حقوق معلمان آموزش و پرورش چقدر است؟

9 64,232

حقوق و مزایای معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مسائل بااهمیتی می‌باشند که لازم است مورد نقد و بررسی قرار بگیرند. اخیرا مصوباتی در این زمینه به تصویت رسیده تا تسهیلات بیشتری در اختیار فرهنگیان کشورمان قرار بگیرد به همین منظور ما به بررسی این مصوبات، چگونگی اجرایی شدن و تاثیر آن در دریافتی خالص معلمان پرداخته‌ایم.

حقوق معلمان آموزش و پرورش چگونه پرداخت می‌شود؟

وزارت آموزش و پرورش با تعداد یک میلیون و 13 هزار و 655 نفر معلم و کارمند اداری بزرگترین وزارتخانه کشور محسوب می‌شود که همین تراکم جمعیت گاهی باعث ایجاد مشکلاتی مثل پائین بودن حقوق دریافتی، کم بودن امکانات و سختی شرایط کار می‌شود که برای معلمان به‌خوبی شناخته شده است. (منبع)

مدیران این وزارتخانه تلاش‌هایی مبنی بر افزایش حقوق و مزایای معلمان و کارکنان خود کرده است که میزان اثربخشی آن‌ها را باید از خود حقوق بگیران آموزش و پرورش پرسید.

حقوق معلمان آموزش و پرورش چگونه محاسبه می‌شود؟

معلمان آموزش و پرورش به دوصورت رسمی و قراردادی در حال خدمت هستند.

کمپین جذب اساتید جدید در استادبانک

استادبانک بزرگترین سایت تدریس خصوصی در ایران است که در بیش از 10 شهر کشور مثلِ تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و ... فعالیت دارد. با کلیک روی لینک زیر به صفحه ثبت نام اساتید وارد شوید

 ورود به صفحه ثبت نام اساتید استادبانک

حقوق معلمان رسمی

کمترین مقدار حقوق دریافتی معلمان رسمی در سال 1399 حدود دو و نیم میلیون می‌باشد و متوسط دستمزد ماهانه‌ آن‌ها در حدود پنج میلیون تومان است.

در سال‌های گذشته آموزش و پرورش جهت امتیازبندی معلمان رسمی آن‌ها را  باتوجه به سنوات خدمت، گروه‌بندی می‌کرد، بطوریکه هر چهار سال سابقه یک گروه محسوب می‌شد، اخیرا قانون جدیدی تصویب شده است که طرح رتبه‌بندی را جایگزین گروه‌بندی کرده است و براساس این رتبه‌بندی‌ها که شامل پنج طبقه بندی است و تنها شامل معلمان رسمی که بصورت تمام وقت مشغول هستند می‌شود، مبلغ حکم حقوق فرهنگیان مشخص می‌شود.

فاکتورهایی که در محاسبه‌ی رتبه‌بندی تاثیر دارند؛ عبارتست از :

 • سابقه کار
 • ساعت‌های آموزش ضمن خدمت گذرانده شده
 • امتیاز ارزشیابی عملکرد
 • صلاحیت‌های سه‌گانه معلمی

صلاحیت‌های معلمی عبارتند از:

 1. صلاحیت عمومی: شامل شایستگی‌های استخدام مانند باورها، اعتقادات و رفتار مبتنی بر نظام ارزشی کشور می‌شود.
 2. صلاحیت تخصصی: رشته تحصیلی،مدرک و شیوه‌ی تدریس معلمان تحت عنوان شایستگی‌های تخصصی بررسی می‌شود.
 3. صلاحیت حرفه‌ای: جدیداً آزمون‌هایی به شیوه الکترونیک برای معلمان برگزار می‌شود و آن‌ها را از نظر مهارت‌های آموزشی و پرورشی و رعایت اخلاقیات معلمی می‌سنجند و به آن‌ها امتیاز می‌دهند.

برای محاسبه‌ی صلاحیت‌های تخصصی علاوه‌بر رشته تحصیلی مرتبط با مواد آموزشی و مدرک تحصیلی، فنونی که معلمان جهت تدریس بکار می‌برند مانند: بهره‌گیری از روش‌های نوین آموزشی، ارتباط و مشارکت فعال با دانش‌آموزان، استفاده از ظرفیت‌های محیط آموزشی، روابط انسانی رضایت بخش و همینطور جلب رضایت اولیا از اهمیت بالایی برخوردار است.

جزئیات شایستگی‌های مربوط به رتبه‌بندی معلمان:

رتبه 1

 • دو سال یا بیشتر سابقه کاری
 • حداقل 120 ساعت آموزش ضمن خدمت
 • حداقل امتیاز ارزیابی عملکرد در دو سال 75 درصد باشد.
 • حداقل 60درصد از هرکدام از صلاحیت‌های معلمی

رتبه 2

 • حداقل 6 سال خدمت و چهارسال ماندن در رتبه 1
 • 180 ساعت آموزش ضمن خدمت
 • حداقل ارزشیابی 80 درصد (امتیاز سه سال اخیر نباید از 75 کمتر باشد.)
 • حداقل 65% امتیاز صلاحیت‌های معلمی

رتبه 3

 • 12 سال یا بیشتر سابقه کاری و سه سال سابقه در رتبه 2
 • 150 ساعت آموزش ضمن خدمت
 • حداقل 85 درصد امتیاز ارزشیابی
 • برخورداری از امتیاز شایستگی‌های معلمی به میزان حداقل 70% به بالا

رتبه 4

 • خدمت 18 سال به بالا و سه سال خدمت در رتبه 3
 • 120 ساعت آموزش ضمن خدمت در رتبه قبل
 • 90% امتیاز ارزشیابی در رتبه 3
 • حداقل 75% از صلاحیت‌های معلمی

رتبه 5

 • 24 سال تجربه کاری و سه سال ماندن در رتبه 4
 • 100 ساعت ضمن خدمت در طول رتبه‌ی 4
 • 90 درصد امتیاز ارزیابی در رتبه قبلی
 • کسب 85% امتیاز از هرکدام از شاخص‌های صلاحیت معلمی

این شیوه‌ی رتبه‌بندی که آورده شد، مطابق است با آخرین اصلاحاتی  که بر روی این لایحه انجام شده و البته برخی معتقدند جهت اجرائی شدن، باید شیوه‌نامه رتبه‌بندی معلمان به تصویب مجلس برسد و در قالب قانون دربیاید. (منبع)

طبقه‌بندی معلمان

علاوه بر رتبه‌بندی، طبقات چهارگانه‌ی: مقدماتی، ارشد، خبره و عالی از گذشته برای دسته‌بندی امتیازات معلمان استفاده می‌شده که نشان‌دهنده‌ی سابقه کار، میزان تجربیات و مهارت‌های کسب شده توسط معلمان است.

شیوه‌ی طبقه‌بندی معلمان

افزایش فوق‌العاده

افزایش‌های فوق‌العاده‌ایی نیز مانند شرایط آب و هوایی، مناطق محروم، حق عائله‌مندی، حق اولاد، مدیریت یا معاونت نیز درصورت مشمول بودن فرهنگیان به فیش حقوقی آن‌ها اضافه می‌شود.

جدول محاسبات حقوق و مزایای فرهنگیان

محاسبه‌ی حقوق و مزایای معلمان

حقوق معلمان قراردادی (پیمانی)

معلمان حق‌التدریس یا قراردادی تعهدی از طرف آموزش و پرورش جهت تداوم و تضمین کارشان و حق بازنشستگی ندارند و حقوق دریافتی آن‌ها براساس ساعت کاری می‌باشد، البته آموزش و پرورش موظف است آن‌ها را بیمه کند. حقوق پرداختی به معلمان پیمانی حداکثر به ازای 60 ساعت کار در ماه کار می‌باشد.

مقدار حقوق دریافتی معلمان حق‌التدریس مبلغ پائینی است و حدوداً بین 250 تا 800 هزار تومان می‌باشد، اما طی سال‌های اخیر تدابیری اندیشیده شده تا بر این مقدار افزوده شود. درمورد طرح رتبه‌بندی گفته شده است بااینکه تمرکز این طرح بر معلمان رسمی می‌باشد، معلمان حق‌التدریس هم می‌توانند از 80 درصد امکانات استفاده کنند و همینطور پروسه‌ی استخدام قراردادی‌ها توسط آموزش و پرورش در حال انجام است.

حقوق معلم استثنایی

به طور کلی حقوق معلمان استثنایی مقداری بیشتر از معلمان عادی است و اخیراً مصوب شده است که ضریب بک و دو دهم معلمان استثنایی که تا پایان سال 93 پرداخت نشده است، به حقوق آن‌ها در سال 99 اضافه شود. (منبع)

مدارس خاص دولتی

حقوق معلمان مدارس نمونه دولتی، تیزهوشان و سایر موسسات آموزشی خاص دولتی در کشور هیچ تفاوتی با معلمان مدارس عادی ندارد و تمام طرح‌‌ها و مصوبات از جمله طرح رتبه‌بندی فرهنگیان شامل حال آن‌ها نیز می‌شود.

افزایش حقوق معلمان در سال 99

وزیر آموزش و پرورش گزارش داده است که در فاصله‌ی بین بهمن 98 تا خرداد 99 حقوق معلمان تا 65 درصد افزایش پیدا کرده است. در بخشنامه بودجه سال 1399 نیز میزان افزایش حقوق معلمان 15 درصد پیش‌بینی شده است و این میزان برای سال 1400، 10% درنظر گرفته شده است.

تیرماه 1399 بخشنامه‌ی جدیدی برای رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شد که معلمان تمام‌وقتِ مشمول رتبه‌های پنجگانه، طبق جدول زیر از افزایش حقوق بهره‌مند می‌شوند.

افزایش حقوق معلمان در سال 99

طبق قوانین جدید طرح رتبه‌بندی حقوق معلمان بین 10 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت.

کلام آخر

باتوجه به وضعیت اقتصادی کشورمان و تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها، ممکن است معلمان و کارکنان آموزش و پرورش از امنیت اقتصادی برخوردار نباشند، مسئولین آموزش و پرورش تدابیری می‌اندیشند تا نگرانی‌های کارمندانشان را مرتفع کنند و به‌نظر می‌رسد این تلاش‌ها باید بیشتر شود.

با تدریس خصوصی در استادبانک بیشتر آشنا شوید

استادبانک جزو برترین سایت‌های استخدام معلم خصوصی کشور است که با معرفی بهترین اساتید، انتخاب را برای دانش‌آموزان جویای کلاس خصوصی آسان می‌کند. معلمان در این سایت دیگر نگران تبلیغات نیستند، چون به راحتی به داوطلبان معرفی می‌شوند. همچنین کیفیت کلاس‌ آن‌ها به خودی خود تبلیغی قوی برایشان محسوب می‌شود.

یکی دیگر از چیزهایی که استخدام در استادبانک را از هر روش دیگری متمایز می‌کند، درصد پایین کارمزدی است که در قبال تبلیغات و تشکیل کلاس از معلم می‌گیرد. معلمان با ثبت نام در این سایت، با پرداخت 15 تا 20 درصد از درآمدشان، راهی مطمئن و کم خرج را برای تدریس انتخاب می‌کنند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظرات
 1. محمد می گوید

  حقوق معلمان در سال ۹۹، ۶۵% اضافه شده و در سال ۱۴۰۰ هم ۲۵% + افزایش ۱۰تا۲۰% رتبه بندی اضافه میشه دیگه چه میخوان!!؟ تو خونه نشستن و بالاتر از حقوق کارمندان نفت دریافت میکنن یه کارمندنفتم با ۱۵ سال سابقه و کار در شرایط سخت و مسیر های صعب العبور و با مدرک فوق لیسانس مهندسی با متوسط ۱۰تا ۱۱ میلیون میگیرم که واقعا بی انصافیه جونمون رو گذاشتیم کف دستمون و برا ۱۰ تومن حقوق که همین معلما کارمندان نفت رو بدبخت کردن و شعار میدادن که کارمندان نفت نجومی بگیرن!!!! خواهش میکنم از هر معلمی که دوس داره تو نفت کار کنه بیاد و سرجای من کار کنه چون من آرزوم اینه با این حقوق کنار خانواده باشم نه ۲ هفته تو بیابون ….

  1. میلاد می گوید

   بهتون ظلم شده. من یه راننده بی سواد هستم ۱۱ تومن حقوق میگیرم. باجناقم حراست شهرداریه ۱۳.۵ میلیون تومن دریافتیش هست. دوستم کارخانه سیمانه ۱۲ تومن بهش میدادن رفت اعتراض کرد اگه همین حقوقم باشه استعفا میدم و میرم .