دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۹۹

0 1,156

خواندن دفترچه انتخاب رشته برای یک انتخاب رشته صحیح و آگاهانه بسیار واجب است. ما برای شما در استادبانک امکان دانلود دفترچه  انتخاب رشته کنکور انسانی 99 سازمان سنجش و دیگر رشته ها را فراهم کرده ایم. همچنین می توانید توضیحاتی درباره سهمیه مناطق و نحوه تاثیر آنها در انتخاب رشته بخوانید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 99

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 99

سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۹۹

در دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 تمام شهرها و استانهای کشور به سه منطقه‌ی یک دو و سه تقسیم میشود. این تقسیم بندی براساس امکانات آموزشی در دسترس دانش آموزان انجام شده. برای مثال تهران و شهرهای بزرگی مثل مشهد و اصفهان و تبریز منطقه یک حساب میشوند چون دسترسی به امکانات آموزشی در آنها بیشتر است و به همین ترتیب شهرهای کوچکتر که اکثر شهرها به حساب می آیند منطقه دو و مناطق محروم آموزشی مثل شهرهای بسیارکوچک و روستاها منطقه سه به حساب می آیند.

برای رعایت عدالت آموزشی نسبت به این دانش آموزان در کنکور سراسری مکانیسمی برای رقابت این گروه ها باهم -و نه با دانش آموزان مناطق دیگر- دیده شده به این ترتیب که ظرفیت هر دانشگاه و رشته به سه قسمت تقسیم میشود و هرکدام از این قسمتها برای یک گروه ازاین مناطق در نظرگرفته میشود. به این ترتیب هر دانش آموز با دانش آموزان هم منطقه ای خود برای یک کدرشته رقابت می کند. این تقسیم بندی هم براساس جمعیت دانش آموزان آن منطقه تقسیم میشود. مثلا اگر ۶۰ درصد کنکوریها از منطقه دو باشند ۶۰ درصد از ظرفیت دانشگاه به آنها اختصاص داده میشود.

دیگر سهمیه های کنکور سراسری ۹۹

شاید شما هم علاوه بر سهمیه مناطق سهمیه های دیگری مثل سهمیه های جانبازان و شهدا شنیده باشید. روال اختصاص این سهمیه ها دقیقا مشابه سهمیه مناطق است. یعنی اگر این سهمیه سهمیه ۲۵ درصدی باشد ۲۵ درصد ظرفیت هر کدرشته برای متقاضیان از آن سهمیه است.

(طبیعی است اگر این ظرفیت توسط آنها بر نشود به سهمیه مناطق اختصاص بیدا میکند) برای مثال اگر شما سهمیه جانبازی داشته باشید دیگر در سهمیه مناطق رتبه شما بررسی نمی شود بلکه با متقاضیانی که مثل شما این سهمیه را دارند سنجیده میشوید و برای یک کدرشته خاص رقابت می کنید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.