آموزش زبانبرنامه ریزی درسی جامع استادبانکروش مطالعه و اصول درس خواندن

بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی

استادبانک نویسنده
1037 1
16 اردیبهشت 1400

یادگیری زبان دغدغه ی این روزهای بسیاری از دانش آموزان، داوطلبان کنکور سراسری، دانشجویان و سایر افراد می باشد. در این مقاله استاد بانک قصد داره به شما عزیزان راه های پرکاربرد برای یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان را آموزش بده. پس با ما همراه باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راه‌های یادگیری بهتر را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای کلاس زبان خصوصی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

چگونه لغات جدید را یاد بگیریم؟!

1. برای خودت فلش کارت درست کن

با کلمات جدیدی که میشنوی فلش کارت درست کن. استفاده از فلش کارتی که خودت ساختی تاثیر بیشتری نسبت به نمونه های آماده داره.

2. شبیه سازی کن

نمونیک یا یادیار روشی برای حفظ و یادآوری اطلاعات و کلمات است. کلمات جدید را به چیزهایی که تو ذهنت شبیه اون کلمات هست لینک کن. مثل عکس یا ریتم خاص و…

3. بی رحم باش

همه لغات جدیدی که میبینی را ثبت نکن! در مرحله اول فقط لغاتی را به فلش کارتت اضافه کن که مهمه و بیشتر کاربرد داره. اجازه بده این ها تو ذهنت بیشتر ثبت بشه بعد برو سراغ بقیه.

4. از فلش کارت درست استفاده کن

اگر تمام وقت یادگیری را فقط به فلش کارت اختصاص بدی و زبان را محدود به لغات کنی، هم یادگیری کسل کننده میشه، هم نمیتوانی ارتباط درست و واقعی با زبان برقرار کنی و منابع دیگر را نیز از دست میدهی.

5. آهسته و پیوسته یاد بگیر

از فلش کارت ها 10 تا 15 دقیقه متوالی استفاده کن نه بیشتر. زیرا مدت زمان بیشتر ذهن را خسته و کارایی مغز را پایین می آورد، بنابراین بجای وقت گذاشتن یک ساعته بر روی فلش کارت ها زمان استفاده از آن ها را کوتاه تر کن و تعداد دفعات استفاده را افزایش بده.

6. جمله های کامل یاد بگیر

سعی کن لغات را در جمله یاد بگیری و جمله ها را کامل متوجه شوی. لغات را به تنهایی و بدون دانستن کاربرد و معنی آنها در جمله حفظ نکن و سعی کن آن ها را در جمله یاد بگیری.

7. عمیقا درکش کن

لغات جدید را به تصاویری که از آن لغات در ذهنت داری وابسته کن. این تکنیک باعث ماندگاری لغات در ذهنت می شود.

8. یا ازش استفاده کن یا فراموشش کن

از لغاتی که یاد گرفته ای استفاده کن! جملات جدید بساز و خودت را به چالش بکش، مثال ها را در زندگی واقعی استفاده کن، در غیر این صورت کم کم از یادتان می روند.

لغات پرکاربرد را فراموش نکن

در این مرحله از یادگیری باید قانون 80 – 20 استفاده کنید.
با 20 درصد تلاش زیاد،می توانید 80 درصد توانایی زبان انگلیسی را کسب کنید.
شما می توانید قبل از شروع یادگیری، 1000 کلمه پرکاربرد انگلیسی را از طریق فایل زیر یاد بگیرید.

دانلود فایل 1000 کلمه پرکاربرد انگلیسی
به گفته محمدرضا شعبانعلی یک سوم جهان فقط با 25 کلمه اول لیست اشغال شده است.
اگر 100 کلمه اول را بدانید، بسیاری از متون انگلیسی را می فهمید.
ترجمه تک تک لغات را بنویسید و شروع به یادگیری کنید.
اگر فایل ارائه شده برای شما ابتدایی و ساده است، لیست حرفه ای 3000 کلمه پرکابرد انگلیسی را دانلود کنید.

دانلود فایل حرفه ای 3000 کلمه پرکاربرد انگلیسی

همچنین اگر به دنبال کتاب لغات مهم و پرکاربرد هستید، ما به شما کتاب 540 و 1100 لغت مهم را معرفی می کنیم.

دنبال سرنخ باش؛ روش کدینگ چیست؟

در روش یادگیری زبان به روش تصویر سازی ذهنی و کدبندی لغات انگلیسی، ما در واقع سر نخ یا رمزی برای لغات انگلیسی قرار می دهیم که با دیدن آن لغات یاد سرنخ و رمز می افتیم و به راحتی معنی لغت را می توانیم حدس بزنیم. در واقع روش کار به این صورت است که شما یک لغت که معنای ان را بلد نستید، انتخاب می کنید و با توجه به طرز تلفظ یا شکل ظاهری و انواع مختلف شبیه سازی آن را به جمله یا جملاتی که در ذهن دارید و به لغات مربوط می شود؛ کدبندی و تصویرسازی می کنید. به مثال زیر توجه کنید:

(جِلس)Jealous= حسود- غیرتی
کد1: آدم حسود همیشه جلز و ولز میکنه!
کد2: اونی که جلوست غیرتی و حسوده.
تصویر سازی ذهنی: حالا در ذهن خود مکانی که میشناسید را تجسم کنید که شخصی که اسمش جلال هست بهتون حسودی میکنه.
و مثال ها و کدهای دیگری از این قبیل را کدینگ میگویند که یک روش عالی برای یادگیری لغات در هر زبانی علی الخصوص زبان انگلیسی می باشد که فقط نیاز به خلاقیت ذهنی شما دارد.

(مینیموم)Minimum= کمترین مقدار= حداقل
کد برای حفظ کلمه: مینیموم ها کمترین موجودات روی کره ی زمین هستند.


(ریفرم)Reform= اصلاح کردن- موردتجدید نظر قرار دادن- اصلاحات
کد برای حفظ کلمه: اصلا رو فرم نیستم باید اصلاح بشم.
(پروب)Probe= برسی کردن- جستجو کردن و تحقیق کردن- کاوش کردن
کد برای حفظ کلمه: برو به بررسی کردنت برس
(دی بیت)Debate= بحث- گفتگو- بحث کردن و مناظره کردن
کد برای حفظ کلمه: چرا سر دوبیت با هم مناظره و بحث میکنید.
یکی دیگر از راه هایی که میتونیم یک کلمه انگلیسی رو به خوبی یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم اینه که اون کلمه رو با تصویر یاد بگیریم که باعث میشه تصویر کلمه در مغزمون ثبت شود و سبب می شود که کلمه را سریع تر به خاطر بیاوریم.

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم یکی از راه هایی هست که حتماً زیاد در مورد آن شندیده اید. و حتی شاید این روش را امتحان کرده باشید ولی بعد از مدتی برایتان کسالت آور باشد. درست است یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری با فیلم با اینکه به ما کمک می کند آن زبان را مانند زبان مادری خود بیاموزیم و حرف زدن آن ها حرف های روزمره و عادی است نه حرف های کتابی. اما خب آنقدرها هم ساده نمی باشد و باید اصولی انجام شود تا به نتیجه برسد. چگونه؟

1. فیلم یا انیمیشنی انتخاب کنید که در سطح تسلط شما بر زبان انگلیسی باشد.
2. صبور باشد. ممکن است برای متوجه شدن یه قسمت از فیلم که دارای زیرنویس نباشد چندین بار به عقب برگردید تا یک کلمه یا یک جمله را متوجه شوید.
3. سعی کنید فیلم هایی کوتاه برای یادگیری زبان انتخاب کنید زیرا اگر هم زمان هم قصد یادگیری زبان را داشته باشید و هم بخواهید از دیدن فیلم لذت ببرید ممکن است برایتان کمی آزاردهنده و کسل کننده باشد.
4. کلمات و اصطلاحاتی که برایتان جدید است را یادداشت کنید زیرا با یکبار تکرار و دیدن فیلم کلمه در ذهنتان نمی ماند.
5. سعی کنید لغات و اصطلاحاتی را که یادداشت کرده اید را با دیدن همان فیلم مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود.

یادگیری زبان انگلیسی با اخبار

اگر علاقه مند به انتخاب روش یادگیری زبان با اخبار هستید پیشنهاد می کنیم سری به این سایت بزنید و با انجام تست سطح خودتونو مشخص کنید و طبق مراحل زیر به آموزش خود ادامه دهید. یادگیری زبان با اخبار کمک زیادی به حرف زدن شما یا همان Speaking می کند.

تست سطح زبان
1. آزمون را در Test Languages انجام دهید.
2. سطح خودتان را پیدا کنید. اگر 1-1000 کلمه می دانید به سطح 1 بروید. اگر 1000-2000 کلمه می دانید به سطح 2 بروید. اگر 2000-3000 کلمه می دانید به سطح 3 بروید.

خواندن
1. هر روز دو مقاله جدید بخوانید.
2. مقالات اخبار روز قبل را بخوانید و بررسی کنید که آیا تمام کلمات جدید را به یاد دارید.
گوش کنید
1. اخبار امروز را بشنوید و متن را همزمان بخوانید.
2. بدون خواندن متن ، از امروز به اخبار گوش دهید.
نوشتن
به سوالات زیر اخبار امروز پاسخ دهید و پاسخ را در نظرات بنویسید.

صحبت كردن
از قسمت اسکایپ یک نفر را انتخاب کنید.
با این شخص صحبت کنید. می توانید به سوالات Speak in Levels پاسخ دهید. (منبع)

توجه دقیق به آواهای انگلیسی

یادگیری زبان در دوران کودکی بسیار راحت تر از دوران بزرگسالی است. زیرا کودکان آواها و صوت ها را زودتر از بزرگسالان فرا می گیرند. به همین دلیل زبان مادری در سال های اولیه کودک به سرعت آموخته می شود.
با افزایش سن، توانایی تمایز بین آواها نیز کمتر می شود. بنابراین قبل اینکه کلمات و گرامرها را بیاموزید، به سراغ یادگیری آواها بروید.
برای این کار می توانید از نرم افزارهای Rosetta Stone و Gritty Spanish استفاده کنید.

تکنیک فاصله و تکرار

این تکنیک یک روش قدیمی است. اما این روش تا به حال بسیار کاربردی بوده است. برای یادگیری کلمات و لغات این تکنیک بسیار موثر است.
فواصل زمانی را برای خود مشخص کنید و کلمات را مرور کنید. در ابتدا باید فواصل زمانی کوتاه را مشخص کنید و سپس آن را به چندروز و چند هفته یکبار افزایش دهید.

مطالعه کم اما روزانه

اکثر ما برای یادگیری زبان، مشکل زمان را بهانه می کنیم. همچنین بسیاری از ما به دلیل مشغله های روزانه، مطالعه خود را به آخر هفته موکول می کنیم. در صورتی که اگر مطالعه روزانه داشته باشیم، در یادگیری سهولت بیشتری داریم. با توجه به این نکته که پس از خوابیدن قسمتی از حافظه ما پاک می شود، بنابراین یادگیری زبان به طور روزانه کمک کننده است. برای دانستن نکات طلایی درمورد یادگیری مکالمه و گرامر زبان انگلیسی روز این لینک کلیک کنید.

ابزار طلایی نوشتن

آخرین بحث در روش های یادگیری زبان انگلیسی ، حتما زمانی را برای Writing در نظر بگیرید. بهترین ابزار برای تقویت مکالمه، نوشتن است.
هر متنی که مطالعه کردید را برای خود خلاصه نویسی کنید. وقتی که متن جدیدی را می نویسید، وسواس به خرج ندهید و بدون توجه به گرامر آن را بازنویسی کنید.

راهکارهای ارائه شده در این مقاله تعداد محدودی از هزاران راهکار برای یادگیری زبان می باشد که توسط استاد بانک گردآوری شده است. شما نیز راه حل هایی که برای خواندن زبان استفاده می کنید را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

چند ساعت در روز از فلش کارت برای خواندن زبان استفاده کنیم؟

از فلش کارت ها 10 تا 15 دقیقه متوالی استفاده کن نه بیشتر. زیرا مدت زمان بیشتر ذهن را خسته و کارایی مغز را پایین می آورد، بنابراین بجای وقت گذاشتن یک ساعته بر روی فلش کارت ها زمان استفاده از آن ها را کوتاه تر کن و تعداد دفعات استفاده را افزایش بده.⏱️

فواید یادگیری زبان انگلیسی با فیلم چیست؟

زبان در فیلم ها بصورت روزمره و عادی است و برای تقویت لغاط و اصطلاحات مفید است، همینطور به ما برای تسلط بیشتر در انگلیسی صحبت کردن کمک می کند. ?

روش کدینگ در آموزش زبان چیست؟

در روش یادگیری زبان به روش تصویر سازی ذهنی و کدبندی لغات انگلیسی، ما در واقع سر نخ یا رمزی برای لغات انگلیسی قرار می دهیم که با دیدن آن لغات یاد سرنخ و رمز می افتیم و به راحتی معنی لغت را می توانیم حدس بزنیم. ?