تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور

21 54,900

تاثیر نمره منفی در کنکور به چه صورت می باشد؟ بارها از طرف مشاوران کنکور شنیده ایم که در سر جلسه اگر سوالی را بلد نبودی یا شک داشتی علامت نزنید. علت این امر هم وجود نمره منفی در کنکور است. یا خیلی از دانش آموزان این سوال را دارند که اگر در کنکور هیچ تستی نزنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات مناسبی کسب کنید.

نمره منفی چیست؟ قانون کلی نمره منفی

نمره منفی در کنکور یعنی تاثیر پاسخ های نادرست روی تراز و کاهش آن

تاثیر پاسخ های نادرست این است که هر 3 پاسخ غلط ،یک پاسخ درست را از بین می برد و درصد پاسخ گویی به سوالات را پایین می آورد.

در سیستم جدید نمره دهی فرمول درصد نمره خام داوطلب به صورت زیر محاسبه می گردد:
(صحیح جوابهای تعداد×3-غلط جوابهای تعداد)/(سوالات کل تعداد×3 ) ×100=نمره

هر پاسخ صحیح یک نمره و به هر پاسخ غلط یک سوم نمره منفی تعلق می گیرد و اگر سوالی بدون پاسخ باشد نمره مثبت یا منفی ندارد. به خاطر همین سیستم نمره دهی است که گاهی داوطلبان خوبمان نمره خامشان کم می شود.

دو حالت در مواجهه با سوالات کنکور برایتان پیش می آید:

حالت اول، اگر کلا سوال را بلد نیستید یا روی بیشتر گزینه ها شک دارید، یا شانسی یکی از گزینه ها را انتخاب می کنید یا به سوال جواب نمی دهید. در حالت اول بهترین راه پاسخ ندادن به سوال می باشد. چون احتمال درست بودن جواب 1/4 است. پس بهترین گزینه پاسخ ندادن به این دسته از سوالات می باشد.

حالت دوم زمانی است که شما رو دو تا گزینه شک دارید و دو تا دیگر را با یقین حذف می کنید در حالت دوم بهترین راه انتخاب منطقی ترین جواب از بین دو گزینه می باشد.

راهکار های پیشنهادی استادبانک برای جلوگیری از گرفتن درصد منفی در کنکور

 • تا حد امکان از زدن جواب های نامطمئن پرهیز کنید.

زدن یک نمره منفی در کنکور ممکن است رتبه را شما بین 500 تا 2000 تعییر دهد. اگر در تستی هیچ یک از گزینه ها را نتوانستید حذف کنید و به طور شانسی بخواهید به آن پاسخ دهید، براساس قانون احتمالات، برای این که به جواب درست رسیده باشید، شانس بسیار کمی محسوب می شود. بنابراین بهتر است، به این تست پاسخ ندهید و به سراغ تست بعدی بروید.

اگر در تستی با توجه به معلومات و دانش تان توانستید یک گزینه را حذف کنید و بخواهید بین سه گزینه باقی مانده به طور شانسی، یکی را انتخاب کنید، احتمال انتخاب گزینه درست، 3/1 می باشد. یعنی حدود 33 درصد بهتر است به چنین تستی نیز پاسخ ندهید.

 • دقت به سوالات کنکور و توجه به نکات انحرافی در این سوالات

تمام سوالات کنکور به صورت چهار گزینه ای می باشد، بنابراین داوطلب عزیز باید به صورت سوال دقت کرده و گزینه ای را بزند که سوال از او خواسته است. اگر داوطلب عجله نماید و صورت سوال را با دقت نخواند سریعا گزینه ای را علامت میزند که غلط می باشد. بنایراین صورت سوال را به طور صحیح و کامل مطالعه نمائید.

 • عدم توجه به سطح دشواری و سختی آزمون

اگر کنکور سخت است پس این سختی برای همه می باشد. لازم نیست نگران باشید. بسیاری از داوطلبان در سر جلسه کنکور به همین علت استرس گرفته و دچار آشفتگی ذهنی شده اند. بنابراین با حالت مضطرب به سوالاتی هم که بلد نیستند جواب می دهند و نتیجه این کار، گرفتن نمره منفی می شود.

 •  نداشتن وسواس به جواب دادن به همه سوالات کنکور

قرار نیست که به همه سوالات کنکور پاسخ دهید. نفرات برتر کنکور هم همچین ذهنیتی ندارند. پس بهتر است بجای اینکه به تمام سوالات کنکور پاسخ دهید، تمرکز و وقت تون روی سوالاتی که بزارید که هم تسلط دارید و هم براتون آشنا هست.

 • انتخاب نکردن هیچ گزینه ای بصورت شانسی

احتمال شانسی زدن یک تست و صحیح بودنش تقریبا صفره. یعنی اگر به نیت شانسی قبول شدن میایید کنکور بدید نباید انتظار رتبه حتی زیر ده هزار داشته باشید. پس شانسی زدن گزینه ها را رها کنید و تمرکز تون را روی سوالاتی بزارید که تمرین و تکرار داشته اید و براتون آشنا است.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 نظرات
 1. ریحانه می گوید

  سلام میشه بگید برای قبول شدن تو رشته دندانپزشکی تبریز چه رتبه ای نیازه(برای منطقه ۲)؟؟؟

 2. مبین شهنازی می گوید

  عالی

 3. حمید احمدی می گوید

  سلام من میانگین معدل کل پایه هام ۱۸است و برای کنکور ۹۹دارم آماده باشم کل کتابامو تاقبل عید تموم میکنم ولی ب جز ریاضی و انگلیسی برا انگلیسی اصلا وقت ندارم ولی برا ریاضی دارم۳ماه ولی چون میخوام ۳ماه بهار رو فقط اختصاص بدم رو مرور کتابا و کانون و تست ها اصلا میخوام ریاضی نزنم میشه بدون ریاضی و انگایسی ولی با درصدای بالا تو ادبیات رتبه آورد؟

  1. نوید می گوید

   بله

  2. سمانه می گوید

   چه کردی کنکورتو ؟؟

 4. ستایش می گوید

  اگه تو کنکور انسانی هیچ تستی نزنیم و خالی بدیم رتبمون چند میشه؟

 5. . می گوید

  سلام . میخواستم بدونم اگر توی کنکور همه درس ها رو صفر بزنیم ایا مجاز به شرکت در کنکور سال بعدش هستیم ؟ ممنون

  1. استادبانک می گوید

   سلام خوش اومدید به سایت
   بله هیچ مشکلی نداره و می‌تونید تو کنکور سالِ بعد شرکت کنید.
   موفق باشید.

 6. ماندانا می گوید

  سلام ی سوال. اگه هیچ کدوم از سوالات رو جواب ندیم رتبه چی میشه … ؟🤔🧐

 7. سارا می گوید

  من تو کنکور امروز متاسفانه سراسترسی که داشتم ی سری از سوالا رو شانسی زدم ولی ن اون مدل شانسی ک رندوم بزنم من نزدیک ۲۰تا سوال یا بیشترو اینجوری زدم که ۴تا۴تا ی گزینه مثلا ۴تا تست پشت هم ۱۳۰تا۱۳۴و زدم گطینه ۳ حالا فرض بگیریم ی دونشون ۳ بشه ۳تاعه دگ فقط این صحیح و خنثی میککنن یا تاثیر دیگه ای هم نمره منفی داره؟///////// من واقعانمیدونم چرا اینکاروکردم ولی نزدیک ۴۰تا سوال و خودم با حل و وقت زیاد زده بودم تنها دلیل جوی بود ک منو گرفت

  1. مهسا رحمانی می گوید

   به ازای هر سه تا غلط امتباز یکی از جواب های درستت رو از دست میدی

 8. علیزاده می گوید

  سلام.من زبانم خیلی ضعیفه.تو کنکور انسانی یدونه جواب دادم که اونم غلط شد که درصدم تقریبا منفی ۱.۳ میشه.این چقد میتونه تو تراز کلم ک میخام بالای ۶۵۰۰باشه واسه قبولی فرهنگیان اثر داره؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید(البته اقتصاد و ریاضی و روان رو خوب زدم)

 9. سمانه می گوید

  میشه کلا توضیح بدید یه سوال غلط چند درصد کم میکنه؟این ک میگن سه تا غلط یه درست واقعا اینجوریع؟حالا اگه تو درسی فقط یه غلط زده باشیم چطور؟

  1. Mega knight می گوید

   اگر تعداد سوالات رو ۱۰۰ تا فرض کنیم و نمره کل درصدسیی باشد داریم:
   یک غلط ==»یک درصد
   دو غلط ==» دو درصد
   سه غلط ==» سه درصد + یک درصد

  2. مهدی می گوید

   منفی یک سوم میشه

 10. سورنا می گوید

  سلام اگه کنکور فنی حرفه ای رو کلا سفید تحویل بدیم رطبمون چند میشه؟

 11. تینا می گوید

  سلام من تا حالا شانسی تست نزدم یعنی اون سوالهایی که بلد نبودم گذاشتم کنار، فقط یه مشکل دارم اونم اینه که بعضی از سوالها که فکر میکنم بلدم و میتونم بزنم بعضیاشون غلط در میاد چه راه حلی هست؟ نگرانم نمره منفی بیارم کنکور⁦☹️⁩⁦☹️⁩ کنکوری ۱۴۰۰ هستم

  1. محمد می گوید

   سلام سعی کن یادگیری عمیق تری داشته باشی.
   نمره منفی خیلی خطره
   من ۹۹کنکور دادم ۳سوال را شانسی جواب دادم اگر جواب نمی دادم زیر ۱۰۰۰۰می شدم و الان پشت کنکور۱۴۰۰ نمی نشستم.
   یک اشتباه کوچک ممکنه برات گران تموم شه..

معلم خصوصی میخوای؟
شماره موبایل شما؟
معلم خصوصی نیاز داری؟