تحصیل در دبیرستان و دانشگاه چه تفاوتی دارد؟

1 5,180

بین تحصیل در دبیرستان و دانشگاه تفاوت های زیادی وجود داردکه برخی از دانشجویان تازه وارد این تفاوت ها را درک می کنند و برخی متوجه بین محیط دبیرستان یا دانشگاه نمی شوند. پایان دوران دبیرستان و ورود به دانشگاه برای بعضی ها شبیه کاخ آرزوهاست. بعضی تمام امیال و خواسته های خود را در قبولی در دانشگاه میدانند. اما همانطور که گفته شد برای برخی فرقی ندارد و همان شیوه زندگی و درس خواندن را در دانشگاه نیز ادامه می دهند.

دسته سومی هم وجود دارند که اصلا تفاوت تحصیل در دبیرستان و دانشگاه را نمی دانند. که تعداد آنها کم هم نیست. دانشجویان تازه واردی که تا همین دیروز در دبیرستان درس خوانده و دغدغه ای غیر از خواندن درس و …نداشته اند. حالاباید در فضای خیلی وسیع تری قرار گیرند و دغدغه های همچون آینده تحصیلی و شغلی خود داشته باشند.

بلیت بزرگسالی

دانشگاه با دبیرستان تفاوت های زیادی دارد. تفاوت در فضای آموزشی – امکانات آموزشی – محتوای آموزشی – اساتید و سبک تدریس آنها و…. شاید در ابتدا درک موقعیت جدید کمی استرس زا و دشوار باشد اما همین تفاوت ها می تواند شیریت و لذت بخش شود. قرار گرفتن در محیط جدید – آزادی و استقلال بیشتر – داشتن دغدغه شغلی و تحصیلی – برخورد با دانشجویانی

با فرهنگ های مختلف و….همه تجربه های لذتبخشی می باشند که افراد با در دست داشتن بلیط بزرگسالی از دبیرستان تا دانشگاه بدست میآورند. در این مقاله استاد بانک تلاش کرده تا تفاوت های تحصیل از دبیرستان تا دانشگاه را برای شما عزیزان بازگو کند تا بلکه برای خیلی از شماها  که هنوز فضای دانشگاهی کمی گنگ و مبهم است این ابهام تا حدودی رفع شود.

تفاوت های تحصیل در دبیرستان و دانشگاه

تحصیل در دبیرستان و دانشگاه چه تفاوتی دارد؟1- حجم انبوه مطالب درسی و آموزشی

حجم زیاد مطالب درسی نسبت به مطالب آموزشی دوره دبیرستان باعث تعجب خیلی از دانشجویان تازه وارد به دانشگاه میشود. به همین دلیل دانشجو باید سبک خواندنش را نیز نسبت به دوره دبیرستان تغییر دهد. زیرا اگه با شیوه دبیرستان بخواهد درسهای دانشگاهی را نیز بخواند بدلیل حجم زیاد مطالب نمی رسد بر این دروس مطالعه کامل داشته باشد.

2-محوریت آموزش بر دانشجو نه استاد

در دبیرستان محوریت آموزشی بیشتر با دبیراست. اکثر فعالیت های آموزشی نظیر کلیه مطالب درسی ، موضوعات و…به عهده وی است  که به دانش آموز بیاموزد. اما در دانشگاه محور آموزش دانشجو می باشد. یعنی استاد مطالب و نکته های مهم درسی را به دانشجو می گوید و این دانشجو می باشد که بقیه مطالب را از راه تحقیق و پژوهش به دست می آورد.

3-تاکید بر مشارکت فعال دانشجو در کارهای آموزشی و پرورشی

برخلاف دبیرستان که بیشتر بر بعد آموزشی دانش آموزان تاکید می شود در دانشگاه ، دانشجو در فعالیت های پرورشی- مهارت ها اجتماعی و فعال بودن در بحث های کلاسی نقش بسزایی دارد.

4-داشتن استقلال در زمینه های مختلف تحصیلی

یکی از تفاوت های مهم مدرسه و دانشگاه، آزادی و استقلال بیشتر دانشجو نسبت به دانش آموز است. در دوره دبیرستان خانواده ها به شیوه های مختلف بر فعالیت فرزندانشان نظارت دارند. زندگی اکثر دانش آموزان به خانه و مدرسه محدود می شود. اما در دانشگاه این خود دانشجو است که تصمیم میگیرد که چه شیوه آموزشی را برای مطالعه دروس انتخاب کند.

تصمیم می گیرد که در اوقات فراغت خود چه برنامه ای داشته باشد. تصمیم میگیرد چه زمینه فعالیت و شغلی را در دانشگاه برای خود انتخاب کند. به دلیل تخصصی تر شدن دروس دانشگاهی  وداشتن اطلاعات کم در زمینه رشته تحصیلی فرزندان، نقش والدین در دوران دانشگاه کمرنگ می شود.

5- نداشتن نظارت قوی برحضور و غیاب دانشجو

بر خلاف مدرسه که کوچکترین حضور و غیاب ها بررسی و در صورت عدم حضور دانش آموز در مدرسه به والدین او گزارش داده می شود در د انشگاه به این صورت نمی باشد. اگر حضور و غیاب های دانشجو بیشتر از حد معمول شود تاثیر آن بر نمره دانشجویی و امتحانات وی می باشد.

6-تهیه مقاله به صورت دائم و انجام کار های پژوهشی

7-کاربرد رایج زبان های مختلف بخصوص انگلیسی

حتی برخی از کتابهای دانشجویان به زبان انگلیسی می باشد. این عامل نیز برای بسیاری از دانشجویان تازه وارد سخت و دشوار می باشد.

8-متعدد و زیاد بودن منابع دانشگاهی

بر خلاف دبیرستان که کتابهای درسی ، قبل از شروع سال تحصیلی مشخص می شوند. در دانشگاه منابع هر درس براساس سبک تدریس استاد و نظر وی متفاوت است. به این خاطر دانشجو باید زمانی را برای تهیه و جستجو منابع درسی خود بگذراند.

9- متفاوت بودن شیوه مطالعه و پاس کردن دروس

در دبیرستان دانش آموز حتی اگر علاقه ای به درس نداشته باشد برای اینکه توسط معلم یا والدین خود سرزنش نشود باید درس هایش را پاس کند. اما در دانشگاه کسی فرد را مجبور به درس خواندن نمی کند.این خود دانشجو است که تشخیص میدهد در حال حاضر چه چیزی به صلاح او است یا خیر.

10-متفاوت بودن نظام آموزشی در دبیرستان و دانشگاه

در دبیرستان دانش آموز باید یکسری از واحد های درسی را هرساله  به صورت اجباری و نه اختیاری پاس کند تا به مرحله فارغ التحصیلی برسد. اما شیوه آموزشی در دانشگاه به این صورت است که دانشجو با توجه به وضعیت تحصیلی و کاری خود واحد های درسی اش را انتخاب می کند.

بسیاری از دانشجویان تازه وارد فکر می کنند که دانشگاه محل گذراندن یکسری از واحد های درسی است و خیلی سریع می توانند با گرفتن مدرک تحصیلی از این مرحله عبور کنند. اما دانشگاه علاوه بر درس خواندن، فضای مناسبی برای کسب مهارت های زندگی و هنجارهای اجتماعی می باشد. شرکت در فعالیت های فرهنگی و هنری میتواند سختی های درس را کاهش دهد. فرد از  دوران ادا و اصول نوجوانی و دبیرستان جدا نماید و او را برای پذیریش مسئولیت اجتماعی در جامعه آماده کند.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. صادق می گوید

    خیلی عالی نوشتید ممنونم