بررسی صفر تا صد تست هوش و حافظه

0 1,842

چه نظری درباره تست هوش و حافظه دارید؟ اصلا باور می‌کنید که تست‌های این مدلی بتوانند تعیین کننده میزان هوش یا حافظه بچه‌ها باشند؟ در ادامه این مقاله، قرار است بیشتر در مورد انواع تست هوش و حافظه صحبت کنیم اما قبل از آن، باید حواستان را به یک نکته بسیار مهم جمع کنم. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

تست‌های هوش معمولا حالت تک بعدی دارند، یک جورهایی می‌توان ادعا کرد که تقریبا هیچ تست هوشی در دنیا وجود ندارد که بتواند تمام ابعاد هوش یک دانش‌آموز را بسنجد. با توجه به تمام این قضیه‌ها، بهتر است قبل از مطالعه درباره تست هوش… اول از همه یاد بگیرید که هوش چیست؟

هوش چیست و چگونه اساس تست هوش و حافظه را شکل می‌دهد؟

در طول سال‌ها، دانشمندان مختلفی تلاش کرده‌اند تا به یک جواب جامع برای این سوال برسند. با وجود همه این تلاش‌ها، هنوز هیچکس نتوانسته جوابی مناسب برای این سوال پیدا کند. تنها چیزی که درباره هوش می‌دانیم، این است که “هوش” یکی از توانایی‌های مرتبط با مغز است و هرکسی می‌تواند با خوردن خوراکی‌های مفید مثل بادام و از این مدل چیزها، هوش خود را تقویت کند. حالا که هیچکس تا به حال نتوانسته هوش را تعریف کند، پس این همه تست هوش و حافظه از کجا آمده؟

قضیه این است که آدم‌های باهوش، همیشه یک سری ویژگی‌های خاصی داشتند. به مرور زمان اصلی‌ترین ویژگی‌های این مدل آدم‌ها به صورت دقیق شناسایی شد. بعد از آن هم دانشمندان این برای سنجیدن میزان این ویژگی‌های خاص، یک سری تست طراحی کردن، که امروزه آن‌ها را به اسم تست هوش و حافظه می‌شناسیم. حالا این ویژگی‌های شامل چه چیزهایی می‌شود؟

 1. منطق
 2. خودآگاهی
 3. یادگیری سریع
 4. توانایی بروز احساسات
 5. استدلال
 6. برنامه‌ریزی
 7. خلاقیت
 8. تفکر انتقادی
 9. توانایی حل مسئله

قدرت-مغز

انواع تست هوش و حافظه

همانطور ک گفتیم، تست هوش و حافظه انواع مختلفی دارد. هر کدام از انواع تست هوش و حافظه به منظور سنجیدن قدرت یک یا چندتا از نه ویژگی بالا طراحی شده‌اند.

 • تست هوش غیر کلامی
 • تست هوش کلامی
 • تست هوش تصویری
 • تست هوش هیجانی
 • تست ضریب هوش
 • تست هوش استاندارد بین المللی
 • تست حافظه کلمات
 • تست حافظه کوتاه مدت
 • تست حافظه بلند مدت
 • تست قدرت حافظه

از انواع تست هوش و حافظه که در ادامه قرار است بیشتر درباره آن‌ها، باهم گفت‌وگو کنیم.

تست هوش غیرکلامی

قضیه تست هوش غیرکلامی چیه؟ تست‌های هوش غیرکلامی، انواعی از تست هوش و حافظه هستند که از سیر تا پیازشان بر اساس تصویر طراحی شده باشد. سوالات، جواب‌ها، راه حل‌ها و چالش‌های این مدل از تست هوش و حافظه، همگی به صورت تصویری طراحی شده‌اند. آن گروه از آدم‌ها که نمره بالایی تو تست هوش غیرکلامی کسب می‌کنند، آدم‌هایی هستند که می‌توانند به خوبی از دیگران انتقاد کنند و تفکر خارج از چهارچوب داشته باشند.

تست هوش کلامی چیست؟

تست هوش کلامی شکلی از تست هوش و حافظه است، که شرکت کنندگان آن باید افکارشان را در قالب جمله بیان کنند. البته که بحث تست هوش کلامی پیشرفته، زمین تا آسمان با بحث انشا، جمله سازی و این مدل داستان‌ها فرق می‌کند، با این حال می‌توانیم جمله سازی را پدربزرگ (و یا مادربزرگ) تست هوش کلامی پیشرفته در نظر بگیریم. اکثر سیاستمدارها افرادی هستند که نمره‌های بالایی در تست هوش کلامی کسب می‌کنند. به زبان ساده، اگر کسی بتواند با حرف زدن گلیم خودش را از آب بیرون بکشد، برده…

تست هوش و حافظه بر اساس کلمات

هدف از طراحی این شکل از تست هوش و حافظه، سنجیدن قدرت حافظه کوتاه مدت افراد است. این تست هم مانند تست هوش کلامی و تست هوش غیرکلامی، به روش‌‌ها و شکل‌های مختلفی برگزار می‌شود، اما در نهایت هدف از انجام آن در هر شکل، شمایل و داستانی سنجش حافظه کوتاه مدت است.

تست حافظه بلند مدت

جدای از هزاران دلیلی که برای طراحی این شکل از تست هوش و حافظه وجود داشته، تست حافظه بلند مدت از تست‌های مهم دنیای پزشکی هم به شمار می‌رود. خیلی از پزشک‌ها برای تشخیص مبتلایان به آلزایمر و یا شانس ابتلای آدم‌ها به آلزایمر، از تست حافظه بلند مدت استفاده می‌کنند.

شکل‌های برگزاری تست هوش و حافظه

آزمون های هوش به دو شکل برگزار می‌شوند:

 1. فردی
 2. گروهی

یعنی اجرای آزمون ها به صورت فردی یا گروهی است.

آزمون هوش وکسلر

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین آزمون در سنجش هوش کودکان پیش دبستانی، دبستانی و بزرگسالان است.

ترتیب سنی آزمون های وکسلر به این صورت است:

 1. کودکان پیش دبستانی: 3 تا 6 سال
 2. کودکان دبستانی: 6 تا 16 سال
 3. بزرگسالان: 17 سال به بالا

مجموعه آزمون های وکسلر دو استعداد را می سنجد. استعدادهای کلامی و استعدادهای غیرکلامی در تست  هوش وکسلر می توان استعداد های کلامی و غیرکلامی به صورت جداگانه یا با هم اندازه گرفت، به همین دلیل افرادی که زبان آزمون را نمی دانند یا نمی توانند صحبت کنند نیز می توانند مورد آزمایش قرار بگیرند. لزومی ندارد هر دو آزمون ها انجام شود. چون هر آزمون فرعی نتایج متفاوتی دارند.

مزایای آزمون های هوش وکسلر

 • داده های دقیق و روشن: آزمون وکسلر از هوش کلامی و غیر کلامی اطلاعات نسبتا دقیقی به ما می دهد.
 • ارائه نقاط ضعف و قوت فرد: با مقایسه نتیجه خرده آزمون ها می توان نقاط ضعف و قوت فرد را به دست آورد.
 • سنجش شخصیت فرد: هرچند در حوزه شخصیت به اندازه آزمون های شخصیت دقیق نیست.

اما با مقایسه نتایج خرده آزمون ها و مشاهده فرد هنگام پاسخ گویی به سوالات، می توان به اطلاعاتی دست یافت.

 • اندازه گیری هوش کلامی و غیر کلامی
 • ارائه نیمرخ از وضعیت هوشی فرد
 • جدا بودن آزمون های کلامی و غیرکلامی: چون نتایج متفاوت است، به فرد روانشناس بینش می دهد.

نکته: توجه داشته باشید که آزمون وکسلر در دسترس مردم نیست و فقط در کلینیک های روانشناسی تحت نظر روانشناس این آزمون استفاده می شود.

آزمون هوش ریون

آزمون هوشی ماتریس های پیشرونده ریون یکی از معتبرترین انواع تست هوش و حافظه است. این آزمون برای سنجش و اندازه گیری هوش کلی است. دارای دو فرم متفاوت است.

 1. آزمون ریون کودکان: برای سنجش هوش کودکان 5 تا 9 ساله به کار می رود.

این فرم دارای تصاویر رنگی است. دارای 30 تصویر رنگی است. همچنین این فرم برای کودکان عادی و استثنائی استفاده می شود.

 1. آزمون ریون بزرگسالان: برای کودکان بالای 9 سال و بزرگسالان به کار می رود.

فرم بزرگسالان دارای تصاویر ساه و سفید است. دارای 60 تصویر است. زمان پاسخگویی 45 دقیقه است. آزمون ریون به عنوان یک آزمون استدلالی هم شناخته شده است.

تست هوش

آزمون وابسته به فرهنگ کتل

این آزمون برای اندازه گیری هوش عمومی ارائه شده است.

دارای 3 مقیاس است:

مقیاس 1: برای کودکان 4 تا 8 ساله و بزرگسالان ناتوان ذهنی ساخته شده است.

مقیاس 2: برای  کودکان 8 تا 13 ساله و بزرگسالانی که ناتوان ذهنی در حد متوسط ساخته شده است.

مقیاس 3: برای بچه های 10 تا 16 ساله و بزرگسالانی که توانایی ذهنی بالا دارند، ساخته شده است.

آزمون کتل به غیر از مقیاس 1 را می توان به صورت گروهی و انفرادی اجرا کرد.

اما مقیاس 1 فقط به صورت انفرادی باید اجرا شود. انواع تست هوش و حافظه بسیار وجود دارد. مانند آزمون نظامی آلفا، آزمون بینه و … اما  چند تست هوش و حافظه که ما مطرح کردیم از معتبرترین آزمون ها در جهان و همچنین در ایران است. سایر آزمون ها ممکن است با توجه به فرهنگ ما کاربردی نداشته باشد.

تست هوش در بچه‌های کم سن

هیچکس از بچه‌های کوچک انتظار ندارد که کارشان را با جمله‌بندی‎های قلمبه سلمبه راه بیندازند، هیچکس از آن‌ها نمی‌خواهد تعدادی کلمه را در مدت زمان کوتاه حفظ کنند، هیچکس از آن‌ها انتظار تفکر منتقدانه ندارد و… با وجود همه این قضایا، حتما بارها شنیده‌ایم که در فلان کشور اروپایی توانایی بچه‌ها از همان سنین کودکی مورد سنجش قرار می‌گیرد. خب چه چیزهایی در این سنجش بررسی می‌شوند؟ معیارهای سنجش هوش کودکان عبارت هستند از:

 1. توانایی کودک در برقراری تعامل گروهی
 2. توانایی کودک در انجام کارهای شخصی
 3. شکل واکنش کودک نسبت به محیط

دانشمندان آزمایش‌های متعددی را به منظور تست هوش بچه‌های کم سن طراحی کرده‌اند که اساسا در سنجش یکی از این سه معیار و یا هر سه این معیارها کاربرد دارند.

 آزمون هوش آدمک (گودیناف)

آزمون ترسیم آدمک از آزمون های جهانی، راحت و مطمئن است. هدف اصلی این آزمون، تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودک است. برای کودکانی که زبان نمی دانند یا نمی توانند صحبت کنند مناسب است. سن اجرای این آزمون 3 تا 13 سال است. این آزمون برای همه فرهنگ ها نیز مناسب است، چون  نتایج آن وابسته به زبان و فرهنگ نیست.

در اجرای این آزمون به کودک گفته می شود: یک آدم بکش و هرچه می توانی آن را زیبا و خوب بکش. در کشیدن آدمک توسط کودک، محدودیت زمانی وجود ندارد.

آیا تست هوش و حافظه قابل اعتماد است؟

شرط استخدام بسیاری از مدارس و شرکت‌ها، قبولی در یکی از انواع تست هوش و حافظه است. آزمون‌های گزینشی کاربردی‌ترین شکل تست هوش و حافظه هستند، چون کسی که از شما آزمون می‌گیرد نیازهای خودش را می‌شناسد و رد شدن شما در تست او، یعنی شما نمی‌توانستید نیازهای او را برآورده کنید. آیا اگر کسی نتواند نیازهای دیگری را برطرف کند خنگ یا کم هوش است؟ اصلا، به هیچ وجه این طور نیست.

از خودتان تست هوش بگیرید…

چگونه؟ خیلی راحت است، کافی است نگاهی به زندگی خود بیندازید و ببینید که آیا شرایط مطلوبی دارید یا خیر. البته، توجه داشته باشید که حرکت به سمت شرایط خوب هم، خودش باعث خوب بودن زندگی شما می‌شود؛ پس سختی‌های مسیر موفقیت را با نامطلوبی زندگی اشتباه نگیرید.

از طرف دیگر، اگر از دنیای خود راضی نیستید و هیچ تلاشی برای تغییر آن نمی‌کنید، قطعا هوش پایینی دارید. شاید بد بودن شرایط زندگی خود را به گردن عوامل محیطی بیندازید، شاید اصلا به سر و سینه بکوید که ای داد و بیداد، من باهوش بودم اما تنبلی شانس پیشرفتم را سوزاند. از من به شما گفتن باشد که آدم باهوش، هیچوقت تنبلی نمی‌کند… چرا؟ چون بر اساس برنامه‌ریزی و منطق قدم برمی‌دارد.

با این که گفتیم نتیجه این تس‌ها تا چه حد کاربردی و واقعی هستن، هنوز هم تاکید می‌کنیم که تاثیر روانی نتیجه‌ای که از این تست‌ها می‌گیرید خیلی زیادتر از چیزی است که بتوانید فکرش را بکنید. این تست‌ها چه مورد تائید باشند و چه نباشند، خودشناسی و مسیر آینده ما را شکل می‌دهند. شما چه نظری درباره این تست‌ها دارید؟ این تست‌ها به چه میزان روی طرز تفکر شما درباره خودتان تاثیر گذاشته‌اند؟ نظر خود را با ما درمیان بگذارید…

کدام دسته از افراد از پس تست هوش غیرکلامی برمی‌آیند؟ 🧑

آدم‌هایی هستند که می‌توانند به خوبی از دیگران انتقاد کنند و تفکر خارج از چهارچوب داشته باشند. 💣

<>

تست هوش کودکان بر چه اساس انجام می‌گیرد؟ 🧒

1. توانایی کودک در برقراری تعامل گروهی 2. توانایی کودک در انجام کارهای شخصی 3. شکل واکنش کودک نسبت به محیط 💥

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.