تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور

23 73,828

تاثیر نمره منفی در کنکور به چه صورت می باشد؟ بارها از طرف مشاوران کنکور شنیده ایم که در سر جلسه اگر سوالی را بلد نبودی یا شک داشتی علامت نزنید. علت این امر هم وجود نمره منفی در کنکور است. یا خیلی از دانش آموزان این سوال را دارند که اگر در کنکور هیچ تستی نزنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات مناسبی کسب کنید.

نمره منفی چیست؟ قانون کلی نمره منفی

نمره منفی در کنکور یعنی تاثیر پاسخ های نادرست روی تراز و کاهش آن

تاثیر پاسخ های نادرست این است که هر 3 پاسخ غلط ،یک پاسخ درست را از بین می برد و درصد پاسخ گویی به سوالات را پایین می آورد.

در سیستم جدید نمره دهی فرمول درصد نمره خام داوطلب به صورت زیر محاسبه می گردد:
(صحیح جوابهای تعداد×3-غلط جوابهای تعداد)/(سوالات کل تعداد×3 ) ×100=نمره

هر پاسخ صحیح یک نمره و به هر پاسخ غلط یک سوم نمره منفی تعلق می گیرد و اگر سوالی بدون پاسخ باشد نمره مثبت یا منفی ندارد. به خاطر همین سیستم نمره دهی است که گاهی داوطلبان خوبمان نمره خامشان کم می شود.

دو حالت در مواجهه با سوالات کنکور برایتان پیش می آید:

حالت اول، اگر کلا سوال را بلد نیستید یا روی بیشتر گزینه ها شک دارید، یا شانسی یکی از گزینه ها را انتخاب می کنید یا به سوال جواب نمی دهید. در حالت اول بهترین راه پاسخ ندادن به سوال می باشد. چون احتمال درست بودن جواب 1/4 است. پس بهترین گزینه پاسخ ندادن به این دسته از سوالات می باشد.

حالت دوم زمانی است که شما رو دو تا گزینه شک دارید و دو تا دیگر را با یقین حذف می کنید در حالت دوم بهترین راه انتخاب منطقی ترین جواب از بین دو گزینه می باشد.

راهکار های پیشنهادی استادبانک برای جلوگیری از گرفتن درصد منفی در کنکور

 • تا حد امکان از زدن جواب های نامطمئن پرهیز کنید.

زدن یک نمره منفی در کنکور ممکن است رتبه را شما بین 500 تا 2000 تعییر دهد. اگر در تستی هیچ یک از گزینه ها را نتوانستید حذف کنید و به طور شانسی بخواهید به آن پاسخ دهید، براساس قانون احتمالات، برای این که به جواب درست رسیده باشید، شانس بسیار کمی محسوب می شود. بنابراین بهتر است، به این تست پاسخ ندهید و به سراغ تست بعدی بروید.

اگر در تستی با توجه به معلومات و دانش تان توانستید یک گزینه را حذف کنید و بخواهید بین سه گزینه باقی مانده به طور شانسی، یکی را انتخاب کنید، احتمال انتخاب گزینه درست، 3/1 می باشد. یعنی حدود 33 درصد بهتر است به چنین تستی نیز پاسخ ندهید.

 • دقت به سوالات کنکور و توجه به نکات انحرافی در این سوالات

تمام سوالات کنکور به صورت چهار گزینه ای می باشد، بنابراین داوطلب عزیز باید به صورت سوال دقت کرده و گزینه ای را بزند که سوال از او خواسته است. اگر داوطلب عجله نماید و صورت سوال را با دقت نخواند سریعا گزینه ای را علامت میزند که غلط می باشد. بنایراین صورت سوال را به طور صحیح و کامل مطالعه نمائید.

 • عدم توجه به سطح دشواری و سختی آزمون

اگر کنکور سخت است پس این سختی برای همه می باشد. لازم نیست نگران باشید. بسیاری از داوطلبان در سر جلسه کنکور به همین علت استرس گرفته و دچار آشفتگی ذهنی شده اند. بنابراین با حالت مضطرب به سوالاتی هم که بلد نیستند جواب می دهند و نتیجه این کار، گرفتن نمره منفی می شود.

 •  نداشتن وسواس به جواب دادن به همه سوالات کنکور

قرار نیست که به همه سوالات کنکور پاسخ دهید. نفرات برتر کنکور هم همچین ذهنیتی ندارند. پس بهتر است بجای اینکه به تمام سوالات کنکور پاسخ دهید، تمرکز و وقت تون روی سوالاتی که بزارید که هم تسلط دارید و هم براتون آشنا هست.

 • انتخاب نکردن هیچ گزینه ای بصورت شانسی

احتمال شانسی زدن یک تست و صحیح بودنش تقریبا صفره. یعنی اگر به نیت شانسی قبول شدن میایید کنکور بدید نباید انتظار رتبه حتی زیر ده هزار داشته باشید. پس شانسی زدن گزینه ها را رها کنید و تمرکز تون را روی سوالاتی بزارید که تمرین و تکرار داشته اید و براتون آشنا است.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

23 نظرات
 1. ساناز می گوید

  سلام ، من میخوام کنکور هنر بدم ، درسای تخصصی ک شامل ۷تا شاخه هس میشه من ۴تا از شاخه ها رو خوب بخونم با عمومی و ولی ۳تا از شاخه های تخصصی اصلا نزدم
  امکان قبول شدن دارم اینطوری؟؟؟
  ممنون میشم ج بدید

 2. بهار می گوید

  سلام میخواستم بدونم برای رشته فیزیوتراپی چه رتبه ای نیاز دارم و اینکه اگر من تیزهوشانی نباشم باعث میشه نتونم خیلی سوالارو بزنم یا نه؟

 3. M می گوید

  سلام اگه بعضی از سوالای کنکور رو خالی بزاریم نمره منفی داره؟؟؟؟؟@!!@!

  1. مهسا رحمانی می گوید

   خیر

 4. A.esmati می گوید

  میتونیم مثلا دو تا درس و اصلا نزنیم؟

 5. تینا می گوید

  سلام من تا حالا شانسی تست نزدم یعنی اون سوالهایی که بلد نبودم گذاشتم کنار، فقط یه مشکل دارم اونم اینه که بعضی از سوالها که فکر میکنم بلدم و میتونم بزنم بعضیاشون غلط در میاد چه راه حلی هست؟ نگرانم نمره منفی بیارم کنکور⁦☹️⁩⁦☹️⁩ کنکوری ۱۴۰۰ هستم

  1. محمد می گوید

   سلام سعی کن یادگیری عمیق تری داشته باشی.
   نمره منفی خیلی خطره
   من ۹۹کنکور دادم ۳سوال را شانسی جواب دادم اگر جواب نمی دادم زیر ۱۰۰۰۰می شدم و الان پشت کنکور۱۴۰۰ نمی نشستم.
   یک اشتباه کوچک ممکنه برات گران تموم شه..