پدر و مادرها! اینستاگرام ما، محلی برای گفتگوی صمیمی شما برای پیشرفت درسی دانش آموزهاست. (کلیک کنید)

درآمد دندانپزشکی: معرفی دندانپزشکی در مصاحبه با مهرناز زرین فر

1 15,662

درآمد دندانپزشکی: معرفی دندانپزشکی در مصاحبه با خانم مهرناز زرین فر (دندانپزشک)

آنچه مطالعه خواهید کرد

 

درآمد دندانپزشکی و معرفی دندانپزشکی :  به استادبانک خوش آمدید. در این مطلب و در مصاحبه با خانم مهرناز زرین فر (دندانپزشک)به مسائلی همچون درآمد دندانپزشکی، معرفی دندانپزشکی، بازار کار دندانپزشکی، تخصص های دندانپزشکی و  همچنین  به آینده شغلی رشته دندانپزشکی میپردازیم.

اگه کنکور دادی و قصد داری در مرداد 98 انتخاب رشته رو در کنار یک مشاور خوب و حرفه ای انجام بدی، همینجا کلیک کن تا رزومه و شرایط مشاورین مستقر در مرکز رشد دانشگاه شریف رو مطالعه کنی (کلیک کنید)

درآمد دندانپزشکی | معرفی دندانپزشکی | بازار کار دندانپزشکی | تخصص های دندانپزشکی

 

مقدمه مصاحبه:

 

دانشجویان رشته های علوم پزشکی از انجایی که بعد از دوران فارغ التحصیلی بیشترین تماس را با عموم مردم دارند ، افراد عام فکر میکنند که آشنایی و اطلاعات کافی در مورد این رشته ها دارند. اما این تفکر به طور مُهرزی قابل انکار است، زیرا آشنایی با رشته های تجربی و دانشگاهی نیازمند دانش مخصوص خودش است.

از آنجایی که اطلاعات گوناگون و ضد و نقیض و بعضا اشتباهی در خصوص معرفی دندانپزشکی در سطح اینترنت و فضای مجازی وجود دارد؛ تصمیم بر آن گرفتیم که با کسانی که در این رشته فعالیت دارند مانند خانم مهرناز زرین فر مصاحبه ای را ترتیب دهیم تا اطلاعاتی صحیح از تجاربشان برای کسانی که هدفشان ورود به بازار کار دندانپزشکی است عرضه کنند.

همچنین ما برنامه ای برای انتخاب رشته کنکور 98 در کلیه رشته ها و علی الخصوص انتخاب رشته کنکور تجربی ترتیب داده ایم تا دانش آموزان بتوانند با مراجعه به مشاوران استادبانک انتخاب صحیح تری داشته باشند.

 

در ادامه این مصاحبه و مطالب دیگر خواهید خواند :

 

 • آینده شغلی رشته دندانپزشکی در ایران به چه صورت است؟
 • آیا شغل دندانپزشکی برای خانم ها مناسب است؟
 • رتبه لازم برای دندان پزشکی چند است؟
 • درامد رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟

اپلیکیشن نمونه سوال استادبانک را به طور کاملا رایگان دانلود کنید. فایل تمامی کتاب های درسی، بیش 1600 گام به گام و 1300 نمونه سوال را یکجا و رایگان در یک اپلیکیشن داشته باشید:

 دانلود مستقیم اپلیکیشن (فایل APK)

 لینک دریافت رایگان از Google Play

 لینک آشنایی بیشتر با اپلیکیشن

 

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه ی آشنایتون با رشته دندان پزشکی برای ما بگید.

مهرناز زرین فر هستم، ورودی 83 دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی. در سالی که کنکور داشتم با مشورت از کسانی که در این حوزه فعالیت داشتند و همچنین نظر خواهی از خانواده و طبق تحقیقاتی که خودم در خصوص دورنمای  شغلی، درآمد دندانپزشکی و بازار کار دندان پزشکی داشتم، تصمیم گرفتم تا این رشته رو برای دوران تحصیل و همینطور شغل و حرفه ی آینده ام انتخاب کنم.

اگر بخوام روراست باشم،  ابتدا به این رشته علاقه نداشتم و تنها با تکیه به آینده خوب شغل دندانپزشکی این رشته رو انتخاب کردم و بعدها به آن علاقه مند شدم.

 

2- امکانش هست گرایش ها و تخصص های دندانپزشکی رو به ما معرفی کنید؟

 • معرفی دندانپزشکی گرایش تشخیص:

اولین مرحله درمان دندانپزشکی همین تخصص تشخیص هست. به طورکلی هر نوع پاتالوژی که در حوزه دهان اتفاق میوفتد به عهده ی افرادی است که در حوزه تخصص تشخیص فعالیت دارند.

 

 • معرفی دندانپزشکی گرایش رادیولوژی:

رادیولوژی فک و صورت که در تمام کلینیک های دندانپزشکی با آن مواجه شدیم گرایش و تخصصی جداست که به عهده ی متخصصین رادیولوژی فک و دهان است.

 

 • معرفی دندان پزشکی گرایش درمان ریشه ( عصب کشی)

دندان هایی که پوسیدگیشون از حد پرکردگی فراتر رفته و متخصص ترمیمی-زیبایی نمیتونه اون رو اصلاح و پر کنه باید توسط متخصص درمان ریشه درست بشه.

 

 • معرفی دندانپزشکی گرایش ترمیمی-زیبایی:

حوزه فعالیت کسانی که این تخصص رو انتخاب میکنن کمی گسترده تر هست، در واقع این متخصصین هم در حوزه ترمیم و زیبایی فعالیت دارند و هم در حوزه درمانی. کارهایی مثل جراحی و طراحی روکش های ایمپلنت از وظایف  دندانپزشکی زیبایی است. دندان پزشکی زیبایی مثل طرح اصلاح لبخند، لمینت و دیگر خدمات زیبایی هم بر عهده  این متخصصین است.

 

 • معرفی دندانپزشکی گرایش جراحی لثه:

.این گرایش همونطور که از اسمش پیداست به جراحی فک و لثه و جراحی های ایمپلنت میپردازه.

 

 • معرفی رشته دندانپزشکی گرایش جراحی فک و صورت:

تمامی جراحی هایی که برای ناحیه صورت است، حتی جراحی بینی به این گرایش و تخصص مربوط میشه.

تخصص های دیگر دندانپزشکی که میشه به صورت تیتر وار اونها رو نام برد: اطفال، ارتودنسی، پروتز، پروتز کامل و ثابت و گرایش جامعه نگر است.

 

3- درآمد دندانپزشکی و بازار کار دندانپزشکی به چه صورت است؟

درآمد دندانپزشکی و بازار کار دندانپزشکی، یا به طور کل تمامی شغل ها در برهه های زمانی متفاوت هست. زمانی که من انتخاب رشته میکردم، بازار کار و درآمد دندانپزشکی به نظر خوب میامد. اما با توجه به جو ناپایدار اقتصادی که بر جامعه حاکم هست بازار کار دندانپزشکی کمی با مشکل مواجه شده.

درخصوص افزایش درآمد دندانپزشکی هم باید بگویم که این موضوع کاملا وابسته به این هست که مطب یا کلینیکی که در اون مشغول به کار هستن در کدوم محله و منطقه قرار داره. در سال های اخیر که خدمات زیبایی دندانپزشکی مثل اصلاح لبخند و لمینت خیلی طرفدار پیدا کرده،  افرادی که در حوزه ی دندانپزشکی زیبایی فعالیت دارن، درآمد بیشتری کسب میکنن و همچنین بازارکار در این زمینه فعلا مناسب است.

اما بچه ها باید توجه داشته باشن که تا چندین سال بعد از فارغ التحصیلی امکان کسب پروانه نظام پزشکی برای شهر های بزرگ رو ندارن و به همین خاطر باید در کلینیک های دندانپزشکی مختلف کار کنند تا به امتیاز مطلوب کسب پروانه برسن. بعد از آن میتونن که مطب تاسیس کنن و و درآمد خوبی هم کسب نمایند.

درآمد دندانپزشکی از زبان خانم مهرناز زرین فر

4- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته دندانپزشکی پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدن؟

هر دانشگاهی که اساتید اون مقالات بیشتری رو منتشر کرده باشن و این مقالات در سطح بین المللی مطرح شده باشه باعث میشه تا در رتبه بندی جهانی جای بالاتری رو بدست بیاره. به غیر از این موضوع، امکانات آموزشی دانشگاه ها نیز در رنکینگ ها تاثیر بالایی میذارن.

با همین تفاسیر رنک 1 دندانپزشکی سالهاست که در دست دانشگاه شهید بهشتی است. بعد از شهید بهشتیٰ دندان پزشکی دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه خوب شناخته میشه؛  رنک سوم هم دانشگاه کرمان هست. البته این رتبه مدام بین دانشگاه کرمان، بابل، مشهد و تبریز درحال تغییر است.

 

5- تخصص های دندانپزشکی چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

 • صبور باشه. از اونجایی که با افراد مختلفی در ارتباط هستیم، متغیر بودن شخصیت افراد و شکیبایی بالایی رو میطلبه.
 • در تخصصص دندانپزشکی زیبایی علاوه بر علم مورد نیاز ، باید که فرد طبع هنری و شناخت خوبی به هنر و زیبایی داشته باشه.
 • فرد باید کنترل کامل بر روی احساساتش داشته باشه. یعنی در شرایط بحرانی که بیمار حال خوبی نداره یا همراه بیمار همکاری نمیکند و یا حال فردی خود پزشک خوب نباشه، بتونه که خودش رو کنترل کنه.

6- هر فردی باید  قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته  باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • زبان انگلیسی اصلی ترین نیاز فردی است که میخواهد وارد بازار کار دندانپزشکی شود. دانشجویان دندانپزشکی باید بتونن تا از متون مرجع انگلیسی استفاده کنن و سطح علمی خودشون رو با مقالات بروز جهانی ارتقاء بدن.
 • افرادی که تخصص اطفال رو انتخاب میکنن، باید به روانشناسی کودک و نحوه ی رفتار و جذب کودکان تسلط داشته باشن.
 • باید راهکارهایی برای رهایی از استرس خودشون رو داشته باشن. شغل دندانپزشکی از اونجایی که خیلی شغل پرفشاری هست باید که زمانی رو برای رهایی از استرس هاشون قرار بدن، مثلا به کلاس های موسیقی برن، زمانی برای ورزش کردن بزارن یا کارهایی که بتونه ذهنشون رو از مشغله های روزمره ی شغل دندان پزشکی رها کنه.

 

7- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار و افزایش درآمد دندانپزشکی وجود داره؟

با شرایط اقتصادی الان که ثبات بر جامعه حاکم نیست، امکان کار آفرینی و داشتن درآمد بالا کمی پیچیده هست. در تمامی حوزه های شغلی از جمله بازار کار دندانپزشکی افرادی وجود دارند که قدیمی تر هستند و بیمارن و مشتریان بر حسب شناختی که به انها  دارند به این افراد شناخته شده مراجعه میکنن و همین موضوع باعث میشه تا شرایط کارآفرینی در شغل دندانپزشکی کمی پیچیده و مشکل برای تازه کارها باشه.

به همین دلیل دانشجو ها اگر میخوان که در این رشته موفق بشن، باید قبل از ورود به بازار کار با وزارت خونه ها آشنایی پیدا کنند، یعنی به کلینیک های درمانی برن و با اساتیدشون ارتباط های شغلی برقرار کنن که باعث بشه با محیط های کاری آشنایی لازم رو داشته باشن.

 بنابراین باید از همون دوران دانشجویی به کسب اطلاعات بپردازن چرا که مجوز برای تاسیس مطب خیلی سخت  و دشوار هست. همچنین بچه ها میتونن که شرکت های صادرات و وارادت دارو و یا درمانگاه احداث کنن.

 

8- با توجه به شرایط بازار کار و نحوه معرفی دندان پزشکی به بچه ها، شما پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

در رشته های علوم پزشکی به خصوص رشته دندانپزشکی کار  و کسب درآمد تا قبل از فارغ التحصیلی و اخذ مجوز غیر قانونی است و اگر دانشجو ها بدون کسب پروانه نظام پزشکی وارد بازار کار بشن از طریق بهداشت تحت پیگرد قانونی قرار میگیرن.

اما از اونجایی که پیشنهاد میشه قبل از ورود به بازار کار دندانپزشکی تجربه کسب کنن. همچنین تشخیص بیماری و نحوه ی رفتار با بیمار یا هرچیز دیگری تنها با ورود به محیط کار بدست میاد ،  بنابراین میتونن تا در مطب ها به عنوان دستیار دندانپزشک مشغول به کار بشن.

 

ورود به بازار کار پیش از فارغ التحصیلی

9- مراحل تحصیل در رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟

مراحل تحصیلی در رشته دندانپزشکی درست مثل مابقی رشته های علوم پزشکی هست. یعنی ابتدا وارد دوره عمومی میشن و  بعد از اتمام آن و شرکت در آزمون جامع وارد مرحله ی تخصص میشن. به طور کل رشته پزشکی  و دندانپزشکی 10 ترم هست که 4 ترم اول عمومی و 6 ترم بعدی دوره های تخصصی هستن. در دوره ی تخصصی تحصیل به صورت کار عملی انجام میشه و همزمان هم دوره های تئوری دندان پزشکی رو میخونن و در ترم های اخر به طور کل در کلینیک ها مشغول به کار میشن.

 

10 – چقدر امکان مهاجرت در رشته دندانپزشکی وجود داره؟

در رشته دندان پزشکی از اونجایی که واحد ها و مدل های آموزشی دانشگاه های ایران با خارج از کشور متفاوت هست، به هیچ عنوان نمیتونن با مدرک تحصیلیشون مهاجرت کنن و باید از پایه با گذرندان دوره هایی از پایه بخصوص در کشور های آمریکا و کانادا شروع کنن.

اگر هدف دارن تا رزیدنت بشن باید علاوه بر گذراندن این دوره ها، در دوره های پزشکی عمومی شرکت کنن. اما متاسفانه به طور مستقیم از سمت دانشگاه امکان بورسیه وجود نداره.

 

11- حرف یا توصیه اخری هست که بخواهید به بچه ها بگید؟

بعد از تدریس، رشته های پزشکی از جمله رشته دندانپزشکی، شدیدا نیازمند بروز بودن دائمی هستند. پس دانشجو ها نباید به درس هایی که در دوران تحصیل خواندند افاقه کنند و و هر روز به علمشون باید اضافه کنن، همچنین دانشگاه همه چیز رو آموزش نمیده و به همین خاطر بهتر هست که از ترم 1 یا 2 همایش هایی که برگزار میشه رو شرکت کنه تا خودش رو بروز نگه داره.

 

لیست کامل مصاحبه ها

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Alice می گوید

  ممنون خیلی مفید بود سایتتون رو بروز رسانی کنید ممنون میشم 🙏🏻 🙏🏻 🙏🏻