تمرکز چیست؟

0 1,829

تمرکز چیست؟ و چگون می توان به تمرکز حواس دست یافت؟ پاسخ به این سوال اهمیت دارد. اگر ما تعریف درستی از این سوال که تمرکز چیست؟ داشته باشیم می توانیم برای انجام کارهای خود بهتر تمرکز کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

تمرکز چیست؟

تمرکز به فرآیند حفظ و نگهداری حواس و توجه به روی یک موضوع خاص گفته می شود. اگر تعریف درستی از تمرکز نداشته باشید نمی توانید بر روی کارهیتان تمرکز کنید. اکثر مردم تمرکز را تفکر روی یک موضوع خاص به طور صد درصد می دانند. در صورتی که این تعریف غلطی از تمرکز چیست؟ می باشد.

از نظر علمی ثابت شده است که حداکثر زمانی که انسان می تواند روی مساله ای خاص تمرکز کند فقط 5 ثانیه است. بعد از 5 ثانیه، ذهن ناخودآگاه به سمت مسائل دیگری نیز کشیده می شود. هیچ انسانی نمی تواند بیش از 5 ثانیه روی موضوعی تمرکز کند. شما اگر این را بدانید دیگر خود را بابت پرت شدن حواس خود سرزنش نمی کنید. پس اولین قدم در راه افزایش تمرکز حواس خود، داشتن یک تعریف درست از تمرکز چیست؟ است.

تعریف صحیح تمرکز:حداقل رساندن عوامل حواس پرتی برای داشتن تمرکز حواس.

در برهم زدن تمرکز حواس دو عامل درونی و بیرونی نقش دارند:

تمرکز چیست؟

عامل درونی:

یادآوری خاطرات و اتفاقاتی که برای شما پیش آمده است. تجزیه و تحلیل مسائل و رویداد های زندگی همه جزء عوامل دورنی حواس پرتی هستند.

عوامل بیرونی:

سر و صدا های که از اطراف به گوش شما می رسد و یا عوامل محیطی جزء عوامل بیرونی برهم زدن تمرکز محسوب می شوند.

ویژگی های تمرکز:

1- تمرکز امری نسبی است:

تمرکز هر شخص به نسبت کاهش حواس پرتی او، بیشتر می شود.پس در هر شخصی تمرکز امری نسبی می باشد. یعنی شما هیچ گاه از یک میزان مشخصی از تمرکز برخوردار نیستید. اگر محیط خود را تغییر دهید و یا در شرایط ذهنی متفاوتی قرار گیرید قطعا میزان تمرکز شما نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین شما هرگز نباید این جمله که من آدم حواس پرتی هستم را بگویید.

این حرف شما،درست نیست. درست تر این است که بگویید من در این لحظه، با موقعیت جدید و شرایط ذهنی کنونی خود، میزان تمرکزم کمتر شده است.

2- تمرکز امری اکتسابی است:

تمرکز حواس به هیچ وجه ذاتی نیست. اینکه برای داشتن تمرکز حواس، ژن مشخصی وجود داشته باشد یا این جمله که فرد مادرزادی تمرکز حواس دارد غلط است. تمرکز یک امر کاملا اکتسابی است. منتها افرادی هستند که از قدرت تمرکز بالایی برخوردارند. علت وجود این توانایی هم تمرین زیاد در تقویت این مهارت است.

چون تمرکز خود یک مهارت اکتسابی می باشد که فقط با تمرین می توان آن را تقویت کرد. رشد روز افزون موسسه های پرورش استعداد و نیروهای ذهنی در دنیا هم بیانگر همین مطلب است. حتی کسانی که در دوره میانسالی به سر می برند و این اعتقاد را دارند که دیگر قدرت تمرکز حواس خود را از دست دادند دیگر این تفکر را نسبت به خود نداشته باشند. تحقیقات نشان داده است که رشد در همه ی مراحل زندگی انسان اتفاق می افتد.

که این رشد شامل رشد ذهنی هم می شود. پس شما هم که در دوره میانسالی هستید و یا در زندگی مشکلات جسمی، روحی و عاطفی دارید. اگر روش های اصولی بکارگیری این استعداد بالقوه را یاد بگیرید می توانید از تمرکز حواس بالایی برخوردار باشید.

تفاوت میان تمرکز با توجه:

نباید این نکته را فراموش کنید که بین توجه و تمرکز تفاوت قائل شوید. توجه یعنی معطوف ساختن ذهن به صورت انتخابی روی یک چیز و نادیده گرفتن مابقی چیزها و حداکثر زمان توجه داشتن به شخص یا چیزی 30 ثانیه است. اما تمرکز یعنی حفظ کانون توجه بر روی یک موضوع خاص، معنی مفهوم گوش بزنگی و هوشیاری درونی است. لازمه داشتن تمرکز، جلوگیری از ورود افکار مزاحم به ذهن است.

تمرکز مهم ترین راه برای دستیابی به اهداف است.

بدون وجود تمرکز دستیابی به هیچ هدفی میسر نمی شود. برای موفقیت در کار و بیزینس، ورزش، هنر، برای اداره امور خانه و حتی مدیریت درون خود، نیاز به تمرکز است. پس اهداف خود را تعیین کنید و در جهت تحقق آن گام بردارید و تا زمانی که به هدف خود نرسیدید تمرکز خود را از دست ندهید.

نباید این نکته را فراموش کنید که قانون جذب در دنیا حکم فرماست. یعنی شما بر روی هر چیزی تمرکز کنید آن را بدست خواهید آورد. وقتی شما روی موضوعی تمرکز میکنید همه ی جهان و ذرات تشکیل دهنده آن به طور ارادی و غیر ارادی در جهت تحقق آن هدف حرکت می کنند. پس آنقدر ناامید نباش و تمرکز کن. چون جهان و همه کائنات در اختیار توست.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.