راهنمای انتخاب رشته نهم به دهم

0 1,143

به‌صراحت می‌توان گفت انتخاب رشته سال نهم، به عبارتی انتخاب مسیر شغلی و زندگی آن‌ها در سال‌های آینده خواهد بود و این امر اهمیت این انتخاب رشته را برای ما آشکار می‌سازد. پس هر چقدر این انتخاب با آگاهی کامل انجام گیرد، می‌تواند اثرات مثبتی روی زندگی شخصی و شغل فرد داشته باشد. در سال نهم دانش‌آموزان باید از بین شاخه‌های تحصیلی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد،برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب رشته و مشاوره کنکور می توانید مقاله راهنمای انتخاب رشته و هدایت تحصیلی را بخوانید.

یکی را برای ادامه‌ی تحصیلات خود برگزینند. داشتن اطلاعات دقیق از شرایط هر رشته و چگونگی انتخاب رشته نهم به دهم برای هر دانش آموزی واجب است که در این مطلب از مجله استادبانک به آن خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته نهم به دهم مهم است!؟

دانش آموزان با انتخاب رشته مسیر تحصیلی و شغلی خود را در آینده تعیین می‌کنند. انتخاب رشته اصولی باید برمبنای:

 • علاقه
 • ضریب هوشی
 • نمرات تحصیلی
 • استعداد
 • نقاط ضعف و قوت دانش آموز

انجام شود و هر چقدر این انتخاب دانش آموز دقیق تر باشد، انگیزه او برای پیشرفت افزایش می‌یابد و به موفقیت نزدیک‌تر میشود. بنابراین بسیار مهم است که دانش آموز رشته‌ای را انتخاب کند که مطابق با علاقمندی‌ها و توانایی‌هایش باشد.

دانش آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم باید از میان شش رشته اصلی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، فنی و حرفه ای، کاردانش و معارف اسلامی یکی را برای تحصیل در مقاطع بالاتر انتخاب کنند. دروس رشته‌های نظری بیشتر به صورت تئوری ارائه می‌شوند و تعداد کمی از دروس به صورت عملی می‌باشند و این رشته‌ها برای دانش آموزانی که علاقمند به کارهای عملی هستند، مناسب نیستند و رشته‌های شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای برای دانش آموزان علاقمند به کارهای عملی، مناسب‌تر است.

شاخه‌های پایه‌ی نهم دبیرستان

اصولا در پایه نهم دانش آموزان باید از میان سه شاخه با نام‌های علوم نظری، کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای همراه با زیرمجموعه‌های خود رشته مناسبشان را پیدا کنند.

 • شاخه علوم نظری شامل رشته های علوم تجربی، علوم ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی
 • شاخه کاردانش شامل رشته های با زمینه‌های مربوط به صنعت، هنر، خدمات و کشاورزی
 • فنی‌وحرفه‌ای شامل رشته های با زمینه‌های مربوط به صنعت، هنر، خدمات و کشاورزی

حالا چگونه باید انتخاب رشته نهم به دهم کنیم؟

در انتخاب رشته ی موفق توجه به علاقه و استعداد بسیارمهم است. معمولا بسیاری از دانش آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند. مشورت با والدین و مشاوران می‌تواند کمک بزرگی به انتخاب صحیح رشته صحیح در پایه نهم بکند. دو عامل که در یک انتخاب رشته موفق بسیار تعیین کننده هستند عبارتند از:

1. شناخت رشته‌ها

شما دانش آموزان بایستی با تحقیق از معلمان و مشاوران مدرسه خود بتوانید شناخت دقیقی نسبت به رشته‌ها، ضریب رشته‌ها و اینکه رشته مورد علاقه شما به قوی بودن در کدام دروس نیاز دارد داشته باشید. همچنین درک درست از بازار کار و آینده هر رشته باید مورد توجه قرار گیرد. مجله استادبانک مطالب بسیار مفیدی در این زمینه برای شما آماده کرده است که میتوانید برای کسب اطلاعات دقیق به آنها مراجعه کنید.

2. شناخت خودتان و علاقمندی‌هایتان

شما دانش آموزان بایستی خود را بشناسید. باید بدانید که چه استعدادها و توانمندی هایی دارید و برای چه زمینه های شغلی انگیزه و توانایی کافی را دارید. در این راه می توانید از تست های انلاین انتخاب رشته نهم نیز استفاده کنید. همچنین باید به نمراتی که در سال‌های قبل داشته‌اید توجه داشته و وضعیت تحصیلی تان را دقیق بدانید.

اگر بخواهید آرمانی نگاه کنید هرگز نمی‌توانید توانایی‌های واقعی خود را شناخته و رشته ی مناسبی برای خود انتخاب نمایید. در این مورد می‌توانید با والدین و مشاوران مدرسه خود مشورت نموده و همچنین ساعاتی را با خود خلوت کرده و توانایی‌های خود در مدرسه و زندگی‌تان را ارزیابی نمایید.

رشته مورد علاقه خود را با توانایی‌ها و امکانات موجود خود بسنجید، شما دانش آموزان باید خود را در رشته مورد علاقه خود ببینید و اینکه آیا می‌توانید با توجه به امکانات، استعداد و شرایط موجود در این رشته تحصیل نمایید. پس از شناخت دقیق این دو فاکتور گزینه هایی که برایتان ارجحیت دارند را سبک سنگین کنید تا بتوانید مناسبترین رشته را برای خود انتخاب کنید.

تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم به دهم

در سال های اخیر در انتخاب رشته نهم به نمره های شما در طول سه سال دوره اول متوسطه توجه می‌شود و برای هرکدام از رشته‌ها باید شرایط خاصی را داشته باشید. استادبانک برای هرکدام از رشته ها به طور جداگانه مطالبی در زمینه انتخاب رشته آماده کرده که میتوانید به آنها مراجعه کنید.

انتخاب رشته

روند انتخاب رشته چگونه است: سامانه هدایت تحصیلی نهم

هم زمان با پیشرفت تکنولوژی، آموزش و پرورش هم با تغییراتی در برنامه‌ها، محتوای درسی و روش‌های آموزش، مواجه شد كه مهم ترین آنها ايجاد رشته‌های مختلف تحصيلی و اجرای برنامه‌های مشاوره و راهنمايی در مدارس است. هدایت تحصيلی را میتوان به عنوان فرآيند كمک به دانش آموزان برای انتخاب رشته تحصيلی مناسب، براساس شناخت استعدادها و توانايی‌های خود و امكانات و شرايط محيطی تعريف كرد. هراندازه دانش آموزان و والدین از عوامل تاثیرگذار در هدایت تحصیلی اطلاعات بیشتری داشته باشند انتخاب رشته بهتری برای پایه دهم انجام می‌دهند.

وزارت آموزش و پرورش ایران برای هماهنگ کردن برنامه‌های آموزشی با ویژگی‌های فردی دانش آموزان و نیازهای جامعه، برنامه های هدایت تحصیلی  را طراحی و اجرا كرده است. برنامه هدایت تحصیلی با هدف مدیریت بهتر ورودی ها به هررشته و همچنین کمک به انتخاب رشته بهتر برای هر دانش اموز طراحی و اجرا شده است.

نحوه انجام هدایت تحصیلی

دانش آموزان پایه نهم باید از طریق سایت hamgam.medu.ir با وارد کردن کد ملی و رمز ورود همگام خود وارد صفحه شخصی خود شوند و فرم هدایت تحصیلی خود را تکمیل نمایند.

ملاک های تاثیر گذار در هدایت تحصیلی

دانش آموزان برای انتخاب نهایی رشته‌های تحصیلی باید نمون برگ هدایت تحصیلی خود را به صورت اینترنتی پر کنند که این نمون برگ به صورت 100 امتیازی است و امتیازات به عواملی بستگی دارد از جمله:

 • نمرات دانش آموزان در دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضرایب هریک از دروس در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف(35 امتیاز)
 • نظر خود دانش آموز و اولویت‌هایش(10 امتیاز)
 • نتایج آزمون های مشاوره ای که شامل آزمونهای توانایی و رغبت است(30 امتیاز)
 • نظر سنجی از معلمان دروس مختلف دوره متوسطه اول(10 امتیاز)
 • نظر نهایی مشاور که بر اساس جمع امتیازات همه عوامل تاثیر گذار در هدایت تحصیلی است(10 امتیاز)

کی باید انتخاب رشته کنیم: تاریخ انتخاب رشته نهم به دهم

روند انتخاب رشته برای دانش آموز چیزی نیست که در یک مدت خاص انجام شود. از همان اول دانش آموز و والدین باید به فکر آینده‌ای که برای او تصور می‌کنند باشند و هرچه به سال نهم نزدیک تر میشویم این مسیر باید روشن تر شده باشد تا با توجه به آن دانش آموز دست به انتخاب رشته بزند. اما بهرحال مهلت انتخاب رشته نهم بعد از امتحانات سال نهم و در تابستان است. معمولا آموزش و پرورش تا اواخر مرداد فرم های هدایت تحصیلی را از دانش آموزان می‌گیرد و جواب انتخاب رشته نهم را اعلام میکند.

احساس می‌کنید انتخاب رشته موفق-یا ناموفقی- داشته‌اید؟ یا درحال حاضر دانش آموز رشته های مختلف؟ یا قصد انتخاب رشته دارید اما هنوز تصمیمتان را قطعی نکرده اید؟ سوالات و دیدگاه های خود را با ما درمیان بگذارید.

شروط انتخاب رشته در پایه نهم چه هستند؟

دانش آموزان برای انتخاب نهایی رشته‌های تحصیلی باید نمون برگ هدایت تحصیلی خود را به صورت اینترنتی پر کنند که این نمون برگ به صورت 100 امتیازی است و امتیازات به عواملی بستگی دارد از جمله..

ملاک های تاثیر گذار در هدایت تحصیلی کدامند؟

نمرات دانش آموزان در دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضرایب هریک از دروس در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی مختلف(35 امتیاز) نظر خود دانش آموز و اولویت‌هایش(10 امتیاز) نتایج آزمون های مشاوره ای که شامل آزمونهای توانایی و رغبت است(30 امتیاز) نظر سنجی از معلمان دروس مختلف دوره متوسطه اول(10 امتیاز) نظر نهایی مشاور که بر اساس جمع امتیازات همه عوامل تاثیر گذار در هدایت تحصیلی است(10 امتیاز)

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.