، حتی کلاس آنلاین هم اگر بصورت خصوصی برگزار شود، می‌تواند بازدهی خیلی بالایی داشته باشد، زیرا توجه معلم تنها معطوف به یک دانش‌آموز است و شیوه تدریس معلم براساس نیاز دانش‌آموز تنظیم می‌شود.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.